Рішення від 05.03.2019 по справі 400/3300/18

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

05 березня 2019 р. Справа № 400/3300/18

м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Малих О.В., розглянувши в письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом:ОСОБА_1, вул. Інгульська, 118, с. Мішково-Погорілове, Вітовський район, Миколаївська область, 57214; АДРЕСА_1, 54018

до відповідача:1. Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції України, вул. Люстдорфська дорога, 9, м. Одеса, Одеська область, 65017 2. Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020

про:визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (далі - відповідач-1, Управління) та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі - відповідач-2, ГУ ПФУ), в якому просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Південного міжрегіонального управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції щодо не виготовлення нової довідки про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії у відповідності до Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі - Постанова № 704) з зазначенням всіх складових грошового забезпечення;

- зобов'язати Південне міжрегіональне управлінням з питань виконання покарань та пробації Міністерства юстиції виготовити нову довідку про розмір грошового забезпечення на ім'я ОСОБА_1 для перерахунку пенсії у відповідності до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з зазначенням складових грошового забезпечення: оклад за посадою - 5220,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1340,00 грн., надбавкою за вислугою років (40%) - 2624,00 грн., надбавкою за особливості проходження служби у розмірі - 40%, надбавка за роботу з таєм. носіями, документами у розмірі - 15% та премія у розмірі - 35,2%, яку відповідно надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області провести перерахунок та виплату пенсії у розмірі 100% суми підвищеної пенсії ОСОБА_1, починаючи з 01.01.2018 року відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» та Постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2018 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» з зазначенням складових грошового забезпечення: оклад за посадою - 5220,00 грн., оклад за спеціальним званням - 1340,00 грн., надбавкою за вислугою років (40%) - 2624,00 грн., надбавкою за особливості проходження служби у розмірі - 40%, надбавка за роботу з таєм. носіями, документами у розмірі - 15% та премія у розмірі - 35,2%.

Ухвалою від 02.01.2019 року суд відкрив провадження у справі та ухвалив розглядати справу за правилами спрощеного позовного провадження.

В обґрунтування своїх вимог позивач зазначив, що при перерахунку пенсії було порушено його право власності (набуте право) в частині звуження змісту існуючих прав, так як розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, зазначений у довідці відповідача-1 №3.3/2270/Ярм, є необ'єктивним, деякі складові грошового забезпечення неправомірно не відображені у зазначеній довідці, які позивач отримував з моменту призначення пенсії та включно по лютий 2018 року, а саме; надбавка за особливо важливі завдання - 40%, надбавка за роботу з таєм. носіями, документами - 15% та премія у розмірі - 35,2%. Крім того, відповідно виплата пенсії провадиться поетапно, тобто частинами, а не в повному обсязі.

Відповідач-1 надав відзив на позовну заяву, що п. 5 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (далі - Порядок № 45), встановлено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. За таких обставин, у Управління, під час складання довідки для перерахунку пенсії позивача, не було підстав для врахування надбавки за роботу з таємними виробами, носіями, документами, надбавки за виконання особливо важливих завдань та премії.

ГУ ПФУ надало відзив на позовну заяву, в якому позов не визнала та просило суд відмовити в його задоволенні. В своєму відзиві відповідач-2 вказав, що надбавки, вказані позивачем, Постановою № 704 не передбачені. Також, позивачем не взято до уваги, що п. 5 Порядоку № 45 встановлено, що під час перерахунку пенсії використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Крім того, Порядком № 45 встановлено, що головні управління Пенсійного фонду України проводять перерахунок пенсії на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, яка видається державним органом, з якого особа була звільнена зі служби, для перерахунку пенсії. В довідці Управління вказані позивачем види забезпечення не вказані, оскільки фактично не виплачувались.

Також відповідач-2 зазначив, що вимога позивача щодо виплати донарахованих сум пенсії з урахуванням 100% суми підвищеної пенсії є безпідставною, оскільки суперечить нормам п. 2 Постанови Кабінету міністрів України від 21.02.2018 року № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі - Постанова № 103).

Позивач надав відповіді на відзиви відповідачів, в яких просив позовні вимоги задовольнити та зазначив, що нормами Закону України № 2262 визначені всі складові грошового забезпечення військовослужбовців, які встановлені законодавством на час звільнення та з яких сплачено страхові внески.

Суд розглянув справу в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

З'ясувавши усі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази у їх сукупності, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, дослідивши матеріали, що містяться у справі, суд встановив наступне:

Частиною 3 ст. 46 Конституції України проголошено, що пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, є Закон України від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі та раніше за текстом - Закон України № 2262).

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до ч. 4 с. 63 Закону України 2262 усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений Порядком № 45.

Згідно з пунктом 1 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі - Закон) пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом (далі - особи), або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

Таким чином, підставою для проведення перерахунку пенсії є фактична зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, проведена на підставі рішення суб'єкта владних повноважень, наділеного правом установлювати чи змінювати види грошового забезпечення військовослужбовців.

30.08.2017 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову за № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», якою збільшив розмір грошового забезпечення військовослужбовців (далі - Постанова № 704).

Відповідно до п. 10 Порядку № 704 ця постанова набирає чинності з 01.01.2018 року.

Отже, з набранням чинності Постановою № 704, якою змінені (збільшені) розміри грошового забезпечення військовослужбовців, у позивача виникли підстави для перерахунку пенсії.

Відповідно до п. 24 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Пенсійного фонду України від 30.01.2007 року № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Тотожні за містом положення щодо процедури перерахунку раніше призначених пенсій військовослужбовців у разі зміни розміру їх грошового забезпечення містяться й у пунктах 2-3 Порядку № 45

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України № 2262 свідчить про те, що зазначеними порядками встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені зі служби, якщо інше не передбачено чинним нормативно-правовими актами.

Відповідно до п. 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Як вбачається зі змісту абз. 7 п. 5 Порядку № 45, ця норма виключає з переліку видів грошового забезпечення, що враховуються для перерахунку пенсії, певні їх види за родовими ознаками, а саме не враховуються скасовані чи такі види грошового забезпечення та премії, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії.

Як встановлюється із матеріалів справи, для здійснення перерахунку пенсії позивача відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України № 2262 та Постанови № 103, Управлінням було складено довідку про грошове забезпечення позивача та надіслано до ГУ ПФУ.

При цьому, вказана довідка була оформлена у відповідності до вимог Закону України № 2262, Постанови № 704, Постанови № 103 та Порядку № 45, а тому не включала надбавку за особливі проходження служби у розмірі 40% посадового окладу та надбавку за роботу з таєм. Носіями, документами у розмірі 15% посадового окладу, а також премію у розмірі 35,2%.

Між тим, посилання позивача на те, що при прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод, суд до уваги не приймає, з огляду на наступне.

Відповідно правової позиції Європейського суду з прав людини, викладеної в рішенні від 09.10.1979 року у справі «Ейрі проти Ірландії», здійснення соціально-економічних прав людини значною мірою залежить від становища в державах, особливо фінансового. Такі положення поширюються й на питання допустимості зменшення соціальних виплат, про що зазначено в рішенні цього суду у справі «Кйартан Асмундсон проти Ісландії» від 12.10.2004 року.

Європейський суд з прав людини в рішенні «Великода проти України» від 03.06.2014 року зазначив, що законодавчі норми можуть змінюватися, передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства.

Також, Конституційний суд України в своєму рішенні від 26.12.2011 року № 20-рп/2011 зазначив, що зміна механізму нарахування певних видів соціальних виплат та допомоги є конституційно допустимою до тих меж, за якими ставиться під сумнів сама сутність змісту права на соціальний захист. Отже, одним з визначальних елементів у регулюванні суспільних відносин у соціальній сфері є додержання принципу пропорційності між соціальним захистом громадян та фінансовими можливостями держави, а також гарантування права кожного на достатній життєвий рівень.

Беручи до уваги вищенаведене, суд дійшов висновку, що Південне міжрегіональне управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції, не вказавши у довідці про розмір грошового забезпечення позивача надбавку за особливості проходження служби та за роботу з таємними носіями, а також премії, діяло у межах повноважень, на підставі та у спосіб, передбачені законодавством, а тому не порушив права позивача.

Для перерахунку пенсії позивача можуть бути враховані тільки складові грошового забезпечення, що надані в довідці Управління від 05.03.2018 року № 3.3/2270/Ярм, а саме: посадовий оклад у розмірі 5220,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням майор у розмірі 1340,00 грн., надбавка за вислугу років (40%) - 2624,00 грн. Вищевказані складові грошового забезпечення виплачувались за посадою, аналогічною тій, яку позивач займав на момент виникнення права на перерахунок пенсії, станом на 01.03.2018 року.

Стосовно обґрунтувань позову щодо неправомірності виплати відповідачем пенсії з урахуванням 50% розміру підвищення пенсії, а також вимог щодо зобов'язання ГУ ПФУ здійснити виплату донарахованих сум з урахуванням 100% суми підвищення пенсії, суд зазначає наступне.

Пунктом 2 Постанови № 103 виплату перерахованих відповідно до п. 1 цієї постанови підвищених пенсій (з урахуванням доплат до попереднього розміру пенсій, підвищень, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених законодавством (крім підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, що визначені законом) проводити з 01.01.2018, у таких розмірах: з 01.01.2018 - 50 відсотків; з 01.01.2019 по 31.12.2019 - 75 відсотків; з 01.01.2020 - 100 відсотків суми підвищення пенсії, визначеного станом на 01.03.2018.

З огляду на викладене, відповідач, провівши перерахунок пенсії за рахунок виплати 50 % суми підвищення пенсії, діяв відповідно до Постанови № 103.

Також, згідно п. 7 Постанови № 103 на Міністерство оборони разом з іншими відомствами після набрання чинності цією постановою покладено завдання забезпечити оформлення та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про розміри грошового забезпечення, визначені в п. 1 цієї постанови, відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

Тобто, в силу прямої дії ст. 19 Конституції України, відповідачі при проведенні перерахунку та виплати пенсії позивачу, не мали правових підстав для не врахування та не застосування до спірних правовідносин положення норм ст. 63 Закону України № 2262 і Постанови № 103, та не мали права у інший спосіб здійснювати таку виплату перерахованої пенсії, а тому в цій частині позовні вимоги також не підлягають задоволенню.

Згідно ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, позовні вимоги задоволенню не підлягають.

Керуючись ст. 2, 19, 77, 241 - 246, 260 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -

ВИРІШИВ:

В задоволенні позову ОСОБА_1 (вул. Інгульська, 118, с. Мішково-Погорілове, Вітовський район, Миколаївська область, 57214; АДРЕСА_1, 54018, ідентифікаційний код НОМЕР_1) до Південного міжрегіонального управління з питань виконання кримінальних покарань та пробації Міністерства юстиції (Люстдорфська дорога, 9, м. Одеса, Одеська область, 65017, код ЄДРПОУ 40867311) та Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, 54020, код ЄДРПОУ 138441459) - відмовити.

Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П'ятого апеляційного адміністративного суду через Миколаївський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складення повного судового рішення.

Повний текст рішення складено 05.03.2019 року.

Суддя О.В. Малих