Постанова від 05.03.2019 по справі 920/1080/16

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД СУМСЬКОЇ ОБЛАСТІ
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05.03.2019 Справа № 920/1080/16

Господарський суд Сумської області у складі головуючого судді Спиридонової Н.О., при секретарі судового засідання Гребенюк С.В., розглянувши матеріали справи № 920/1080/16

за заявою кредитора: Товариства з обмеженою відповідальністю «Торговий дім «Бізнес Консалтінг»

до боржника: Публічного акціонерного товариства "Сумський авторемонтний завод" (40030, м. Суми, проспект Курський, б. 26; ідентифікаційний код 05422065)

про визнання банкрутом

за участі представників:

керуючий санацією - Корнілов Є.О.

ТОВ "Торговий дім "Бізнес Консалтінг" - Мукорез О.Л., довіреність б/н від 04.01.2019

ГУ ДФС у Сумській області - Ейсмонт М.О. (довіреність від 10.09.2018); Притула Д.А. (довіреність від 23.10.2018)

Арбітражний керуючий - Іваненко Н.О.

ВСТАНОВИВ:

Ухвалою господарського суду Сумської області від 28.11.2016 порушено провадження у справі № 920/1080/16 про банкрутство ПАТ «Сумський авторемонтний завод»; введено процедуру розпорядження майном строком на 115 календарних днів та призначено розпорядником майна боржника ПАТ «Сумський авторемонтний завод» арбітражного керуючого Корнілова Є.О.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 16.02.2017 затверджено реєстр вимог кредиторів боржника ПАТ «Сумський авторемонтний завод».

Ухвалою господарського суду від 10.05.2017, залишеною в силі постановою Харківського апеляційного господарського суду від 15.06.2017, введено процедуру санації боржника ПАТ «Сумський авторемонтний завод» строком на шість місяців; призначено керуючим санацією арбітражного керуючого Корнілова Є.О.

Ухвалою господарського суду Сумської області від 03.12.2018 у задоволенні клопотання керуючого санацією, голови комітету кредиторів про затвердження плану санації боржника та продовження процедури санації відмовлено; призначено судове засідання у справі для вирішення подальшої процедури банкрутства на 17.01.2019.

Ухвалою суду від 12.02.2019 відкладено судове засідання у справі №920/1080/16 для вирішення подальшої процедури банкрутства ПАТ «Сумський авторемонтний завод» на 05.03.2019.

21.12.2018 до суду надійшло клопотання голови комітету кредиторів про перехід до ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора.

Згідно з приписами ч. 8 статті 26 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» до компетенції комітету кредиторів належить, зокрема, звернення до господарського суду з клопотанням про відкриття процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури у випадках, передбачених Законом; звернення до господарського суду з клопотанням про призначення арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора), припинення повноважень арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора) та про призначення іншого арбітражного керуючого (керуючого санацією, ліквідатора); внесення пропозицій господарському суду щодо продовження або скорочення строку процедур розпорядження майном боржника чи санації боржника; інші питання, передбачені вказаним Законом.

Відповідно до ч. 5 статті 36 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» за наслідками розгляду звіту керуючого санацією комітет кредиторів приймає рішення про звернення до господарського суду з клопотанням щодо: припинення процедури санації у зв'язку з виконанням плану санації і відновленням платоспроможності боржника; припинення процедури санації, визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури; припинення або продовження процедури санації та укладення мирової угоди.

У разі виникнення обставин, що є підставою для припинення процедури санації, комітет кредиторів може прийняти відповідне рішення за відсутності звіту керуючого санацією.

У своєму звіті про фінансовий стан боржника за 2016-2018 роки керуючий санацією вказує про наявність ознак неплатоспроможності боржника. Станом на момент порушення справи про банкрутство у 2016 році вартість матеріальних активів ПАТ «Сумський авторемонтний завод» становила 3266000 грн., що складається з рухомого та нерухомого майна (в тому числі заставного). Розмір річного доходу за 2016 рік складав 746000 грн.; розмір кредиторської заборгованості становив 3828000 грн., що загалом відповідало розміру активів підприємства; розмір дебіторської заборгованості 98000 грн. Однак за результатами роботи підприємства в 2016 році, підприємство отримало збиток у розмірі 1424000 грн., що пов'язано з розходами підприємства на поточну діяльність, оплату податків та зборів, заробітної плати. Розходи підприємства склали 2170000 грн.

У 2017 році фінансова ситуація підприємства не покращилась. Як вбачається з балансу та звіту про фінансові результати за 2017 рік, вартість активів за рахунок амортизації зменшилась до 2615000 грн. Розмір доходів становив 282000 грн. за 2017 рік; розмір кредиторської заборгованості за 2017 рік виріс до відмітки 4845000 грн. та став перевищувати вартість активів підприємства, що вказує на неплатоспроможність боржника. Розмір дебіторської заборгованості становив 120000 грн. За результатами роботи підприємства в 2017 році підприємство отримало збиток у розмірі 1631000 грн.; розходи підприємства склали 1913000 грн. Попри зменшення рівня розходів порівняно з 2016 роком знизився також і рівень доходів, що призвело до отримання збитку.

У 2018 році фінансова ситуація підприємства не покращилась. Як вбачається з балансу та звіту про фінансові результати за 2018 рік вартість активів за рахунок амортизації зменшилась до 1962000 грн.; розмір доходу зменшився до суми 259000 грн. за рік; розмір кредиторської заборгованості склав 221000 грн. За результатами роботи підприємства у 2018 році підприємство отримало збиток у розмірі 1962000 грн.; розходи підприємства склали 2315000 грн.

Так, з урахуванням наведеного вище встановлено, що спостерігається постійне збільшення кредиторської заборгованості наряду зі зменшенням вартості активів та доходів боржника, що не дає можливості задовольнити вимоги всіх кредиторів.

Частиною 1 статті 28 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» визначено, що під санацією розуміється система заходів, що здійснюються під час провадження у справі про банкрутство з метою запобігання визнанню боржника банкрутом та його ліквідації, спрямована на оздоровлення фінансово-господарського становища боржника, а також задоволення в повному обсязі або частково вимог кредиторів шляхом реструктуризації підприємства, боргів і активів та/або зміни організаційно-правової та виробничої структури боржника.

При цьому слід зазначити, що реалізація процедури санації відбувається за допомогою плану санації, що містить відповідні заходи з відновлення платоспроможності боржника та виконання якого забезпечує фінансово-економічне оздоровлення боржника, а також запобігає визнанню боржника банкрутом і його ліквідації.

Статтею 28 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» на керуючого санацією покладено ряд обов'язків, у тому числі, з розробки та подання до суду плану санації, погодженого з комітетом кредиторів.

Згідно ч. 1 ст. 28 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» господарський суд за клопотанням комітету кредиторів виносить ухвалу про введення процедури санації строком на шість місяців.

За вмотивованим клопотанням керівника санації чи комітету кредиторів цей строк може бути продовжено господарським судом, але не більше ніж на дванадцять місяців.

Відповідно до ст.. 29 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», схвалений комітетом кредиторів план санації (зміни до нього) та протокол засідання комітету кредиторів про введення процедури санації подаються арбітражним керуючим до господарського суду.

Господарський суд затверджує схвалений та погоджений план санації боржника і виносить ухвалу про затвердження плану санації.

План санації має містити заходи щодо відновлення платоспроможності боржника.

План санації має передбачати строк відновлення платоспроможності боржника. Платоспроможність вважається відновленою за відсутності ознак неплатоспроможності, визначених цим Законом.

План санації може містити умови про: виконання зобов'язань боржника третіми особами; задоволення вимог кредиторів іншим способом, що не суперечить законодавству; відшкодування коштів, витрачених на проведення зборів акціонерів та (або) засідань органів управління боржника відповідно до цього Закону.

План санації обов'язково повинен передбачати забезпечення погашення заборгованості боржника з виплати заробітної плати.

Заходами щодо відновлення платоспроможності боржника, які містить план санації, можуть бути: реструктуризація підприємства; перепрофілювання виробництва; закриття нерентабельних виробництв; відстрочення та/або розстрочення платежів або прощення (списання) частини боргів, про що укладається мирова угода; ліквідація дебіторської заборгованості; реструктуризація активів боржника відповідно до вимог цього Закону; продаж частини майна боржника; виконання зобов'язань боржника власником майна боржника та його відповідальність за невиконання взятих на себе зобов'язань; відчуження майна та погашення зобов'язань боржника шляхом заміщення активів; звільнення працівників боржника, які не можуть бути задіяні в процесі виконання плану санації; одержання кредиту для виплати вихідної допомоги працівникам боржника, які звільняються згідно з планом санації, що відшкодовується відповідно до вимог цього Закону позачергово за рахунок продажу майна боржника; інші способи відновлення платоспроможності боржника.

Відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» санація - це пріоритетна процедура, саме в цій судовій процедурі вирішується основне завдання - фінансове оздоровлення господарюючого суб'єкта.

Відповідно до вимог Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» ліквідація є заключною процедурою у справі про банкрутство, у якій відсутнє фінансове оздоровлення, оскільки відбувається реалізація майна боржника. Вказана процедура є менш ефективна в порівнянні із процедурою санації і є виключною мірою отримання заборгованості та її списання по бухгалтерській звітності. Процедура ліквідації боржника застосовується у випадку, коли всі інші можливості погашення боргу кредиторами вичерпані.

Відповідно до ч. 11 ст. 36 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», якщо розрахунки з кредиторами не проведено у строки, передбачені планом санації, та за умови відсутності внесення клопотання комітету кредиторів про продовження строків, передбачених планом санації, і відповідних змін до плану санації, господарський суд визнає боржника банкрутом і відкриває ліквідаційну процедуру.

Згідно ст.. 1 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» під банкрутством розуміється визнана господарським судом неспроможність боржника відновити свою платоспроможність за допомогою процедур санації та мирової угоди і погасити встановлені у порядку, визначеному цим Законом, грошові вимоги кредиторів не інакше як через застосування ліквідаційної процедури.

У постанові про визнання боржника банкрутом та відкриття ліквідаційної процедури господарський суд призначає ліквідатора банкрута з урахуванням вимог, установлених цим Законом, з числа арбітражних керуючих, якщо інше не передбачено цим Законом (ч. 1 ст. 40 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом»).

Таким чином, за відсутності затвердженого судом плану санації боржника, строк для затвердження якого сплинув, так як процедура санації ПАТ «Сумський авторемонтний завод» триває з травня 2017 року, а отже і сплив граничний строк процедури санації, визначений ст.. 28 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», з урахуванням прийнятого рішення комітету кредиторів боржника щодо припинення процедури санації і переходу до ліквідаційної процедури, враховуючи недостатність наявних майнових активів боржника за рахунок яких можливо погасити кредиторську заборгованість в сумі 6357000 грн., що свідчить про неспроможність ПАТ «Сумський авторемонтний завод», відсутність потенційних інвесторів, а також загальний строк проведення процедури санації боржника, у сукупності становив більше вісімнадцяти місяців, який є присічним, з урахуванням ст.. 28 Закону про банкрутство, суд дійшов висновку щодо наявності правових підстав для задоволення клопотання голови комітету кредиторів про перехід до ліквідаційної процедури та призначення ліквідатора.

Комітет кредиторів подав до суду кандидатуру арбітражного керуючого Іваненко Наталії Олександрівни на призначення її ліквідатором ПАТ «Сумський авторемонтний завод».

08.01.2019 до суду надійшла заява арбітражного керуючого Іваненко Н.О. про надання згоди на призначення ліквідатором у справі № 920/1080/16.

У судовому засіданні арбітражний керуючий Іваненко Н.О. не заперечувала проти призначення та просила суд призначити її ліквідатором у даній справі.

Відповідно до ст. 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» кандидатура арбітражного керуючого для виконання повноважень керуючого санацією або ліквідатора визначається судом за клопотанням комітету кредиторів, а у разі відсутності такого клопотання - за ініціативою суду, крім випадків, передбачених цим Законом.

Враховуючи той факт, що комітет кредиторів запропонував призначити ліквідатором ПАТ «Сумський авторемонтний завод» арбітражного керуючого Іваненко Н.О., яка надала згоду на призначення, господарський суд дійшов висновку про призначення арбітражного керуючого Іваненко Наталію Олександрівну (АДРЕСА_1) ліквідатором ПАТ «Сумський авторемонтний завод» у справі № 920/1080/16.

Відповідно до ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;

строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів)), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;

скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;

виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.

Згідно з ч. 2 ст. 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» з дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.

Частинами 3, 4 статті 38 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» встановлено, що з метою виявлення кредиторів з вимогами за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, здійснюється офіційне оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України в мережі Інтернет.

Повідомлення про визнання боржника. банкрутом і про відкриття ліквідаційної процедури мають містити:

найменування та інші реквізити боржника, визнаного банкрутом;

найменування господарського суду, в провадженні якого знаходиться справа про банкрутство;

дату прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури;

відомості про ліквідатора (ліквідаційну комісію).

Керуючись ст. ст. 26, 27, 29, 38, 114 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом», суд,

ПОСТАНОВИВ:

1. Припинити процедуру санації по справі № 920/1080/16 про банкрутство .

2. Визнати юридичну особу - Публічне акціонерне товариство «Сумський авторемонтний завод» (40030, м. Суми, проспект Курський, б. 26; ідентифікаційний код 05422065) банкрутом та відкрити ліквідаційну процедуру строком на дванадцять місяців.

З дня прийняття господарським судом постанови про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури:

господарська діяльність банкрута завершується закінченням технологічного циклу з виготовлення продукції у разі можливості її продажу за виключенням укладення та виконання договорів, що мають на меті захист майна банкрута або забезпечення його збереження (підтримання) у належному стані, договорів оренди майна, яке тимчасово не використовується, на період до його продажу в процедурі ліквідації тощо;

строк виконання всіх грошових зобов'язань банкрута вважається таким, що настав;

у банкрута не виникає жодних додаткових зобов'язань (у тому числі зі сплати податків і зборів (обов'язкових платежів), крім витрат, безпосередньо пов'язаних із здійсненням ліквідаційної процедури;

припиняється нарахування неустойки (штрафу, пені), процентів та інших економічних санкцій за всіма видами заборгованості банкрута;

відомості про фінансове становище банкрута перестають бути конфіденційними чи становити комерційну таємницю;

продаж майна банкрута допускається в порядку, передбаченому цим Законом;

скасовується арешт, накладений на майно боржника, визнаного банкрутом, чи інші обмеження щодо розпорядження майном такого боржника. Накладення нових арештів або інших обмежень щодо розпорядження майном банкрута не допускається;

вимоги за зобов'язаннями боржника, визнаного банкрутом, що виникли під час проведення процедур банкрутства, можуть пред'являтися тільки в межах ліквідаційної процедури протягом двох місяців з дня офіційного оприлюднення повідомлення про визнання боржника банкрутом і відкриття ліквідаційної процедури. Зазначений строк є граничним і поновленню не підлягає. Кредитори, вимоги яких заявлені після закінчення строку, встановленого для їх подання, або не заявлені взагалі, не є конкурсними, а їх вимоги погашаються в шосту чергу в ліквідаційній процедурі;

виконання зобов'язань боржника, визнаного банкрутом, здійснюється у випадках і порядку, передбачених цим розділом.

припиняються повноваження органів управління банкрута щодо управління банкрутом та, розпорядження його майном, якщо цього не було зроблено раніше, керівник банкрута звільняється з роботи у зв'язку з банкрутством підприємства, а також припиняються повноваження власника (власників) майна банкрута.

3. Призначити ліквідатором банкрута арбітражного керуючого Іваненко Наталію Олександрівну (свідоцтво № 253 від 26.02.2013; АДРЕСА_1, код НОМЕР_1).

4. Оприлюднити на офіційному веб-сайті Вищого господарського суду України оголошення про визнання юридичну особу - Публічне акціонерне товариство «Сумський авторемонтний завод» (40030, м. Суми, проспект Курський, б. 26; ідентифікаційний код 05422065) банкрутом.

5. Зобов'язати ліквідатора виконати ліквідаційну процедуру за результатами якої у відповідності до вимог статті 46 Закону України «Про відновлення платоспроможності боржника або визнання його банкрутом» подати до господарського суду звіт та ліквідаційний баланс банкрута.

6. Копію даної постанови направити кредиторам, ліквідатору, банкруту, ГТУЮ у Сумській області, державному реєстратору, органу ДВС.

Повний текст постанови складено 06.03.2019.

Суддя Н.О. Спиридонова