Постанова від 26.02.2019 по справі 580/2204/17

ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

26 лютого 2019 р.Справа № 580/2204/17

Другий апеляційний адміністративний суд у складі колегії:

Головуючого судді: Тацій Л.В.,

Суддів: Григорова А.М. , Подобайло З.Г. ,

за участю секретаря судового засідання Ткаченка А.О.

розглянувши у відкритому судовому засіданні у приміщенні Другого апеляційного адміністративного суду адміністративну справу за апеляційною скаргою Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області на рішення Лебединського районного суду Сумської області від 19 лютого 2018 року, головуючий суддя І інстанції: Чхайло О.В., м. Лебедин, Сумська область, повний текст складено 19.02.18 по справі № 580/2204/17

за позовом ОСОБА_1

до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, в особі ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області

про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинити дії,-

ВСТАНОВИВ:

Позивач, ОСОБА_1, звернувся до суду з адміністративним позовом до Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, в особі Ліквідаційної комісії Управління МВС України в Сумській області в якому просив суд: 1) визнати бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, щодо невиготовлення для перерахунку пенсії нової довідки про розмір грошового забезпечення, з врахуванням всіх складових грошового забезпечення передбачених чинним законодавством, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988 та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, протиправною;

2) зобов'язати Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області нову довідку про розмір грошового забезпечення з повною реальною інформацією, за формою передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988. із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад - 3600 грн.; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник міліції - 2200 грн.; надбавка за стаж служби (50 %) - 2900 грн.; надбавка за специфічні умови проходження служби ( 50 %) - 4350 грн.; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) - 540 грн.; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50 %) - 1800 грн.; премія (105 %) - 16159,50 грн. всього - 31549,50 грн., з дати виникнення права на перерахунок.

Встановити судовий контроль за виконанням рішення суду шляхом зобов'язання Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області подати у десятиденний строк з моменту набрання рішенням законної сили звіт про виконання рішення суду.

Рішенням Лебединського районного суду Сумської області від 19 лютого 2018 року позов задоволено частково.

Визнано бездіяльність Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області, щодо невиготовлення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 нової довідки про розмір грошового забезпечення з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, передбачених чинним законодавством, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. № 988, та не направлення її до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області, протиправною.

Зобов'язано Ліквідаційну комісію Управління Міністерства внутрішніх справ України в Сумській області виготовити та направити до Головного управління Пенсійного фонду України в Сумській області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 з повною інформацією, за формою, передбаченою Додатком 2 до постанови Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року №393», з урахуванням змін в грошовому забезпеченні, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015р. №988, із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення в наступних розмірах: посадовий оклад 3600 грн; оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник (кап. 2р.ст.бат.коміс. інт/в.врач/інж./юрист 1р.) - 2200 грн; надбавка за стаж служби (50 %) - 2900 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби ( 50 %) - 4350 грн; надбавка за роботу в умовах режимних обмежень (15 %) - 540 грн; надбавка за оперативно-розшукову діяльність (50 %) - 1800 грн; премія (105 %) - 16159 грн 50 коп. Всього разом - 31549 грн 50 коп, з дати виникнення права на перерахунок. В іншій частині позовних вимог - відмовлено.

Відповідач, не погодившись із судовим рішенням в частині задоволених позовних вимог, подав апеляційну скаргу, в якій, посилаючись на ненадання судом першої інстанції належної оцінки наявним у справі доказам, неправильне застосування норм матеріального права, в порушення ст 242 КАС України, просить суд скасувати рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог та прийняти нове рішення, яким відмовити позивачу у задоволенні позову.

Обґрунтовуючи вимоги апеляційної скарги зазначив, що у спірних правовідносинах відповідач діяв правомірно, оскільки довідка про грошове забезпечення для перерахунку пенсії позивача виготовлена Ліквідаційною комісією у відповідності до постанови КМУ від 11.11.2015 р. №988 та постанови КМУ від 13.02.2008 р. і передана до ГУ ПФУ в Сумській області.

Ухвалами Харківського апеляційного адміністративного суду від 25.04.2018 вікрито апеляційне провадження та призначено справу № 580/2204/17 до апеляційного розгляду.

Ухвалою Харківського апеляційного адміністративного суду від 30.05.2018 зупинено провадження у справі № 580/2204/17 - до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у зразковій справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Ухвалою Другого апеляційного адміністративного суду від 31.01.2019 прийнято до свого провадження адміністративну справу, поновлено провадження та призначено до апеляційного розгляду на 26.02.19 року у відкритому судовому засіданні.

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Заслухавши доповідь судді-доповідача змісту судового рішення, що оскаржується, апеляційної скарги, перевіривши підстави для апеляційного перегляду, колегія суддів приходить до висновку, що апеляційна скарга підлягає задоволенню з наступних підстав.

Судом першої інстанції встановлено та підтверджується матеріалами справи, що ОСОБА_1 з 2012 року є пенсіонером органів МВС України та отримує пенсію за вислугу років (а.с.13).

Згідно довідки від 31 травня 2017 року, виданої УМВС України в Сумській області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1 відповідно до ч.3 ст.63 ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ від 11.11.2015 №988, наказу МВС від 06.04.2016 №260, розмір грошового забезпечення за нормами, чинними на 01.01.2016 року за посадою начальник Глухівського МВ (з обслуговування м. Глухова та Глухівського району) УМВС України в Сумській області/Начальник відділу поліції становить: посадовий оклад - 3600,00 грн., підвищення посадового окладу (0 %) - 0,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням підполковник (кап.2р., ст. бат. Коміс. Інт/в.врач/інж./юрист 1р.) - 2200,00 грн., надбавка за стаж служби (50 %) - 2900,00 грн., надбавка за специфічні умови проходження служби (0 %) - 0,00 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15 %) - 540,00 грн., надбавка за шифрувальну роботу (0%) - 0 грн.; надбавка за почесне звання «заслужений» чи «народний» (0%) - 0 грн.; доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук (0%) - 0 грн.; доплата за вчене звання (0%) - 0 грн.; надбавка за спортивні звання (0%) - 0 грн.; премія ( 0,57 %) - 52,67 грн., всього - 9292, 67 грн (а.с.22).

Відповідно до надісланої письмової відповіді від 22.11.2017 на заяву ОСОБА_1 щодо перегляду довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016 року, позивачу роз'яснено, що довідка про його грошове забезпечення для перерахунку пенсії на 01.01.2016 року оформлена з урахуванням вимог Постанови КМУ №45, ЗУ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», Постанови КМУ України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», тому довідка перегляду не підлягає (а.с. 18).

Не погодившись із зазначеною довідкою про розмір грошового забезпечення, позивач звернувся до суду з даним позовом.

Задовольняючи частково позовні вимоги суд першої інстанції дійшов висновку, що у відповідача не було законних підстав не видавати за зверненням позивача нову довідку про розмір грошового забезпечення. Виплата позивачеві надбавки за специфічні умови проходження служби повинна бути врахована при видачі довідки для перерахунку пенсії, оскільки позивач отримував аналогічну надбавку під час проходження служби, як і розмір премії 105 %, яка була раніше визначена для позивача у грошовому забезпеченні.

Відповідно до ч.1 ст.308 КАС України суд апеляційної інстанції перевіряє законність і обґрунтованість рішення суду першої інстанції в межах доводів та вимог апеляційної скарги, отже, перегляду підлягає рішення суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог.

Колегія суддів не погоджується з висновком суду першої інстанції в частині задоволених позовних вимог, з огляду на наступне.

У відповідності до ч. 1 ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України № 2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (далі - Закон України № 2262-ХІІ).

Відповідно до наведеного вище Закону, держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону України № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Згідно до ч. 2 статті 51 Закону України № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07.11.2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" № 580-VIII, крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону (далі - Закон України № 580-VIII).

29.12.2015 року набрав чинності Закон України від 23.12.2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон України № 900-VIII).

Наведеним вище Законом, статтю 63 Закону України № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Окрім того, Законом України № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

У відповідності до ст 102 Закону України № 580-VIII, пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом України № 2262-XII.

Кабінетом Міністрів України в Постанові № 988 від 11.11.2015 року "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції", що набрала чинності 02.12.2015 року, встановлено розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції (далі - Постанова №988).

З огляду на викладене, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988 та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону України № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Згідно з пунктом 2 Постанови № 988, виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону України № 580-VIII та Постанови № 988, Міністерством внутрішніх справ України, видано наказ № 260, яким затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським). Наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом України №580-VIII, тобто з 07.11.2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Згідно з п. 5 Порядку № 45, для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання "заслужений" чи "народний", службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах "С", у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром "Байконур", якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

Таким чином, надбавка за специфічні умови проходження служби у розмірі 50%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Враховуючи вищезазначене, колегія суддів дійшла висновку про те, що відмова Ліквідаційної комісії УМВСУ в Сумській області виготовити та видати довідку про розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії із зазначенням надбавки за специфічні умови проходження служби є правомірною.

Щодо доводів позивача про не правомірність не включення до довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії 105 % премії, то колегія суддів зазначає наступне.

Колегія суддів враховує, що спір у даній справі стосується фактично отриманих надбавок у відсотковому відношенні та відповідних розмірах, не включених в довідку, яка видана відповідачем, а саме: надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за оперативно-розшукову діяльність та премія.

Усі призначені за Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.

Відповідно до абзацу 7 пункту 5 Порядку № 45 додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

З урахуванням того, що відповідачем у довідці, виданій позивачу вказані всі фактично виплачені складові грошового забезпечення по посаді, з якої звільнено позивача та розмір премії, вказаний в довідці відповідає критеріям розрахунку у відсотковому співвідношенні для цієї категорії посади в середньому розмірі, відмова Ліквідаційної комісії Управління Міністерства внутрішніх справ України в Харківській області виготовити та видати нову довідку про розмір грошового забезпечення позивача, вказаний в грошовому атестаті, для перерахунку пенсії є правомірною.

Пунктом 2.1 Рішення Конституційного Суду України від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 визначено, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

Згідно з п. 2.2 наведеного Рішення Конституційного Суду України, Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

В Рішенні від 02 березня 1999 року № 2-рп/99 у справі про комунальні послуги Конституційний Суд України звернув увагу на те, що здійснення в цілому політики соціального захисту не належить до виключних повноважень Верховної Ради України; політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення її проведення, відповідно до пункту 3 статті 116 Конституції України, здійснюється Кабінетом Міністрів України. Кабінет Міністрів України як вищий орган у системі органів виконавчої влади наділений конституційними повноваженнями спрямовувати і координувати діяльність міністерств, інших органів виконавчої влади.

Отже, політика соціального захисту є складовою частиною внутрішньої соціальної політики держави, забезпечення проведення якої на підставі пункту 3 статті 116 Конституції України здійснюється Кабінетом Міністрів України.

Частиною четвертою статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

З матеріалів справи судом встановлено, що довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивачу складено відповідачем відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону № 2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади.

Положення абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00).

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява №63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство.

Також слід зазначити, що посилання позивача на постанови Вищого адміністративного суду України від 17.10.2017 року по справі № 821/484/16 та по справі № К/800/28614/17 колегія суддів не бере до уваги, оскільки з приводу спірних правовідносин Великою Палатою Верховного Суду винесено 12.12.2018 року постанову по справі № 802/2196/17-а (Пз/9901/1/18), яка є типовою з того ж самого предмету спору.

Відповідно до ч. 3 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України вбачається, що при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

Частиною 5 ст. 291 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що рішення суду апеляційної інстанції за наслідками перегляду типової справи може бути оскаржено в касаційному порядку виключно з таких підстав:

1) суд першої та (або) апеляційної інстанції при вирішенні типової справи не визнав її типовою справою та (або) не врахував правові висновки, викладені у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи;

2) справа, в якій судом першої та (або) апеляційної інстанції ухвалено рішення з урахуванням правових висновків, викладених у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, не відповідає ознакам типової справи.

Так, Верховний Суд у своєму рішенні зазначив, що висновки в цій зразковій справі належить застосовувати в адміністративних справах щодо звернення пенсіонерів органів внутрішніх справ, яким призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ", до суду з адміністративними позовами щодо виготовлення та направлення до органів Пенсійного фонду України нової довідки про розмір грошового забезпечення із зазначенням основних і додаткових видів грошового забезпечення.

З урахуванням зазначеного, колегія суддів враховуючи, що визначені вище обставини не були взяти до уваги при розгляді справи в суді першої інстанції, дійшла висновку про те, що правова позиція позивача на наявність підстав врахування при перерахунку пенсії вказаних позивачем видів грошового забезпечення у відсотковому відношенні та сумах є помилковою.

В силу ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Враховуючи наведене, колегія суддів дійшла висновку, що у спірних правовідносинах відповідач діяв у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, а також з використанням повноважень з метою, з якою ці повноваження йому надано, обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення; безсторонньо (неупереджено), добросовісно та розсудливо, а позовні вимоги про складення довідки із зазначенням в ній складових грошового забезпечення, вказаних в грошовому атестаті позивача, тобто нарахованих і виплачених йому станом на дату звільнення, є безпідставними та задоволенню не підлягають.

Відповідно до ч.ч. 1-4 ст. 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з'ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи. Судове рішення має відповідати завданню адміністративного судочинства, визначеному цим Кодексом.

Згідно ч. 1 ст. 317 КАС України, підставами для скасування судового рішення суду першої інстанції повністю або частково та ухвалення нового рішення у відповідній частині або зміни рішення є: 1) неповне з'ясування судом обставин, що мають значення для справи; 2) недоведеність обставин, що мають значення для справи, які суд першої інстанції визнав встановленими; 3) невідповідність висновків, викладених у рішенні суду першої інстанції, обставинам справи; 4) неправильне застосування норм матеріального права або порушення норм процесуального права.

На підставі вищевикладеного, колегія суддів дійшла висновку, що оскаржуване рішення суду в частині задоволених позовних вимог підлягає скасуванню із прийняттям постанови про відмову у задоволенні позовних вимог.

Керуючись ст.ст. 243, 250, 308, 310, 315, 317, 320, 321, 322, 325, 326, 327 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ПОСТАНОВИВ:

Апеляційну скаргу Ліквідаційної комісії УМВС України в Сумській області - задовольнити.

Рішення Лебединського районного суду Сумської області від 19 лютого 2018 року по справі № 580/2204/17- скасувати.

Прийняти постанову, якою відмовити в задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1.

Постанова суду апеляційної інстанції набирає законної сили з дати її прийняття та не підлягає касаційному оскарженню, крім випадків, передбачених п. 2 ч. 5 ст. 328 КАС України.

Головуючий суддя Л.В. Тацій

Судді А.М. Григоров З.Г. Подобайло

Повний текст постанови складено 04.03.2019 року