Рішення від 26.02.2019 по справі 480/4629/18

СУМСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2019 р. Справа № 480/4629/18

Сумський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Соп'яненко О.В., розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження в приміщенні суду в м. Суми адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом, мотивуючи вимоги тим, що є тимчасово переміщеною особою, отримує пенсію. Перебуває на обліку в Сумському об'єднаному УПФУ Сумської області. У серпні 2018 року йому було припинено виплату пенсії без надання інформації про підстави припинення. Відповідач за відсутності рішення про припинення виплати їй пенсії та в порушення вимог Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсій не страхування" протиправно припинив виплату їй пенсії. Застосування відповідачем положень постанови Кабінету Міністрів України від 25.04.2018 №335 суттєво звужує та обмежує права позивача, прямо суперечить положенням закону. Просить визнати протиправною бездіяльність відповідача щодо припинення виплати пенсії з серпня 2018 року, зобов'язати відповідача поновити нарахування та виплату пенсії, сплатити заборгованість, яка виникла з часу припинення нарахування та виплати пенсії- з серпня 2018 року. Також заявив клопотання про звернення постанови до негайного виконання в межах суми стягнення за один місяць.

Відповідач надав суду відзив, в якому заперечує проти позову. Вказує, що виплату пенсії позивачу було призупинено з 01.08.2018 за результатами інформаційного обміну з департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради. ОСОБА_2 з питань призначення (відновлення) соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам від 27.08.2018 було підтверджене місце проживання позивача та поновлено йому виплату пенсії з 01.06.2018. Разом з тим, суми, які не виплачені за минулий період відповідно до п. 16 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України №365, обліковуються в територіальному управлінні та будуть виплачені на умовах окремого порядку, що буде визначений Кабінетом Міністрів України. Просить відмовити в задоволенні позову.

Вивчивши матеріали справи, суд вважає, що позов підлягає задоволенню. Судом встановлено, що позивач є громадянином України (а.с. 12-13), є пенсіонером (а.с. 16). Є внутрішньо переміщеною особою (а.с. 14). Перебуває на обліку у Сумському об'єднаному УПФУ. З серпня 2018 року позивачу була припинена виплата пенсії. Відповідно до довідки відповідача від 05.02.2019 у жовтні 2018 року виплата пенсії була поновлена. Кошти в сумі 5 234,82 грн. виплачувались щомісячно протягом жовтня-грудня 2018 року. Пенсія за серпень та вересень 2018 року в розмірі 5 234,82 грн. нарахована позивачу. Фактична виплата буде проведена відповідно до п. 16 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 365 від 08.06.2016 (а.с. 36). Згідно наданих відповідачем пояснень виплата пенсії була зупинена за результатами інформаційного обміну з департаментом соціального захисту населення Сумської міської ради та згодом поновлена у зв'язку з підтвердженням місця проживання позивача. Всупереч вимог ч. 2 ст. 77 КАС України відповідач не надав копії рішень, прийнятих за наслідками розгляду вказаних питань.

Відповідно до ч. 1 ст. 49 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" виплата пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ або за рішенням суду припиняється: 1) якщо пенсія призначена на підставі документів, що містять недостовірні відомості; 2) на весь час проживання пенсіонера за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов'язковість якого надана Верховною Радою України (положення пункту 2 частини першої статті 49 втратили чинність як такі, що є неконституційними, на підставі Рішення Конституційного Суду України від 07 жовтня 2009 року № 25-рп/2009); 3) у разі смерті пенсіонера; 4) у разі неотримання призначеної пенсії протягом 6 місяців підряд; 5) в інших випадках, передбачених законом.

Наведений перелік підстав для припинення виплати пенсії за рішенням територіальних органів ПФУ є вичерпним та передбачає можливість припинення виплати пенсії з інших підстав лише у випадках, прямо передбачених законом. Зупинення виплати пенсії взагалі законом не передбачено.

Відповідачем зупинено виплату пенсії позивачу за відсутності відповідного рішення на підставі отриманої від департаменту міської ради інформації про відсутність позивача за місцем проживання, тобто з підстав, не передбачених Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В той час названим законом встановлено, що припинення виплати пенсії може відбуватись лише на підставах, визначених законом, а не будь-яким іншим нормативним актом. За таких обставин, виплата позивачу пенсії у серпні 2018 року була припинена протиправно.

Не заперечуючи безпідставність припинення виплати пенсії позивачу, відповідач вказує, що за минулий період пенсії будуть виплачені в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до п. 16 Порядку здійснення контролю за проведенням соціальних виплат внутрішньо переміщеним особам за місцем їх фактичного проживання/перебування, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 8 червня 2016 р. № 365 у разі прийняття позитивного рішення комісією згідно з пунктом 15 цього Порядку соціальні виплати поновлюються через два місяці з місяця прийняття рішення про припинення таких виплат. ОСОБА_2 може прийняти рішення про поновлення соціальних виплат внутрішньо переміщеній особі з місяця припинення таких виплат у разі, коли така особа перебуває у складних життєвих обставинах і з поважних причин не виконала вимоги структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, передбачені пунктами 6 і 7 цього Порядку. Суми соціальних виплат, які не виплачені за минулий період, обліковуються в органі, що здійснює соціальні виплати, та виплачуються на умовах окремого порядку, визначеного Кабінетом Міністрів України.

Однак, станом на момент розгляду справи, відповідного порядку Кабінетом Міністрів України не розроблено. При цьому відповідно до ч.4 ст.6 Кодексу адміністративного судочинства України забороняється відмова в розгляді та вирішенні адміністративної справи з мотивів неповноти, неясності, суперечливості чи відсутності законодавства, яке регулює спірні відносини.

Приймаючи до уваги, що припинення виплати пенсії відповідачем здійснено не у спосіб, встановлений законом, відмова у виплаті пенсії позивачу за серпень та вересень 2018 року через відсутність розробленого Кабінетом Міністрів України порядку не відповідає критеріям правомірності дій суб'єкта владних повноважень, визначених ч.2 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Позивач просить визнати протиправними дії відповідача та зобов'язати його нарахувати та виплатити пенсію за період з серпня 2018 року. Однак, як вбачається з наданих відповідачем доказів, позивачу пенсію нараховано за весь період з серпня 2018 року, кошти виплачуються з жовтня 2018 року. Таким чином, бездіяльність відповідача полягала лише у припиненні виплати позивачу пенсії за серпень та вересень 2018 року. Суд визнає таку бездіяльність протиправною та вважає необхідним зобов'язати відповідача виплатити ОСОБА_1 нараховану за серпень та вересень 2018 року пенсію. В іншій частині позовні вимоги задоволенню не підлягають

Позивач заявив клопотання про звернення до негайного виконання рішення в межах суми стягнення за один місяць. Клопотання задоволенню не підлягає. Пунктом 1 частини 1 ст. 371 КАС України передбачене негайне виконання рішення про присудження виплати пенсій у межах суми стягнення за один місяць. Рішення суду у даній справі носить зобов'язальний характер та в ньому не вирішується питання про стягнення коштів з відповідача, тому дія п. 1 ч. 1 ст. 371 КАС України на дані правовідносини не розповсюджується.

Керуючись ст.ст. 90, 139, 143, 241- 246, 250, 255, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області щодо невиплати ОСОБА_1 пенсії за серпень та вересень 2018 року.

Зобов'язати Сумське об'єднане управління Пенсійного фонду України Сумської області (код ЄДРПОУ 40383837) виплатити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) пенсію за серпень та вересень 2018 року.

В іншій частині вимог відмовити в зв'язку з необгрунтованістю.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Сумського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Сумської області (вул. Степана Бандери, 43, м. Суми, Сумська область, 40009, код ЄДРПОУ 40383837) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в розмірі 704,80 грн., сплачений при зверненні до суду.

Рішення може бути оскаржено до Другого апеляційного адміністративного суду через Сумський окружний адміністративний суд шляхом подачі апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя О.В. Соп'яненко