Постанова від 06.03.2019 по справі 226/546/19

Справа № 226/546/19

Провадження № 3/226/160/2019

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

06 березня 2019 року м.Мирноград

Суддя Димитровского міського суду Донецької області Редько Жанна Євгенівна, за участю прокурора Калька Р.Ю., розглянувши матеріал, який надійшов від управління захисту економіки в Донецькій області Департаменту захисту економіки Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_3, який працює прийомо-здавальником ТОВ «Вуглепромтранс», зареєстрований та мешкає за адресою: м.Мирноград Донецької області, кв-л 40АДРЕСА_1, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі за текстом КУпАП),

ВСТАНОВИВ:

22.02.2019 до суду надійшов адміністративний матеріал про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 за ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_2 протоколу про адміністративне правопорушення № 98 від 20.02.2019 ОСОБА_1, будучи звільненим 19.02.2018 з посади начальника станції Очеретине структурного підрозділу «Станція Покровськ» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» за власним бажанням, як суб'єкт відповідальності за корупційні та пов'язані з корупцією правопорушення відповідно до п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», перебуваючи за місцем своєї реєстрації за адресою: м.Мирноград Донецької області, кв-л 40АДРЕСА_1, несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію за 2017 рік 22 грудня 2018 року о 12.30 годині, зі строком подання до 1 травня 2018 року, чим порушив вимоги ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» та вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП. а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Прокурор у судовому засіданні просив притягнути ОСОБА_1 до відповідальності за ч.1 ст.172-6 ч.1 КУпАП.

ОСОБА_1 у судовому засіданні свою провину у скоєнні вказаного адміністративного правопорушення не визнав, пояснив, що в нього не було умислу невчасно подати декларацію (перед звільненням), оскільки на підприємстві йому не роз'яснювали порядок її подачі. Після його звільнення йому подзвонили з відділу кадрів та повідомили про необхідність подачі декларації, яку він подав 26.04.2018. Проте, вона була подана невірно, про що він дізнався від працівників поліції. Декларацію, яку він повинен був подати після звільнення, він подав у грудні 2018 року, після того, як був опитаний працівниками поліції з приводу неподання декларації.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, перевіривши матеріали справи, приходжу до висновкупро відсутність в діях ОСОБА_1 подіїправопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, виходячи з такого.

За змістом примітки до ст.172-6 КУпАП суб'єктом правопорушень у цій статті є особи, які відповідно до ч.1 та ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» зобов'язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_2 за п.п.«а» п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є посадові особи юридичних осіб публічного права, які не зазначені у пункті 1 частини першої цієї статті, особи, які входять до складу наглядової ради державного банку, державного підприємства або державної організації, що має на меті одержання прибутку.

Встановлено, що за наказом станції Ясинувата Державного підприємства «Донецька залізниця» Державної адміністрації залізничного транспорту України Міністерства інфраструктури України від 19.11.2015 № 158 о/с ОСОБА_1 було призначено начальником станції Очеретине 3 класу.

Відповідно до наказу структурного підрозділу «Станція Покровськ» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» від 19.02.2018 № 31/ОС «Про припинення трудового договору (контракту)» ОСОБА_1 19.02.2018 звільнено з посади начальника станції Очеретине структурного підрозділу «Станція Покровськ» регіональної філії «Донецька залізниця» ПАТ «Укрзалізниця» за власним бажанням.

ПАТ Укрзалізниця є правонаступником Державної адміністрації залізничного транспорту України, а також підвідомчих підприємств і закладів, що мали статус окремих юридичних осіб. ОСОБА_2 з ЄДР засновником ПАТ «Укрзалізниця» є держава Україна в особі Кабінету Міністрів України.

За інформацією з Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка була отримана органом, що склав протокол, 22.12.2018 о 16.26 год., ОСОБА_1 у 2018 році подав три декларації; 26.04.2018 - декларацію (після звільнення), 22.12.2018 о 12.30 год. - декларацію (щорічну), 22.12.2018 о 13.02 год - декларацію (перед звільненням).

У роз'ясненнях щодо застосування окремих положень Закону України «Про запобігання корупції» стосовно заходів фінансового контролю, затверджених рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції (далі НАЗК) від 11.08.2016 № 3, під посадовими особами юридичних осіб публічного права слід розуміти працівників юридичних осіб публічного права, які наділені посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі чи адміністративно-господарські функції.

Організаційно-розпорядчі функції (обов'язки) - це обов'язки щодо здійснення керівництва галуззю промисловості, трудовим колективом, ділянкою роботи, виробничою діяльністю окремих працівників на підприємствах, в установах чи організаціях незалежно від форм власності. Такі функції виконують, зокрема, керівники міністерств, інших центральних органів виконавчої влади, державних, комунальних підприємств, установ або організацій, їхні заступники, керівники структурних підрозділів (начальники цехів, завідуючі відділами, лабораторіями, кафедрами), їхні заступники, особи, які керують ділянками робіт (майстри, виконроби, бригадири тощо).

Як вбачається з посадової інструкції начальника станції Очеретине, затвердженої 15.12.2017, з якою ОСОБА_1 ознайомлений під підпис 19.01.2018, дана посада наділена організаційно-розпорядчими функціями, тобто обов'язками щодо здійснення управління станцією та охороною праці, координації роботу станції, забезпечення безперебійного її функціонування.

Відповідно до п.2.28 цієї інструкції начальник станції подає в установленому порядку декларацію до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, згідно ст.45 Закону України «Про запобігання корупції».

Отже, з огляду на приведені норми законів та досліджені обставини, ОСОБА_1 займав посаду у юридичній особі публічного права, яка наділена посадовими повноваженнями здійснювати організаційно-розпорядчі функції, тобто він є суб'єктом правопорушення, що йому закидається.

Суб'єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, визначається ставленням до наслідків і характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу.

Об'єктивну сторону правопорушення становить діяння у формі несвоєчасного подання без поважних причин декларації.

Відповідно до ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» обов'язок щодо подання щорічно до 1 квітня шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства вказаної декларації за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством, покладається на осіб, зазначених, у тому числі, у п.2 ч.1 ст.3 цього Закону.

Відповідно до ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у тому числі у п.2 ч.1 ст. 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Особи, які припинили діяльність, пов'язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначені у тому числі у п.2 ч.1 ст.3 цього Закону, зобов'язані наступного року після припинення діяльності подавати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

З наведених норм закону вбачається, що відповідні суб'єкти зобов'язані подавати такі види декларацій: 1) щорічну декларацію за минулий рік; 2) у разі припинення діяльності - декларацію за період, не охоплений раніше поданими деклараціями; 3) після припинення діяльності - декларацію за минулий рік, яка подається наступного року після звільнення.

Беручи до уваги те, що ОСОБА_1 був звільнений з посади 19.02.2018, на нього покладається обов'язок щодо подачі двох декларації, передбачених ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», а саме: 1) за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, тобто з 01.01.2017 по 19.02.2018; 2) за минулий 2018 рік, яка подається наступного року після звільнення, тобто до 01.04.2019.

При цьому щорічна декларація за 2017 рік не подається.

Оскільки при припиненні до 1 квітня діяльності, пов'язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у тому числі у п.2 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», не передбачена подача щорічної декларації згідно із ч.1 ст.45 вказаного Закону, приходжу до висновку про відсутність в діях ОСОБА_1 події адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

ОСОБА_2 за п.1 ст.247 КпАП України провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст.7, 9, 247, 251, 279, 280, 283-285 КУпАП, суддя

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, реєстраційний номер облікової картки якого НОМЕР_1, за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення закрити за відсутністю події адміністративного правопорушення.

Постанова судді може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення до Донецького апеляційного суду через Димитровський міський суд Донецької області.

Суддя Ж.Є.Редько