ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
06 березня 2019 року № 640/482/19
Окружний адміністративний суд міста Києва, у складі головуючого судді Вовка П.В., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання адміністративну справу за позовом товариства з обмеженою відповідальністю «С КАРД СЕРВІС» до Головного управління ДФС у м. Києві про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення, -
До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшов позов товариства з обмеженою відповідальністю «С КАРД СЕРВІС» (далі також - ТОВ «С КАРД СЕРВІС», позивач) до Головного управління ДФС у м. Києві (далі також - ГУ ДФС у м. Києві, відповідач) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення відповідача від 09 жовтня 2018 року № 0692931206 (далі також - оскаржуване рішення).
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що вказане рішення суб'єкта владних повноважень не ґрунтується на нормах чинного податкового законодавства, підлягає визнанню протиправним та скасуванню оскільки товариством було виконано зобов'язання по реєстрації податкових в Єдиному реєстрі податкових накладних у строки, визначені Податковим кодексом України.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 15 січня 2019 року прийнято вказану вище позовну заяву до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та встановлено, що справа буде розглядатись одноособово суддею Вовком П.В. в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання за наявними у справі матеріалами.
Крім того, ухвалою суду від 15 січня 2019 року, зокрема, запропоновано відповідачу у п'ятнадцятиденний строк з дня вручення йому даної ухвали надати суду відзив на позовну заяву, який повинен відповідати вимогам статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України (далі також - КАС України).
ГУ ДФС у м. Києві у встановлений судом строк надано суду відзив на позовну заяву, в якому контролюючий орган зазначив про порушення позивачем законодавчо встановлених термінів реєстрації податкових накладних, зазначених в акті перевірки від 14 вересня 2018 року, внаслідок чого було прийнято оскаржуване рішення, яке відповідає нормам чинного законодавства та не підлягає скасуванню.
ТОВ «С КАРД СЕРВІС» у відповіді на відзив наполягає на заявлених позовних вимогах, просить суд позов задовольнити в повному обсязі.
Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд -
За результатами камеральної перевірки своєчасності реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних ТОВ «С КАРД СЕРВІС» (податковий номер - 38605252) за листопад 2017 року, посадовими особами ГУ ДФС у м. Києві складено акт № 15508/26-15-12-06-16/38605252 від 14 вересня 2018 року (далі також - акт перевірки), яким встановлено порушення позивачем граничних строків реєстрації податкових накладних та розрахунків коригування до податкових накладних за листопад 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Відповідно до акту перевірки, ТОВ «С КАРД СЕРВІС» порушило граничні терміни реєстрації 1 000 шт. податкових накладних від 30 листопада 2017 року в Єдиному реєстрі податкових накладних строком на 5 днів, на загальну суму ПДВ 1 464 955, 17 грн.
На підставі наведених висновків акту перевірки, податком органом прийнято податкове повідомлення-рішення форми «Н» від 09 жовтня 2018 року № 0692931206, яким за затримку реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних на 15 і менше календарних днів на суму ПДВ 1 464 955, 17 грн. до ТОВ «С КАРД СЕРВІС» застосовано суму штраф у розмірі 147 158, 44 грн.
За наслідками адміністративного оскарження вказаного вище податкового повідомлення-рішення ДФС України прийнято рішення від 20 грудня 2018 року № 4137/6/99-99-11-06-01-25, яким скаргу залишено без задоволення, а оскаржуване рішення - без змін.
Незгода з прийнятим суб'єктом владних повноважень рішенням обумовила позивача на звернення до суду із даним позовом.
Оцінивши належність, допустимість і достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок наявних у матеріалах справи доказів у їх сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд прийшов до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Відповідно до п. 201.1 статті 201 Податкового кодексу України (далі також - ПК України), на дату виникнення податкових зобов'язань платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.
У податковій накладній зазначаються в окремих рядках такі обов'язкові реквізити: а) порядковий номер податкової накладної; б) дата складання податкової накладної; в) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - продавця товарів/послуг; г) податковий номер платника податку (продавця та покупця). У разі постачання/придбання філією (структурним підрозділом) товарів/послуг, яка фактично є від імені головного підприємства - платника податку стороною договору, у податковій накладній, крім податкового номера платника податку додатково зазначається числовий номер такої філії (структурного підрозділу); д) повна або скорочена назва, зазначена у статутних документах юридичної особи або прізвище, ім'я та по батькові фізичної особи, зареєстрованої як платник податку на додану вартість, - покупця (отримувача) товарів/послуг; е) опис (номенклатура) товарів/послуг та їх кількість, обсяг; є) ціна постачання без урахування податку; ж) ставка податку та відповідна сума податку в цифровому значенні; з) загальна сума коштів, що підлягають сплаті з урахуванням податку; і) код товару згідно з УКТ ЗЕД, для послуг - код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг; платники податків, крім випадків постачання підакцизних товарів та товарів, ввезених на митну територію України, мають право зазначати код товару згідно з УКТ ЗЕД або код послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг неповністю, але не менше ніж чотири перших цифри відповідного коду.
Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (п. 201.7 статті 201 ПК України).
Положеннями п. 201.10 статті 201 ПК України, зокрема встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.
Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.
Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.
Якщо надіслані податкові накладні / розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.
Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.
Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;
для податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені;
для розрахунків коригування, складених постачальником товарів/послуг до податкової накладної, що складена на отримувача - платника податку, в яких передбачається зменшення суми компенсації вартості товарів/послуг їх постачальнику, - протягом 15 календарних днів з дня отримання такого розрахунку коригування до податкової накладної отримувачем (покупцем).
Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначає Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 (у редакції постанови Кабінету Міністрів України від 26 квітня 2017 р. № 341).
Відповідно до п. 2 та 3 Порядку, операційний день - частина дня, протягом якої здійснюються прийняття від платників податку податкових накладних та/або розрахунків коригування та реєстрація або зупинення реєстрації.
Операційний день триває в робочі дні з 8-ї до 20-ї години. Технічне обслуговування та регламентні роботи, що потребують зупинки Реєстру, не проводяться протягом операційного дня, крім аварійних випадків. Якщо 15 число або останній день місяця припадають на вихідний, святковий або неробочий день, такий день вважається операційним днем.
Згідно з п. 5 Порядку, податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200 1.3, 200 1.9 статті 200 1 та пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 Кодексу, а також з урахуванням Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Реєстрації підлягають податкові накладні та/або розрахунки коригування (у тому числі ті, що не надаються отримувачу (покупцю) товарів/послуг, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, складені за операціями з постачання послуг нерезидентом) незалежно від суми податку на додану вартість в одній податковій накладній / розрахунку коригування.
Пунктом 8 Порядку визначено, що податкова накладна та/або розрахунок коригування складаються та реєструються постачальником (продавцем) - платником податку, крім випадків, визначених пунктом 9 цього Порядку.
Положеннями пп. 10-12 Порядку визначено, що після складення податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі на них накладається електронний цифровий підпис посадових осіб постачальника (продавця) у такому порядку: електронний цифровий підпис головного бухгалтера (бухгалтера) або електронний цифровий підпис керівника (у разі відсутності у постачальника (продавця) посади бухгалтера); електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Постачальник (продавець), що є фізичною особою - підприємцем, накладає електронний цифровий підпис у такому порядку: електронний цифровий підпис фізичної особи - підприємця; електронний цифровий підпис, який за правовим статусом прирівнюється до печатки (у разі наявності).
Після накладення електронного цифрового підпису платник податку здійснює шифрування податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі та надсилає їх ДФС за допомогою засобів інформаційних, телекомунікаційних, інформаційно-телекомунікаційних систем з урахуванням вимог Законів України "Про електронний цифровий підпис", "Про електронні документи та електронний документообіг" та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. Примірник податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронній формі зберігається у платника податку.
Після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200 1.3 і 200 1.9 статті 200 1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації / зупинення реєстрації / відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.
Матеріалами справи встановлено, що ТОВ «С КАРД СЕРВІС» 30 листопада 2017 року складено та 15 грудня 2017 року направлено (надіслано) через автоматизовану систему ДФС України «Єдине вікно подання електронних документів» на реєстрацію податкові накладні у кількості 12 845 шт.
При цьому, позивачу надійшли квитанції по податковим накладним від 30 листопада 2017 року кількості 1 000 шт., з яких вбачається що документи доставлені до центрального рівня 15 грудня 2017 року, тобто в межах операційного дня, проте вони не прийняті (при необхідності виправити документ та відправити його знову). Виявлені помилки, зокрема: порушення вимог порядку заповнення податкової накладної та розрахунку коригування до податкової накладної, а саме: у графі «Причина коригування розрахунку коригування до податкової накладної у всіх рядках, які заповнюються у зв'язку із зміною номенклатури товарів/послуг, повинно зазначатися «Зміна номенклатури».
Таким чином, контролюючим органом було надіслано платнику податків квитанції про неприйняття 1000 податкових накладних, у зв'язку із виявленням в них помилок, відповідно до вимог Порядку.
При цьому, в своїй позовній заяві позивач вказує про те, що після отримання відмови в реєстрації податкових накладних від 30 листопада 2017 року у кількості 1000 шт., позивач перевірив правильність їх заповнення, та не встановивши будь-яких помилок повторно направив їх до ДФС України без будь-яких виправлень 20 грудня 2017 року, які цією ж датою були прийняті та зареєстровані.
Платник податків стверджує, що неприйняття 15 грудня 2017 року податкових накладних від 30 листопада 2017 року у кількості 1000 шт. є наслідком некоректної роботи автоматизованої системи ДФС, тому порушення строків реєстрації таких накладних відбулась за відсутності вини з боку ТОВ «С КАРД СЕРВІС», що свідчить про відсутність підстав для застосування до такого товариства фінансових санкцій.
Надаючи оцінку спірним правовідносин, які виникли між сторонами суд виходить з наступного.
Відповідно до п. 120-1.1 статті 120-1 ПК України, порушення платниками податку на додану вартість граничного строку, передбаченого статтею 201 цього Кодексу, для реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування до такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних (крім податкової накладної, що не надається отримувачу (покупцю), складеної на постачання товарів/послуг для операцій: які звільнені від оподаткування або які оподатковуються за нульовою ставкою) тягне за собою накладення на платника податку на додану вартість, на якого відповідно до вимог статей 192 та 201 цього Кодексу покладено обов'язок щодо такої реєстрації, штрафу в розмірі:
10 відсотків суми податку на додану вартість, зазначеної в таких податкових накладних / розрахунках коригування, - у разі порушення строку реєстрації до 15 календарних днів.
Водночас, п. 109.1 статті 109 ПК України визначено, що податковими правопорушеннями є протиправні діяння (дія чи бездіяльність) платників податків, податкових агентів, та/або їх посадових осіб, а також посадових осіб контролюючих органів, що призвели до невиконання або неналежного виконання вимог, установлених цим Кодексом та іншим законодавством, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.
Аналіз зазначених норм дає підстави вважати, що законодавець передбачив можливість застосування до платника податків наслідків несвоєчасної реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування до податкових накладних в ЄРПН, передбачених статтею 120-1 ПК України лише за наявності його вини.
Згідно з ч. 1 та ч. 2 статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У своєму відзиві на позовну заяву, ГУ ДФС у м. Києві вказує, що згідно з ІС «ЄРПН», податкові накладні, виписані ТОВ «С КАРД СЕРВІС» у листопаді 2017 року, перелік яких наведено в акті перевірки, зареєстровані позивачем в ЄРПН з порушенням законодавчо встановлених термінів, внаслідок чого до такого платника податків застосовано штрафні санкції, передбачені статтею 120-1 ПК України.
При цьому, контролюючий орган не спростовує доводів позивача, викладених у позовній заяві про те, що податкові накладні від 30 листопада 2017 року у кількості 1 000 шт. були належним чином оформлені на відправлені до ДФС України в межах законодавчо встановлених строків, проте були неприйняті у зв'язку некоректною роботою автоматизованої системи «Єдине вікно подання електронних документів» та неправомірною відмовою в їх реєстрації.
Згідно з пп. 13-15 Порядку, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).
Квитанція в електронній формі надсилається платнику податку протягом операційного дня та є підтвердженням прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування. Примірник квитанції в електронній формі зберігається в ДФС.
У квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкової накладної та/або розрахунку коригування та результат перевірки. Якщо у податковій накладній та/або розрахунку коригування за результатами проведення перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку (крім абзацу десятого), виявлено порушення, платнику податку надсилається квитанція про неприйняття податкової накладної та/або розрахунку коригування із зазначенням причини такого неприйняття.
З аналізу наявних в матеріалах квитанцій судом встановлена відсутність обґрунтованих підстав для відмови у реєстрації податкових накладних перелік яких наведено в акті перевірки, оскільки такі квитанції не містять відомостей про наявність помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу, а відтак не відповідають нормам вказаного вище Порядку.
Суд зазначає, що вказані відповідачем у квитанціях про відмову у прийнятті таких податкових накладних помилки, зокрема, порушення вимог порядку заповнення податкової накладної та розрахунку коригування до податкової накладної, а саме: у графі «Причина коригування розрахунку коригування до податкової накладної у всіх рядках, які заповнюються у зв'язку із зміною номенклатури товарів/послуг, повинно зазначатися «Зміна номенклатури» не свідчить про наявність будь-яких помилок при заповнені обов'язкових реквізитів таких накладних.
При цьому, як зазначив позивач та не спростував відповідач, ТОВ «С КАРД СЕРВІС» повторно направив їх до ДФС України без будь-яких виправлень 20 грудня 2017 року.
Враховуючи те, що подані позивачем 15 грудня 2017 року та 20 грудня 2017 року податкові накладні є ідентичними та були прийняті контролюючим органом без будь-яких зауважень, суд не вбачає наявності вини у діях позивача при порушенні строків їх подання.
На переконання суду, наведене виключає протиправність діянь позивача та, як наслідок, притягнення його до відповідальності.
Відсутність вини позивача як необхідної складової податкового правопорушення свідчить про протиправність застосування штрафних (фінансових) санкцій спірним податковим повідомленням-рішенням.
Аналогічну позицію було висловлено Верховним Судом у постанові від 20 березня 2018 року по справі № 819/777/17 та в постанові від 30 січня 2018 року у справі №815/2745/17.
Таким чином, обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню, є позовні вимоги про визнання протиправним та скасування оскаржуваного рішення відповідача, яке не відповідає вимогам чинного законодавства.
Відповідно до статті 244 КАС України, під час ухвалення рішення суд вирішує, зокрема:
1) чи мали місце обставини (факти), якими обґрунтовувалися вимоги та заперечення, та якими доказами вони підтверджуються;
2) чи є інші фактичні дані, які мають значення для вирішення справи, та докази на їх підтвердження.
Відповідно до положень чч. 1 та 2 статті 72 КАС України, доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються такими засобами: письмовими, речовими і електронними доказами; висновками експертів; показаннями свідків.
Згідно положень статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, матеріалів справи, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Відповідно до ч. 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Враховуючи вказані норми процесуального законодавства, суд присуджує на користь позивача судові витрати у розмірі 2 207, 38 грн. за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
На підставі викладеного, керуючись статтями 2, 5-11, 19, 72-77, 90, 241-246, 250, 255 КАС України суд, -
Адміністративний позов товариства з обмеженою відповідальністю «С КАРД СЕРВІС» (01014, місто Київ, бульвар Дружби Народів, будинок 35; код ЄДРПОУ 38605252) до Головного управління ДФС у м. Києві (04116, місто Київ, вулиця Шолуденка, 33/19; код ЄДРПОУ 39439980) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС у м. Києві від 09 жовтня 2018 року № 0692931206.
Стягнути на користь товариства з обмеженою відповідальністю «С КАРД СЕРВІС» за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у м. Києві судові витрати у розмірі 2 207, 38 грн. (дві тисячі двісті сім гривень тридцять вісім).
Рішення суду, відповідно до ч. 1 статті 255 КАС України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів за правилами, встановленими статтями 293-297 КАС України.
Відповідно до п/п. 15.5 п. 15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII, до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя П.В. Вовк