іменем України
25 лютого 2019 року м. Чернігів
Унікальний номер справи № 735/651/18
Головуючий у першій інстанції - Балаба О. А.
Апеляційне провадження № 22-ц/4823/126/19
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ АПЕЛЯЦІЙНИЙ СУД у складі:
головуючого - судді Скрипки А.А.
суддів: Онищенко О.І., Шарапової О.Л.
секретар: Поклад Д.В.
сторони:
позивач Бахмацька місцева прокуратура
відповідачі Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4
розглянувши у відкритому судовому засіданні цивільну справу за апеляційною скаргою прокуратури Чернігівської області на рішення Коропського районного суду Чернігівської області у складі судді Балаби О.А. від 17 жовтня 2018 року, місце ухвалення м.Короп, дата складання повного тексту рішення 25 жовтня 2018 року у справі за позовом Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок,
У травні 2018 року Бахмацька місцева прокуратура звернулась до суду з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, в якому після уточнення позовних вимог (а.с.185-187, том 1) просила: визнати недійсними та скасувати накази Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 03.12.2015 року за №№ 25-6117/20-15-сг, 25-6121/20-15-сг, 25-6119/20-15-сг, 25-6099/20-15-сг, 25-6108/20-15-сг, 25-6105/20-15-сг, 25-6093/20-15-сг, від 13.05.2016 року за №25-7211/14-16-сг, від 17.05.2016 року за №25-7382/14-16-сг "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки"; визнати недійсними договори оренди землі, укладені між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ОСОБА_4, а саме: договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 площею 6,4269 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_2 площею 6,3944 га; договір оренди землі від 14.07.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_3 площею 7,2947 га; договір оренди землі від 14.07.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_4 площею 2,8272 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_5 площею 6,5621 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_6 площею 10,9249 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_7 площею 4,9908 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_8 площею 7,3021 га; договір оренди землі від 07.04.2016 року про передачу в оренду земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_9 площею 14,9935 га. В обґрунтування вимог заявленого позову Бахмацька місцева прокуратура вказувала, що при вивченні стану дотримання законності у сфері земельних відносин прокуратурою встановлено, що дані накази та договори оренди землі прийнято та укладено з порушенням норм земельного законодавства, оскільки перевіркою даних орендаря та подальшого розпорядження земельними ділянками виявлено порушення вимог законодавства щодо мети їх отримання. При цьому доводи позовної заяви зазначають, що ОСОБА_4 не мала наміру використовувати вказані земельні ділянки для ведення фермерського господарства, і за даних обставин спірні договори було укладено без дотримання проведення процедури земельних торгів, що і стало підставою для звернення до суду з даним позовом.
Рішенням Коропського районного суду Чернігівської області від 17.10.2018 року відмовлено у задоволенні позову Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
В апеляційній скарзі прокуратура Чернігівської області просить скасувати рішення Коропського районного суду Чернігівської області від 17.10.2018 року та ухвалити нове судове рішення, яким задовольнити вимоги заявленого позову. Доводи апеляційної скарги вказують, що оскаржуване рішення суду першої інстанції є необґрунтованим, його висновки не узгоджуються з нормами матеріального і процесуального права. В доводах апеляційної скарги прокуратура Чернігівської області не погоджується з висновком суду першої інстанції відносно того, що по справі не доведено порушення вимог Закону України "Про фермерське господарство" при передачі земель у користування ОСОБА_4 Доводи апеляційної скарги зазначають, що у поданих заявах ОСОБА_4 не вказувала про наявність у неї, як у особи, яка бажає створити фермерське господарство, матеріальних та трудових ресурсів для ефективного здійснення відповідної діяльності, також не вказано кількості членів фермерського господарства та наявності у них права на безоплатне одержання земельних ділянок у власність, не обґрунтовано необхідності отримання земельних ділянок саме у таких розмірах, з врахуванням перспектив діяльності фермерського господарства. Доводи апеляційної скарги стверджують, що при наданні ОСОБА_4 дозволів на розробку документації із землеустрою, затвердженні документації та укладенні оспорюваних договорів оренди за спрощеною процедурою, без проведення земельних торгів, уповноважений орган не пересвідчився у дійсній спроможності вести фермерське господарство, а саме, самостійно виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, займатися її переробкою та реалізацією, відповідно до задекларованої у заяві мети. Доводи апеляційної скарги вказують, що суд першої інстанції при розгляді даного спору по суті необґрунтовано не прийняв до уваги тих обставин, що 24.05.2017 року відбулось створення ФГ "Агролан - Кролевець", а 26.05.2017 року всі земельні ділянки, отримані ОСОБА_4 на території Коропського району, було передано у суборенду ТОВ "Черешеньки", співзасновником якого є ОСОБА_4 Доводи апеляційної скарги зазначають про аналогічний спосіб отримання ОСОБА_4 земельних ділянок у межах Сумської області в обхід процедури торгів. Доводи апеляційної скарги вказують на систематичність вказаних дій, спрямованих на набуття земельних ділянок у користування без проходження процедури земельних торгів. Доводи апеляційної скарги стверджують, що при вирішенні даного спору по суті судом першої інстанції не було враховано вимоги законодавства, які були чинними на час прийняття оспорюваних наказів та укладення спірних договорів. Доводи апеляційної скарги вказують, що норми законодавства з 03.04.2016 року взагалі не допускали передачі у користування земель для створення та ведення фермерського господарства за позаконкурсною процедурою. Доводи апеляційної скарги стверджують, що судом першої інстанції також не враховано факту передачі у користування земель державної власності без проведення нормативної грошової оцінки, при цьому законодавцем визначено обов'язковість проведення нормативної грошової оцінки земель для визначення розміру орендної плати за землі державної і комунальної власності. Доводи апеляційної скарги вказують, що надаючи правову оцінку обставинам, які не були предметом розгляду, а саме, щодо наявності у ОСОБА_4 досвіду роботи в сільському господарстві, відповідної освіти, суд першої інстанції необґрунтовано не прийняв до уваги доводи позовної заяви, що призвело до ухвалення судом необґрунтованого рішення, яке підлягає скасуванню.
У відзиві на апеляційну скаргу Головне управління Держгеокадастру у Чернігівській області просить залишити без задоволення апеляційну скаргу у зв'язку з її безпідставністю, а обґрунтоване рішення суду першої інстанції від 17.10.2018 року залишити без змін.
У відзиві на апеляційну скаргу ОСОБА_4 просить залишити без задоволення апеляційну скаргу у зв'язку з її безпідставністю, а оскаржуване рішення суду першої інстанції від 17.10.2018 року залишити без змін, оскільки воно є обгрунтованим.
В судовому засіданні апеляційного суду прокурор Сапон О.А. заявила клопотання про закриття провадження у справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду, також просила вирішити питання про повернення прокуратурі Чернігівської області судового збору відповідно до статті 7 Закону України ''Про судовий збір''.
В судовому засіданні апеляційного суду представник Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області Крапивний Б.В. просив вирішити заявлене клопотання відповідно до положень законодавства.
В судове засідання апеляційного суду ОСОБА_4, належним чином повідомлена про час і місце судового розгляду даної справи (а.с.98,106, том 2), не з'явилась, надавши суду заяву про розгляд справи за її відсутності (а.с.104, том 2). Відповідно до приписів ч.2 статті 372 ЦПК України, неявка сторін або інших учасників справи, належним чином повідомлених про дату, час і місце розгляду справи, не перешкоджає розгляду справи.
Вислухавши суддю-доповідача, пояснення учасників судового розгляду даної справи, дослідивши матеріали справи, перевіривши доводи заявленого клопотання про закриття провадження у справі на підставі п.1 ч.1 статті 255 ЦПК України, доводи апеляційної скарги, апеляційний суд приходить до наступного висновку.
В ході судового розгляду даної справи судом встановлено, і вказані обставини підтверджуються її матеріалами, що 12.05.2015 року, 15.12.2015 року ОСОБА_4 зверталась до Головного управління Держземагенства у Чернігівській області із заявами про надання дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в користування на умовах оренди для ведення фермерського господарства на території Вишенківської, Будищенської, Городищенської, Розльотівської сільських рад Коропського району Чернігівської області. До заяв додано викопіювання з кадастрової карти (плану), інші графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування земельної ділянки; копії документів, що підтверджують досвід роботи у сільському господарстві, наявність освіти, здобутої в аграрному навчальному закладі (а.с.28-36, том1).
З наказів Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 28.05.2015 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (а.с.37-43, том1) вбачається, що ОСОБА_4 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду строком на 21 рік, які розташовані на території Вишенківської сільської ради Коропського району Чернігівської області, Будищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області, Городищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області.
Згідно наказів Головного управління Держземагенства у Чернігівській області від 11.01.2016 року "Про надання дозволу на розроблення документації із землеустрою" (а.с.44-45, том 1), ОСОБА_4 було надано дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельних ділянок на території Розльотівської сільської ради Коропського району Чернігівської області строком на 7 років за цільовим призначенням - для ведення фермерського господарства.
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 03.12.2015 року №25-6117/20-15-сг, №25-6121/20-15-сг, №25-6119/20-15-сг, №25-6099/20-15-сг, №25-6108/20-15-сг, №25-6105/20-15-сг, № 25-6093/20-15-сг "Про затвердження документації із землеустрою та передачі в оренду земельної ділянки" (а.с.46-52, том1) було затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_4 та надано їй в оренду земельні ділянки загальною площею: 6,3944 га (кадастровий номер НОМЕР_2), 6,4269 га (кадастровий номер НОМЕР_1) строком на 21 рік, які розташовані на території Вишенківської сільської ради Коропського району Чернігівської області; площею 6,5621 га (кадастровий номер НОМЕР_5), 10,9249 га (кадастровий номер НОМЕР_6), 4,9908 га (кадастровий номер НОМЕР_7) строком 21 рік на території Будищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області; 7,3021 га (кадастровий номер НОМЕР_8), 14,9935 га (кадастровий номер НОМЕР_9) строком на 21 рік на території Городищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області. Встановлено річну орендну плату за користування вказаними земельними ділянками в розмірі 4 % від її нормативно-грошової оцінки.
Наказами Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області від 13.05.2016 року № 25-7211/14-16-сг та від 17.05.2016 року №25-7382/14-16-сг затверджено проекти землеустрою щодо відведення земельних ділянок в оренду для ведення фермерського господарства ОСОБА_4 площею 7,2947 га (кадастровий номер НОМЕР_3), 2,8272 га (кадастровий номер НОМЕР_4) строком на 7 років на території Розльотівської сільської ради Коропського району Чернігівської області. Встановлено річний розмір орендної плати за користування земельними ділянками на правах оренди в розмірі 8% від нормативної грошової оцінки (а.с.53,54, том1).
07.04.2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ОСОБА_4 (а.с.55-68,77-108, том1) укладено договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами: НОМЕР_1 площею 6,4269 га, НОМЕР_2 площею 6,3944 га, розташованих на території Вишенківської сільської ради Коропського району Чернігівської області; земельних ділянок з кадастровими номерами: НОМЕР_5 площею 6,5621 га, НОМЕР_6 площею 10,9249 га та НОМЕР_7 площею 4,9908 га, які розташовані на території Будищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області; земельних ділянок НОМЕР_8 площею 7,3021 га, НОМЕР_9 площею 14,9935 га, які розташовані на території Городищенської сільської ради Коропського району Чернігівської області строком на 21 рік із орендною платою в розмірі 4% від нормативно-грошової оцінки земельної ділянки.
14.07.2016 року між Головним управлінням Держгеокадастру у Чернігівській області та ОСОБА_4 (а.с.69-76, том1) було укладено договори оренди земельних ділянок з кадастровими номерами НОМЕР_3 площею 7,2947 га, НОМЕР_4 площею 2,8272 га, які розташовані на території Розльотівської сільської ради Коропського району Чернігівської області строком на 7 років, орендна плата становить 8% від нормативної грошової оцінки земельної ділянки на рік.
З актів приймання-передачі об'єктів оренди вбачається, що вищезазначені земельні ділянки були передані ОСОБА_4
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, 24.05.2017 року було зареєстровано Фермерське господарство "Агролан-Кролевець", засновником якого є ОСОБА_4 (а.с.147-148, том 1).
26.05.2017 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Черешеньки" (дата державної реєстрації: 21.05.1998 р., дата запису: 09.02.2006 р.), одним із засновників якого є ОСОБА_4 (а.с.149-150, том 1), було укладено договори суборенди спірних земельних ділянок.
Як вбачається із клопотання прокуратури Чернігівської області про закриття провадження у справі (а.с.100-101, том 2), яке було заявлено в судовому засіданні апеляційного суду, у ньому ставиться питання про закриття провадження у даній справі, оскільки справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства і розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду. При цьому клопотання містить в собі посилання на висновки щодо застосування відповідних норм права, висловлені у постанові Великої Палати Верховного Суду від 20.06.2018 року у справі №317/2520/15-ц та у постанові Великої Палати Верховного Суду від 22.08.2018 року у справі №606/2032/16-ц.
Перевіряючи обґрунтованість заявленого прокуратурою Чернігівської області клопотання, апеляційний суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Приписами ч.1 статті 19 ЦПК України регламентовано, що суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Відповідно до п.1 ч.1 статті 20 Господарського процесуального кодексу України, господарські суди розглядають справи у спорах, що виникають у зв'язку із здійсненням господарської діяльності (крім справ, передбачених частиною другою цієї статті), та інші справи у визначених законом випадках, зокрема справи у спорах, що виникають при укладанні, зміні, розірванні і виконанні правочинів у господарській діяльності, крім правочинів, стороною яких є фізична особа, яка не є підприємцем, а також у спорах щодо правочинів, укладених для забезпечення виконання зобов'язання, сторонами якого є юридичні особи та (або) фізичні особи - підприємці.
Таким чином, розмежування компетенції судів з розгляду земельних спорів відбувається залежно від їх предмета та суб'єктного складу їх учасників. Земельні спори, сторонами в яких є юридичні особи та фізичні особи-підприємці, розглядаються господарськими судами, а інші - за правилами цивільного судочинства.
Як вбачається з матеріалів справи, Бахмацька місцева прокуратура звернулась з позовом до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
Відповідно до ч.1 статті 1 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), фермерське господарство є формою підприємницької діяльності громадян, які виявили бажання виробляти товарну сільськогосподарську продукцію, здійснювати її переробку та реалізацію з метою отримання прибутку на земельних ділянках, наданих їм у власність та/або користування, у тому числі в оренду, для ведення фермерського господарства, товарного сільськогосподарського виробництва, особистого селянського господарства, відповідно до закону.
Згідно ч.1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції від 06.11.2014 року), для отримання (придбання) у власність або в оренду земельної ділянки державної власності з метою ведення фермерського господарства громадяни звертаються до відповідної районної державної адміністрації. Відповідно до ч.1 статті 7 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції від 01.05.2016 року), надання земельних ділянок державної та комунальної власності у власність або користування для ведення фермерського господарства здійснюється в порядку, передбаченому Земельним кодексом України.
Згідно статті 8 Закону України ''Про фермерське господарство'' (у редакції від 06.11.2014 року), після одержання засновником державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки та його державної реєстрації фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб. Відповідно до статті 8 Закону України "Про фермерське господарство" (у редакції від 01.05.2016 року), фермерське господарство підлягає державній реєстрації у порядку, встановленому законом для державної реєстрації юридичних осіб та фізичних осіб - підприємців, за умови набуття громадянином України або кількома громадянами України, які виявили бажання створити фермерське господарство, права власності або користування земельною ділянкою.
Отже, можливість реалізації громадянином права на створення фермерського господарства безпосередньо пов'язана з одержанням ним державного акта на право власності на земельну ділянку або укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства, що є передумовою для державної реєстрації фермерського господарства.
Приписами п.''в'' ч.1 статті 12 Закону України "Про фермерське господарство" (у вищезазначених редакціях) регламентовано, що землі фермерського господарства можуть складатися із земельної ділянки, що використовується фермерським господарством на умовах оренди.
Відповідно до даних Єдиного державного реєстру юридичних осіб та фізичних осіб-підприємців, 24.05.2017 року було зареєстровано Фермерське господарство "Агролан-Кролевець", засновником якого є ОСОБА_4 (а.с.147-148, том 1).
26.05.2017 року між ОСОБА_4 та ТОВ "Черешеньки" (дата державної реєстрації: 21.05.1998 р., дата запису: 09.02.2006 р.), одним із засновників якого є ОСОБА_4 (а.с.149-150, том 1), було укладено договори суборенди спірних земельних ділянок.
За змістом статей 1,5,7,8,12 Закону України "Про фермерське господарство" після укладення договору оренди земельної ділянки для ведення фермерського господарства та проведення державної реєстрації такого господарства, обов'язки орендаря цієї земельної ділянки виконує фермерське господарство, а не громадянин, якому вона надавалась.
Таким чином, у даному випадку відбулась заміна орендаря земельної ділянки, а саме, права і обов'язки орендаря за договором оренди земельної ділянки перейшли до фермерського господарства, і за даних обставин сторонами спору є юридичні особи. Апеляційний суд дійшов висновку, що у даній справі спір є пов'язаним з наданням без проведення земельних торгів в оренду земельних ділянок фермерському господарству шляхом надання в оренду земельних ділянок для ведення фермерського господарства його засновнику.
Спори юридичних осіб, зокрема органів державної влади та місцевого самоврядування із зареєстрованими в установленому порядку фермерськими господарствами мають розглядатися за правилами господарського судочинства.
Відповідно до ч.4 статті 263 ЦПК України, апеляційний суд при виборі і застосуванні норм права до спірних правовідносин враховує висновки щодо застосування відповідних норм права, викладені у постановах Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2018 року у справі №348/992/16-ц, від 20.06.2018 року у справі №317/2520/15-ц, від 22.08.2018 року у справі № 606/2032/16-ц.
Приписами п.1 ч.1 статті 255 ЦПК України регламентовано, що суд своєю ухвалою закриває провадження у справі, якщо справа не підлягає розгляду в порядку цивільного судочинства.
Відповідно до ч.2 статті 377 ЦПК України порушення правил юрисдикції загальних судів, визначених статтями 19-22 цього Кодексу, є обов'язковою підставою для скасування рішення незалежно від доводів апеляційної скарги.
Враховуючи вищенаведене, апеляційний суд вважає за необхідне клопотання прокуратури Чернігівської області про закриття провадження у справі за позовом Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, задовольнити. При цьому апеляційну скаргу прокуратури Чернігівської області задовольнити частково. Рішення Коропського районного суду Чернігівської області від 17 жовтня 2018 року скасувати. На підставі п.1 ч.1 статті 255 ЦПК України апеляційний суд вважає за необхідне закрити провадження у справі за позовом Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок. На виконання ч.1 статті 256 ЦПК України апеляційний суд вважає за необхідне повідомити позивача, що розгляд таких справ віднесено до юрисдикції господарського суду.
У клопотанні про закриття провадження у справі прокуратура Чернігівської області просить суд вирішити питання про повернення сплаченого судового збору на підставі статті 7 Закону України "Про судовий збір". Згідно положень п.5 ч.1 статті 7 Закону України "Про судовий збір" сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила в разі закриття (припинення) провадження у справі (крім випадків, якщо провадження у справі закрито у зв'язку з відмовою позивача від позову і така відмова визнана судом), у тому числі в апеляційній та касаційній інстанціях. Приймаючи до уваги наведене, апеляційний суд вважає за необхідне задовольнити клопотання прокуратури Чернігівської області про повернення судового збору. При цьому повернути прокуратурі Чернігівської області 5 286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги згідно платіжного доручення №2811 від 22.11.2018 року, банк платника Державна казначейська служба України м.Київ, на розрахунковий рахунок №34314206080032, отримувач - УК у м.Чернігові /м.Чернігів/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101 (а.с.34, том 2). Повернути прокуратурі Чернігівської області 21 144 (двадцять одну тисячу сто сорок чотири) грн. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги згідно платіжного доручення №3178 від 18.12.2018 року, банк платника Державна казначейська служба України м.Київ, на розрахунковий рахунок №34314206080032, отримувач - УК у м.Чернігові /м.Чернігів/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101(а.с.43, том 2).
Керуючись п.1 ч.1 статті 255, статтями: 256, 367, 368, 377, 381, 382, 383, 384, 389, 390 ЦПК України, п.5 ч.1 статті 7 Закону України "Про судовий збір", апеляційний суд,
Клопотання прокуратури Чернігівської області про закриття провадження у справі за позовом Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок, задовольнити.
Апеляційну скаргу прокуратури Чернігівської області задовольнити частково.
Рішення Коропського районного суду Чернігівської області від 17 жовтня 2018 року скасувати.
Закрити провадження у справі за позовом Бахмацької місцевої прокуратури до Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області, ОСОБА_4 про визнання недійсними та скасування наказів, визнання недійсними договорів оренди земельних ділянок.
Клопотання прокуратури Чернігівської області про повернення судового збору, задовольнити.
Повернути прокуратурі Чернігівської області 5 286 (п'ять тисяч двісті вісімдесят шість) грн. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги згідно платіжного доручення №2811 від 22.11.2018 року, банк платника Державна казначейська служба України м.Київ, на розрахунковий рахунок №34314206080032, отримувач - УК у м.Чернігові /м.Чернігів/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Повернути прокуратурі Чернігівської області 21 144 (двадцять одну тисячу сто сорок чотири) грн. судового збору, сплаченого за подання апеляційної скарги згідно платіжного доручення №3178 від 18.12.2018 року, банк платника Державна казначейська служба України м.Київ, на розрахунковий рахунок №34314206080032, отримувач - УК у м.Чернігові /м.Чернігів/22030101, код отримувача (ЄДРПОУ) - 38054398, банк отримувача - Казначейство України (ЕАП), код банку (МФО) - 899998, код класифікації доходів бюджету - 22030101.
Постанова набирає законної сили з дня її прийняття, але може бути оскаржена в касаційному порядку до Верховного Суду протягом тридцяти днів з дня складення повної постанови.
Дата складення повної постанови - 01.03.2019 року.
Головуючий: Судді: