06 березня 2019 р. м. Чернівці Справа № 824/96/19-а
Чернівецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Анісімова О.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов"язання вчинити певні дії, -
ОСОБА_3 СПРАВИ
1. ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду із адміністративним позовом до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (далі - відповідач або ГУ ПФУ), у якому просить суд:
- визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні йому дострокової пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні»;
- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити призначення та виплату йому пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 11 грудня 2018 року.
2. Ухвалою суду від 30 січня 2019 року даний адміністративний позов залишено без руху та встановлено строк для усунення недоліків - п'ять днів з дня отримання позивачем копії ухвали про залишення позовної заяви без руху.
3. У зв'язку із усуненням недоліків, зазначених в ухвалі про залишення позовної заяви без руху, 11 лютого 2019 року по справі відкрите спрощене провадження без повідомлення учасників справи.
ІІ. ОБСТАВИНИ СПРАВИ
4. 10 грудня 2018 року ОСОБА_1 наказом директора Чернівецької філії концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення №46-К звільнений з посади інженера засобів радіо та телебачення 2 категорії у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників (п.1 ст. 40 КЗпП України).
5. 11 грудня 2018 року позивач звернувся до Сторожинецького відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою за номером № 4/362 про призначення згідно статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» від 16 грудня 1993 року № 3721-XII (далі - Закон № 3721-XII) дострокової пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 9 липня 2003 року № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV), на що отримав письмову відмову-відповідь за вих. № 1039/П-11/10 від 17.12.2018 року.
6. Позивач вважає відмову відповідача щодо призначення дострокової пенсії за нормами статті 21 Закону № 3721-XII протиправною, оскільки відповідачем не враховано рішення Конституційного Суду України від 22 травня 2018 року №5-р/2018 (далі - Рішення Конституційного Суду України №5-р/2018), яким визнано такою, що не відповідає Конституції України (є неконституційною) норма Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII (далі - Закон № 76-VIII), якою скасовано статтю 21 Закону № 3721-XII.
7. Відповідач 27 лютого 2019 року подав відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити за безпідставністю та незаконністю таких позовних вимог, оскільки після набрання чинності Рішенням Конституційного Суду України №5-р/2018 на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення таких пенсій, порядок та умови їх призначення та виплати, а також перелік необхідних документів для призначення дострокової пенсії за нормами статті 21 Закону № 3721-XII.
IV. ЗАЯВИ ТА КЛОПОТАННЯ УЧАСНИКІВ СПРАВИ
8. Заяв та клопотань від учасників справи до суду не надходило.
V. ОБСТАВИНИ ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ
9. Наказом директора Чернівецької філії концерну радіомовлення, радіозв'язку та телебачення від 10 грудня 2018 року № 46-К ОСОБА_1 звільнений з посади інженера засобів радіо та телебачення 2 категорії у зв'язку зі скороченням чисельності та штату працівників (пункт 1 статті 40 КЗпП України) (а.с.16).
10. На день звільнення страховий стаж позивача становить понад 40 років, про що свідчить копія трудової книжки, надана позивачем (а.с.12-14). Також до досягнення пенсійного віку 60 років, визначеного статтею 26 Закону № 1058-IV, позивачу залишалося менш ніж півтора року.
11. Відповідно до статті 10 Закону № 3721-XII позивач є громадянином похилого віку, адже до досягнення зазначеного пенсійного віку останньому залишилося не більш як півтора року.
12. У зв'язку із цим позивач звернувся до Сторожинецького відділу обслуговування громадян управління обслуговування громадян ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області із заявою за номер № 4/362 та доданими до неї документами про призначення дострокової пенсії згідно статті 21 Закону № 3721-XII.
13. 17 грудня 2018 року відповідачем надано відповідь за вих. № 1039/П-11/10 про відмову у призначенні такої пенсії, у зв'язку із тим, що на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення таких пенсій та відповідно до статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком тільки після досягнення 60 років за наявності страхового стажу не менше 25 років по 31 грудня 2018 року. Зокрема для чоловіків, які народилися 1960 року пенсійний вік наступить в 2020 році (60 років), стаж необхідний для призначення пенсії за віком - не менше 27 років (а.с.17-18).
VІ. ПОЗИЦІЯ СУДУ
14. Предметом цього позову є дії ГУ ПФУ щодо призначення пенсії за віком, а отже, при розгляді цієї справи, суд має надати їм оцінки на предмет відповідності чинним нормативно-правовим актам, через призму верховенства права.
15. Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері призначення громадян України пенсії за віком є Закон № 1058-IV, відповідно до якого здійснюється призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, передбачених цим Законом.
16. Відповідно до части першої статті 26 Закону № 1058-IV особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року. Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу з 1 січня 2018 року по 31 грудня 2018 року - не менше 25 років.
17. Частиною першою статті 4 Закону № 1058-IV передбачено, що законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України «Про недержавне пенсійне забезпечення», «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України, а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.
Тобто, виходячи зі змісту цієї норми, відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні можуть бути врегульовані також іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до законів про пенсійне забезпечення.
18. Згідно частини першої статті 18 Закону № 3721-XII право на пенсію за віком має кожний громадянин похилого віку, який досяг пенсійного віку і має необхідний страховий стаж. Це право обумовлено трудовим внеском і не обмежується будь-якими обставинами, включаючи наявність інших доходів.
19. Разом з цим, статтею 21 Закону № 3721-XII в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено, що особам, трудовий договір з якими розірвано за півтора року до досягнення пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність» (за наявності відповідних умов), з ініціативи власника або уповноваженого ним органу у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, перепрофілюванням підприємств, установ та організацій, скороченням чисельності або штату працівників, а також виявленою невідповідністю працівника займаній посаді за станом здоров'я, гарантується право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
20. Слід також зазначити, що статтею 49 Закону України «Про зайнятість населення» №5067-VI (далі - Закон №5067-VI) в редакції, яка діяла до 01 січня 2015 року, було передбачено умову, за якої особам гарантувалося право на достроковий вихід на пенсію за півтора року до встановленого законодавством строку, якщо вони мають страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбачений абзацом першим частини першої статті 28 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Такою умовою була реєстрація особи, трудовий договір з якими було розірвано з ініціативи роботодавця у зв'язку із змінами в організації виробництва і праці, в тому числі ліквідацією, реорганізацією, банкрутством, перепрофілюванням підприємств, установ, організацій, скороченням чисельності або штату працівників, та військовослужбовцям, звільненим з військової служби у зв'язку із скороченням чисельності або штату без права на пенсію, яким на день вивільнення залишилося не більше півтора року до встановленого статтею 26 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» пенсійного віку або віку, що дає право на призначення пенсії відповідно до законів України «Про державну службу», «Про статус народного депутата України», «Про прокуратуру», «Про наукову і науково-технічну діяльність», в територіальному органі центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері зайнятості населення та трудової міграції, та відсутності підходящої роботи.
21. Окремо, слід зазначити, що пунктом 26 Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 березня 2013 року № 198 було передбачено, що клопотання про достроковий вихід на пенсію безробітного до управління Пенсійного фонду України надається центром зайнятості безробітному за його особистою заявою.
22. Постановою Кабінету Міністрів України від 27 травня 2015 р. № 334 «Про внесення змін до Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу» розділ «Достроковий вихід на пенсію безробітних» було виключено із Порядку реєстрації, перереєстрації безробітних та ведення обліку осіб, які шукають роботу, в тому числі і вищезазначений пункт 26.
23. Окрім цього постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015, №13-2 "Про затвердження Змін до Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування"" виключено пункт 6 розділу ІІ Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", яким передбачалось, що до заяви про призначення пенсії за віком додається клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію (для призначення пенсії відповідно до статті 49 Закону України "Про зайнятість населення").
24. Отже, підсумовуючи викладене, внаслідок прийняття Закону №76-VIII, який набрав чинності 01 січня 2015 року, підпунктом 3 пункту 12 розділу І якого було виключено статтю 21 Закону № 3721-XII та підпунктом 2 пункту 39 розділу І - статтю 49 Закону №5067-VI, у зв'язку із чим особи похилого віку та ветерани праці позбавлялися права призначення дострокової пенсії за віком на підставі ст. 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні». Окрім цього аналогічні зміни були внесенні до підзаконних нормативно-правових актів, якими врегульовувалось аналізовані правовідносини.
25. Поряд з цим, Рішенням Конституційного Суду України №5-р/2018 у справі за конституційним поданням 49 народних депутатів України щодо відповідності Конституції України (конституційності) пункту 12 розділу I Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII визнано таким, що не відповідає Конституції України (є неконституційним), підпункт 3 пункту 12 розділу І Закону України «Про внесення змін та визнання такими, що втратили чинність, деяких законодавчих актів України» від 28 грудня 2014 року № 76-VIII.
Конституційний Суд України вважає, що гарантування державою права на достроковий вихід на пенсію громадянам похилого віку було спрямоване на убезпечення цих громадян від такого соціального ризику, як безробіття з незалежних від них обставин, і забезпечення сприятливих умов для їх повноцінного та гідного життя у старості.
Враховуючи наведене, Конституційний Суд України дійшов висновку, що право на достроковий вихід на пенсію, яке мали громадяни похилого віку на підставі статті 21 Закону № 3721-XII до внесення змін Законом 76-VIII, було гарантією ефективної реалізації конституційних прав громадян, закріплених у статтях 46, 48 Основного Закону України.
26. За таких обставин, враховуючи вищезазначене рішення Конституційного Суду України, суд вважає, що за даних обставин при вирішенні питання щодо призначення пенсії позивачу слід керуватися статтею 21 Закону № 3721-XII, яка на сьогодні є чинною в силу визнання неконституційним положень Закону, якими її було виключено .
27. Як встановлено судом вище, стаття 49 Закону № 5067-VI була виключена внаслідок прийняття Закону № 76-VIII, а тому суд вважає, що призначенні пенсії позивачу на підставі статті 21 Закону № 3721-XII є можливим без обов'язкового подання клопотання (направлення) про достроковий вихід на пенсію.
28. Щодо позиції відповідача згідно якої у зв'язку із тим, що на законодавчому рівні не врегульовано право на призначення позивачеві такої пенсії, а тому він не має право її отримувати, суд зазначає наступне.
29. Відповідно до частини 2 статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а згідно пункту 1 частини 1 статті 92 Конституції України виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина.
30. Отже, відповідач по справі, будучи суб'єктом владних повноважень зобов'язаний діяти на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а враховуючи те, що він відповідно до Положення про Пенсійний фонд України, яке затверджене постановою Кабінету Міністрів України від 23 липня 2014 р. № 280 є центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику з питань пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов'язковому державному соціальному страхуванню, відповідач зобов'язаний виконувати вимоги статті 21 Закону №3721-XII, які надають позивачеві право на пенсію.
31. Відсутність механізмів призначення пенсії не позбавляє позивача гарантій встановлених статтею 21 Закону №3721-XII, в іншому випадку це б суперечило верховенству права.
VІІ. ВИСНОВКИ СУДУ
32. Відповідно до частини 1 статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
33. Аналізуючи матеріали адміністративної справи у своїй сукупності, суд вважає, що позивачем доведено суду правомірність заявлених вимог, а тому зважаючи на наведені вище норми законодавства та встановлені судом обставини справи, суд вважає, що позовні вимоги позивача про визнання протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні йому дострокової пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» та зобов'язання ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити призначення та виплату йому пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 11 грудня 2018 року - є обґрунтованими та підлягають задоволенню.
VІІІ. РОЗПОДІЛ СУДОВИХ ВИТРАТ
30. З матеріалів справи встановлено, що при зверненні до суду з даним позовом позивачем сплачено судовий збір у розмірі 768 грн. 40 коп., що підтверджується квитанцією №64 від 29.01.2019 року.
31. Статтею 139 КАС України вирішено питання розподілу судових витрат, зокрема до її частини 1 при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
32. Оскільки, позов задоволено у повному обсязі, суд, стягує на користь позивача судові витрати (судовий збір) у сумі 768 грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань відповідача.
Керуючись статтями 241 - 246, 250, 263 КАС України, суд -
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 до ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити у повному обсязі.
2. Визнати протиправними дії ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області щодо відмови у призначенні ОСОБА_1 дострокової пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні».
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області здійснити призначення та виплату ОСОБА_1 пенсії за віком на підставі статті 21 Закону України «Про основні засади соціального захисту ветеранів праці та інших громадян похилого віку в Україні» з 11 грудня 2018 року.
4. Стягнути на користь ОСОБА_1 (ід. код НОМЕР_1, вул. Героїв Майдану, 86, с. Михальча, Сторожинецький район, Чернівецька область, 59040) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) гривень 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (код ЄДРПОУ 40329345, вул. Оренбурзька, 7А, м. Чернівці, Чернівецька область, 58022), сплачений згідно квитанції № 64 від 29.01.2019 року.
Згідно статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У відповідності до статей 293, 295 Кодексу адміністративного судочинства України рішення суду першої інстанції можуть бути оскаржені в апеляційному порядку повністю або частково. Апеляційна скарга на рішення до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи подається до Сьомого апеляційного адміністративного суду через Чернівецький окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення (складання).
Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повне судове рішення складено 06 березня 2019 р.
Повне найменування учасників процесу:
Позивач - ОСОБА_1 (вул. Героїв Майдану, 86, с. Михальча, Сторожинецького району, Чернівецької області, 59040, РНОКПП НОМЕР_1)
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Чернівецькій області (вул. Оренбурзька, 7А, м. Чернівці, 58022, код ЄДРПОУ 40329345)
Суддя О.В. Анісімов