Справа № 456/1559/18
Провадження № 1-кс/456/431/2019
слідчого судді
06 березня 2019 року Слідчий суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , з участю прокурора ОСОБА_3 , захисника ОСОБА_4 , старшого слідчого Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 , підозрюваної ОСОБА_6 , розглянувши клопотання старшого слідчого Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 , погодженого з прокурором Стрийської місцевої прокуратури ОСОБА_3 про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади голови Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_6 ,
Старший слідчий Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 звернувся до суду з клопотанням, в якому просить відсторонити підозрювану ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 від посади голови Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області, строком на 2 місяці. В обґрунтування клопотання слідчий покликається на те, що досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_6 , відповідно до рішення № 2 від 06.11.2015 року І-сесії VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області була обраною на посаду сільського голови Дідушицької сільської ради та відповідно до рішення № 4 від 16.11.2015 року І-сесії VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області їй присвоєно 9-й ранг посадової особи місцевого самоврядування IV категорії кваліфікації посад. Відповідно до протоколів засідань сесій Дідушицької сільської ради, питання щодо преміювання сільського голови, встановлення йому конкретного розміру премії протягом періоду з листопада 2015 року по лютий 2017 року сільською радою не розглядалось та рішення щодо преміювання сільського голови не приймались. Однак, ОСОБА_6 , будучи головою Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області, діючи умисно, з корисливих мотивів, з використанням своїх службових повноважень, в період з листопада 2015 року по лютий 2017 року заволоділа майном - грошовими коштами на загальну суму 20068, 59 грн. шляхом зловживання службовим становищем. У зв'язку з наведеним ОСОБА_6 обгрунтовно підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину з використанням службового становища, та за який законом передбачено покарання у виді позбавленням волі на строк до восьми років, з позбавленням права обіймати певні посади чи займатися певною діяльністю на строк до трьох років.
В судовому засіданні старший слідчий Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 клопотання підтримав, дав пояснення, аналогічні, наведеним в клопотанні, просить його задоволити, окрім цього зазначив, що наведені вище обставини та встановлені досудовим розслідуванням факти дають підстави вважати, що перебування ОСОБА_6 на займаній посаді сприяло їй у вчиненні тяжкого корисливого корупційного злочину.
Прокурор в судовому засіданні клопотання підтримав та просить його задоволити.
Підозрювана ОСОБА_6 та її захисник ОСОБА_4 просять суд відмовити в задоволенні клопотання, вважають, що обгрунтована підозра у вчиненні ОСОБА_6 кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.191, ч. 3 ст. 191 КК України не доведена органом досудового розслідування.
Заслухавши слідчого Стрийського ВП ГУ НП України у Львівській області ОСОБА_5 , який підтримав клопотання, думку прокурора, який вважає за потрібне застосувати до ОСОБА_6 захід забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення від посади, думку підозрюваної ОСОБА_6 та її захисника, які просять в задоволенні клопотання відмовити, слідчий суддя приходить до висновку, що клопотання підлягає до задоволення, з наступних підстав.
Відповідно до ч. 5 ст. 65 Закону України «Про запобігання корупції» особа, якій повідомлено про підозру у вчиненні нею злочину у сфері службової діяльності, підлягає відстороненню від виконання повноважень на посаді в порядку, визначеному законом. З наведеної норми Закону випливає, що у разі повідомлення особі про підозру у вчиненні кримінального правопорушення у сфері службової діяльності, така особа обов'язково відсторонюється від посади у порядку, визначеному КПК України.
Згідно з п. 4 ч. 2 ст. 131 КПК України, відсторонення від посади є заходом забезпечення кримінального провадження.
Відповідно до ст. 154 КПК України, відсторонення від посади може бути здійснено щодо особи, яка підозрюється або обвинувачується у вчиненні злочину середньої тяжкості, тяжкого чи особливо тяжкого злочину, і незалежно від тяжкості злочину - щодо особи, яка є службовою особою правоохоронного органу. Відсторонення від посади здійснюється на підставі рішення слідчого судді під час досудового розслідування чи суду під час судового провадження на строк не більше двох місяців. Строк відсторонення від посади може бути продовжено відповідно до вимог статті 158 цього Кодексу.
Як передбачено вимогами ч. 2 ст. 157 КПК України, при вирішенні питання про відсторонення від посади слідчий суддя, суд зобов'язаний врахувати такі обставини: правову підставу для відсторонення від посади; достатність доказів, які вказують на вчинення особою кримінального правопорушення; наслідки відсторонення від посади для інших осіб.
Як вбачається з представлених слідчому судді матеріалів клопотання, в провадженні слідчого Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 знаходяться матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №12018140130000540 від 12.04.2018 року відносно ОСОБА_6 за ч.2 ст.191, ч. 3 ст. 191 КК України /а.с. 13-21/.
Відповідно до рішення №2 від 06.11.2015 року І-сесії сільської ради VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_6 була обраною на посаду сільського голови Дідушицької сільської ради /а.с.27/.
Відповідно до рішення № 4 від 16.11.2015 року І-сесії VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_6 присвоєно 9-й ранг посадової особи IV категорії кваліфікації посад місцевого самоврядування /а.с. 28/.
27 лютого 2019 року ОСОБА_6 вручено повідомлення про підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч. 2 ст. 191, ч. 3 ст. 191 КК України /а.с. 33-45/.
Відповідно до рішення № 10 від 08.12.2015 року ІІ-сесії VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області затверджено «Положення про порядок преміювання та надання інших грошових виплат працівникам Дідушицької сільської ради» /а.с. 46/.
Відповідно до Положення «Про порядок преміювання та надання інших грошових виплат працівникам Дідушицької сільської ради», затвердженого рішенням № 10 від 08.12.2015 року ІІ-сесії VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області преміювання сільського голови здійснюється сільською радою відповідно до його особистого вкладу в загальні показники роботи за кожен місяць та протягом року у підвищенні ролі ради, як органу місцевого самоврядування, сприяння розвитку різних форм господарювання, у вирішенні всіх питань соціально-культурного та економічного розвитку громади, роботи у сфері охорони навколишнього природного середовища, раціонального використання та збереження природних ресурсів, об'єктів та матеріальних цінностей, що є надбанням громади. Розмір щомісячної премії сільському голові сільської ради визначає сесія сільської ради /а.с. 47-49/.
Відповідно до довідки головного державного фінансового інспектора відділу взаємодії з правоохоронними органами Західного офісу Держаудитслужби ОСОБА_7 щодо перевірки в якості спеціаліста з питань правильності та повноти призначення і нарахування, у відповідності до вимог чинного законодавства України, надбавок, премій та матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань та допомоги для оздоровлення при наданні щорічної відпустки голові Дідушицької сільської ради ОСОБА_6 протягом 2015-2017 року - внаслідок допущеного порушення Дідушицькій сільській раді завдано матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 20068, 59 грн. /а.с. 50- 53/.
Відповідно до висновку експерта № 6/337 від 22.06.2018 року п'ятнадцять досліджуваних підписів від імені ОСОБА_6 в графах «Сільський голова» на 15 - х розпоряджень сільського голови Дідушицької сільської ради №№ 67 від 10.12.2015 року, 4 від 27.01.2016 року, 6 від 22.02.2016 року, 8 від 21.03.2016 року, 21 А від 30.05.2016 року, 36 від 30.06.2016 року, 38 від 13.07.2016 року, 41 від 22.08.2016 року, 42 від 23.08.2016 року, 44 від 22.09.2016 року, 50 від 25.10.2016 року, 55 від 22.11.2016 року, 57 від 05.12.2016 року, 58 від 20.12.2016 року, 4 від 20.01.2017 року - виконані ОСОБА_6 . Дев'ятнадцять досліджуваних підписів від імені ОСОБА_6 в графах «Керівник установи» 15-х розрахунково-платіжних відомостей № 1 за січень 2016 року, № 2 за лютий 2016 року, № 3 за березень 2016 року, № 4 за квітень 2016 року, № 5 за травень 2016 року, б/н за травень 2016 року, № 6 за червень 2016 року, № 7 за липень 2016 року, № 8 за серпень 2016 року, б/н за вересень 2016 року, № 10 за жовтень 2016 року, 2 відомості б/н за жовтень 2016 року (на суми до видачі - 1700.42; 636.60), № 1 за січень 2017 року, № 2 за лютий 2017 року - виконані ОСОБА_6 /а.с. 54-66/.
Відповідно до висновку експерта № 13/14 від 28.08.2018 року документально підтверджена довідка спеціаліста Західного офісу Держаудитслужби України від 25.05.2018 року, в частині завдання Дідушицькій сільській раді матеріальної шкоди (збитків) на загальну суму 20068 грн. 59 коп., внаслідок призначення і нарахування надбавок, премій голови Дідушицької сільської ради ОСОБА_6 з листопада 2015 року по лютий 2017 року /а.с. 66-79/.
Про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні ОСОБА_6 кримінального правопорушення /сукупність наявних на даний час доказів припущення про вчинення підозрюваною кримінального правопорушення/ свідчать, зокрема: рішення №2 від 06.11.2015 року І-сесії сільської ради VІІ демократичного скликання Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області ОСОБА_6 /а.с. 28/, довідка головного державного фінансового інспектора відділу взаємодії з правоохоронними органами Західного офісу Держаудитслужби ОСОБА_7 , висновок експерта № 6/337 від 22.06.2018 року, висновок експерта № 13/14 від 28.08.2018 року.
Застосовуючи до підозрюваної такий захід забезпечення кримінального провадження як відсторонення від посади, слідчий суддя враховує той факт, що досудове розслідування у вказаному кримінальному провадженні не завершено, прокурором повідомлено суд про те, що не всі свідки допитані, проведення експертиз по кримінальному провадженні не виключає потребу органу досудового розслідування у витребуванні інших документів, які мають значення у вказаному кримінальному провадженні.
Відтак, слідчий суддя приходить до висновку, що ОСОБА_6 обгрунтовано підозрюється у вчиненні корисливого тяжкого злочину з ознаками корупції, який вона вчинила перебуваючи на посаді голови Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області з використанням наданого їй службового становища, а тому після вчинення злочину, який їй інкримінують, перебуваючи на вказаній посаді та продовжуючи використовувати своє службове становище всупереч інтересам служби, вона може негативно вплинути на хід досудового розслідування та судового розгляду шляхом здійснення впливу на свідків та перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином.
Крім того, враховуючи, відсутність негативних наслідків відсторонення обвинуваченої від посади для інших осіб, а також те, що саме перебування обвинуваченої на посаді голови Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області сприяло вчиненню кримінального правопорушення, і в подальшому, перебування на вказаній посаді може перешкоджати кримінальному провадженню, слідчий суддя приходить до висновку, що досягнути завдання кримінального судочинства неможливо без відсторонення підозрюваної ОСОБА_6 від посади строком на 2 місяці.
Враховуючи те, що ОСОБА_6 підозрюється у вчиненні тяжкого корупційного злочину, є посадовою особою органу місцевого самоврядування, сільським головою, суд вважає, що стороною обвинувачення доведені підстави вважати, що такий захід як відсторонення підозрюваної від посади є необхідний для запобігання протиправної поведінки ОСОБА_6 , яка перебуваючи на займаній посаді, може перешкоджати завершенню досудового розслідування, впливати на свідків, які не допитані на даний час, іншим чином продовжувати злочинну діяльність, а відтак, клопотання підлягає до задоволення. Слідчий суддя вважає доведеним, що на даній стадії досудового розслідування існує обґрунтована підозра щодо вчинення кримінального правопорушення, що може бути підставою для відсторонення від посади, і потреби досудового розслідування виправдовують такий ступінь втручання у права підозрюваної ОСОБА_6 в зв'язку з чим доводи сторони захисту до уваги судом не беруться.
Аналізуючи доводи сторони захисту, вважаю, що слідчий суддя на даному етапі провадження не вправі вирішувати ті питання, які повинен вирішувати суд під час розгляду кримінального провадження по суті, зокрема, оцінювати докази з точки зору їх достатності і допустимості для визнання особи винною чи невинною у вчиненні злочину. Слідчий суддя на підставі розумної оцінки сукупності отриманих доказів повинен визначити лише правові підстави та чи є причетність особи до вчинення злочину вірогідною та достатньою для застосування щодо особи даного заходу забезпечення кримінального провадження.
Керуючись ст. ст. 110, 131, 132, 154-157, 309, 395 КПК України, -
Клопотання старшого слідчого Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області ОСОБА_5 , про застосування заходу забезпечення кримінального провадження у вигляді відсторонення ОСОБА_6 від посади задоволити.
Відсторонити ОСОБА_6 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженку та жительку АДРЕСА_1 від посади голови Дідушицької сільської ради Стрийського району Львівської області, строком на 2 місяці.
Строк відсторонення від посади рахувати з 07 березня 2019 року до 05 травня 2019 року.
Копію даної ухвали направити для виконання начальнику Стрийського ВП ГУ НП у Львівській області.
Ухвала слідчого судді підлягає негайному виконанню після її оголошення.
Ухвала може бути оскаржена до Львівського апеляційного суду протягом п'яти днів з дня її оголошення.
Слідчий суддя ОСОБА_1