Ухвала від 05.03.2019 по справі 482/387/19

05.03.2019

Справа № 482/387/19

Номер провадження 1-кс/482/125/2019

УХВАЛА

05 березня 2019 року м.Нова Одеса

Слідчий суддя Новоодеського районного суду Миколаївської області ОСОБА_1 , за участю секретаря судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши клопотання т.в.о заступника начальника СВ Новоодеського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з начальником Новоодеського відділу Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , про проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у кримінальному провадженні № 42018151190000079, зареєстрованому в ЄРДР 26.11.2018 року, -

ВСТАНОВИВ:

05.03.2019 року до Новоодеського районного суду надійшло клопотання т.в.о заступника начальника СВ Новоодеського ВП ГУНП в Миколаївській області ОСОБА_3 , погоджене з начальником Новоодеського відділу Вознесенської місцевої прокуратури Миколаївської області ОСОБА_4 , про проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності у кримінальному провадженні № 42018151190000079, зареєстрованому в ЄРДР 26.11.2018 року, за ознаками складу кримінального правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 272 КК України.

На обгрунтування клопотання зазначено, що в місті Нова Одеса Миколаївської області, невстановлені особи без погодження початку будівельних робіт та отримання дозволу на виконання робіт з підвищеною небезпекою, по вул. Центральній, 107 встановили обладнання автомобільного газозаправного пункту, який функціонував упродовж 2018 року та функціонує на даний час, чим несе небезпеку загрозу загибелі людей та настання інших тяжких наслідків.

Згідно з вимогами чинного законодавства, віднесення об'єкта до переліку потенційно небезпечних здійснюється згідно із «Методикою ідентифікації потенційно небезпечних об'єктів», затвердженої наказом МНС України від 23.02.2006 № 98, зареєстрованого в Мінюсті України 20.03.2006 за № 286/12160.

Відповідно до вищезазначеної методики ідентифікації підлягають усі об'єкти господарської діяльності, розташовані на території України і визначаються потенційно небезпечними, за умови наявності у його складі джерела небезпеки, здатного ініціювати надзвичайну ситуацію місцевого, регіонального або державного рівня.

Потенційно небезпечні об'єкти, підлягають обліку територіальними і місцевими органами державного нагляду у сфері цивільного захисту.

Ідентифікація та реєстрація об'єкта підвищеної небезпеки об'єктів підвищеної небезпеки здійснюється відповідно до «Порядку ідентифікації та декларування безпеки об'єктів підвищеної небезпеки», затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 11.07.2002 № 956 (далі (Порядок).

Дія Порядку поширюється на всіх суб'єктів господарювання, у власності або користуванні яких є об'єкти, де можуть використовуватися або виготовляються, переробляються, зберігаються чи транспортуються небезпечні речовини, а також на всіх суб'єктів господарювання, які мають намір розпочати будівництво потенційно небезпечних об'єктів.

За результатами ідентифікації, суб'єкт господарювання складає повідомлення про результати ідентифікації об'єктів підвищеної небезпеки і надсилає його у двотижневий термін відповідним територіальним органам Держпраці, ДСНС, Держекоінспекції, Держархбудінспекції, а також відповідній місцевій держадміністрації або виконавчому органу місцевої ради.

Згідно із інформацією Новоодеського районного сектору ГУ ДСНС України у Миколаївській області від 30.11.2018 декларація відповідності матеріально-технічної бази суб'єкта господарювання вимогам законодавства з питань пожежної безпеки від ФОП ОСОБА_5 щодо діяльності автомобільного газозаправного пункту, розташованого за адресою: АДРЕСА_1 до Новоодеського районного сектора Головного управління ДСНС України у Миколаївській області не надходила.

Посилаючись на необхідність проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності, слідчий вказав, що для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження необхідні спеціальні знання, наявні підстави для проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності, у зв'язку з чим просить про призначення у кримінальному провадженні судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльності, виконання якої доручити експертам Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, яке розташоване за адресою: 54038, м. Миколаїв, вул. Карпенка, 27 та на виконання експертів поставити питання:

- Вимоги яких нормативно-правових актів з охорони праці в даній виробничій ситуації на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д регламентують дії осіб, причетних до створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків?

- Чи є виконувані на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д роботи - роботами підвищеної небезпеки?

- У чому конкретно, в даній виробничій ситуації, висловилася загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків?

- Ким і які відступи від нормативно-правових актів з охорони праці допущено на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д?

В судове засідання слідчий не з'явився, будучи повідомленим про місце і час розгляду клопотання. Неприбуття слідчого не перешкоджає розгляду клопотання, оскільки його участь не була визнана обов'язковою (ч.3 ст.244 КПК України).

Вивчивши доводи клопотання та додані до нього матеріали слідчий суддя приходить до висновку про необхідність задоволення клопотання.

Підставою проведення експертизи згідно з положеннями ст.242 КПК України є доручення слідчого судді, надане за клопотанням сторони кримінального провадження або, якщо для з'ясування обставин, що мають значення для кримінального провадження, необхідні спеціальні знання.

Відповідно до ч. 6 ст. 244 КПК України, слідчий суддя задовольняє клопотання, якщо особа, яка звернулася з відповідним клопотанням, доведе, що для вирішення питань, що мають істотне значення для кримінального провадження, необхідне залучення експерта.

Оскільки слідчий суддя не є стороною у кримінальному провадженні, не наділений повноваженнями ставити запитання, які стосуються кримінального провадження та мають значення для встановлення обставин та істини в кримінальному провадженні, розгляд питань щодо призначення експертизи проводиться виключно в межах обставин, викладених слідчим у клопотанні та питань, передати на вирішення які він просить експерту.

Правом ініціювати перед експертом вирішення інших питань, аніж тих, про які просить слідчий, збір необхідної інформації з метою проведення експертизи слідчий суддя не наділений.

Враховуючи, що у провадженні СВ Новоодеського ВП ГУНП в Миколаївській області перебувають матеріали кримінального провадження № 42018151190000079 від 26.11.2018 року, зареєстрованого в Єдиному реєстрі досудових розслідувань за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч.1 ст.272 КК України, з метою встановлення обставин кримінального правопорушення, що потребує спеціальних знань, слід призначити судову інженерно-технічної експертизу з охорони праці та безпеки життєдіяльності, проведення якої доручити експертам Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, попередивши експертів про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на експерта обов'язків.

Керуючись ст.ст. 242-244 КПК України, слідчий суддя,-

ПОСТАНОВИВ:

Доручити проведення судової інженерно-технічної експертизи з охорони праці та безпеки життєдіяльностіу кримінальному провадженні № 42018151190000079, зареєстрованому в ЄРДР 26.11.2018 року експертам Миколаївського відділення Одеського науково-дослідного інституту судових експертиз Міністерства юстиції України, яке розташоване за адресою: 54038, м. Миколаїв, вул. Карпенка, 27.

На виконання експертів поставити наступні питання:

- Вимоги яких нормативно-правових актів з охорони праці в даній виробничій ситуації на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д регламентують дії осіб, причетних до створення загрози загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків?

- Чи є виконувані на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д роботи - роботами підвищеної небезпеки?

- У чому конкретно, в даній виробничій ситуації, висловилася загроза загибелі людей чи настання інших тяжких наслідків?

- Ким і які відступи від нормативно-правових актів з охорони праці допущено на АЗС розташованій за адресою: Миколаївська область, м. Нова Одеса, вул. Центральна, 107-д?

Попередити експерта про кримінальну відповідальність за завідомо неправдивий висновок та відмову без поважних причин від виконання покладених на експерта обов'язків.

Для ознайомлення при необхідності експертам надати матеріали кримінального провадження.

Ухвала оскарженню не підлягає.

Слідчий суддя Новоодеського районного суду

Миколаївської області ОСОБА_1