Рішення від 28.02.2019 по справі 640/20151/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

28 лютого 2019 року № 640/20151/18

Окружний адміністративний суд м. Києва у складі:

головуючого судді - Шевченко Н.М.,

за участі секретаря судового засідання - Поліщук О.М.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві про визнання дій протиправними та скасування постанови,

за участі учасників справи :

представника позивача - Лазоренко А.О.,

представника відповідача - Бялого М.Г.,

УСТАНОВИВ:

Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві (надалі по тексту також - позивач) звернулось до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві, у якому просить:

- визнати дії Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві в особі державного виконавця Бялого Максима Глібовича щодо накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві неправомірними;

- скасувати постанову про накладення штрафу від 09.11.2018 прийняту у ВП № 56973679 у розмірі 10200 грн.

Адміністративний позов обґрунтовано безпідставністю прийняття постанови Відділом примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції у м. Києві про накладення штрафу у виконавчому провадженні з підстав невиконання рішення суду Окружного адміністративного суду м. Києва, оскільки позивачем дане судове рішення виконано, про що повідомлено безпосередньо державного виконавця листом № 89488/07 від 05.10.2018.

Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 04.12.2018 відкрито провадження у справі та п. 6 резолютивної частини даної ухвали витребувано у Головного територіального управління юстиції у м. Києві належним чином засвідчені копію матеріалів виконавчого провадження № 56973679. Відповідачем відзив на позовну заяву не подано.

Згідно з ч. 6 ст. 162 КАС України у разі ненадання відповідачем відзиву у встановлений судом строк без поважних причин суд вирішує справу за наявними матеріалами.

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримала у повному обсязі, просила їх задовольнити.

Представник відповідача у судовому засіданні заперечував проти задоволення позовних вимог.

Заслухавши пояснення представників сторін, вивчивши подані документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи, суд зазначає наступне.

Як убачається із матеріалів справи, на виконанні у Відділі примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві перебуває виконавче провадження ВП № 56973679 з примусового виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва щодо зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3.

13.08.2018 державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження № 56973679, у якій визначено, що боржник має виконати рішення суду протягом 10 робочих днів. (а. с. 28)

11.09.2018 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу на Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві у ВП № 56973679 за невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення у розмірі 5100 грн. (а. с. 30)

13.09.2018 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 77004/07 (вх. № 13788), яким повідомлено про те, що з метою виконання рішення суду, матеріали передані на виконання до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким безпосередньо здійснюється виконання рішення суду. Крім того, наголошено на необхідності врахування порядку перерахунку та виплати пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018. (а. с. 31-32)

11.10.2018 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві надійшов лист № 89488/07 від 05.10.2018 (вх. № 15479) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17 та встановлено для щомісячної виплати з 01.06.2018 пенсію у сумі 6126,45 грн. Загальна сума нарахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.05.2018 становить 26966,81 грн. Доплата розміру пенсії за січень-травень 2018 року в сумі 4649,45 грн. виплачено ОСОБА_3 у червні 2018 року. Виплата різниці пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде здійснена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018. (а. с. 14, 33-34)

09.11.2018 державним виконавцем Бялим Максимом Глібовичем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві прийнято постанову про накладання штрафу у розмірі 10200 грн. у виконавчому провадженні ВП № 56973679 щодо примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17, виданого 17.04.2018.

30.11.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві Бялим Максимом Глібовичем прийнято постанову про закінчення виконавчого провадження, у зв'язку з тим, що державним виконавцем вчинено всі дії, передбачені Законом України «Про виконавче провадження». (а. с. 39)

Крім того, 30.11.2018 відділ примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві надіслав до Шевченківського управління поліції ГУНП України у м. Києві повідомлення про вчинення кримінального правопорушення, ураховуючи те, що станом на 30.11.2018 у органу виконавчої служби відсутня інформація про виконання боржником рішення суду. (а. с 37)

На переконання позивача, рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17 про зобов'язання Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві здійснити перерахунок пенсії ОСОБА_3 виконано боржником у межах повноважень та відповідно до чинного законодавства, а отже, постанова про накладення штрафу від 09.11.2018, прийнята у виконавчому провадженні ВП № 56973679 є незаконною та такою, що підлягає скасуванню, з огляду на що, Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві звернулось до суду за захистом своїх прав.

Суд вважає, що позовні вимоги не підлягають задоволенню, з огляду на таке.

Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до положень ст. 1 Закону України «Про виконавче провадження» від 02.06.2016 № 1404-VIII (далі по тексту також - Закон № 1404) виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.

Приписами ч. 1 ст. 5 Закону № 1404 встановлено, що примусове виконання рішень покладається на органи державної виконавчої служби (державних виконавців) та у передбачених цим Законом випадках на приватних виконавців, правовий статус та організація діяльності яких встановлюються Законом України «Про органи та осіб, які здійснюють примусове виконання судових рішень і рішень інших органів».

Так, п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону № 1404 відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню рішення на підставі таких виконавчих документів: виконавчих листів та наказів, що видаються судами у передбачених законом випадках на підставі судових рішень, рішень третейського суду, рішень міжнародного комерційного арбітражу, рішень іноземних судів та на інших підставах, визначених законом або міжнародним договором України.

Відповідно до ч. 1, п. п. 1, 3 ч. 2, п. 22 ч. 3 ст. 18 Закону №1404 виконавець зобов'язаний вживати передбачених цим Законом заходів щодо примусового виконання рішень, неупереджено, ефективно, своєчасно і в повному обсязі вчиняти виконавчі дії.

Виконавець зобов'язаний: здійснювати заходи примусового виконання рішень у спосіб та в порядку, які встановлені виконавчим документом і цим Законом; розглядати в установлені законом строки заяви сторін, інших учасників виконавчого провадження та їхні клопотання.

Згідно з п. 1 ч. 3, абз. 1 ч. 4 ст. 18 Закону № 1404 виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право проводити перевірку виконання боржниками рішень, що підлягають виконанню відповідно до цього Закону.

Вимоги виконавця щодо виконання рішень є обов'язковими на всій території України. Невиконання законних вимог виконавця тягне за собою відповідальність, передбачену законом.

Згідно з ч. 4 ст. 19 Закону № 1404 сторони зобов'язані невідкладно, не пізніше наступного робочого дня після настання відповідних обставин, письмово повідомити виконавцю про повне чи часткове самостійне виконання рішення боржником, а також про виникнення обставин, що обумовлюють обов'язкове зупинення вчинення виконавчих дій, про встановлення відстрочки або розстрочки виконання, зміну способу і порядку виконання рішення, зміну місця проживання чи перебування (у тому числі зміну їх реєстрації) або місцезнаходження, а боржник - фізична особа - також про зміну місця роботи.

Відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 26 Закону № 1404 за рішенням немайнового характеру виконавець у постанові про відкриття виконавчого провадження зазначає про необхідність виконання боржником рішення протягом 10 робочих днів (крім рішень, що підлягають негайному виконанню, рішень про встановлення побачення з дитиною).

Згідно з ч. 1 ст. 28 Закону № 1404 копії постанов виконавця та інші документи виконавчого провадження доводяться виконавцем до відома сторін та інших учасників виконавчого провадження, надсилаються адресатам простим поштовим відправленням або доставляються кур'єром, крім постанов про відкриття виконавчого провадження, про повернення виконавчого документа стягувачу, повідомлення стягувачу про повернення виконавчого документа без прийняття до виконання, постанов, передбачених пунктами 1-4 частини дев'ятої статті 71 цього Закону, які надсилаються рекомендованим поштовим відправленням. Боржник вважається повідомленим про початок примусового виконання рішень, якщо йому надіслано постанову про відкриття виконавчого провадження за адресою, зазначеною у виконавчому документі.

Документи виконавчого провадження надсилаються стягувачу та боржнику за їхніми адресами, зазначеними у виконавчому документі. У разі зміни стороною місця проживання чи перебування або місцезнаходження документи виконавчого провадження надсилаються за адресою, зазначеною у відповідній заяві сторони виконавчого провадження.

Документи виконавчого провадження доводяться до відома або надсилаються адресатам не пізніше наступного робочого дня з дня їх винесення.

Згідно з ст. 63 Закону № 1404 за рішеннями, за якими боржник зобов'язаний особисто вчинити певні дії або утриматися від їх вчинення, виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, визначеного частиною шостою статті 26 цього Закону, перевіряє виконання рішення боржником. Якщо рішення підлягає негайному виконанню, виконавець перевіряє виконання рішення не пізніш як на третій робочий день після відкриття виконавчого провадження.

У разі невиконання без поважних причин боржником рішення виконавець виносить постанову про накладення на боржника штрафу, в якій також зазначаються вимога виконати рішення протягом 10 робочих днів (за рішенням, що підлягає негайному виконанню, - протягом трьох робочих днів) та попередження про кримінальну відповідальність.

Виконавець наступного робочого дня після закінчення строку, передбаченого частиною другою цієї статті, повторно перевіряє виконання рішення боржником.

У разі повторного невиконання без поважних причин боржником рішення, якщо таке рішення може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та вживає заходів примусового виконання рішення, передбачених цим Законом.

У разі невиконання боржником рішення, яке не може бути виконано без участі боржника, виконавець надсилає до органу досудового розслідування повідомлення про вчинення боржником кримінального правопорушення та виносить постанову про закінчення виконавчого провадження.

Відповідно до ч. ч. 1, 2 Закону № 1404 у разі невиконання без поважних причин у встановлений виконавцем строк рішення, що зобов'язує боржника виконати певні дії, та рішення про поновлення на роботі виконавець виносить постанову про накладення штрафу на боржника - фізичну особу у розмірі 100 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на посадових осіб - 200 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, на боржника - юридичну особу - 300 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян та встановлює новий строк виконання.

У разі повторного невиконання рішення боржником без поважних причин виконавець у тому самому порядку накладає на нього штраф у подвійному розмірі та звертається до органів досудового розслідування з повідомленням про вчинення кримінального правопорушення.

З аналізу наведених норм Закону України «Про виконавче провадження» убачається, що державному виконавцю надано право накладати стягнення у вигляді штрафу на фізичних, юридичних та посадових осіб у випадках, передбачених законом. Такі випадки передбачені, зокрема, статтями 63, 75 вищезазначеного Закону, відповідно до яких державний виконавець накладає штраф на боржника у разі невиконання ним без поважних причин рішення суду, а у випадку повторного невиконання боржником такого рішення - штраф у подвійному розмірі.

Судом установлено, що державним виконавцем прийнято виконавчий лист № 826/17332/17 від 17.04.2018 до виконання на підставі заяви стягувача ОСОБА_3 про відкриття виконавчого провадження № 12207 від 09.08.2018. (а. с. 25)

Надалі, державним виконавцем прийнято постанову про відкриття виконавчого провадження, яку, в порядку, передбаченому ст. 28 Закону № 1404 направлено супровідним листом № 56973679-14 до стягувача та боржника. У постанові про відкриття виконавчого провадження, з огляду на немайновий характер рішення, яке підлягає виконанню, відповідно до абз. 1 ч. 6 ст. 26 Закону № 1404, державним виконавцем встановлено строк боржнику на виконання рішення суду протягом 10 робочих днів. (а. с. 27-28)

Ураховуючи те, що боржником отримано постанову про відкриття виконавчого провадження 22.08.2018 (не заперечується сторонами та вбачається з листів позивача), слід дійти висновку, що строк для самостійного виконання рішення суду боржником, встановленим державним виконавцем, розпочинається 22.08.2018, а останнім днем спливу цього строку є 04.09.2018 (ураховуючи, що відповідно до Закону № 1404 до десятиденного строку слід включати тільки робочі дні).

Отже, у встановлений законодавством строк Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві не надало державному виконавцю повідомлення та відповідні докази на підтвердження виконання судового рішення, з огляду на що, 11.09.2018 державним виконавцем прийнято постанову про накладення штрафу за невиконання без поважних причин рішення у розмірі 5100 грн.

Як уже зазначалось раніше, 13.09.2018 до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві надійшов лист Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві № 77004/07 (вх. № 13788), яким повідомлено про те, що з метою виконання рішення суду, матеріали передані на виконання до відділу з питань призначення та перерахунків пенсій № 21 управління застосування пенсійного законодавства Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким безпосередньо здійснюється виконання рішення суду. Крім того, наголошено на необхідності врахування порядку перерахунку та виплати пенсії, передбаченого постановою Кабінету Міністрів України № 103 від 21.02.2018.

Тобто, даним листом державного виконавця було повідомлено про хід виконання рішення суду, проте у ньому не містилось доказів здійснення перерахунку та виплати пенсії стягувача, та/або інших доказів на підтвердження повного виконання рішення суду.

Лише 11.10.2018 до відповідача надійшов лист № 89488/07 від 05.10.2018 (вх. № 15479) Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві, яким повідомлено, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві здійснено перерахунок пенсії ОСОБА_3 згідно рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17 та встановлено для щомісячної виплати з 01.06.2018 пенсію у сумі 6126,45 грн. Загальна сума нарахованих коштів за період з 01.01.2016 по 31.05.2018 становить 26966,81 грн. Доплата розміру пенсії за січень-травень 2018 року в сумі 4649,45 грн. виплачено ОСОБА_3 у червні 2018 року. Виплата різниці пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде здійснена відповідно до постанови Кабінету Міністрів України № 103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» від 21.02.2018.

Проте, до даного листа не було додано жодного доказу на підтвердження повного виконання рішення Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17.

Зважаючи на відсутність у державного виконавця доказів повного виконання рішення суду у ВП № 56973679, 09.11.2018 державним виконавцем Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві Бялим Максимом Глібовичем прийнято постанову про накладання штрафу за невиконання рішення суду в розмірі 10200 грн. у виконавчому провадженні ВП № 56973679 щодо примусового виконання виконавчого листа Окружного адміністративного суду м. Києва у справі № 826/17332/17, виданого 17.04.2018.

У судовому засіданні представник позивача підтвердила, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в м. Києві не було надано доказів виконання рішення суду в повному обсязі та здійснення відповідного перерахунку та виплати пенсії стягувачу.

Дослідивши та проаналізувавши наявні у справі матеріали (зокрема, матеріали виконавчого провадження) суд дійшов висновку про ненадання позивачем достатніх та належних документальних доказів на підтвердження обставин проведення перерахунку пенсії стягувачу у виконавчому провадженні. У надісланих до відповідача листах Головне управління загалом зазначило про проведення з 16.05.2018 перерахунку пенсії стягувачу та те, що виплата різниці пенсії на виконання рішення суду за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде здійснена на підставі постанови Кабінету Міністрів України № 103 від 22.02.2018.

Водночас, відомості про склад та конкретний розмір перерахованої пенсії Головне управління Пенсійного фонду України в м. Києві державному виконавцю не повідомило.

Таким чином, суд вважає, що на підставі наданих боржником (позивачем) документів, державний виконавець не мав змоги та обгрунтованих підстав зробити висновки про повне виконання боржником рішення суду.

Згідно з ч. ч. 1-3 ст. 90 КАС України суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв'язок доказів у їх сукупності.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Приписами ч. 2 ст. 77 КАС України передбачено, що в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Ураховуючи вищевикладене, суд дійшов до висновку про те, що державний виконавець Відділу примусового виконання рішень Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві Бялий Максим Глібович при прийнятті оскаржуваної постанови діяв на підставі та в межах своїх повноважень, а тому позовні вимоги є безпідставними та не підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 77, 90, 241 - 246, 250, 255, 287, 293, 295 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України,

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову Головного управління Пенсійного фонду України в м. Києві до Управління державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в м. Києві про визнання дій протиправними та скасування постанови відмовити.

Рішення набирає законної сили відповідно до ст. 255 КАС України та може бути оскаржене протягом десяти днів з моменту проголошення до Шостого апеляційного адміністративного суду.

Суддя Н.М. Шевченко