Справа №1340/5311/18
05 березня 2019 року
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
Головуючого-судді Сподарик Н.І.,
за участю секретаря судового засідання Карпи А.В.,
представника позивача ОСОБА_1,
розглянувши у судовому засіданні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_2 до Головного управління Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій,-
Позивач, ОСОБА_2 (Львівська область, Пустомитівський район, смт.Щирець, вул.Загородки, буд.13) звернувся до Львівського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Головного управління Національної поліції у Львівській області (79000, м.Львів, вул.Генерала Григоренка,3), в якій просить: визнати дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, що призвели до неправомірного складення Акту Форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року про нещасний випадок невиробничого характеру протиправними; зобов'язати Головне управління національної поліції у Львівській області, скласти Акт форми Н-1*, згідно з вимогами наказу МВС України, від 27.12.2002 року №1346, про нещасний випадок (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року, при виконанні службових обов'язків ОСОБА_2.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що на виконання постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320, ГУНП у Львівській області, відповідачем неправомірно складено Акт форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року, про нещасний випадок невиробничого характеру, оскільки рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року, яке набрало законної сили 12.07.2018 року у справі №813/797/18, судом, встановлено, що ОСОБА_2 отримав травму під час виконання службових обов'язків по охороні публічного порядку на стадіоні «Арена-Львів» - під час проведення футбольного матчу 19.10.2017 року, що підтверджується, зокрема, висновком службового розслідування та не заперечується Головним управлінням національної поліції Львівській області. Відповідно до п.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав повністю, з підстав, що викладені у позовній заяві, додатково зазначив, що відповідач не виконав вимоги постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320, щодо проведення розслідування нещасного випадку, який мав місце 19.10.2017 року, а лише склав неправомірний Акт Форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року, про нещасний випадок невиробничого характеру, ігноруючи при цьому рішення суду від 01.06.2018 року, яке набрало законної сили 12.07.2018 року.
Відповідач вимог ухвали суду від 21 листопада 2018 року не виконав, відзиву на позовну заяву та доказів на спростування викладеного у позовній заяві не подав. Про час і місце проведення судового засідання відповідач повідомлений належним чином, поштові повідомлення повернулися з вказаної адреси із відміткою про отримання останнім кореспонденції суду.
У судові засідання, що відбулися 18.12.2018 року, 10.01.2019 року, 24.01.2019 року, 26.02.2019 року та 05.03.2019 року відповідач явку уповноваженого представника не забезпечив.
Суд, заслухавши вступне слово позивача, дослідивши подані докази, встановив наступні обставини у справі:
Рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року, у справі №813/797/18 визнано протиправним та скасовано наказ №4033 від 12.12.2017 року, яким на дільничного офіцера поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, капітана поліції, накладено дисциплінарне стягнення - попередження про неповну посадову відповідність, зі зменшенням розміру щомісячної премії на 10 відсотків, терміном на один місяць та зобов'язано Головне управління Національної поліції у Львівській області (пл.Ген. Григоренка, 3, м.Львів, 79000, код ЄДРПОУ 40108833) провести розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року в період проходження служби позивачем.
Рішення суду набрало законної сили 12.07.2018 року.
Постановою Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320 відкрито виконавче провадження та зобов'язано провести Головним управлінням Національної поліції у Львівській області розслідування нещасного випадку, який мав місце 19.10.2017 року в період проходження служби дільничним офіцером поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_2 ІНФОРМАЦІЯ_1, РНОКПП НОМЕР_1 (Львівська область смт.Щирець, вул.Загородки, 13).
На виконання постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320, ГУНП у Львівській області складено АКТ форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року про нещасний випадок невиробничого характеру.
В акті зазначено та зроблено висновок, що нещасний випадок щодо ОСОБА_2, який мав місце 19.10.2017 року, стався в період проходження ним служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків.
Завданням адміністративного судочинства, відповідно до ч.1 ст.2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України), є справедливе, неупереджене ефективне та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Однією із засад (принципів) адміністративного судочинства, згідно п.4 ч.3 ст.2 КАС України, є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з'ясування всіх обставин у справі.
Доказами в адміністративному судочинстві, відповідно до ч. 1 ст. 72 КАС України, є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Докази суду надають відповідно до ч.3 ст.77 КАС України учасники справи. Суд може пропонувати сторонам надати докази та збирати докази з власної ініціативи, крім випадків визначених цим Кодексом.
Згідно із п.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до п.4 ст.78 Кодексу адміністративного судочинства України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Судом з'ясовано, що рішенням Львівського окружного адміністративного суду від 01.06.2018 року у справі №813/797/18, яке набрало законної сили 12.07.2018 року, встановлено обставину отримання травми ОСОБА_2 під час виконання службових обов'язків по охороні публічного порядку на стадіоні «Арена-Львів», під час проведення футбольного матчу 19.10.2017 року, що підтверджується, зокрема, висновком службового розслідування та не заперечується Головним управлінням Національної поліції у Львівській області.
Порядок розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України затверджений Наказом МВС України 27.12.2002 року №1346, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 31 січня 2003 року за №83/7404.
Згідно з п.2.1 вказаного Порядку, розслідуванню підлягають раптові погіршення стану здоров'я, поранення, травми, у тому числі отримані внаслідок тілесних ушкоджень, заподіяних іншою особою, гострі професійні захворювання і гострі професійні та інші отруєння, теплові удари, опіки, обмороження, утоплення, ураження електричним струмом, блискавкою та іонізуючим випромінюванням, інші ушкодження, отримані внаслідок аварій, пожеж, стихійного лиха (землетруси, зсуви, повені, урагани та інші надзвичайні події), контакту з тваринами, комахами та іншими представниками фауни і флори, що призвели до втрати працівником працездатності на один робочий день чи більше або до необхідності переведення потерпілого на іншу (легшу) роботу терміном не менш як на один робочий день, а також випадки смерті в підрозділі (далі - нещасні випадки).
Відповідно до п.3.1 Порядку, про кожний нещасний випадок (у тому числі поранення) працівник, який його виявив, або сам потерпілий повинні негайно повідомити безпосереднього керівника робіт чи іншу посадову особу підрозділу і вжити заходів до надання необхідної допомоги.
Отже, вказана норма передбачає, що про нещасний випадок повинен повідомити працівник, який його виявив, або сам потерпілий.
Згідно з п.3.5 Порядку, керівник підрозділу, одержавши повідомлення про нещасний випадок (у тому числі поранення), крім випадків зі смертельним наслідком та групових випадків травматизму, наказом або розпорядженням організовує його розслідування комісією не менше ніж три особи, до складу якої включаються: керівник (спеціаліст) служби охорони праці підрозділу (голова комісії), керівник (безпосередній або прямий начальник) структурного підрозділу, де працює потерпілий, інші посадові особи, а в разі гострих професійних захворювань (отруєнь) - також спеціаліст СЕС.
Відповідно до п.3.8 Порядку, Комісія з розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) зобов'язана протягом трьох діб після утворення комісії:
- обстежити місце події, опитати свідків і осіб, причетних до неї, і одержати пояснення потерпілого, якщо це можливо;
- визначити відповідність умов служби (праці, навчання) вимогам нормативно-правових актів про охорону праці;
- з'ясувати обставини і причини, що призвели до нещасного випадку (у тому числі поранення), визначити осіб, які припустилися порушення нормативно-правових актів, а також розробити заходи щодо запобігання подібним випадкам;
- визначити, чи трапився нещасний випадок (у тому числі поранення) у період проходження служби при виконанні службових обов'язків (не пов'язаний з виконанням службових обов'язків);
- скласти акт розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення) за формою Н-5 у трьох примірниках, а також акт за формою Н-1* (НТ*) у п'яти примірниках і передати їх на затвердження керівнику підрозділу, який призначив комісію.
У разі необхідності встановлений термін розслідування може бути продовжений керівником, який призначив комісію.
Рішенням суду від 01 червня 2018 року у справі №813/797/18 було зобов'язано Головне управління Національної поліції у Львівській області, провести розслідування нещасного випадку (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року в період проходження дільничним офіцером поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_2, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 року №1346 «Про затвердження Порядку розслідування та обліку нещасних випадків, професійних захворювань та аварій, що сталися в органах і підрозділах системи МВС України».
Проте, як вбачається із Акта №5-2018 від 17.09.2018 року, відповідач встановив, що нещасний випадок із ОСОБА_2 відбувся в період проходження служби і не пов'язаний з виконанням службових обов'язків. В Акті зафіксовано, що травма отримана ОСОБА_2 в період виконання доручення Шевченківського ВП ГУНП від 19.10.2017 року №58Д, оскільки був задіяний на охорону публічного порядку на стадіоні «Арена-Львів», під час проведення футбольного матчу. Зазначає Комісія в Акті, що травма отримана ОСОБА_2 унаслідок незастосування потерпілим засобів індивідуального захисту, активної оборони, а саме - шолому, порушення порядку виконання робіт, ігнорування ним вимог чинного законодавства в частині дотримання заходів особистої безпеки під час несення служби.
Отже, нещасний випадок з ОСОБА_2 стався під час несення служби з охорони публічного порядку під час проведення футбольного матчу і дане зафіксовано в Акті №5-2018 від 17.09.2018 року.
Суд, дослідивши матеріали справи, зокрема, Акт форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року, погоджується з позицію позивача стосовно того, що відповідачем не виконано вимог постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320 щодо проведення розслідування нещасного випадку, який мав місце 19.10.2017 року, а лише складено Акт Форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року про нещасний випадок невиробничого характеру, ігноруючи при цьому рішення суду від 01.06.2018 року, яке набрало законної сили 12.07.2018 року, оскільки в Акті форми НТ не має жодного посилання на документ, відповідно до якого, є можливим встановити проведення такого розслідування та дату його складення.
Окрім цього, відповідачем до матеріалів справи не долучено відзиву на позовну заяву та доказів, які підтверджують правомірність складення Акта форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року, та не долучено до матеріалів справи доказів, які свідчать про проведення відповідачем службового розслідування на виконання постанови Головного територіального управління юстиції у Львівській області від 27.08.2018 року ВП №57069320.
Згідно ч.2 ст.2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.
Суд здійснив перевірку дій відповідача, при винесенні Акта форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року з метою захисту порушеного права позивача та прийшов до висновку про задоволення позову у повному обсязі.
Судові витрати в сумі 704 грн. 80 коп., згідно ст.139 КАС України, слід стягнути з бюджетних асигнувань Головного управління Національної поліції у Львівській області на користь ОСОБА_2.
Керуючись ст.ст.14, 72-77, 134, 139, 241-247, 250-251, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
Позов ОСОБА_2 до Головного управління
Національної поліції у Львівській області про визнання протиправними дій, зобов'язання до вчинення дій задоволити повністю.
Визнати протиправними дії Головного управління Національної поліції у Львівській області, що призвели до неправомірного складення акту форми НТ за №5-2018 від 17.09.2018 року про нещасний випадок невиробничого характеру.
Зобов'язати Головне управління Національної поліції у Львівській області скласти акт форми Н-1, згідно з вимогами наказу МВС України від 27.12.2002 року №1346 про нещасний випадок (у тому числі поранення), який мав місце 19.10.2017 року в період проходження ОСОБА_2 - дільничним офіцером поліції сектору превенції патрульної поліції Шевченківського ВП ГУНП ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, капітаном поліції Шевченківського ВП ГУНП у Львівській області служби при виконанні службових обов'язків.
Стягнути з Головного управління Національної поліції у Львівській області (79000, м.Львів, пл.Генерала Григоренка, 3; код ЄДРПОУ 40108833) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір в сумі 704 (сімсот чотири) грн. 80 коп.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку апеляційного оскарження, а у разі його апеляційного оскарження - з моменту проголошення судового рішення суду апеляційної інстанції. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення суду може бути оскаржено до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення за правилами, встановленими ст.ст.293, 295 - 297 КАС України.
Суддя Сподарик Н.І.
Повний текст рішення виготовлено та підписано 06 березня 2019 року.