Справа № 263/3305/19
Провадження № 3/263/1099/2019
05 березня 2019 року м. Маріуполь
Суддя Жовтневого районного суду міста Маріуполя Донецької області ОСОБА_1, ознайомившись з матеріалами про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, громадянина України, майстра контактної мережі Комунальної підприємства «Маріупольського трамвайно-тролейбусного управління», проживаючого за адресою: м.Маріуполь пров.Лоцманський, буд.19, за ч.4 ст.140 КУпАП,-
До Жовтневого районного суду м. Маріуполя Донецької області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення, передбачене ч.4 ст.140 КУпАП.
За протоколом про адміністративне правопорушення від 27 лютого 2019 року серії БД № 049847, 26.12.2018 року о 13 годині 15 хвилин, в Донецькій області, м.Маріуполя пр.Миру, буд.66, будучи посадовою особою - майстром контактної мережі КП «МТТУ» порушив правила, норми і стандарти, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху не вжив своєчасно заходів по утриманню в справному стані контактної мережі живлення тролейбусної лінії, яка обірвалася, та впала на т.з. ATAMAN А09209, АН3928ІО, під керуванням ОСОБА_3 під час руху (автобуса) внаслідок чого автомобіль отримав механічні пошкодження та завдані матеріальні збитки. За протоколом визначено порушення ОСОБА_2 вимог п.1.5 та п.п. 6.1, 6.1.4, 6.1.5, СОУ 60.2-33886512-0003:2006 «Контактна мережа трамвайних та тролейбусних ліній, систем то та ремонту, та вчинив правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.4 ст.140 КУпАП.
Згідно зі ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються: дата і місце його складення, посада, прізвище, ім'я, по батькові особи, яка склала протокол; відомості про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності; місце, час вчинення і суть адміністративного правопорушення; нормативний акт, який передбачає відповідальність за дане правопорушення; прізвища, адреси свідків і потерпілих, якщо вони є; пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності; інші відомості, необхідні для вирішення справи.
Дослідженням протоколу про адміністративне правопорушення встановлено, що його зміст не відповідає наведеним вимогам Закону, оскільки фабула обставин правопорушення не містить відомостей про транспортний засіб (тролейбус) при забезпеченні руху якого було втрачено токоприймач. Недотримання наведеної вимоги Закону, призвело до відсутності свідків та потерпілих за протоколом, що не відповідає дійсності та підлягає встановленню при дооформленні.
Відповідно до ст. 251 КУпАП, доказами по справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган чи посадова особа встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, а також іншими документами.
Матеріали за протоколом не містять пояснень особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_2
З огляду на викладене, матеріали про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 підлягають поверненню до Управління патрульної поліції в Донецької області Департаменту патрульної поліції, для належного дооформлення.
Керуючись ст.ст. 268, 273 КУпАП,-
Матеріали адміністративної справи про притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.4 ст. 140 КУпАП повернути до Управління патрульної поліції в Донецької області Департаменту патрульної поліції, для дооформлення.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя П.І.Папаценко