Справа № 560/280/19
іменем України
28 лютого 2019 рокум. Хмельницький
Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С.
за участю:секретаря судового засідання Литвинюк К.Б. позивача - ОСОБА_1 представника відповідача - ОСОБА_2
розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
ПРЕДМЕТ, ПІДСТАВИ І ЗМІСТ ПОЗОВУ.
ОСОБА_1 звернувся до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання відмови протиправною та зобов'язання здійснити перерахунок пенсії за віком з 08 січня 2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2018 роки.
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 20.02.2003 року отримував пенсію за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». 08.01.2019 року звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області із заявою про призначення пенсії за віком.
З 08.01.2019 року йому відповідно до вимог Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» була призначена пенсія за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2014 - 2016 pоки.
Не погоджуючись з цим, позивач 24 січня 2019 року звернувся до відповідача з заявою про перерахунок пенсії за віком починаючи з 08.01.2019 року, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області ОСОБА_1 було відмовлено у зв'язку із тим, що пенсія позивачу призначена ще у 2003 році згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»
Оскільки позивача, на думку відповідача, було переведено на інший вид пенсії, відповідно до частини 3 статті 45 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо підвищення пенсій» від 03.10.2017 року № 2148- VIII підстави для врахування показника середньої заробітної плати в галузях економіки України за 2016-2018 роки відсутні.
Позивач, не погоджуючись з рішенням відповідача, звернувся до суду.
ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ І СТОРІН.
Ухвалою від 31 січня 2019 року Хмельницький окружний адміністративний суд відкрив провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.
06 лютого 2019 року від відповідача разом з відзивом на адміністративний позов надійшло клопотання про проведення розгляду справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.
У відзиві відповідач посилається на те, що у зв'язку з переходом позивача з пенсії за вислугу років на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, пенсія обчислена із застосуванням вимог частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зважаючи на це, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2018 роки - відсутні. просить у позові відмовити.
Суд ухвалою від 07 лютого 2019 року задовольнив клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін. Судове засідання призначене на 28.02.2019 року о 09:10 год.
08 лютого 2019 року до суду надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1.
20 лютого 2019 року від позивача надійшла відповідь на відзив, у якій він зазначив, що Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» не передбачено такого виду пенсії, як пенсія за вислугу років. Виплата пенсії за вислугу років не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюються виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених із військової служби, та деяких інших осіб» , оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
28 лютого 2019 року позивач подав до суду заяву про уточнення позовних вимог у якій просить:
- визнати протиправними дії головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови перерахунку пенсії, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.
- зобов'язати головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1, перерахунок пенсії за віком з 08 січня 2019 року із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.
В судовому засіданні позивач позов підтримує.
Відповідач проти задоволення позову заперечує, посилаючись на доводи, викладені у відзиві.
З будь-якими іншими заявами та клопотаннями сторони до суду не звертались.
Розгляд справи відбувається в порядку спрощеного позовного провадження в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін, на підставі наявних доказів.
ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 перебуває на обліку у Головному управлінні Пенсійного фонду України в Хмельницькій області та з 20.02.2003 року отримував пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
В подальшому позивач набув право на пенсію за віком на загальних підставах відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV від 09.07.2003 року, зважаючи на що 08.01.2019 року звернувся до відповідача із заявою про призначення йому пенсії за віком.
З 08.01.2019 року позивачу призначена пенсія за віком з врахуванням показника середньої заробітної плати працівників, зайнятих у галузях економіки України за 2014-2016 роки, який становить 3764,40 грн.
Не погоджуючись із розрахунком пенсії позивача із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2014-2016 роки, позивач 24.01.2019 року звернувся до відповідача із заявою про обчислення пенсії з врахуванням середньої заробітної плати за 2016-2018 роки.
Листом від 25.11.2019 року № 208/Б-8 пенсійний орган повідомив позивача про те, що у зв'язку з переходом з пенсії за вислугу років, призначеної вперше в 2003 році, на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" №1058-IV, пенсія обчислена із застосуванням вимог частини 3 статті 45 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».
Зважаючи на це, на думку Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, підстави для застосування показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачені страхові внески за 2016-2018 роки - відсутні.
Вважаючи дії відповідача протиправними, позивач звернувся до суду з цим позовом.
ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з того, що статтею 9 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV від 09.07.2003 року (далі Закон № 1058-ІV) передбачено, що відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: 1) пенсія за віком; 2) пенсія по інвалідності; 3) пенсія у зв'язку з втратою годувальника.
Згідно із статтею 10 Закону № 1058-ІV особі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв'язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором. Особі, яка має право на довічну пенсію, призначається один з видів довічної пенсії за її вибором.
Виходячи з системного аналізу норм Закону № 1058-ІV, виплата пенсії за вислугу років згідно з Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», не входить до правового регулювання цього Закону, а регулюється виключно Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», оскільки є спеціальною пенсією для конкретно визначеного кола осіб.
Отримуючи пенсію за вислугу років, позивач не отримував будь-який інший вид пенсії з передбачених Законом № 1058-ІV, тому звертаючись до відповідача із заявою 08.01.2019 року про призначення йому пенсії за віком, позивач використав право на призначення пенсії відповідно до Закону №1058-ІV вперше.
Згідно з частиною 3 статті 45 Закону №1058-ІV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду. При переведенні з одного виду пенсії на інший за бажанням особи може враховуватися заробітна плата (дохід) за періоди страхового стажу, зазначені в частині першій статті 40 цього Закону, із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу), який враховувався під час призначення (попереднього перерахунку) попереднього виду пенсії.
Відтак, частиною 3 статті 45 Закону № 1058-ІV регламентовано порядок переведення з одного виду пенсії, призначеної саме за Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", на інший.
Водночас, ОСОБА_1 раніше було призначено пенсію на підставі Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», який передбачає інші підстави та порядок призначення пенсії, ніж ті, що передбачені Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування".
Тобто, за призначенням пенсії відповідно до Закону № 1058-ІV в січні 2019 року позивач звернувся вперше.
Відповідно до ч. 2 ст. 40 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії визначається за формулою:
Зп = Зс х (Ск : К), де:
Зп - заробітна плата (дохід) застрахованої особи для обчислення пенсії, у гривнях;
Зс - середня заробітна плата (дохід) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії.
На думку суду, ч. 3 ст. 45 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" може бути застосована лише за бажанням та згодою пенсіонера при переведенні його з одного виду пенсії на інший вид в межах правового регулювання одним Законом України.
У той же час, позивач не висловлював бажання стосовно застосування вказаної норми. Крім того, як встановлено судом, позивач не звертався про переведення його на інший вид пенсії, а звернувся про призначення пенсії за віком вперше.
Відповідно до правової позиції, викладеної у постанові Верховного Суду від 03 жовтня 2018 року у справі №428/450/17, особі, якій до досягнення загального пенсійного віку була призначена та виплачувалась пенсія іншого виду і на підставі іншого Закону, при зверненні із заявою про призначення пенсії за віком відповідно до Закону № 1058-ІV у зв'язку із досягненням такого віку пенсія повинна обраховуватись на підставі положень статті 40 Закону №1058-ІV як вперше призначена.
Аналогічна правова позиція висловлена Верховним судом у постановах від 06.03.2018 у справі № 520/6664/17, від 05.07.2018 у справі № 565/645/17, від 22.01.2019 у справі № 577/2457/17.
Зважаючи на це, суд приходить до висновку, що відповідач не надав суду доказів, які б могли спростувати доводи позивача і не довів правомірність своїх дій.
Таким чином, Головним управлінням Пенсійного фонду України в Хмельницькій області протиправно відмовлено ОСОБА_1 в перерахунку пенсії із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за три календарні роки, що передують року звернення за призначенням пенсії, тобто за 2016 - 2018 роки.
Відтак, слід визнати протиправними дії відповідача щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки.
Враховуючи те, що ОСОБА_1 звернувся з заявою про призначення пенсії за віком 08.01.2019 року вперше, пенсію позивачу слід нараховувати із застосуванням середньої заробітної плати, з якої сплачено страхові внески за 2016 - 2018 роки починаючи з 08.01.2019 року.
Відповідно до приписів частини 1 статті 139 КАС України якщо судове рішення ухвалене на користь сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, суд присуджує всі здійснені нею документально підтверджені судові витрати за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав стороною у справі, або якщо стороною у справі виступала його посадова чи службова особа.
При поданні позовної заяви позивач згідно з квитанцією від 28.01.2019 року № П12624 сплатив 768,40 грн. судового збору за подання позовної заяви, тому ці судові витрати слід стягнути на його користь.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
Адміністративний позов задовольнити.
Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо відмови у перерахунку пенсії ОСОБА_1 із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки.
Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести ОСОБА_1 перерахунок пенсії за віком із застосуванням показника середньої заробітної плати (доходу) в Україні, з якої сплачено страхові внески, за 2016 - 2018 роки, починаючи з 08 січня 2019 року.
Стягнути на користь ОСОБА_1 судові витрати на сплату судового збору у розмірі 768 (сімсот шістдесят вісім ) грн. 40 коп. за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України Хмельницької області.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 04 березня 2019 року
Позивач:ОСОБА_1 (вул. Гагаріна, 9,Лісові Гринівці,Хмельницький район, Хмельницька область,31340 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)
Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)
Головуючий суддя ОСОБА_3