Постанова від 04.03.2019 по справі 590/28/19

Справа № 590/28/19

Провадження № 3/590/21/19

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

4 березня 2019 року Ямпільський районний суд

Сумської області

в складі: головуючого -судді Бондарчука Я.П.,

за участю: секретаря с/з - ОСОБА_1

прокурора - Камчатного О.П.

особи, відносно якої складено протокол - ОСОБА_2

розглянувши матерiали справи, якi надiйшли вiд управління захисту економіки ДЗЕ НП України в Сумській області про притягнення до адмiнiстративної вiдповiдальностi ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженки ІНФОРМАЦІЯ_2, громадянки України, зареєстрованої та проживаючого за адресою: ІНФОРМАЦІЯ_3, працюючої в службі у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації Сумської області на посаді провідного спеціаліста-бухгалтера, раніше до адміністративної відповідальності не притягувалась,

за ч.1 ст.172-6 КУпАП, -

ВСТАНОВИВ:

Відповідно до протоколу про адміністративне правопорушення від 02.01.2019 року вбачається, що провідний спеціаліст-бухгалтер служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 несвоєчасно подала без поважних причин декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2017 рік.

Відповідно до наказу начальника служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації від 01.08.2017 року № 1-К. «Про призначення ОСОБА_2І.» з 01.08.2017 року ОСОБА_2 призначено на посаду провідного спеціаліста-бухгалтера служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації за її згодою з посадовим окладом згідно зі штатним розписом.

Також встановлено, що ОСОБА_2 24.12.2009 року прийняла присягу державного службовця, власноручно під підпис попереджена про спеціальні обмеження щодо прийняття та проходження державної служби відповідно до Закону України «Про державну службу» та «Про запобігання Корупції». Також їй присвоєно 9 ранг державного службовця в межах посад державної служби категорії «В».

Відповідно до п.п. «в» ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», провідний спеціаліст-бухгалтер служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 є суб'єктом відповідальності за вчинення правопорушення пов'язаного з корупцією.

Відповідно до ч.1 ст.1 Закону України «Про запобігання корупції» провідний спеціаліст-бухгалтер служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 є суб'єктом декларування.

Провідний спеціаліст-бухгалтер служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації ОСОБА_2 на виконання вищезазначених вимог Закону України «Про запобігання корупції» та Рішень НАЗК подала 04.04.2018 року о 15:54 год. до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функції держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію за 2017 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, повязане з корупцією, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП, а саме: несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

ОСОБА_2 в судовому засіданні вину не визнала, а також подала до суду письмові пояснення, зазначивши, що вона працює на посаді провідного спеціаліста-бухгалтера служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації на підставі наказу начальника служби у справах дітей Ямпільської районної державної адміністрації №01-К від 01.08.2017 року «Про призначення ОСОБА_2І.» (а.с.26). Про те, що вона мала подати декларацію до 01.04.2018 року, їй було відомо, тому вона подала її 21.03.2018 року о 18:39:59 год (а.с.29), але 04.04.2018 року, коли вона вирішила перевірити ще раз, чи подано декларацію, то побачила, що з невідомих їй причин декларацію не було подано, тому вона одразу повторно подала її 04.04.2018 року о 15:54:40 (а.с.37). Після чого, 11.04.2018 року вона повідомила Національне агентство з питань запобігання корупції про факт несвоєчасного подання нею декларації. Також зазначила, що жодного умислу на неподання декларації у неї не було та вона вжила всіх заходів для своєчасного подання декларації. Крім того, пояснила, що 13.03.2018 року у неї померла матір і вона після цього знаходилась у дуже пригніченому стані.

Прокурор в судовому засіданні зазначив, що у діях громадянки ОСОБА_2 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, просив ОСОБА_2 визнати винною за ч.1 ст.172-6 КУпАП та піддати адміністративному стягненню у виді штрафу в межах санкції ч.1 ст.172-6 КУпАП.

В підтвердження вини ОСОБА_2 до суду надано наступні докази:

- протокол №16/2019 про адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією від 02.01.2019 року, в якому викладена суть правопорушення передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП (а.с.6-13);

- копію особової картки державного службовця (а.с.15-18);

- ОСОБА_3 захисту економіки в Сумській області від 27.11.2018 року №7043/39/117/01-2018 (а.с.19-20),

- повідомлення Національного агенства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (а.с.32-37).

Заслухавши думку прокурора, пояснення ОСОБА_2, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд приходить до висновку щодо відсутності вини ОСОБА_2 у вчиненні адміністративного корупційного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Згідно ч.1 ст.172-6 КУпАП, відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Склад правопорушення за ч.1 ст.172-6 КУпАП є формальним, оскільки обов'язковим елементом об'єктивної сторони є умисна дія, умисне несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Тому орган, уповноважений на складання протоколу про адміністративне правопорушення, повинен довести в діях особи умисел на несвоєчасне подання. Однак, жодного доказу на підтвердження в діях ОСОБА_2 умислу, направленого на порушення Закону України «Про запобігання корупції» або на порушення вимог фінансового контролю, протокол про адміністративне правопорушення не містить, крім цитування вищевказаних положень КУпАП.

Відповідно до п.5 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами декларування фізичні особи, які є керівниками або входять до складу вищого органу управління, інших органів управління громадських об'єднань, інших непідприємницьких товариств, що здійснюють діяльність, пов'язану із запобіганням, протидією корупції, імплементацією стандартів у сфері антикорупційної політики, моніторингом антикорупційної політики в Україні, підготовкою пропозицій з питань формування, реалізації такої політики, та/або беруть участь, залучаються до здійснення заходів, пов'язаних із запобіганням, протидією корупції.

Згідно ч.1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - декларація), за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.

Згідно ст.9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.

Відсутність хоча б однієї ознаки складу адміністративного правопорушення виключає і його наявність.

Відповідно до принципу «поза розумним сумнівом», зміст якого сформульований у п.43 рішення Європейського суду з прав людини у справі «Кобець проти України» від 14.02.2008р., доказування, зокрема, має випливати із сукупності ознак чи не спростовних презумпцій, достатньо вагомих, чітких та узгоджених між собою, а за відсутності таких ознак не можна констатувати, що винуватість обвинуваченого доведена поза розумним сумнівом.

Також, відповідно до Інформаційного листа ВССУ від 22.05.2017 року, щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов'язані з корупцією, в разі коли національне законодавство припустило неоднозначне або множинне тлумачення прав та обов'язків осіб, національні органи зобов'язані застосувати найбільш сприятливий для осіб підхід. Тобто, вирішення колізії у законодавстві завжди тлумачиться на користь особи.

Стаття 245 КУпАП визначає, що завданнями провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи, вирішення її в точній відповідності з законом.

Враховуючи вищевикладене, провадження у справі про адміністративне правопорушення щодо ОСОБА_2 згідно протоколу №16/2019 підлягає закриттю відповідно до п.1 ч.1 ст.247 КУпАП, за відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Керуючись ч.1 ст.172-6, п.1 ч.1 ст.247, ст.278, ст.280, ст.283, ст.284, ст.ст.287-289 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, за ч.1 ст.172-6 КУпАП закрити, у зв'язку з відсутністю в її діях складу адміністративного правопорушення.

Постанову по справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржено прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 цього Кодексу, особою, щодо якої її винесено, а також потерпілим.

Постанова суду про накладення адміністративного стягнення може бути оскаржена в порядку, визначеному цим Кодексом.

Апеляційна скарга подається до Сумського апеляційного суду через Ямпільський районний суд Сумської області протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Суддя Ямпільського районного суду

Сумської області ОСОБА_4