Справа № 420/236/19
01 березня 2019 року Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Бжассо Н.В.,
за участі секретаря судового засідання Музики І.О.,
за участі сторін:
позивача ОСОБА_1 (згідно паспорта),
розглянув у відкритому судовому засіданні в м. Одеса в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області, за результатом розгляду якого, позивач просить суд:
Визнати протиправним та скасувати рішення № 1767/Ш-11 від 24.07.2018 року заступника начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області «Про відмову в перерахунку пенсії»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області провести з 01.10.2017 року перерахунок та виплату пенсії, обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи»;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області подати суду звіт про виконання судового рішення протягом 10 днів з дня набрання судовим рішенням законної сили, відповідно до частини першої статті 267 КАС України;
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області виконати негайно рішення суду, згідно з п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС України.
В обґрунтування адміністративного позову, позивач вказує, що він є військовослужбовцем, який приймав участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи. З 15.06.1986 року по 03.07.1986 року позивач був призваний на військові збори та перебував на ліквідації аварії на ЧАЕС. Починаючи з 01.10.2017 року відповідач неправильно нараховує та виплачує пенсію позивачу, у зв'язку із чим останній 31.07.2018 року звернувся до управління із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус та соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», обчисленої з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати. Рішенням № 1767/Ш-11 від 24.07.2018 року позивачу відмовлено у перерахунку призначеної пенсії. У оскаржуваному рішенні, відповідач вказує на те, що відповідно до частини 3 статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» пенсії перераховують особам, які отримали інвалідність під час проходження дійсної строкової служби, що, на думку позивача, є незаконним.
Ухвалою суду від 18.01.2019 року відкрито провадження у справі та призначено пере судове засідання для розгляду справи по суті на 07.02.2019 року.
11.02.2019 року від представника відповідача надійшов відзив на адміністративний позов, з огляду на який управління вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не належать до задоволення. Відповідач вказує, що позивачу з 02.11.2000 року призначено пенсію за вислугу років як військовослужбовцю СБУ відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Оскільки, позивач на момент звернення до суду вже реалізував своє право на державну пенсію, згідно з п. б ст. 49 Закону № 796-XII, йому може бути встановлено додаткову пенсію за шкоду, заподіяну здоров'ю, у порядку та розмірах, встановлених Кабінетом Міністрів України. Відповідач зазначає, що для того, щоб позивачу державна (основна) пенсія обчислювалась саме з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 01 січня відповідного року, йому необхідно перейти з пенсії за вислугу років, призначеної згідно з законом № 2262 (як основної) на державну пенсію (як основну) в порядку № 796-ХІІ. З вказаного питання позивач може звернутися до Балтського ОУПФУ.
Позивач під час судового розгляду справи позовні вимоги підтримав та просив задовольнити.
01.03.2019 року від представника відповідача надійшло клопотання про розгляд за його відсутності.
Суд вислухав позивача, розглянув матеріали справи, всебічно і повно з'ясував всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності та робить наступні висновки.
ОСОБА_1 згідно з пенсійним посвідченням серії НОМЕР_1 є пенсіонером та отримує пенсію за вислугу років, інвалід 3 групи інвалідність ліквідатора наслідків аварії на ЧАЕС, СБУ
Відповідно до посвідчення серії НОМЕР_2 від 03.10.2000 року, ОСОБА_1 є особою, яка постраждала внаслідок Чорнобильської катастрофи (категорія 1). З огляду на вкладку № НОМЕР_3 до посвідчення позивач є учасником ліквідації наслідків аварії на ЧАЕС.
Відповідно до наказу командира військової частини 16659 № 123 від 16.06.1986 року, позивач направлений у відрядження в м. Чорнобиль, для виконання заходів по зв'язку в район Чонобильської АЕС, з 15 червня по 03 липня 1986 року.
З огляду на довідку № 002379, причина інвалідності ОСОБА_1 пов'язана з ліквідацією наслідків аварії на ЧАЕС.
20.06.2018 року позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області із заявою про перерахунок пенсії та виплату пенсії у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», виходячи з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня.
24.07.2018 року відповідач надав позивачу відповідь № 1767/Ш-11, з огляду на яку, відповідач повідомив позивача, що йому з 02.11.2000 року була призначена пенсія за вислугу років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб». Враховуючи викладене, для вирішення питання щодо призначення та проведення перерахунку державної пенсії згідно із пунктом 9 Порядку обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, затвердженим постановою КМУ від 23.11.2011 № 1210, позивачу необхідно звернутися з відповідною заявою до Балтського об'єднаного управління Пенсійного фонду України в Одеській області.
Суд встановив, що з огляду на матеріали пенсійної справи позивача, що надані відповідачем, ОСОБА_1 з 02.11.2000 року призначено пенсію за вислугу років як військовослужбовцю СБУ у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Відповідно до статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписом пункту 6 частини 1 статті 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Статтею 1 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлено мету та основні завдання цього Закону, а саме, що він спрямований на захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи, та розв'язання пов'язаних з нею проблем медичного і соціального характеру, що виникли внаслідок радіоактивного забруднення території; громадян, які постраждали внаслідок інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї, та розв'язання пов'язаних з цим проблем медичного і соціального характеру (далі - Закон).
Статтею 59 «Пенсії військовослужбовцям, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи» Закону №796 (у редакції від 17 лютого 2000 року) встановлювалось, що пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством України для осіб, які стали інвалідами внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків) або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок чого стали інвалідами, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням цих осіб з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати.
Законом України від 03 жовтня 2017 року № 2148-VIII «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» статтю 59 Закону викладено у такій редакції:
«Пенсії військовослужбовцям призначаються з їх грошового забезпечення згідно з цим Законом та іншими законодавчими актами. Додаткова пенсія за шкоду, заподіяну здоров'ю, призначається відповідно до статті 51 цього Закону.
Військовослужбовцям пенсії по інвалідності, а членам їх сімей пенсії у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї за їх бажанням можуть призначатися на умовах і в порядку, визначених законодавством для осіб, які стали особами з інвалідністю внаслідок поранення, контузії чи каліцтва, що їх вони дістали при виконанні обов'язків військової служби (службових обов'язків), або відповідно до статті 54 цього Закону.
Особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється відповідно до цього Закону або за бажанням таких осіб - з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Таким чином, Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» розширено перелік категорій осіб, на яких вказана норма розповсюджується, а саме: осіб, які брали участь у інших ядерних аваріях та випробуваннях, а також осіб, які брали участь у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї.
Суд наголошує, що частина 3 статті 59 Закону встановлює порядок обчислення пенсії особам, які під час проходження саме дійсної строкової служби брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчань із застосуванням ядерної зброї і внаслідок цього стали особами з інвалідністю.
Також, суд зазначає, що постановою Кабінету Міністрів України «Про підвищення рівня соціального захисту громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» від 23 листопада 2011 року №1210 затверджено Порядок обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи (далі - Порядок).
Пунктом 1 вказаного Порядку (у редакції, діючій до внесення змін постановою Кабінету Міністрів України від 15.11.2017 № 851) передбачалось, що цей Порядок визначає механізм обчислення пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв'язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи відповідно до статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи».
Пенсії по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, для осіб з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС і пенсії у зв'язку з втратою годувальника з числа учасників ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС визначаються за формулою (пункт 9 Порядку).
15 листопада 2017 року, після внесення змін до статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», постановою Кабінету Міністрів України за №851 внесено зміни до Порядку, а саме: «у першому реченні пункту 1 слова і цифри «статей 54 і 57 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи" замінено словами і цифрами «статей 54, 57 і 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», та доповнено Порядок пунктом 9-1 такого змісту: «За бажанням осіб, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби та внаслідок цього стали особами з інвалідністю, пенсія по інвалідності обчислюється з п'ятикратного розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня відповідного року».
Відповідно до ст. 49 ЗУ «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» ( у редакції від 17.02.2000 року), пенсії особам, віднесеним до категорій 1, 2, 3, 4, встановлюються у вигляді: а) державної пенсії; б) додаткової пенсії за шкоду, заподіяну здоров'ю, яка призначається після виникнення права на державну пенсію.
Суд зазначає, що з огляду на наведені норми законодавства, у відповідності до норм статті 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» встановлюється пенсія особам по інвалідності. Позивач, звертаючись до відповідача із заявою про перерахунок йому пенсії по інвалідності у відповідності до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», помилково не враховує, що йому взагалі не призначалась пенсія по інвалідності у відповідності до норм вказаного Закону, а отримує він пенсію за вислугу років у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», як військовослужбовець СБУ.
Тобто, відповідач цілком правомірно надав відповідь № 1767/Ш-11 від 24.07.2018 року на заяву про перерахунок пенсії по інвалідності, в якій вказав, що ОСОБА_1 необхідно звернутися до управління для вирішення питання щодо призначення та проведення перерахунку пенсії згідно з п. 9 обчислення пенсій особам, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи.
При цьому, суд зазначає, що посилання в адміністративному позові на ті обставини, що у оскаржуваній відмові відповідач вказує на те, що відповідно до ч. 3 ст. 59 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи», пенсії перераховують особам, які брали участь у ліквідації наслідків Чорнобильської катастрофи, інших ядерних аварій та випробувань, у військових навчаннях із застосуванням ядерної зброї під час проходження дійсної строкової служби і які внаслідок цього стали особами з інвалідністю є таким, що не відповідає дійсності.
У відповіді на заяву позивача від 24.07.2018 року № 1767/Ш-11, яка надана особисто позивачем у якості додатку до позову, відсутні зазначені відомості.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно зі ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
З урахуванням вищевикладеного, суд робить висновок, що адміністративний позов не належить до задоволення.
Керуючись ст.ст.2, 3, 6, 8, 9, 73, 74, 75, 76, 77, 205, 243, 245, 246, 250, 262, 295 КАС України, суд
Відмовити у задоволенні позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання провести перерахунок та виплату пенсії.
Відповідно до статті 255 КАС України рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги судове рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Згідно з частиною першою статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів. Якщо в судовому засіданні було проголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складання повного тексту рішення.
Апеляційна скарга подається учасниками справи відповідно до п.15.5 ч.1 розділу VІІ «Перехідні положення» КАС України через Одеський окружний адміністративний суд до П'ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач - ОСОБА_1 (адреса: АДРЕСА_1 , ІПН: НОМЕР_4 ).
Відповідач - Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області (адреса: 65107, Одеська область, місто Одеса, вул. Канатна, 83, код ЄДРПОУ: 20987385).
Повний текст рішення складений та підписаний судом 06 березня 2019 року.
Суддя Н.В. Бжассо
.