05 березня 2019 р. № 400/3277/18
м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Гордієнко Т. О. розглянув у письмовому провадженні адміністративну справу
за позовом:ОСОБА_1, вул. Західна, 14, м. Миколаїв, 54046
до відповідача:Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001
треті особи:ОСОБА_2, вул. Західна, 14, м. Миколаїв, 54046 Товариство з обмеженою відповідальністю "МИКОЛАЇВГАЗ ЗБУТ", вул. 7 Слобідська, 70-В/1, м. Миколаїв, 54055 ПАТ "Миколаївгаз", вул. Погранична, 159, м. Миколаїв, 54003
про:визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії,
Позивач звернулася до суду з позовом до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради, треті особи ОСОБА_2, ТОВ «Миколаївгаз Збут», ПАТ «Миколаївгаз» про визнання протиправними дії щодо проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018, зняття суми надміру переплачених коштів у розмірі 18843,69 грн.; зобов'язати повернути на рахунок організації - надавача послуг ТОВ «Миколаївгаз Збут» суму призначеної субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018 у розмірі 18843,69 грн.
Позовні вимоги обгрунтовано тим, що позивачу не було відомо про закриття особового рахунку, на який відповідачем здійснювалося нарахування коштів - субсидії, тому підстави для припинення виплати субсидії та повернення коштів відсутні.
Відповідач надав відзив на позов, просив відмовити у задоволенні позову, оскільки особовий рахунок, який був відкритий для призначення субсидії позивачу, закритий 02.01.2016 року та всі нарахування здійснюються на особовий рахунок ОСОБА_2, тобто особові рахунки по газопостачанню не розподілені, тому ОСОБА_1 на отримання субсидії у період з 01.02.2016 по 30.04.2018 не мала.
Треті особи про дату, час та місце розгляду справи повідомлені належним чином.
Відповідно до ч.9 ст.205 КАС України, суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження. Датою ухвалення судового рішення в порядку письмового провадження є дата складання повного судового рішення (ч. 5 ст. 250 КАС України).
Дослідив докази, суд дійшов висновку:
ОСОБА_1, зареєстрованій за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_1, було призначено субсидію на оплату житлово-комунальних послуг на період з 01.12.2015 року по 30.11.2016 роки за рішенням комісії по розгляду питань, пов'язаних з призначенням населенню житлових субсидій та державної соціальної допомоги, створеної рішенням виконкому Миколаївської міської ради на розділені особові рахунки.
В подальшому субсидія перепризначалася автоматично без звернення заявниці: в грудні 2016 на період з 01.12.2016 по 30.04.2017, в травні 2017 з 01.05.2017 по 30.04.2018.
В червні 2018 року відповідачем при відпрацюванні списків громадян, які не використали суму субсидії для відшкодування витрат на оплату газопостачання наданих ТОВ «Миколаївгаз Збут» було з'ясовано, що з одного особового рахунку повертаються суми невикористаної субсидії різних отримувачів: ОСОБА_1 та ОСОБА_2
Листом від 22.08.2018 ПАТ «Миколаївгаз» повідомив відповідача, що особовий рахунок, який був відкритий для призначення субсидії ОСОБА_1, закритий 02.01.2016 року та всі нарахування здійснюються на особовий рахунок ОСОБА_2
Тому з 01.05.2018 року ОСОБА_1 не було перепризначено субсидію, та зроблено перерахунок раніше призначеної субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018 в сумі 18843,69 грн. з урахуванням сум, які були повернуті до бюджету внаслідок економії.
Суму переплати надміру виплачених коштів у розмірі 18843,69 грн. було знято з рахунків організацій-надавачів послуг, а саме з особового рахунку № НОМЕР_1.
Вказана сума була повернута ТОВ «Миколаївгаз Збут» до державного бюджету на повідомлення (вимогу) про надміру перераховану (виплачену) житлову субсидію, яке було направлено управлінням в вересні 2018 року.
Листом від 28.09.2018 № 6013/09.02-11-01 відповідач повідомив позивача, що згідно п. 9.9. постанови № 848, субсидію за однією адресою може бути призначено за рішенням комісії при умові розділення особових рахунків. Згідно листа ПАТ «Миколаївгаз» № Мк01.3-ЛВ-20063-0818 особовий рахунок позивача № НОМЕР_2 був закритий з 02.01.2016, та всі нарахування здійснювалися на особовий рахунок № НОМЕР_1, відкритий на ОСОБА_2 Таким чином було виявлено факт нарахування двох субсидій на один особовий рахунок, внаслідок чого виникла переплата державних коштів, які підлягають поверненню. Враховуючи вищевикладене субсидію було припинено з 01.05.2018 року та проведено перерахунок призначеної субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018. Суму переплати надміру виплачених коштів у розмірі 18843,69 грн. буде знято з рахунків організацій-надавачів послуг, а саме з особового рахунку № НОМЕР_1.
Відповідно до п. 1, 2 Положення про порядок призначення житлових субсидій, затвердженого постановою КМУ від 21.10.1995 року № 848 (далі - постанова 848), житлова субсидія є безповоротною адресною державною соціальною допомогою громадянам - мешканцям домогосподарств, що проживають в житлових приміщеннях (будинках) і не можуть самотужки платити за житлово-комунальні послуги, оплачувати витрати на управління багатоквартирним будинком. Право на отримання житлової субсидії мають громадяни України, іноземці та особи без громадянства, які на законних підставах перебувають на території України (далі - громадяни), що проживають у житлових приміщеннях (будинках).
Абзацом 9 п. 9 постанови 848 визначено, що якщо в житловому приміщенні (будинку) є кілька розділених особових рахунків, для призначення житлової субсидії склад кожного із таких домогосподарств визначається за рішенням комісії на підставі акта обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства. При цьому до складу різних домогосподарств у межах одного житлового приміщення (будинку) не можуть входити члени однієї сім'ї.
Відповідно до п. 22 постанови 848, за рішенням комісії надання раніше призначеної житлової субсидії припиняється за поданням структурного підрозділу з питань соціального захисту населення, управителів, об'єднання, виконавців комунальних послуг у разі, коли:
домогосподарству припинено надання житлово-комунальної послуги (послуг) внаслідок того, що громадянин має заборгованість із сплати обов'язкової частки платежу за житлово-комунальні послуги, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день припинення надання такої послуги (послуг);
громадянин має заборгованість із сплати обов'язкової частки внеску/платежу об'єднанню на оплату витрат на управління багатоквартирним будинком, встановлену йому під час призначення житлової субсидії і загальна сума якої перевищує 20 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день внесення подання об'єднанням;
у заяві та/або декларації громадянин зазначив недостовірні дані, що вплинуло на встановлення права на житлову субсидію або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
громадянин не повідомив структурному підрозділу з питань соціального захисту населення про обставини, зазначені у пункті 16 цього Положення, протягом 30 календарних днів з дня їх виникнення;
виникли обставини, що унеможливлюють надання житлової субсидії, зокрема у разі переїзду домогосподарства в інше житлове приміщення (будинок), іншу місцевість, у разі смерті одинокої особи;
під час вибіркового обстеження матеріально-побутових умов домогосподарства державним соціальним інспектором виявлено ознаки порушення норм законодавства щодо призначення житлової субсидії, які вплинули на право призначення житлової субсидії або визначення її розміру на суму, яка перевищує 10 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян на день призначення житлової субсидії;
виникнення обставин, зазначених в абзаці сьомому пункту 7 цього Положення;
громадянин, якому призначено житлову субсидію, звернувся із заявою про припинення її надання.
Проте, жодна із підстав припинення виплати субсидії, відповідачем не зазначена.
Доказів того, що позивач знала про закриття її особового рахунку в ПАТ «Миколаївгаз», ні відповідач, ні треті особи суду не надали.
Позивач по суті не оскаржує дії по припиненню субсидії, але вважає протиправним зняття з особового рахунку № НОМЕР_1 суми переплати 18843,69 грн.
Відповідно до п. 2, 3 Порядку повернення коштів, надміру виплачених за призначеними субсидіями, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України, Міністерства фінансів України, Міністерства юстиції України № 39/283/90/5 від 25.12.1997 року, в разі виявлення при перевірках подання громадянами свідомо документів із неправильними відомостями, органи соціального захисту населення вживають таких заходів:
- припиняють надання субсидії;
- повідомляють рекомендованим листом отримувачів житлової субсидії про припинення надання житлової субсидії, необхідність і терміни повернення надміру виплачених коштів;
- подають позовні заяви до суду про стягнення надміру виплачених коштів (при неповерненні їх добровільно у встановлені терміни);
- повідомляють надавачів послуг про припинення надання субсидії;
Терміни повернення надміру виплачених коштів встановлюються органом соціального захисту населення в кожному конкретному випадку з урахуванням матеріального стану отримувача субсидії, але не менше місяця з дня отримання повідомлення.
В разі виявлення помилки, допущеної працівником органу соціального захисту населення в розрахунку розміру призначеної субсидії орган соціального захисту населення повідомляє отримувача субсидії про розмір недоплачених чи переплачених коштів.
Суми субсидій надміру перерахованих внаслідок допущеної помилки повертаються на підставі заяви громадянина про добровільне повернення коштів в тих випадках, коли субсидія на наступний термін не призначається.
Якщо заявнику призначається житлова субсидія на наступний термін, суми субсидій, що були надміру перераховані внаслідок допущеної помилки розрахунку розміру раніше призначеної субсидії, враховуються при призначенні субсидії на новий термін.
Відповідач вказаного порядку не дотримався, та не зазначив підстави, зазначені в порядку, для повернення переплати до бюджету.
Крім того, стягнення надміру виплачених коштів здійснюється в судовому порядку.
Тому підстав для припинення надання субсидії не було, як не було і підстав для повернення суми наданої субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018.
Оскільки відповідачем суму субсидії, надану позивачу, повернуто шляхом зняття відповідних сум з особового рахунку ПАТ «Миколаївгаз» № НОМЕР_1, суд вважає, що належним та достатнім способом захисту прав позивача в даному випадку є саме зобов'язання відповідача повернути на особовий рахунок № НОМЕР_1 грошові кошти в сумі 18843,69 грн.
Судові витрати по справі відсутні.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241 - 246, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
1. Позов ОСОБА_1 (вул. Західна, 14, м. Миколаїв, 54046, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) до Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний номер 03194499) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії Департаменту праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний номер 03194499) щодо проведення перерахунку призначеної ОСОБА_1 (вул. Західна, 14, м. Миколаїв, 54046, ідентифікаційний номер НОМЕР_3) субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018, зняття суми надміру переплачених коштів у розмірі 18843,69 грн.
3. Зобов'язати Департамент праці та соціального захисту населення Миколаївської міської ради (вул. Мала Морська, 19, м. Миколаїв, 54001, ідентифікаційний номер 03194499) повернути на рахунок організації - надавача послуг ТОВ «Миколаївгаз Збут» суму призначеної субсидії за період з 01.02.2016 по 30.04.2018 у розмірі 18843,69 грн. (вісімнадцять тисяч вісімсот сорок три гривні 69 коп.).
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Строк на апеляційне оскарження рішення суду - 30 днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження - 30 днів з дня складання повного судового рішення.
Апеляційна скарга подається в порядку та строки, визначені ст.ст. 295-297 КАС України і п. 15.5 Перехідних положень КАС України.
Суддя Т. О. Гордієнко