Справа № 420/5676/18
04 березня 2019 року м. Одеса
Одеський окружний адміністративний суд в складі:
головуючого судді - Кравченка М.М.;
за участі:
секретаря судового засідання - Кушкань Т.В.;
позивача - ОСОБА_1;
представника позивача - ОСОБА_2;
представника відповідача - ОСОБА_3;
представника відповідача та третьої особи - ОСОБА_4,
розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, третя особа: ОСОБА_6, про визнання протиправними та скасування рішень від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ, -
ОСОБА_1 звернувся до Одеського окружного адміністративного суду з позовною заявою до ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, в якій просив: визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря».
В обґрунтування своїх позовних вимог позивач зазначив наступне. Рішенням ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району № 186/VII від 12.01.2017 року ОСОБА_1 було обрано секретарем Озерненської сільської ради з 13.01.2017 року. В зв'язку з тим, що повноваження ОСОБА_5 сільського голови були достроково припинені, як секретар сільської ради ОСОБА_1 виконував обов'язки ОСОБА_5 сільського голови Ізмаїльського району. 19.09.2018 року дев'ять депутатів ОСОБА_5 сільської ради звернулися до нього з клопотанням про скликання позачергової сесії ОСОБА_5 сільської ради з питання дострокового припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради. 28.09.2018 року ОСОБА_1 прийняв розпорядження № 112 про скликання позачергової 34 сесії сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради на 08.10.2018 року в приміщенні ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району. Однак, через хворобу та знаходження в період з 01.10.2018 до 08.10.2018 на стаціонарному лікуванні в КУ «ЦРЛ Ізмаїльського району» ним завчасно письмово було повідомлено кожному депутату ОСОБА_5 сільської ради про перенесення призначеної 34 сесії сільської ради на іншу дату після одужання. Однак, незважаючи на відсутність 08.10.2018 окремими депутатами ОСОБА_5 сільської радо Ізмаїльського радону проведено збори біля приміщення Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району, де було прийнято рішення «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради ОСОБА_1». Позивач вказує, що дане рішення було винесено з порушеннями ст.46 ч.11, ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.7, 8, 12, 14, 27, 34, 39 Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області VII скликання, так як проведено в порушення розпорядження в.о. ОСОБА_5 сільського голови від 28.09.2018 «Про скликання позачергової сесії ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району» у невстановленому місці без участі головуючого - в. о. ОСОБА_5 сільського голови. Також, рішення, яке було поставлено на голосування 08.10.2018 року, не розглянуто на постійній мандатній комісії з дотримання законності та захисту прав громадян ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району в порушення ст.47 ч.4 Закону України «Про місцеве самоврядування». Голосування депутатами ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району проведено в порушення ст.59 Закону України «Про місцеве самоврядування», ст.ст.34, 35 Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області VII скликання без дотримання таємності. Рішення ОСОБА_5 сільської ради № 2/II від 08.10.2018 «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря» приймалось як вбачається з тексту самого рішення на наступній 35 сесії ОСОБА_5 сільської ради в то же день, що й 34 сесія ОСОБА_5 сільської ради. Таким чином, депутати ОСОБА_5 сільської ради, в тому числі й ті, що не були присутні біля Будинку Культури с. Озерне 08.10.2018 на так званій 34 сесії сільської ради в порушення ст.46 ч.10 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не були повідомлені у передбачений Законом строк про скликання іншої 35 сесії ОСОБА_5 сільської ради. Тобто, 35 сесія сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради відбулася 08.10.2018 року з порушенням порядку її скликання, згідно норм Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року позовну заяву ОСОБА_1 до ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, третя особа: ОСОБА_6, про визнання протиправними та скасування рішень від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ було прийнято до розгляду та відкрито провадження в адміністративній справі.
Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду від 02.11.2018 року було задоволено клопотання ОСОБА_1 про забезпечення позову та заборонено будь-яким уповноваженим на те особам вчиняти реєстраційні дії та вносити записи/відомості до Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань щодо внесення відомостей або внесення змін стосовно секретаря Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378706) та/або виконуючого обов'язки голови ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378706), здійснювати будь-які інші реєстраційні дії стосовно ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378706) та вносити будь-які зміни до відомостей про ОСОБА_5 сільську раду Ізмаїльського району Одеської області (код ЄДРПОУ 04378706), які містяться в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань.
У відзиві на позовну заяву відповідач вказує, що в процесі своєї діяльності ОСОБА_1 не виконував покладені на нього обов'язки, при виконанні обов'язків порушував чинне законодавство України та порушував інтереси територіальної громади, зокрема одноосібно приймав рішення, які мають розглядатися колегіально в обов'язковому порядку, з порушеннями проводив видаткові фінансові операції, використовував бюджетні кошти не за цільовим призначенням, що спричинило негативну реакцію населення с. Озерне. Жителі села Озерне, зібравши понад 200 підписів, звернулися до депутатів ОСОБА_5 сільської ради з проханням скликати сесію ОСОБА_5 сільської ради з приводу дострокового припинення повноважень секретаря Ніца Павла Георгійовича у зв'язку з грубими порушеннями чинного законодавства України. З регулярних порушень в роботі ОСОБА_1, що стали причиною колективного звернення жителів с. Озерне до депутатів ОСОБА_5 сільської ради, вбачається, що ОСОБА_1 порушив принципи здійснення служби в органах місцевого самоврядування (ст.4 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»), обов'язки посадових осіб місцевого самоврядування (ст.8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування») та Присягу посадової особи місцевого самоврядування (ст.11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»), що є причиною для дострокового припинення його повноважень та підставою для скликання сесії сільської ради та прийняття відповідного рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1Г на посаді секретаря Озерненської сільської ради. Дев'ять депутатів ОСОБА_5 сільської ради підготували клопотання ОСОБА_1 з проханням скликати сесію на 01 жовтня 2018 року та винести на порядок денний питання дострокового припинення повноважень секретаря сільської ради, яке було вручене секретарю Ніці П.Г. 19 вересня 2018 року. Відповідно до ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» клопотання мало б бути зареєстроване та надалі секретар мав би винести розпорядження про скликання Сесії і повідомити про це всіх депутатів сільради. Це є прямим обов'язком секретаря, який ОСОБА_1 не виконав. 01 жовтня 2018 року дванадцять депутатів ОСОБА_5 сільської ради зібралися перед будинком культури, проте секретар Ніца П.Г. сам не з'явився, заборонив відкрити будинок культури для проведення засідання і створив всі умови, що перешкоджають роботі сільської ради. У зв'язку з цим було прийнято рішення перенести сесію на 08 жовтня 2018 року, оскільки раніше секретар Ніца П.Г. скликав сесію на 08.10.2018 року та надалі повідомив про скасування її проведення в зв'язку зі своєю хворобою. Проте, скасування з таких підстав проведення сесії законодавством не передбачено з урахуванням того, що кворум для проведення сесії був - 14 депутатів ОСОБА_5 сільської ради.
У відповіді на відзив позивач зазначає, що додані до відзиву до позовної заяви копії звернень мешканців села Озерне до депутатів ОСОБА_5 сільської ради про необхідність проведення позачергової сесії сільської ради з метою дострокового припинення повноважень секретаря сільської ради також не мають конкретних фактів порушень чинного законодавства. Справжність підписів мешканців села Озерне на даних зверненнях нічим не підтверджена. Крім того, дані звернення складаються з декількох аркушів паперу та у разі припущення, що на них стоять справжні підписи жителів села Озерне, не зрозуміло під яким саме текстом звернення та коли дані особи поставили свій підпис. 28.09.2018 було прийнято розпорядження № 112 про скликання позачергової 34 сесії сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради на 08.10.2018 в приміщенні ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району. Однак, незважаючи відсутність позивача 08.10.2018 окремими депутатам ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району проведено збори біля приміщення Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району, які на їх думку вважаються сесією ОСОБА_5 ради Ізмаїльського району, де було прийнято на їх думку рішення № 1/VII «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради ОСОБА_1».
В запереченнях на відповідь на відзив відповідач вказує, що заперечення проти фактів порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування ОСОБА_1 є безпідставними. Це підтверджується зверненнями мешканців с. Озерне, зверненнями депутатів ОСОБА_5 сільської ради до Голови комітету з питань державного будівництва, регіональної політики та місцевого самоврядування Верховної Ради України, Прокурора Ізмаїльської міської прокуратури, Начальнику відділу НП ГУНП в Одеські області, керівника Управління Державної казначейської служби України в Одеській області, Начальника Ізмаїльського ВП ГУНП MB С України в Одеській області, Ізмаїльської районної ради, Начальник НП ГУНП в Одеській області, Начальнику Ізмаїльського ГУ НП УМВС України в Одеській області, Начальнику Департаменту захисту економіки України Національної поліції України, Керівнику Управлінця державної казначейської служби України в Ізмаїльському районі Одеської області. ОСОБА_1 на вимогу депутатів не скликав за їх письмовим клопотанням від 19 вересня 2018 року сесію сільської ради саме на 01.10.2018 року. У відповіді на відзив ОСОБА_1 зазначає, що ним прийнято розпорядження № 112 від 28.09.2018 року про скликання позачергової 34 сесії сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради на 08.10.2018 в приміщенні ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району. Проте, це рішення не співвідноситься з законною вимогою депутатів ОСОБА_5 сільської ради скликати сесію саме 01.10.2018 року. Будь-яких законних аргументів щодо призначення сесії на 08.10.2018 року ОСОБА_1 не надав. Доводи позивача про порушення Регламенту міської ради під час проведення засідання сесії не мають під собою підстав. Оскільки на 34 сесії ОСОБА_5 сільської ради було прийнято рішення, про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1 на посаді секретаря Озерненської сільської ради, було невідкладно скликано 35 сесію ОСОБА_5 сільської ради, оскільки питання заміщення вакантної посади секретаря сільської ради було нагальним та необхідним, з огляду на потребу належної організації роботи ОСОБА_5 сільської ради.
В поясненнях третя особа зазначає, що ОСОБА_1 вчиняв дії, які є недопустимими під час виконання обов'язків службовців місцевого самоврядування, фактично перевищував свої повноваження чим викликав обурення населення с. Озерне. Більше 200 жителів громади звернулися до депутатів ОСОБА_5 сільської ради з проханням скликати сесію ОСОБА_5 сільської ради з приводу дострокового припинення повноважень секретаря Ніца Павла Георгійовича у зв'язку з грубими порушеннями чинного законодавства України. З дій ОСОБА_1 вбачається порушення Присяги посадової особи місцевого самоврядування (ст.11 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування»), що є причиною для дострокового припинення його повноважень та підставою для скликання сесії сільської ради та прийняття відповідного рішення про дострокове припинення повноважень ОСОБА_1Г на посаді секретаря Озерненської сільської ради, що передбачено ч.1 ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування», крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, зокрема, у разі порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону.
Заслухавши пояснення сторін, дослідивши надані письмові докази, перевіривши матеріали справи, а також проаналізувавши законодавство, яке регулює спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позов належить задовольнити. Свій висновок суд вмотивовує наступним чином. Так, суд, -
Рішенням ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області № 186/VII від 12.01.2017 року ОСОБА_1 було обрано секретарем Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області з 13.01.2017 року.
Оскільки повноваження ОСОБА_5 сільського голови були достроково припинені, ОСОБА_1 як секретар сільської ради виконував обов'язки ОСОБА_5 сільського голови Ізмаїльського району Одеської області.
19.09.2018 року дев'ять депутатів ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області звернулися до ОСОБА_1 з клопотанням про скликання позачергової сесії ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області з питання дострокового припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
28.09.2018 року ОСОБА_1 прийняв розпорядження № 112 про скликання позачергової 34 сесії сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області на 08.10.2018 року в приміщенні ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області з повісткою дня в 20 питань.
ОСОБА_1 через хворобу та у зв'язку із знаходженням в період з 01.10.2018 року до 08.10.2018 року на стаціонарному лікуванні в КУ «ЦРЛ Ізмаїльського району» 05.10.2018 письмово повідомив кожного депутата ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області про перенесення призначеної 34 сесії сільської ради на іншу дату після його одужання.
Разом з цим, 08.10.2018 року окремими депутатами ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області проведено збори біля приміщення Будинку культури в с. Озерне Ізмаїльського району Одеської області (34 сесія ОСОБА_5 ради Ізмаїльського району Одеської області), на якій було прийнято рішення від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради».
Також, 08.10.2018 року вказаними депутатами ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області у зв'язку з прийняттям рішення № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» було невідкладно скликано 35 сесію ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, на якій прийнято рішення від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря».
Відповідно до ст.19 ОСОБА_7 України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені ОСОБА_7 та законами України.
Згідно з ч.2 ст.2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені ОСОБА_7 та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Перевіривши законність дій та рішень відповідача, суд прийшов до висновку, що позов слід задовольнити з наступних підстав.
Відповідно до ст.1 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» служба в органах місцевого самоврядування - це професійна, на постійній основі діяльність громадян України, які займають посади в органах місцевого самоврядування, що спрямована на реалізацію територіальною громадою свого права на місцеве самоврядування та окремих повноважень органів виконавчої влади, наданих законом.
Згідно з п.4 ч.1 ст.26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються такі питання обрання на посаду та звільнення з посади секретаря ради у порядку, передбаченому цим Законом.
Відповідно до ч.2 ст.42 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі звільнення з посади сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень або його смерті, а також у разі неможливості здійснення ним своїх повноважень повноваження сільського, селищного, міського голови здійснює секретар відповідної сільської, селищної, міської ради, крім випадків дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови відповідно до Закону України «Про військово-цивільні адміністрації» або Закону України «Про правовий режим воєнного стану». Секретар сільської, селищної, міської ради тимчасово здійснює зазначені повноваження з моменту дострокового припинення повноважень сільського, селищного, міського голови і до моменту початку повноважень сільського, селищного, міського голови, обраного на позачергових виборах відповідно до закону, або до дня відкриття першої сесії відповідної сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових місцевих виборах.
Згідно з ч.1 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сільська, селищна, міська, районна у місті (у разі її створення), районна, обласна рада проводить свою роботу сесійно. Сесія складається з пленарних засідань ради, а також засідань постійних комісій ради.
Відповідно до ч.ч.5-7 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності - не рідше ніж один раз на місяць. У разі немотивованої відмови сільського, селищного, міського голови, голови районної у місті, районної, обласної ради або неможливості його скликати сесію ради сесія скликається: сільської, селищної, міської ради - секретарем сільської, селищної, міської ради; районної у місті, районної, обласної ради - відповідно заступником голови районної у місті, районної ради чи першим заступником, заступником голови обласної ради. У цих випадках сесія скликається: 1) якщо сесія не скликається сільським, селищним, міським головою (головою районної у місті, районної, обласної ради) у строки, передбачені цим Законом; 2) якщо сільський, селищний, міський голова (голова районної у місті, районної, обласної ради) без поважних причин не скликав сесію у двотижневий строк після настання умов, передбачених частиною сьомою цієї статті. Сесія сільської, селищної, міської, районної у місті ради повинна бути також скликана за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради, виконавчого комітету сільської, селищної, міської, районної у місті ради, а сесія районної, обласної ради - також за пропозицією не менш як однієї третини депутатів від загального складу відповідної ради або голови відповідної місцевої державної адміністрації.
Згідно з ч.ч.9-13 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» у разі якщо посадові особи, зазначені у частинах четвертій та шостій цієї статті, у двотижневий строк не скликають сесію на вимогу суб'єктів, зазначених у частині сьомій цієї статті, або у разі якщо такі посади є вакантними сесія може бути скликана депутатами відповідної ради, які становлять не менш як одну третину складу ради, або постійною комісією ради. Рішення про скликання сесії ради відповідно до частин четвертої, шостої та восьмої цієї статті доводиться до відома депутатів і населення не пізніш як за 10 днів до сесії, а у виняткових випадках - не пізніш як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради. Сесію сільської, селищної, міської ради відкриває і веде відповідно сільський, селищний, міський голова, а у випадках, передбачених частиною шостою цієї статті, - секретар ради; сесію районної у місті, районної, обласної ради - голова ради або відповідно заступник голови районної у місті, районної ради чи перший заступник, заступник голови обласної ради. У випадку, передбаченому частиною восьмою цієї статті, сесію відкриває за дорученням групи депутатів, з ініціативи якої скликана сесія, один з депутатів, що входить до її складу, а веде за рішенням ради - один з депутатів цієї ради. Сесія ради є повноважною, якщо в її пленарному засіданні бере участь більше половини депутатів від загального складу ради. Пропозиції щодо питань на розгляд ради можуть вноситися сільським, селищним, міським головою, постійними комісіями, депутатами, виконавчим комітетом ради, головою місцевої державної адміністрації, головою районної, обласної ради, загальними зборами громадян. Пропозиції щодо прийняття рішень, які відповідно до закону є регуляторними актами, вносяться з урахуванням вимог Закону України «Про засади державної регуляторної політики у сфері господарської діяльності».
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» секретар сільської, селищної, міської ради працює в раді на постійній основі. Секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради за пропозицією відповідного сільського, селищного, міського голови. Пропозиція щодо кандидатури секретаря ради може вноситися на розгляд ради не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради у разі, якщо: 1) на день проведення першої сесії сільської, селищної, міської ради, обраної на чергових виборах, не завершені вибори відповідно сільського, селищного, міського голови; 2) рада не підтримала кандидатуру на посаду секретаря ради, запропоновану відповідним сільським, селищним, міським головою; 3) протягом тридцяти днів з дня відкриття першої сесії сільської, селищної, міської ради відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс кандидатуру на посаду секретаря ради; 4) на наступній черговій сесії після виникнення вакансії секретаря ради у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень відповідний сільський, селищний, міський голова не вніс на розгляд ради кандидатуру на посаду секретаря ради; 5) посада секретаря ради стає вакантною під час вакантності посади відповідного сільського, селищного, міського голови у зв'язку з достроковим припиненням його повноважень. У разі якщо рада не підтримала кандидатуру, внесену на її розгляд не менш як половиною депутатів від загального складу відповідної ради згідно з пунктом 2 цієї частини, наступну пропозицію щодо кандидатури секретаря ради вносить відповідний сільський, селищний, міський голова.
Згідно з ч.1 ст.20 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» крім загальних підстав, передбачених Кодексом законів про працю України, служба в органах місцевого самоврядування припиняється на підставі і в порядку, визначених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», цим та іншими законами України, а також у разі: порушення посадовою особою місцевого самоврядування Присяги, передбаченої статтею 11 цього Закону; порушення умов реалізації права на службу в органах місцевого самоврядування (стаття 5 цього Закону); виявлення або виникнення обставин, що перешкоджають перебуванню на службі, чи недотримання вимог, пов'язаних із проходженням служби в органах місцевого самоврядування (стаття 12 цього Закону); досягнення посадовою особою місцевого самоврядування граничного віку перебування на службі в органах місцевого самоврядування (стаття 18 цього Закону).
З огляду на матеріали справи суд встановив, що оскаржуване рішення ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» не містить жодної законної підстави, яка б могла стати обставиною для його прийняття щодо припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Під час розгляду справи суд встановив, що позачергові 34 та 35 сесії ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області було проведено в день подачі депутатами усних ініціатив щодо їх скликання 08.10.2018 року.
Разом з цим, ч.10 ст.46 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та ст.8 Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області передбачено, що навіть у виняткових випадках повідомлення про скликання позачергової сесії доводиться до відома депутатів і населення не пізніше як за день до сесії із зазначенням часу скликання, місця проведення та питань, які передбачається внести на розгляд ради.
Однак, жодні офіційні повідомлення за день до проведення сесії 08.10.2018 року до депутатів та громадськості не надходили. Також, відсутні відомості щодо оприлюднення порядку денного вказаних позачергових сесій. Це пояснюється тим, що перелік питань порядку денного було сформовано безпосередньо під час проведення сесій.
Вказані обставини підтвердили допитані в судовому засіданні в якості свідків депутати ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Таким чином, позачергові пленарні засідання 08.10.2018 року 34 та 35 сесій відбулися в порушення вимог Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Також, розгляд та прийняття оскаржуваних рішень відбулося з порушенням Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, оскільки вони були внесені на розгляд ради за усних пропозиції депутатів, без підготовки проектів рішень з даних питань постійними комісіями та комісіями по підготовці питань на сесію, з порушенням процедури їх включення до порядку денного, обговорення в депутатських комісіях тощо.
З урахуванням зазначеного суд погоджується з позивачем, що рішення про припинення повноважень та обрання на його місце іншої особи приймалось фактично зі слів, без попереднього обговорення їх депутатами та без відповідних для цього підстав, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні».
Крім того, оскаржуване рішення не містить в собі жодних чітких посилань на обставини, передбачені Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні», які слугували підставою для дострокового припинення повноважень позивача. На момент розгляду цього питання не було повідомлено у встановленому законом порядку про встановлені факти порушення позивачем ОСОБА_7 України, законів України, прав та свобод громадян, не було наведено фактів невиконання чи неналежного виконання ним наданих йому повноважень, своїх посадових обов'язків. На час прийняття рішення були відсутні докази притягнення позивача до кримінальної, адміністративної чи дисциплінарної відповідальності, як і не приймалося рішення про висловлення йому недовіри депутатським корпусом чи про визнання його роботи незадовільною.
У відзиві відповідач вказує, що прийняття радою рішення про дострокове припинення повноважень позивача здійснювалося через втрату ним довіри громади села, не забезпечення здійснення наданих йому повноважень, діяльність всупереч інтересам громади з порушенням ним прав і свобод громадян.
Разом з цим, суд погоджується з позивачем, що щодо таких підстав припинення повноважень секретаря як порушення ОСОБА_7, законів, прав і свобод громадян та незабезпечення виконання повноважень, то їх не можна вважати оціночними, вони повинні мати конкретно юридичний характер наявності у діях особи правопорушення (неправомірної поведінки, що порушує ОСОБА_7, закони, права і свободи громадян, незабезпечення виконання повноважень). Факт наявності будь-якого правопорушення потребує доведення у встановленому законодавством порядку. Для кожної категорії правопорушень існує суворо визначений законом порядок доведення вини і визнання особи винною у їх вчиненні.
Під час розгляду справи до суду не було надано належних та допустимих доказів на підтвердження факту порушення позивачем при виконанні своїх посадових обов'язків ОСОБА_7 України, законів України, прав і свобод громадян.
Крім того, під час розгляду справи суд встановив, що незважаючи на чітку вимогу Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» та всупереч ст.ст.34, 35 Регламенту ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області щодо таємного голосування в кабіні для таємного голосування, за прийняття вказаних рішень 08.10.2018 року щодо дострокового припинення повноважень позивача та обрання нової особи на його посаду за пропозицією деяких депутатів та представників громадськості кожен з голосуючих депутатів в порушення принципу анонімності та таємності був змушений заповнювати бюлетені не в кабіні для таємного голосування, а на столі, який стояв на площі перед комісією, іншими депутатами та представниками громадськості, й вкидати їх до не опечатаної коробки.
Вказаний факт зафіксований на відеозаписі, який було досліджено судом в судовому засіданні під час розгляду справи.
Також, ці обставини підтвердили допитані в судовому засіданні в якості свідків депутати ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Таким чином, оскаржувані рішення про припинення повноважень позивача та обрання нової особи приймалися депутатами з порушенням встановлених вимог щодо таємного голосування та під тиском третіх осіб.
Рішення ОСОБА_5 сільської ради від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря» приймалось на наступній 35 сесії ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області в той же день, що й 34 сесія.
Таким чином, депутати ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, в тому числі й ті, що не були присутні біля Будинку Культури с. Озерне Ізмаїльського району Одеської області 08.10.2018 року на 34 сесії сільської ради в порушення Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» не були повідомлені у передбачений строк про скликання іншої 35 сесії ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області.
Тобто, 35 сесія сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області відбулася 08.10.2018 року з порушенням порядку її скликання.
Відповідно до ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проекти нормативно-правових актів, рішень органів місцевого самоврядування, розроблені відповідними розпорядниками, оприлюднюються ними не пізніш як за 20 робочих днів до дати їх розгляду з метою прийняття.
Всупереч вимогам ч.3 ст.15 Закону України «Про доступ до публічної інформації» проект рішення «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради у зв'язку з вакантною посадою секретаря» не був оприлюднений за 20 робочих днів до дати його розгляду з метою прийняття.
За таких обставин, з урахуванням зазначеного, оскаржувані рішення ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря», прийняті на 34 та 35 сесії сьомого скликання ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області, є протиправними та належать до скасування.
Згідно з ч.1 та ч.2 ст.6 КАС України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.
Відповідно до положень ст.9 ОСОБА_7 України та ст.17, ч.5 ст.19 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини» суди та органи державної влади повинні дотримуватись положень Європейської конвенції з прав людини та її основоположних свобод 1950 року, застосовувати в своїй діяльності рішення Європейського суду з прав людини з питань застосування окремих положень цієї Конвенції.
Європейський Суд підкреслює особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що в разі коли йдеться про питання загального інтересу, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах «Беєлер проти Італії» [ВП] (Beyeler v. Italy [GC]), заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000, «Онер'їлдіз проти Туреччини» [ВП] (Oneryэldэz v. Turkey [GC]), заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, «Megadat.com S.r.l. проти Молдови» (Megadat.com S.r.l. v. Moldova), заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і «Москаль проти Польщі» (Moskal v. Poland), заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року). Також, на державні органи покладено обов'язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах «Лелас проти Хорватії» (Lelas v. Croatia), заява № 55555/08, п. 74, від 20.05.2010 року, і «Тошкуце та інші проти Румунії» (Toscuta and Others v. Romania), заява № 36900/03, п. 37, від 25.11.2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах.
Крім того, Європейський суд з прав людини у своєму рішення по справі Yvonne van Duyn v.Home Office зазначив, що «принцип юридичної визначеності означає, що зацікавлені особи повинні мати змогу покладатися на зобов'язання, взяті державою, навіть якщо такі зобов'язання містяться в законодавчому акті, який загалом не має автоматичної прямої дії». З огляду на принцип юридичної визначеності, держава не може посилатись на відсутність певного нормативного акта, який би визначав механізм реалізації прав та свобод громадян, закріплених у конституції чи інших актах. Така дія названого принципу пов'язана з іншим принципом - відповідальності держави, який полягає в тому, що держава не може посилатися на власне порушення зобов'язань для запобігання відповідальності. Захист принципу обґрунтованих сподівань та юридичної визначеності є досить важливим у сфері державного управління та соціального захисту. Так, якщо держава чи орган публічної влади схвалили певну концепцію своєї політики чи поведінки, така держава чи такий орган вважатимуться такими, що діють протиправно, якщо вони відступлять від такої політики чи поведінки щодо фізичних та юридичних осіб на власний розсуд та без завчасного повідомлення про зміни у такій політиці чи поведінці, позаяк схвалення названої політики чи поведінки дало підстави для виникнення обґрунтованих сподівань у названих осіб стосовно додержання державою чи органом публічної влади такої політики чи поведінки.
При обранні способу відновлення порушеного права позивача суд виходить з принципу верховенства права щодо гарантування цього права ст.1 Протоколу № 1 до Європейської Конвенції з прав людини, як складової частини змісту і спрямованості діяльності держави, та виходячи з принципу ефективності такого захисту, що обумовлює безпосереднє поновлення судовим рішенням прав особи, що звернулась за судовим захистом без необхідності додаткових її звернень та виконання будь-яких інших умов для цього.
Згідно з ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача. У таких справах суб'єкт владних повноважень не може посилатися на докази, які не були покладені в основу оскаржуваного рішення, за винятком випадків, коли він доведе, що ним було вжито всіх можливих заходів для їх отримання до прийняття оскаржуваного рішення, але вони не були отримані з незалежних від нього причин.
Згідно з ч.1 ст.90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні.
У процесі розгляду справи не встановлено інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин.
Відповідно до п.58 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Серявін та інші проти України» від 10.02.2010 року, заява 4909/04, Суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі «Руїс Торіха проти Іспанії» від 09.12.1994 року, серія A, N 303-A, п.29).
Згідно з ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Зі змісту матеріалів справи вбачається, що за подання позовної заяви позивач сплатив судових збір у розмірі 1762,00 грн.
Відповідно до пп.1 п.3 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір» за подання до адміністративного суду адміністративного позову немайнового характеру, який подано фізичною особою встановлюється ставка судового збору у сумі 0,4 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Згідно з ст.7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2018 рік» з 01.01.2018 року розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб становить 1762,00 грн.
Відповідно до ч.3 ст.6 Закону України «Про судовий збір» у разі коли в позовній заяві об'єднано дві і більше вимог немайнового характеру, судовий збір сплачується за кожну вимогу немайнового характеру.
Тобто, за подання вказаного позову позивач повинен був сплатити судовий збір у розмірі 1409,60 грн.
Таким чином, суд вважає за необхідне стягнути з ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області на користь ОСОБА_1 судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Згідно з п.3 ч.1 ст.371 КАС України негайно виконуються рішення суду про поновлення на посаді у відносинах публічної служби.
Разом з цим, скасування оскаржуваних рішень ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря» не являється поновленням позивача на публічній службі у розумінні КАС України, оскільки секретар ради обирається радою з числа її депутатів на строк повноважень ради.
Тобто, відсутні встановлені законом підстави для звернення судового рішення до негайного виконання.
Керуючись ОСОБА_7 України, ст.ст.2, 77, 90, 139, 242-246, 250 КАС України, суд -
1. Позов ОСОБА_1 (вул. 8 Березня, 82, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська область, 68660, РНОКПП НОМЕР_1) до ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (вул. Івана Баліки, 62 В, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська область, 68660, ідентифікаційний код 04378706), третя особа: ОСОБА_6 (вул. Івана Баліки, 44, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська область, 68660), про визнання протиправними та скасування рішень від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ - задовольнити.
2. Визнати протиправними та скасувати рішення ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області від 08.10.2018 року № 1 \ VІІ «Про дострокове припинення повноважень секретаря Озерненської сільської ради» та від 08.10.2018 року № 2 \ VІІ «Про обрання секретаря Озерненської сільської ради в зв'язку з вакантною посадою секретаря».
3. Стягнути з ОСОБА_5 сільської ради Ізмаїльського району Одеської області (вул. Івана Баліки, 62 В, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська область, 68660, ідентифікаційний код 04378706) на користь ОСОБА_1 (вул. 8 Березня, 82, с. Озерне, Ізмаїльський район, Одеська область, 68660, РНОКПП НОМЕР_1) судові витрати по сплаті судового збору в розмірі 1409,60 грн.
Порядок і строки оскарження рішення визначаються ст.ст.293, 295 КАС України.
Рішення набирає законної сили в порядку і строки, встановлені ст.255 КАС України.
Повний текст рішення складено 06 березня 2019 року.
Суддя М.М. Кравченко