Рішення від 06.03.2019 по справі 420/5659/18

Справа № 420/5659/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

27 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді Марина П.П.,

секретаря судового засідання Сердюк І.С.,

за участю сторін:

від позивача - Фучеджи Г.Г., (особисто), Кожухар В.Д. (за довіреністю);

від відповідача - Щербина О.С., (за довіреністю);

розглянувши у відкритому судовому засіданні за правилами загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області, в якому позивач просить визнати протиправними дії Ізмаїльського об'єднаного УПФ України щодо не здійснення перерахунку пенсії відповідно до ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з урахуванням ч.2 ст.42 Закону України №1058 «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» на підставі Закону України №2148 від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у розмірі фактичних збитків відповідно до ч.1 ст.54 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та зобов'язати Ізмаїльське об'єднане УПФ України провести перерахунок розміру пенсії позивача на підставі Закону України №2148 від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у відповідності вимог ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ч.1 ст.54 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2017року.

Свої позовні вимоги позивач обґрунтовує тим, що він є військовослужбовцем із числа військовозобов'язаних призваних на військові збори по ліквідації аварії на ЧАЕС, є інвалідом ІІ групи, захворювання якого пов'язане із виконанням військового обов'язку по ліквідації аварії на ЧАЕС. Пенсію по інвалідності Ізмаїльське об'єднане УПФ України нараховує та виплачує позивачу відповідно до п.9 порядку обчислення пенсії по інвалідності, встановленого постановою КМУ №1210 від 23.11.2011 року по формулі із застосуванням величини середньомісячної заробітної плати за 2006 рік - 928,81 грн. та згідно вимог ч.1 ст.54, 57 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» у розмірі відшкодування фактичних збитків за роботу у зоні відчуження із врахуванням доплати згідно Закону України «Про статус гірських населених пунктів в Україні». У відповідності ч.3 ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що в разі зростання показника середньої заробітної плати в Україні - пенсії підвищуються в порядку встановленої ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». З 01.10.2017 року набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148-VІІІ. Відповідно до вимог ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» проведено перерахунок пенсій всім пенсіонерам взявши величину середньомісячної заробітної плати для перерахунку пенсій за три роки (2014-2016 роки) -3764,40 гри. Проте, Ізмаїльсьским об'єднаним управлінням Пенсійного Фонду України позивачу не проведено перерахунок пенсії з урахуванням ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач вважає, що він має законне право на підвищення розміру пенсії та її перерахунок відповідно до статей 57 і 67 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" та ч.2 ст.42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" на рівні з усіма іншими громадянами України із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за останні три роки (2014 - 2016) для обчислення середньомісячного заробітку, з якого визначається розмір пенсії. При розрахунку пенсії позивачу (п.9 Постанови №1210) протиправно враховується показник середньої заробітної плати (доходу) і середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», у той час як для інших категорій пенсіонерів-чорнобильців, а саме осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю (п.9.1 постанови) передбачено застосування такого показника на рівні середнього показника за 2014, 2015, 2016 роки. Позивач 04.10.2018 року звернувся до відповідача із заявою про перерахунок розміру пенсії згідно ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням вимог ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.10.2017 року із застосуванням величини середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. на рівні з усіма іншими пенсіонерам України, яким уже проведено перерахунок пенсії. Листом №114/К-1 від 19.03.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії з підстав, що вищевказаними вимогами Законів не передбачено перерахунку розміру пенсії позивача. Такі дії Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України позивач вважає незаконними і такими що порушують його Конституційне право.

Представником Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області 13.12.2018 року на електронну адресу суду направлено відзив на позовну заяву (а.с.100-106) та 17.12.2018 року надано до канцелярії суду ідентичний відзив на позов проте з додатками (а.с.107-110), в якому представник відповідача проти позову заперечує та зазначає, що позивач з 01.01.2008 року отримує пенсію по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» в розмірі відшкодування фактичних збитків. Розмір пенсії розраховано відповідно до Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. Постановою КМУ №1210-4 від 23.11.2011 року (з урахуванням Постанови КМУ №1381 від 28.12.2011 року, в якій зазначено, що інвалідам війни 2 групи та учасникам бойових дій, у яких щомісячний розмір пенсійних виплат (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткових пенсій, цільової грошової допомоги, сум індексації та інших доплат до пенсій, встановлених законодавством, крім пенсій за особливі заслуги перед Україною) не досягає 255% прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, виплачується щомісячна державна адресна допомога до пенсії у сумі, що не вистачає до зазначених розмірів та складає 3702,60 грн. (тобто не менше 1452,00x255%). Розмір пенсійної виплати ОСОБА_1 на момент виникнення спірних правовідносин складає (3702,60=2323,20+379,60+580,80+50,00+369,00), де: 2323,20 грн. (1452x160%) - мінімальний розмір пенсії як інваліду війни 2 групи (п. 11 Постанови КМУ №1210); 379,60 грн. - додаткова пенсія як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи (ст. 49 ЗУ №796 та п. 13 Постанови №1210); 580,80 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни; 50,00 грн. - щомісячна грошова допомога на проживання інваліду війни (ЗУ №1603 від 16.03.2004 року); 369,00 грн. - щомісячна державна допомога інваліду внаслідок Чорнобильської катастрофи (тобто сума доплати, що не вистачає до 1452x255%). Тому посилання позивача на те, що управління нараховує та виплачує йому пенсію по інвалідності із застосуванням величини середньомісячної заробітної плати за 2006 рік 928,81 грн. є безпідставними та такими, що не відповідають дійсності, як і те, що не проведено з 01.10.2017 року перерахунок пенсії з урахуванням ч.2 ст. 42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». ЗУ «Про Державний бюджет України на 2017 рік» передбачено було розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність у сумі 1373 грн., однак ЗУ «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» №2148 від 03.10.2017 року збільшено цей розмір на 79 грн., тому для обчислення пенсії ОСОБА_1 з 01.10.2017 року управлінням було взято прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність у сумі 1452 грн. Управлінню не зрозуміло на підставі чого позивач вважає, що розрахунок пенсії обчислено із застосуванням величини середньомісячної заробітної плати за 2006 рік 928,81 грн. та яким чином ним розраховано коефіцієнт заробітної плати 9,94. Провести перерахунок пенсії позивачу у відповідності до вимог ст.67 ЗУ №796 із застосуванням показника середньомісячної заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки -3764,40 грн. управління не може, адже розмір пенсії зменшується, тобто такий перерахунок є недоцільним. Позивач з 06.05.1986 рокупо 09.06.1986 року виконував роботи з перевезення вантажу на автомобільному транспортному засобі в м. Прип'ять та на «ПСО-І /Лелев/ (довідка №14 від 08.01.1997 року). Згідно довідки №336/8 від 06.04.1993 року вказаний період підлягає зарахуванню стажу один місяць за три, що й було зроблено управлінням згідно розрахунку стажу. Підвищена в кратних розмірах оплата праці не утворювала нових тарифних ставок посадових окладів, це була доплата за особливі умови праці. Обчислення пенсій відповідно до Закону «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» здійснюється на підставі довідок про заробітну плату. Така довідка підприємством була надана, але після перевірки обґрунтованості підстав її видачі, була СВК «Кубей» відізвана як така, що видана з порушеннями законодавства. Тому розрахунок пенсії на підставі помноженого на відповідну кратність середньомісячного посадового окладу за два місяці, що передує відрядженню у зону відчуження для ліквідації наслідків ЧАЕС неможливий. ОСОБА_1 дійсно виконував службові обов'язки щодо ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС з 02.05.1986 року по 09.06.1986 року в складі в/ч НОМЕР_1 . Згідно записів трудової книжки з 01.01.1974 року по 17.06.2011 року перебував в трудових відносинах з СВК «Кубей», а згідно військового квитка НОМЕР_2 проходив строкову військову службу з 13.05.1975 року по, 24.05.1977 року та з 02.05.1986 року по 09.06.1986 року був признаний на військові збори як військовозобов'язана особа, приймаючи участь у ліквідації наслідків ЧАЕС. Таким чином, враховуючи, що ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС не під час проходження дійсної строкової служби, а тому ч.3 ст.59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» на нього не розповсюджується. Відтак, відсутні підстави для перерахунку пенсії позивачу, оскільки норму, пункту 9-1 Порядку не можна застосувати і до осіб, які отримують пенсію відповідно до ст.54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».

Позивачем 06.02.2019 року надано до суду додаткові обґрунтування (а.с.179-183), в яких останній зазначає, що постанова КМУ №1210 від 23.11.2011 року, на яку посилається відповідач, затвердила порядок обчислення пенсії (тобто нарахування) особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, а не перерахунок розміру пенсії, а отже не може братися до уваги при перерахунку розміру пенсії, так як не відповідає предмету спору. Єдина стаття, на переконання позивача, яка встановлює порядок підвищення (перерахунок) розміру пенсії на законодавчому рівні - ст.67 ЗУ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням умов і в порядку встановлених ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», відповідно до вимог якої 30.10.2013 року КМУ прийняв постанову №795 «Деякі питання реалізації ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування»», якою затверджено порядок перерахунку пенсії відповідно до ч.2 ст.42 ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» в редакції постанови КМУ від 12 липня 2017 року.

Представником відповідача 19.02.2019 року надано до суду додаткові пояснення (а.с.204) в яких останній зазначає, що для врахування показника середньої заробітної плати в розмірі 3764,40 гри. позивачу слід перейти з пенсії, яка призначена на підставі ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», на пенсію згідно ЗУ «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування». Позивач отримує пенсію по інвалідності, розраховану відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затв. Постановою КМУ №1210. ЗУ №796 передбачено, що порядок обчислення середньомісячного заробітку для призначення пенсії по інвалідності визначається КМУ, також цей Закон регулює порядок підвищення розміру доплат, пенсій і компенсацій, передбачених цим Законом (тобто які передбачені ЗУ №796). Статтею 67 вказаного Закону встановлено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються КМУ відповідно до змін індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. У разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 01 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому ч.2 ст.42 ЗУ №1058. Зобов'язання управління провести перерахунок пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ч.1 ст.54 ЗУ №796 з 01.10.2017 року, є безпідставними, оскільки застосування такого показника до позивача не передбачено Порядком №1210. Пенсійною реформою з 01.10.2017 року збільшено розмір прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність до 1452 грн., з якого здійснено розрахунок пенсії позивачу, тобто в розмірі не менше 255%, від 1452 грн. Розрахунки, проведені ОСОБА_1 , є самовільними та юридично необґрунтованими, а отже, підстав для проведення перерахунку пенсії із врахуванням вказаної позивачем суми заробітку немає. Враховуючи на викладені обставини в їх сукупності, вважаємо, що дії управління є правомірними та такими, що ґрунтуються на Конституції, Законах України, роз'яснювальних листах органів Пенсійного фонду.

22.02.2019 року представником відповідача надано додаткові пояснення (а.с.209-211), в яких останній наголошує що позивач не відповідає критеріям, наявність яких обумовлює право особи на перерахунок пенсії за ч.3 ст.59 Закону №796, оскільки його участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС відбувалася поза межами проходження дійсної строкової служби.

Ухвалою суду від 29.11.2018 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Ухвалою суду від 01.02.2019 року здійснено перехід до розгляду справи за правилами загального позовного провадження.

Під час судового засідання 27.02.2019 року позивач та представник позивача підтримали позовні вимоги та просили позов задовольнити в повному обсязі, а представник відповідача заперечувала з підстав наведених у відзиві та поясненнях і просила відмовити у задоволенні позовних вимог.

В судовому засіданні 27.02.2019 року, судом, керуючись положеннями ст.250 КАС України проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Вивчивши матеріали справи, дослідивши обставини та факти, якими обґрунтовувалися вимоги, перевіривши їх доказами, суд встановив наступні факти та обставини.

Судом встановлено, позивач - ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є особою, що постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи, що підтверджується наявною в матеріалах справи копією посвідчення серії НОМЕР_3 (а.с.84) та є інвалідом ІІ групи (посвідчення серії НОМЕР_4 ) (а.с.85).

Згідно записів у трудовій книжці (а.с.117-119) з 01.01.1974 року по 17.06.2011 року перебував в трудових відносинах з СВК «Кубей», а згідно військового квитка НОМЕР_2 проходив строкову військову службу з 1975 року по 1977 рік та з 02.05.1986 року по 09.06.1986 року був признаний на військові збори як військовозобов'язана особа, приймаючи участь у ліквідації наслідків ЧАЕС.

Відповідно до довідки Болградського райкомісаріату Одеської області №14 від 08.01.1997 року ОСОБА_1 приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в 30-ти км. зоні з 06.05.1986 року по 09.06.1986 року (а.с.130).

Згідно з довідкою №161, виданою СВК «Кубей» 23.03.2012 року ОСОБА_1 за роботу в населених пунктах Чорнобильсьої зони в період з 02.05.1986 року по 31.05.1986 року та з 01.06.1986 року по 09.06.1986 року за відомістю №7 виплачено заробітну плату в сумі: в травні 1986 року (за 30 днів) - 438,46 та в червні (за 9 днів) - 175 (а.с.125).

Позивач, 05.09.2008 року звернувся до Управління ПФУ в Болградському районі із заявою про переведення на пенсію по інвалідності (а.с.116).

Розпорядженням №1275 від 12.09.2008 року позивача переведено на пенсію по інвалідності при загальному стажі 30 років і 23 дні. Розрахунок пенсії здійснено з мінімального розміру пенсії на 01.01.2008 року в розмірі 1438,80 грн. щомісячно (а.с.112).

Відповідно до розрахунку заробітку для обчислення пенсії індивідуальний коефіцієнт становить - 0.93940 (а.с.115).

Відповідно до розпорядження від 01.05.2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії з розрахунку:

коефіцієнт заробітку - 0.93940;

розмір пенсії з обмеженням - 2099,20;

набавка як інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи - 379,30 грн.;

підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни - 524,80 грн.;

щомісячна грошова допомога на проживання інваліду війни - 50 грн.;

щомісячна державна допомога інваліду внаслідок Чорнобильської катастрофи - 292.0 грн., а в загальному розмірі - 3345,60 грн. (а.с.132).

Відповідно до розпорядження від 01.10.2017 року позивачу проведено перерахунок пенсії з розрахунку:

розмір пенсії з обмеженням - 2323,20;

набавка як інваліду ІІ групи внаслідок Чорнобильської катастрофи, ліквідатор - 379,60 грн.;

підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни - 580,80 грн.;

щомісячна грошова допомога на проживання інваліду війни - 50 грн.;

щомісячна державна допомога інваліду внаслідок Чорнобильської катастрофи - 369.0 грн., а в загальному розмірі - 3702,60 грн. (з/б а.с.132).

Позивач, 04.10.2018 року звернувся до Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою, в якій просив здійснити перерахунок розміру пенсії з 01.10.2017 року відповідно до Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року №2148, ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування», статтей 54, 57, 67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2014-2016 року у розмірі 3764,40 грн. Забезпечити виплату сум перерахованої пенсії в повному обсязі, без обмежень її розміру з 01.10.2017 року безстроково, - відповідно до Закону України "Про заходи щодо законодавчого забезпечення реформування пенсійної системи" від 08.07.2011 року №3668-VI, згідно норм, встановлених пунктами 1 і 2 розділу ІІ "Прикінцеві та перехідні положення". Виплатити ОСОБА_1 недораховані суми пенсії з 01.10.2017року. Зарахувати період перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням, пов'язаним з виконанням обов'язків військової служби, до стажу роботи із шкідливими умовами праці за списком №1, відповідно до ст.24 ч.1, абзац 4 Закону України "Про загальнообов'язкове державне, пенсійне страхування" (а.с.54).

Листом №114/К-1 від 19.03.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку пенсії. Свою відмову відповідач обґрунтував тим, що з 01.01.2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 №1210 «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», якою визначено порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи. Крім цього, з 01.01.2012 року набрала чинності постанова Кабінету Міністрів України від 28.12.2011 №1381 «Про підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення». З 01.01.2012 року проведено перерахунок пенсії відповідно Постанови №1210, розмір якої склав 2096,10 грн. (822,00 х 255% відповідно до постанови №1381), де 1315,20 грн. - мінімальний розмір пенсії як інваліду війни 2 групи (822,00 х160%) + 328,80 грн. - додаткова пенсія як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи + 328,80 грн. - підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни + 50.00 грн. - щомісячна грошова допомога на прожиття інваліду війни + 73,30 грн - щомісячна державна допомога інваліду внаслідок ЧК. Усі наступні перерахунки до 01.10.2018 року були проведені відповідно до норм чинного законодавства. Згідно Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України від 03.10.2017 №2148 також проведено перерахунок пенсії з 01.10.2017 року розмір якої складає 3702,60 грн (1452,00 х 255% відповідно до постанови №1381), де 2323,20 грн - мінімальний розмір пенсії як інваліду війни 2 групи (1452,00 х160%) + 379,60 грн - додаткова пенсія як інваліду 2 групи внаслідок Чорнобильської катастрофи + 580,80 грн - підвищення інваліду армії, прирівняному до інвалідів війни + 50,00 грн - щомісячна грошова допомога на прожиття інваліду війни + 369,00 грн - щомісячна державна допомога інваліду внаслідок ЧК. При осучасненні середньомісячного заробітку з 01.10.2017 року з врахуванням показника середньої заробітної плати в України за 2014 - 2016 роки в розмірі 3764,40 грн, та при застосуванні його до індивідуального коефіцієнту для обчислення пенсії, середньомісячний заробіток становить 3536,28 грн (3764,40 х 0,93940). Таким чином, при підрахунку розміру пенсії за даним заробітком основний розмір пенсії із заробітку 3536,28 грн складав би 2121,77 грн (3536,28 грн х 60% втрати працездатності), тобто менш ніж мінімальний розмір пенсії як інваліду війни 2 групи 2323,20 грн - (1452,00 х 160%), який встановлено позивачу на теперішній час. Таким чином, розмір пенсії встановлено згідно вимог чинного законодавства, підстав для підвищення розміру пенсії на теперішній час не має. Що стосується зарахування періоду перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням до стажу роботи за списком №1, то позивач отримує пенсію по інвалідності, тому підстав для зарахування періоду перебування на інвалідності у зв'язку з професійним захворюванням до стажу роботи за списком №1 у управління немає.

Зазначена відповідь Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області стала підставою для звернення позивача до суду із вказаним позовом.

Відповідно до ст.19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ст.46 Конституції України передбачено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

В свою чергу в п.6 ч.1 ст.92 Конституції України зазначено, що основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Закон України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» розроблений відповідно до Конституції України та Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, визначає принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду. Зміна умов і норм загальнообов'язкового державного пенсійного страхування здійснюється виключно шляхом внесення змін до цього Закону.

Відповідно до ч.1 ст.4 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» законодавство про пенсійне забезпечення базується на Конституції України, складається з Основ законодавства України про загальнообов'язкове державне соціальне страхування, цього Закону, законів України "Про недержавне пенсійне забезпечення", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", міжнародних договорів з пенсійного забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України (далі - закони про пенсійне забезпечення), а також інших законів та нормативно-правових актів, прийнятих відповідно до законів про пенсійне забезпечення, що регулюють відносини у сфері пенсійного забезпечення в Україні.

Згідно ст.1 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року №1058-IV (далі - Закону №1058) пенсія - щомісячна пенсійна виплата в солідарній системі загальнообов'язкового державного пенсійного страхування, яку отримує застрахована особа в разі досягнення нею передбаченого цим Законом пенсійного віку чи визнання її особою з інвалідністю, або отримують члени її сім'ї у випадках, визначених цим Законом.

Відповідно до ст.30 Закону №1058 (в редакції від 04.06.2008 року, тобто на момент переведення позивача на інший вид пенсії, а саме по інвалідності) пенсія по інвалідності призначається в разі настання інвалідності, що спричинила повну або часткову втрату працездатності внаслідок загального захворювання (в тому числі каліцтва, не пов'язаного з роботою, інвалідності з дитинства) за наявності страхового стажу, передбаченого статтею 32 цього Закону.

Закон України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» №796-ХІІ (в редакції на момент призначення пенсії позивачу) (далі - Закону №796-ХІІ) визначає основні положення щодо реалізації конституційного права громадян які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, на охорону їх життя і здоров'я та створює єдиний порядок визначення категорій зон радіоактивно забруднених територій, умов проживання і трудової діяльності на них, соціального захисту потерпілого населення.

Статтею 67 Закону №796-ХІІ передбачено, що конкретні розміри всіх доплат, пенсій і компенсацій підвищуються Кабінетом Міністрів України відповідно до зміни індексу вартості життя і зростання мінімальної заробітної плати. Крім індексації пенсії, яка здійснюється відповідно до законодавства про індексацію грошових доходів населення, у разі, якщо величина середньої заробітної плати в Україні за даними центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері статистики, за минулий рік зросла, то з 1 березня поточного року розмір пенсії підвищується в порядку, встановленому частиною другою статті 42 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".

Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» (в редакції від 31.08.2018 року) для забезпечення індексації пенсії щороку проводиться перерахунок раніше призначених пенсій шляхом збільшення показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, та який враховується для обчислення пенсії.

Показник середньої заробітної плати (доходу) в Україні, який застосовується для обчислення пенсії, щороку збільшується на коефіцієнт, що відповідає 50 відсоткам показника зростання споживчих цін за попередній рік та 50 відсоткам показника зростання середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року, в якому проводиться збільшення, порівняно з трьома календарними роками, що передували року, який є попереднім щодо року, в якому проводиться збільшення. Розмір, дата та порядок такого збільшення визначаються у межах бюджету Пенсійного фонду за рішенням Кабінету Міністрів України з урахуванням мінімального розміру збільшення, визначеного абзацом другим цієї частини.

Відповідно до ст.49 Закону №796-ХІІ пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.

Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи можуть призначатися за бажанням громадянина із заробітку, одержаного за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків, який визначається згідно із законодавством. Дружинам (чоловікам), які втратили годувальника із числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС, віднесених до категорії 1, пенсія у зв'язку з втратою годувальника призначається незалежно від причинного зв'язку смерті з Чорнобильською катастрофою (ст.54 Закону №796-ХІІ) .

Постановою КМУ «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено «Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» (далі - Порядок №1210), який визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”. Пенсії за бажанням осіб можуть призначатися виходячи із заробітної плати, одержаної за роботу в зоні відчуження в 1986-1990 роках, у розмірі відшкодування фактичних збитків.

Відповідно до п.9 Порядку №1210 пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою:

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в середньому на одну застраховану особу в цілому по Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2006 рік, що застосовується для обчислення пенсії відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування";

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Відповідно до п.91 Порядку №1210 за бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року, за формулою:

де П - розмір пенсії;

Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки;

Кзс - середньомісячний коефіцієнт заробітної плати, який враховується під час обчислення пенсії;

Кв - розмір відшкодування фактичних збитків (у відсотках).

Згідно з ст.59 Закону №796-ХІІ пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, що був встановлений на час їхнього перебування в зоні відчуження.

Законом України від 03.10.2017 року №2148-VIII "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій" внесено зміни до Закону №796-ХІІ та статтю 59 Закону викладено у наступній редакції:

"Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону. Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону. Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року".

Вказані зміни застосовуються з 01.10.2017 року.

Отже, зазначеними змінами, внесеними до ст.59 Закону №796-ХІІ розширено перелік осіб, які мають право на обчислення пенсії у п'ятикратному розмірі мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року. Крім того, саме Порядок №1210 визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54, 57 і 59 Закону України “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

Позивач з 2008 року отримує пенсію по інвалідності розраховану відповідно до ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» та Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи №1210. Звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок пенсії позивач просив здійснити вказаний перерахунок із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки в розмірі 3764,40 грн. Саме такий перерахунок передбачено п.91 Порядку №1210, зокрема у формулі для розрахунку використовується середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, визначається як середній показник за 2014, 2015 та 2016 роки. Проте, відповідач у своєму рішенні від 15.10.2018 року відмовив позивачу у проведенні перерахунку розміру призначеної пенсії посилаючись на положення абз.3 пп.1 п.11 Порядку №1210 та не навів будь-яких аргументів щодо наявності чи відсутності підстав, чи відповідності або невідповідності позивача критеріям, що визначені п.91 Порядку №1210, які б надавали позивачу право на проведення перерахунку розміру пенсії.

За встановлених обставин, суд приходить до висновку, що рішення Ізмаїльського Об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області від 15.10.2018 року №170/Ф-01 щодо відмови позивачу у проведенні перерахунку розміру призначеної пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки, є необґрунтованим, тобто прийнятим без урахування усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення по заяві позивача від 04.10.2018 року.

Суд також зазначає, що, з встановлених вище судом обставин справи, позивач дійсно в складі військової частини приймав участь у ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС в період з 02.05.1986 року по 09.06.1986 року, що підтверджується довідкою галузевого державного архіву МОУ від 10.04.1998 року №51/1/2542 (а.с.124) та відповідно до експертного висновку Донецької регіональної міжвідомчої експертної комісії від 21.05.2002 року №21654/30-5 (а.с.55) захворювання, яке отримав позивач, пов'язано з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС. Довідкою до огляду МСЕК Серія 2-18 ОВ №086688 ОСОБА_1 , встановлено ІІ групу інвалідності через захворювання, отримане позивачем під час ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС (а.с.56).

Отже, позивач приймав участь у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС та отримав захворювання та інвалідності у зв'язку з прийняттям участі у ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС.

Проте, з'ясувати в якому саме статусі та чи під час проходження дійсної строкової служби позивач здійснював ліквідацію наслідків аварії на ЧАЕС неможливо.

Вказані обставини повинні бути встановлені компетентним органом - Ізмаїльським Об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області шляхом здійснення аналізу матеріалів пенсійної справи позивача та здійснення додаткових запитів до державних органів та установ з метою встановлення статусу проходження служби позивача та надати вичерпну відповідь позивачу на його заяву від 04.10.2018 року із зазначенням наявності у нього всієї сукупності критеріїв, визначених п.91 Порядку №1210 з посиланням на відповідні докази та, відповідно, наявності чи відсутності у нього права на перерахунок пенсії відповідно до положень ч.3 ст.59 “Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи”.

З урахуванням зазначеного, суд не вбачає підстав для задоволення позовної вимоги про Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане УПФ України провести перерахунок розміру пенсії позивача на підставі Закону України №2148 від 03.10.2017 року «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» у відповідності вимог ст.67 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» із врахуванням ч.2 ст.42 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» із застосуванням показника середньої заробітної плати в Україні за 2014-2016 роки - 3764,40 грн. у розмірі відшкодування фактичних збитків згідно ч.1 ст.54 Закону України №796-ХІІ «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» з 01.10.2017року.

Належний та можливий спосіб захисту прав позивача у даному випадку суд вбачає через зобов'язання відповідача повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.10.2018 року із визначенням наявності підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії відповідно до п.91 Порядку №1210, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року.

З урахуванням нормативного аналізу, встановлених судом обставин та наявних в матеріалах справи доказів, суд приходить до висновку, що позовні вимоги позивача підлягають частковому задоволенню.

Згідно з ч.1 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Таким чином, особливістю адміністративного судочинства є те, що обов'язок доказування в спорі покладається на відповідача орган публічної влади, який повинен надати суду всі матеріали, які свідчать про його правомірні дії.

Відповідно до ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч.ч.1-3 ст.242 КАСУ, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим.

Оцінивши кожен доказ, який є у справі щодо його належності, допустимості, достовірності та їх достатності і взаємного зв'язку у сукупності, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд вважає позов таким, що підлягає частковому задоволенню.

Судові витрати розподілити відповідно до ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст. 2, 3, 5, 6, 8, 9, 14, 21,22, 139, 241, 242-246, 250, 255, 295, КАС України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов ОСОБА_1 до Ізмаїльського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області про визнання дій протиправним та зобов'язання вчинити певні дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Ізмаїльське об'єднане УПФ України повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 04.10.2018 року із визначенням наявності підстав для здійснення перерахунку розміру пенсії відповідно до п.91 Порядку №1210, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23.11.2011 року.

В решті позовних вимог відмовити.

Рішення суду набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 255 КАС України.

Відповідно до ст. 295 КАС України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частину рішення суду, або розгляд справи проводився в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Відповідно до п.15.5 ч.І Перехідних положень КАС України апеляційна скарга подається до або через відповідні суди, а матеріали справи витребуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Повний текст рішення виготовлено та підписано суддею 06.03.2019 року.

Позивач: ОСОБА_1 (ідентифікаційний код НОМЕР_5 , АДРЕСА_1 );

Відповідач: Ізмаїльське Об'єднане управління Пенсійного фонду України Одеської області, (код ЄДРПОУ 37743414, 68600, Одеська обл., м.Ізмаїл, вул.Кишинівська, 46);

Суддя П.П. Марин

.