28 лютого 2019 року м. Чернігів Справа № 620/349/19
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді Клопота С.Л.,
за участю секретаря Єгунової О.М.,
позивача ОСОБА_1 ,
представника відповідача Мірошниченка О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в приміщенні суду справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до військової частини НОМЕР_1 про визнання протиправним та скасування наказу,
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до військової частини НОМЕР_1 та просить визнати протиправним та скасувати у наказі командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.12.2018 №1327 “Про результати службового розслідування з метою з'ясування причин і умов безпідставного завищення обсягів та вартості наданих послуг з харчування на загальну суму 327 176,76 грн”:
- Абзац 11, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 2 підпункту “и” норми №1 - загальновійськова Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» майором ОСОБА_2 який з 29.11.2013 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 29.11.2013 №267) справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 12.08.2015 №183) та майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 4 364 (чотири тисячі триста шістдесят чотири) гривень 69 копійок.”, в частині, що стосується його (майора ОСОБА_1 );
- Абзац 12, у якому зазначено “Службовим розслідуванням встановлено, що шкода, яка заподіяна унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 4 364 (чотири тисячі триста шістдесят чотири) гривень 69 копійок виникла з вини майора ОСОБА_2 та майора ОСОБА_1 в рівному обсязі, так як останніми в рівному обсязі порушено положення вищезазначених нормативно-правових документи. Враховуючи це шкода, що заподіяна державі в особі військової частини НОМЕР_1 розподіляється у рівних обсягах, а саме майору ОСОБА_2 - 2182 (дві тисячі сто вісімдесят дві) гривень 35 копійок, майору ОСОБА_1 - 2182 (дві тисячі сто вісімдесят дві) гривень 34 копійок.”, в частині, що стосується його (майора ОСОБА_1 );
- Абзац 17, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби та в порушення пункту 3.1.9. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 300 від 16.07.1997, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завишення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18013 (вісімнадцять тисяч тринадцять) гривень 89 копійок.”;
- Абзац 20, у якому зазначено “Таким чином, в порушення вимог пункту 2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами), за якою визначено, що облік особового складу у штабі військової частини ведеться старшим помічником начальника штабу з кадрів та стройової частини (помічником начальника штабу з кадрів та стройової частини), який зобов'язаний щомісяця проводити звірку даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини і особисто звіряти записи у відповідних облікових документах, а також враховуючи те, що станом на 21.05.2015 військова частина-польова пошта НОМЕР_3 знаходилась в оперативному підпорядкуванні військової частини - польова пошта НОМЕР_2 , майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 року №234) не були виконані посадові обов'язки щодо звірки обліку особового складу, що в свою чергу сприяло виникненню факту безпідставного витрачання коштів внаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 87 873 (вісімдесят сім тисяч вісімсот сімдесят три) гривні 48 копійок.”
- Абзац 26, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 1.10 та пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України №402 від 09.12.2002 майором ОСОБА_2 , який з 29.11.2013 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 29.11.2013 №267) справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_2 від 12.08.2015 №183) та майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) були допущені факти безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 23 922 (двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять дві) гривні 00 копійок.”;
- Абзац 27, у якому зазначено “Службовим розслідуванням встановлено, що шкода, яка заподіяна унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 23 922 (двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять дві) гривні 00 копійок, виникла з вини майора ОСОБА_2 та майора ОСОБА_1 в рівному обсязі, так як останніми в рівному обсязі порушено положення вищезазначених нормативно-правових документи. Враховуючи це шкода, що заподіяна державі в особі військової частини НОМЕР_1 розподіляється у рівних обсягах, а саме майору ОСОБА_2 - 11 961 (одинадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна) гривень 00 копійок, майору ОСОБА_1 - 11 961 (одинадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна) гривень 00 копійок.”, в частині, що стосується його (майора ОСОБА_1 );
- Абзац 33, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) в частині несвоєчасного зняття із продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вже не брали безпосередньої участі в АТО було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18 194,40 грн.”;
- Абзац 38, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) в частині несвоєчасного зняття із продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вже не брали безпосередньої участі в АТО було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 112 (шість тисяч сто дванадцять) гривень 68 копійок.”;
- Абзац 42, у якому зазначено “Таким чином, майор ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) внаслідок не виконання вимог пункту 2.9,2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами) в частині щомісяця проводити звірки даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини, а також не менше одного разу на квартал перевіряти в усіх підрозділах частини стан обліку особового складу та відповідність записів, а також своєчасного зняття з усіх видів забезпечення військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину було безпідставно витрачено кошти унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 15 247 (п'ятнадцять тисяч двісті сорок сім) гривень 66 копійок.”;
- Абзац 45, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок порушення пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 09.12.2002 , майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 560 (шість тисяч п'ятсот шістдесят) гривень 72 копійок.”
- Абзац 50, у якому зазначено “Таким чином, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 №234) було порушено пункт 2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами) в частині щомісяця проводити звірки даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини, а також не менше одного разу на квартал перевіряти в усіх підрозділах частини стан обліку особового складу та відповідність записів і призвело до безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 70 620 (сімдесят тисяч шістсот двадцять) гривень 35 копійок (довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 40 до звіту).”;
- Абзац 55, у якому зазначено “Таким чином, внаслідок не виконання вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби та в порушення пункту 3.1.9. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 300 від 16.07.1997 року, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 (витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 23.07.2014 року №160) справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 року(витяг з наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 09.10.2015 року №234) було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 69 239 (шістдесят дев'ять тисяч двісті тридцять дев'ять) гривень 69 копійок (довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 41 до звіту).”
Свої вимоги обґрунтовує тим, що інформація вказана в оскаржуваних абзацах наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.12.2018 №1327 “Про результати службового розслідування з метою з'ясування причин і умов безпідставного завищення обсягів та вартості наданих послуг з харчування на загальну суму 327 176,76 грн”, не відповідає дійсності та, в подальшому може бути підставою для покладення на позивача обов'язку по відшкодуванню матеріальних збитків.
Позивач в судовому засіданні позов підтримав та просив його задовольнити в повному обсязі, посилаючись на обставини, викладені в позовній заяві.
Представник відповідача в судовому засіданні позовні вимоги не визнав, просив відмовити в задоволенні позову, посилаючись на заперечення, які викладені у відзиві на позовну заяву, що приєднаний до матеріалів справи.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, заслухавши пояснення сторін, суд вважає позов задоволенню не підлягає з наступних підстав.
Судом встановлено, що згідно наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 19.12.2018 № 2187 "Про призначення службового розслідування", у відповідності до вимог Дисциплінарного статуту Збройних Сил України, Порядку проведення службового розслідування у Збройних Силах України, затвердженого наказом Міністра оборони України від 21.11.2017 № 608, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України за № 1503/31371 від 13 грудня 2017 року, Постанови Верховної Ради України №243/95-ВР від 23.06.1995 «Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду, заподіяну державі» головою комісії - капітаном ОСОБА_3 , офіцером відділу територіальної оборони Сумського обласного військового комісаріату, допущеного до вакантної посади офіцера прес-служби військової частини НОМЕР_1 та членом комісії, старшим лейтенантом ОСОБА_4 , офіцером відділення морально-психологічного забезпечення військової частини НОМЕР_1 проведено службове розслідування по факту безпідставною завищення обсягів та вартості наданих послуг з харчування на загальну суму 327 176 (триста двадцять сім тисяч сто сімдесят шість) гривень76 копійок.
Підставою для проведення службового розслідування став рапорт №1156 від 19 грудня 2018 року, заступника командира військової частини НОМЕР_1 з тилу майора ОСОБА_5 .
В ході проведення службового розслідування встановлено, що за результатами аудиту про результати внутрішнього фінансового аудиту та аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 за період з 06.05.2015 по 28.02.2018, який був проведений на підставі п. 1.54 Плану діяльності з внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України та підпорядкованих територіальних управлінь внутрішнього аудиту на II півріччя 2017 року та п. 1.43 Плану діяльності з внутрішнього аудиту Департаменту внутрішнього аудиту Міністерства оборони України та підпорядкованих територіальних управлінь внутрішнього аудиту на І півріччя 2018 року було встановлено, що пропозиція №14, яка внесена до аудиторського звіту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 інспектором відділу аудита державних закупівель та моніторингу ризикових операцій Північно-Східного територіального управління внутрішнього аудиту та фінансового контролю підполковником ОСОБА_6 виконана частково.
Рішення щодо відшкодування завищення обсягів та вартості наданих послуг в розмірі 327 176 (триста двадцять сім тисяч сто сімдесят шість) гривень 76 копійок не прийнято.
В ході проведення службового розслідування, за результатами проміжних результатів аудиту відповідності фінансово-господарської діяльності військової частини НОМЕР_1 за період з 26.12.2012 по 18.05.2015 встановлено, що невиконання окремими посадовими особами військової частини НОМЕР_1 у повному обсязі своїх функціональних обов'язків, невідповідність прийнятих рішень щодо зарахування (зняття) особового складу на продовольче забезпечення не забезпечило неухильне та повне виконання вимог нормативних документів, регламентуючих порядок обліку та своєчасного впровадження записів здійснених операцій, виконання Бюджетного кодексу та інших нормативних документів.
Зокрема, під час перевірки відповідності зарахування особового складу на продовольче забезпечення, було встановлено що, в порушення вимог пункту 2 підпункту ”и" норми №1 - загальновійськова Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» (для військовослужбовців, під час несення варти), на протязі періоду, що підлягав аудиту, на продовольче забезпечення другою вечерею зараховувались військовослужбовці офіцерського складу, чим було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 4 364 (чотири тисячі триста шістдесят чотири) гривні 69 копійок, (довідка- розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 20 до звіту).
Під час аудиту, за фактами зарахування осіб офіцерського складу на забезпечення другою вечерею у варті майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015, було надане пояснення, що "Факти забезпечення другою вечерею офіцерського складу варту пояснити не можу так як на другу вечерю особовий склад зараховувався відповідно до наказів командира військової частини НР, які знищені під час виконання заходів, щодо відмобілізування військової частини. За час перебування на посаді начальника стройової частини мені заступником командира з тилу, начальником продовольчої служби та іншими посадовими особами продовольчої служби частини вимоги Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» та змін до неї не доводилось, роз'яснення по застосуванню норм забезпечення не проводились за весь період під час проведення щоденних звірок з продовольчою службою, жодного заперечення щодо зарахування офіцерського складу варти на другу вечерю з боку продовольчої служби не надавалось".
Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 2 підпункту "и" норми №1 - загальновійськова Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» майором ОСОБА_2 який з 29.11.2013 справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 та майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 4 364 (чотири тисячі триста шістдесят чотири) гривень 69 копійок.
Службовим розслідуванням встановлено, що шкода, яка заподіяна унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 4 364 (чотири тисячі триста шістдесят чотири) гривень 69 копійок виникла з вини майора ОСОБА_2 та майора ОСОБА_1 в рівному обсязі, так як останніми в рівному обсязі порушено положення вищезазначених нормативно-правових документи. Враховуючи це шкода, що заподіяна державі в особі військової частини НОМЕР_1 розподіляється у рівних обсягах, а саме майору ОСОБА_2 - 2182 (дві тисячі сто вісімдесят дві) гривень 35 копійок, майору ОСОБА_1 - 2182 (дві тисячі сто вісімдесят дві) гривень 34 копійок.
Під час перевірки аудитором доведення встановлених норм забезпечення до особового складу були виявлені факти не доведення встановлених норм продовольства, при цьому і акти наданих послуг оформлювались за вартістю, яка була визначена Договорами.
Також під час перевірки відповідності перебування особового складу на продовольчому забезпеченні, було встановлено, що у відповідності до наказів командира військової частини від 10.04.2013 № 264 та від 25.12.2014 № 901, час заступання особового складу у добовий наряд визначався щодня з 09.00 до 09.30, при цьому час проведення сніданку був визначений з 7.30 до 8.15 години, тобто право на харчування за рахунок держави військовослужбовці набували тільки з обіду дня заступання у добовий наряд.
В той же час, у відповідності до наказів командира частини по стройовій частині та заявок на послуги з харчування, що надавались до суб'єкту господарювання, особовий склад, який заступав у добовий наряд, на продовольче забезпечення зараховувався зі сніданку дня заступання. Таким чином, внаслідок невідповідності наказів командира військової частини пп НОМЕР_2 фактичній кількості особового складу, що мав право на отримання харчування за рахунок держави, у випадках збільшення чисельної кількості особового складу добового наряду, було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18 013 (вісімнадцять тисяч тринадцять) гривень 89 копійок, довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 21 до звіту.
За фактами зарахування осіб добового наряду на забезпечення харчуванням зі сніданку у день заступання, майор ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 під час аудиту пояснив наступне "Так як добовий наряд заступав зранку тож зарахування відбувалось зранку, факт прийому або не прийому їжі особовим складом наряду зранку мені невідомий. Я гадав, що в день заступання добовий наряд повинен забезпечуватись їжею протягом всього дня, про те що так непотрібно робити мене ніхто не попереджував і за весь період не поправляв".
Таким чином, внаслідок не виконання вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби та в порушення пункту 3.1.9. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 300 від 16.07.1997, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.201 було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18 013 (вісімнадцять тисяч тринадцять) гривень 89 копійок.
Під час перевірки відповідності перебування особового складу на продовольчому забезпеченні був виявлений факт, коли станом на 21.05.2015 на продовольчому забезпеченні у військовій частині-польова пошта НОМЕР_2 перебував особовий склад військової частини-польова пошта НОМЕР_3 у кількості 57 військовослужбовців, які у січні 2015 року не вибули до району виконання завдань в зоні проведення АТО, хоча за інформацією наданою командуванням військової частини-польова пошта НОМЕР_3 , вказані військовослужбовці були зняті з продовольчого забезпечення з 23.04.2015.
Під час аудиту, за фактами перебування на продовольчому забезпеченні 57 військовослужбовців військової частини-польова пошта НОМЕР_3 в період з 22.04.2015 по 21.05.2015, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було пояснено, що "Звірки щодо наявності особового складу військовими частинами зі стройовою частиною військової частини-польова пошта НОМЕР_2 , не проводились, так як військові частини перебували в зоні АТО та був відсутній зв'язок". Щодо причин виникнення розбіжностей в обліку особового складу ним пояснень не надано.
Таким чином, в порушення вимог пункту 2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами), за якою визначено, що облік особового складу у штабі військової частини ведеться старшим помічником начальника штабу з кадрів та стройової частини (помічником начальника штабу з кадрів та стройової частини), який зобов'язаний щомісяця проводити звірку даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини і особисто звіряти записи у відповідних облікових документах, а також враховуючи те, що станом на 21.05.2015 військова частина-польова пошта НОМЕР_3 знаходилась в оперативному підпорядкуванні військової частини - польова пошта НОМЕР_2 , майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 не були виконанні посадові обов'язки щодо звірки обліку особового складу, що в свою чергу сприяло виникненню факту безпідставного витрачання коштів внаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 87 873 (вісімдесят сім тисяч вісімсот сімдесят три) гривні 48 копійок.
Під час перевірки аудитором законності перебування особового складу на продовольчому забезпеченні був виявлений факт безпідставного зарахування військовослужбовців.
Так, на продовольче забезпечення з 16.01.2015, у відповідності до продовольчого атестату № 01 КВ 24472, були зараховані 9 військовослужбовців, при цьому в атестаті в порушення вимог наказу Міністра оборони України від 24.12.2010 №690 «Про затвердження Тимчасового керівництва з обліку військового майна у Збройних Силах України», який діяв на момент проведення аудиту, посади, військові звання, прізвища та ініціали військовослужбовців вказані не були.
Також, в порушення вимог пункту 1.11. Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 09.12.2002, до атестату не був наданий іменний список військовослужбовців та в порушення пункту 1.10. цього ж Положення наказ про зарахування вказаних військовослужбовців у військовій частині не видавався, при цьому слід зауважити, що цим же атестатом військовослужбовці військової частини - польова пошта НОМЕР_3 цього ж числа були зняті з продовольчого забезпечення на підставі наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_3 від 15.01.2015 № 15.
Діловодом тилу працівником ЗС України ОСОБА_7 було надано пояснення, що 9 військовослужбовців були зараховані на продовольче забезпечення на підставі продовольчого атестату № 01 КВ 24472, на якому була відмітка стройової частини " ІНФОРМАЦІЯ_1 " та "зараховано з 16.01.2015". Щодо причин не включення вказаних військовослужбовців до наказу командира частини та відсутності іменного списку до атестату він пояснити не зміг.
За фактами зарахування 9 військовослужбовців на забезпечення без видання наказу командира військової частини, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 під час аудиту було надано пояснення, що "Виписку з наказу військової частини НОМЕР_2 про зарахування цього особового складу мною не надавалась", хоча в той же час у книзі обліку кількості тих, хто харчується у продовольчій службі (ф. 42) та добовій відомості стройової частини штабу за період з 16.01 по 18.05.2015 розбіжностей не було, підписи посадових осіб стройової частини про проведення звірок обліку з продовольчою службою в книзі обліку ф. 42 були в наявності.
Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 1.10 та пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, затвердженого наказом Міністра оборони України № 402 від 09.12.2002 майором ОСОБА_2 , який з 29.11.2013 справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 та майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015, були допущені факти безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 23 922 (двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять дві) гривні 00 копійок.
Службовим розслідуванням встановлено, що шкода, яка заподіяна унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 23 922 (двадцять три тисячі дев'ятсот двадцять дві) гривні 00 копійок, виникла з вини майора ОСОБА_2 та майора ОСОБА_1 в рівному обсязі, так як останніми в рівному обсязі порушено положення вищезазначених нормативно- правових документи. Враховуючи це шкода, що заподіяна державі в особі військової частини НОМЕР_1 розподіляється у рівних обсягах, а саме майору ОСОБА_2 - 11 961 (одинадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна) гривень 00 копійок , майору ОСОБА_1 - 1 і 961 (одинадцять тисяч дев'ятсот шістдесят одна) гривень 00 копійок.
Під час перевірки законності забезпечення особового складу окремими нормами харчування були виявлені факти, коли військовослужбовці, що були виведені із районів проведення АТО забезпечувались додатковими нормами харчування, що належали їм тільки під час безпосередньої участі в АТО.
Так, у відповідності до наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 від 11.09.2014 № 197, що також в подальшому було підтверджено наказами керівника штабу (сектору) АТО, 767 військовослужбовців військової частини були повернуті із виконання заходів антитерористичної операції на території Донецької та Луганської областей та направлені для виконання бойового завдання в м. Чугуїв Харківської області.
В той же час, в порушення вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», вищевказані військовослужбовці із продовольчого забезпечення за пунктом З норми № 2 - льотна Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» не знімались, в заявках на надання послуг та актах приймання наданих послуг відображувались, що в свою чергу призвело до безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18 194 40 грн. (довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 35 до звіту).
Під час проведення аудиту, на запитання чи був наказ по стройовій частині від 11.09.2014 № 197, в частині вибуття військовослужбовців із зони АТО, доведений до посадових осіб продовольчої служби, майор ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було пояснене, що "Ознайомлення повинно відбуватися в робочому порядку, а саме начальник служби забезпечення прибуває до стройової частини ознайомлюється з наказами в частині забезпечення військовослужбовців. Допуск до наказів дозволено увесь день".
Під час проведення аудиту, з пояснень майора ОСОБА_2 який з 29.11.2013 справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 було встановлено, що накази про виведення військовослужбовців із районів проведення АТО до посадових осіб продовольчої служби стройовою частиною не доводились.
Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 в частині несвоєчасного зняття із продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вже не брали безпосередньої участі в АТО було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 18 194,40 грн.
Також, під час перевірки прибуття особового складу із районів проведення АТО та правильності зняття їх із забезпечення було встановлено, що накази командира військової частини про прибуття особового складу із районів проведення АТО видавались із суттєвою різницею із даними, що надходили до частини із штабів секторів АТО.
Так, особовий склад, що прибував із районів проведення АТО, із забезпечення харчуванням за пунктом 3 норми № 2 - льотна Постанови Кабінету Міністрів України від 29 березня 2002 року №426 «Про норми харчування військовослужбовців Збройних Сил України, інших військових формувань та Державної служби спеціального зв'язку та захисту інформації, поліцейських, осіб рядового, начальницького складу органів і підрозділів цивільного захисту» знімався у відповідності до наказів командира військової частини, в той же час, у відповідності до наказів керівників штабів секторів АТО, вказаний особовий склад із районів проведення АТО вибував раніше, ніж було вказано у наказах командира військової частини, у зв'язку із чим посадовими особами військової частини були порушені вимоги пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», в частині несвоєчасного зняття із продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вже не брали безпосередньої участі в АТО що в свою чергу призвело до безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 112 (шість тисяч сто дванадцять) гривень 68 копійок, (довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 36 до звіту).
Під час аудиту, на запитання, чи доводились до продовольчої служби накази командира про вибуття військовослужбовців із зони АТО, у тому числі наказу командира військової частини - польова пошта НОМЕР_2 від 11.09.2014 № 197, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було пояснено наступне: "Я не знаю чи доводились, дані накази про вихід підрозділів (окремих військовослужбовців) із районів проведення АТО не в ППД. Накази щодо управління, перегрупування, військ відпрацьовуються не в стройовій частині, з подачею рапортів командирів підрозділів відпрацьовувався наказ командира військової частини (по стройовій частині) про переміщення особового складу. Дані про виведення підрозділів, я так розумію, повинно вказуватися в задумі, (рішенні) командира, в розробці якого повинні приймати участь начальники служб за видами забезпечення, для організації якісного та повного забезпечення військовослужбовців. Ознайомлення з відомостями про особовий склад, необхідні посадовим особам служб забезпечення та з наказами командира військової частини проводиться відповідно до п.1.11. наказу МОУ від 26.05.2014 №333, в робочому порядку. Вести з питань забезпечення листування всередині військової частини та також складати службам забезпечення відомості, довідки і витяги з наказів по стройовій частині категорично заборонено".
З пояснень майора ОСОБА_2 , який з 29.11.2013 справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 було встановлено, що накази про переміщення військовослужбовців із районів проведення АТО до посадових осіб продовольчої служби стройовою частиною не доводились.
Таким чином, внаслідок не виконання вимог пункту 5 Постанови Кабінету Міністрів України від 04.06.2014 № 158 (зі змінами) «Про перерозподіл деяких видатків державного бюджету, передбачених Міністерству фінансів на 2014 рік та виділення коштів з резервного фонду державного бюджету», майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 в частині несвоєчасного зняття із продовольчого забезпечення військовослужбовців, які вже не брали безпосередньої участі в АТО було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 112 (шість тисяч сто дванадцять) гривень 68 копійок
Також, під час перевірки аудитором правильності зняття особового складу із продовольчого забезпечення було встановлено, що військовослужбовці, що самовільно залишили військову частину, із продовольчого забезпечення виключались із порушеннями вимог пункту 2.9. Інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України, що затверджена наказом Міністерства оборони України від 26.05.2014 № 333, якою визначено, що військовослужбовці, що самовільно залишили військову частину, знімаються з усіх видів забезпечення у триденний термін.
При цьому, в окремих випадках військовослужбовці, що самовільно залишили частину, із продовольчого забезпечення виключались із суттєвим запізненням, ніж наказами командира вони були визнані такими, що залишили частину, чим в свою чергу було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 15 247 (п'ятнадцять тисяч двісті сорок сім) гривень 66 копійок.
За фактами несвоєчасного зняття військовослужбовців, що самовільно залишили частину майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було пояснено наступне: "Факт надання інформації про СЗЧ від командира підрозділу є рапорт. Військовослужбовці, які СЗЧ, знімаються з котлового забезпечення за підписаним командиром військової частини рапортом, командирами підрозділів не надавались дані про з якого моменту, після якого прийому їжі, військовослужбовець СЗЧ, подавався факт відсутності на шикуванні, а не зняття з котлового забезпечення у військовій частині, з конкретного прийому їжі. Наказ командира військової частини має видаватися в день його дати, так як наказ по стройовій частині відпрацьовується увечері, тому що цілий день посадові особи витрачають робочий час на прийом рапортів".
Таким чином, майор ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 внаслідок не виконання вимог пункту 2.9, 2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами) в частині щомісяця проводити звірки даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини, а також не менше одного разу на квартал перевіряти в усіх підрозділах частини стан обліку особового складу та відповідність записів, а також своєчасного зняття з усіх видів забезпечення військовослужбовців, які самовільно залишили військову частину було безпідставно витрачено кошти унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 15 247 (п'ятнадцять тисяч двісті сорок сім) гривень 66 копійок.
Також під час аудиту були встановлені випадки, коли в порушення пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 09.12.2002, військовослужбовці, при виключенні іх зі списків військової частини з продовольчого забезпечення своєчасно не виключались, що в свою чергу призвело до безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 560 (шість тисяч п'ятсот шістдесят) гривень 72 копійок, (довідка-розрахунок була складена під час проведення аудиту від 19.06.2015 № 234/1/31/24 у додатку № 38 до звіту).
Під час проведення аудиту майором ОСОБА_2 який з 29.11.2013 справи та посаду начальника продовольчої служби тилу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 12.08.2015 було пояснено, що виключення військовослужбовців з продовольчого забезпечення здійснювалось на підставі витягів із наказів, але при цьому в них дата виключення військовослужбовців зі списків частини не вказувалась.
Таким чином, внаслідок порушення пункту 1.11 Положення про продовольче забезпечення Збройних Сил України на мирний час, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 402 від 09.12.2002, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 6 560 (шість тисяч п'ятсот шістдесят) гривень 72 копійок
Під час проведення зустрічної звірки із військовою частиною НОМЕР_4 були встановлені факти, коли військовослужбовці військової частини-польова пошта НОМЕР_2 та військової частини-польова пошта НОМЕР_3 , яка перебувала на продовольчому забезпеченні з 04.11.2014, при прибутті на лікування до військової частини НОМЕР_4 зараховувались на забезпечення харчуванням, але при цьому у військовій частині-польова пошта НОМЕР_2 вони із продовольчого забезпечення не виключались, атестати на продовольство не отримували.
Під час аудиту, військовою частиною НОМЕР_4 також був наданий перелік листів, що були відправлені в період з 27.03.2014 по 27.05.2015 на ім'я командира військової частини-польова пошта НОМЕР_2 з вимогою про надання атестатів на продовольство та прийняття відповідних рішень за фактами прибуття військовослужбовців без належним чином оформлених документів, але під час перевірки своєчасності прийняття управлінських рішень за вказаними листами було встановлено, що командуванням військової частини - польова пошта НОМЕР_2 по жодному факту прибуття на лікування до військової частини НОМЕР_4 військовослужбовців без атестатів на продовольство рішення не приймалось.
За фактами несвоєчасного зняття військовослужбовців, що були направлені на лікування у військову частину НОМЕР_4 , майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було зазначено, що "Посадові особи військової частини НОМЕР_4 при прийомі особового складу на лікування, повинні зараховувати особовий склад на котлове забезпечення на підставі продатестату військової частини який виписується при вірному оформлені документів через медичну роту, стройову частину, продовольчу службу. При надходженні запитів з військової частини НОМЕР_4 , вони відписувалися на начальника медичної служби, який повинен проводити звірки з лікувальними закладами щодо хворих, начальника продовольчої служби, командира підрозділів, в обов'язок яких входить знати місцезнаходження особового складу, вживались заходи при подачі рапортів командирів підрозділів або начальника медичної служби".
Таким чином, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було порушено пункт 2.13 наказу Міністерства оборони України від 26 травня 2014 року №333 «Про затвердження інструкції з організації обліку особового складу Збройних Сил України(зі змінами) в частині щомісяця проводити звірки даних обліку підрозділів із даними обліку штабу військової частини, а також не менше одного разу на квартал перевіряти в усіх підрозділах частини стан обліку особового складу та відповідність записів і призвело до безпідставного витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 70 620 (сімдесят тисяч шістсот двадцять) гривень 35 копійок.
Також, під час перевірки, були встановлені випадки коли військовослужбовці, що були призвані на військову службу у зв'язку із мобілізацією, при звільненні отримували належним чином оформлені приписи з вимогою про вибуття та були поставлені на військовий облік у військових комісаріатах, але в той же час своєчасно з продовольчого забезпечення не знімались.
Так, військовими комісарами обласних військових комісаріатів була надана інформація щодо зарахування на військовий облік у військових комісаріатах військовослужбовців, які були звільненні та виключені із списків військовій частині-польова пошта НОМЕР_2 .
В той же час, під час аудиту було встановлено, що військовослужбовці, які були поставлені на облік у військових комісаріатах, у військовій частині були виключені із списків особового складу та зняті із продовольчого забезпечення у терміни, що значно перевищували дату постановки на облік у військкоматах.
За фактами невідповідності дати постановки на військовий облік у військових комісаріатах та дати зняття особового складу, що був звільнений, майором ОСОБА_8 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було зазначено, що "Всі військовослужбовці, командири підрозділів яких, належним чином оформили документи на звільнення, приписи у стройовій частині виписані на підставі наказів командира військової частини про звільнення, в яких вони знімались з котлового забезпечення. Посадові особи приписи раніше виданих наказів про звільнення військовослужбовцям не надавали. Яким чином військовослужбовці були поставленні на військовий облік та на основі яких документів і яким чином і ким ці документи були виготовлені мені не відомо".
Таким чином, внаслідок не виконання вимог статті 16 Статуту внутрішньої служби та в порушення пункту 3.1.9. Положення про військове (корабельне) господарство Збройних Сил України, яке затверджене наказом Міністра оборони України № 300 від 16.07.1997, майором ОСОБА_1 , який з 23.07.2014 справи та посаду начальника стройової частини відділення особового складу штабу військової частини НОМЕР_1 прийняв і виконував обов'язки до 09.10.2015 було допущено безпідставне витрачання коштів унаслідок завищення обсягів отриманих послуг на загальну суму 69 239 (шістдесят дев'ять тисяч двісті тридцять дев'ять) гривень 69 копійок.
При цьому, ні порядок проведення аудиторської перевірки ні порядок проведення службового розслідування ніким не оскаржувався. Їх висновки не визнавались такими, що не відповідають дійсності, та не скасовувались.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відповідно до п. з Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі, затвердженою Постановою Верховної Ради України від 23.06.1995 №243/95 військовослужбовці несуть матеріальну відповідальність за наявності: заподіяння прямої дійсної шкоди; протиправної їх поведінки; причинного зв'язку між протиправною поведінкою і настанням шкоди; вини у заподіянні шкоди.
Відповідно до пункту 29 «Положення про матеріальну відповідальність військовослужбовців за шкоду заподіяну державі», затвердженою Постановою Верховної Ради України від 23 червня 1995 року №243/95-ВР, якщо військовослужбовця переведено на нове місце служби до прийняття рішення про відшкодування заподіяної ним шкоди, то матеріали розслідування, дізнання, рішення органів попереднього слідства та суду або витяг з акту ревізії, перевірки, інвентаризації надсилаються у п'ятиденний термін після закінчення розслідування, ревізії, перевірки чи інвентаризації на нове місце служби винного для притягнення його до матеріальної відповідальності. Командир (начальник) військової частини за новим місцем служби винної особи зобов'язаний у 15-денний термін з дня надходження матеріалів про заподіяння шкоди видати нака щодо притягнення цієї особи до матеріальної відповідальності.
Відповідно до п. 1.13.3 Інструкції з діловодства в Збройних Силах України, затвердженої наказом Генерального штабу Збройних Сил України від 16.09.2013 № 200 (діяла на момент виникнення спірних правовідносин) начальник служби діловодства відповідає за бойову готовність діловодства, забезпечення дотримання встановленого порядку роботи з документами, порядку доведення службової інформації, професійну підготовку, виховання, військову та трудову дисципліну, моральний і психологічний стан особового складу, внутрішній порядок, всебічне забезпечення діловодства, збереження і стан технічних та матеріальних засобів.
П. 1.13.4 Інструкції визначає, що начальник служби діловодства серед іншого зобов'язаний:
- підтримувати діловодство військової частини у постійній бойовій та мобілізаційній готовності;
- організовувати отримання, облік, попереднє вивчення документів та доведення їх до командування (керівного складу) військової частини;
- контролювати виконання встановлених правил роботи з документами у військовій частині;
- доповідати командиру (керівнику) військової частини про стан роботи з документами;
- взаємодіяти з командирами підрозділів з питань роботи з документами, контролю і перевірки їх виконання, роботи колегіальних органів, підготовки і подання їм необхідних документів.
З представлених суду доказів вбачається, що факти та обставини вказані в оскаржуваних абзацах наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.12.2018 №1327 “Про результати службового розслідування з метою з'ясування причин і умов безпідставного завищення обсягів та вартості наданих послуг з харчування на загальну суму 327 176,76 грн”, відповідають фактам та обставинам вказаним у висновках аудиторської перевірки та службовому розслідуванні.
Як встановлено судом, ні порядок проведення аудиторської перевірки ні порядок проведення службового розслідування ніким не оскаржувався. Їх висновки не визнавались такими, що не відповідають дійсності, та не скасовувались.
Оскаржуваний наказ не є наказом, про притягнення позивача до матеріальної відповідальності.
Доказів того, що оскаржувані наказ стали, чи можуть стати підставою для притягнення позивача до матеріальної відповідальності.
Сам наказ був виданий відповідачем в межах своєї компетенції і текст його резолютивної частини позивачем не оскаржується.
З огляду на зазначене вище, судом встановлено, що оскаржувані абзаци наказу командира військової частини НОМЕР_1 (з основної діяльності) від 29.12.2018 №1327 “Про результати службового розслідування з метою з'ясування причин і умов безпідставного завищення обсягів та вартості наданих послуг з харчування на загальну суму 327 176,76 грн”, не зачіпають, а значить і не порушують жодних прав позивача і, за таких підстав, не підлягають скасуванню.
Враховуючи вищевикладене, в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 необхідно відмовити.
Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
В задоволенні адміністративного позову - відмовити в повному обсязі.
Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.
Повний текст рішення виготовлено 05 березня 2019 року.
Суддя С.Л. Клопот