ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про залишення позову без розгляду
28 лютого 2019 року м. Київ № 640/21030/18
Окружний адміністративний суд м. Києва у складі: головуючого судді - Шевченко Н.М., розглянувши у письмовому порядку за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін заяву представника позивача про залишення позову без розгляду у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернулась ОСОБА_1 з позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 21.01.2019 відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
27.02.2019 до суду від представника позивача надійшла заява про залишення позову без розгляду, на підставі п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України.
Крім того, представником позивача повідомлено, що після відкриття провадження у даній справі, оскаржуване позивачем податкове повідомлення-рішення було відкликане, що підтверджується листом Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві № 86521/м/26-15-13-10-22 від 21.12.2018, у зв'язку з чим, актуальність розгляду даної справи відпала.
Суд вважає за необхідне зазначити наступне.
Відповідно до положень п. 5 ч. 1 ст. 240 КАС України суд своєю ухвалою залишає позов без розгляду, якщо надійшла заява позивача про залишення позову без розгляду.
Про залишення позову без розгляду суд постановляє ухвалу. Ухвала суду про залишення позову без розгляду може бути оскаржена. (ч. 3 ст. 240 КАС України)
В ухвалі про залишення позову без розгляду можуть бути вирішені питання про розподіл між сторонами судових витрат, про повернення судового збору з бюджету. (ч. 5 ст. 240 КАС України)
Ураховуючи вищевикладене, суд приходить до висновку про те, що адміністративний позов підлягає залишенню без розгляду.
Також, у заяві про залишення позову без розгляду представник позивача просить вирішити питання про повернення судового збору з бюджету.
Відповідно до приписів ч. 2 ст. 132 КАС України розмір судового збору, порядок його сплати, повернення і звільнення від сплати встановлюються законом.
Умови та порядок повернення сплаченого судового збору встановлено ст. 7 Закону України «Про судовий збір».
Згідно вимог п. 4 ч. 1 ст. 7 Закону України «Про судовий збір» сплачена сума судового збору повертається за клопотанням особи, яка його сплатила за ухвалою суду в разі залишення заяви або скарги без розгляду (крім випадків, якщо такі заяви або скарги залишені без розгляду у зв'язку з повторним неприбуттям або залишенням позивачем судового засідання без поважних причин та неподання заяви про розгляд справи за його відсутності, або неподання позивачем витребуваних судом матеріалів, або за його заявою (клопотанням).
Оскільки позовну заяву залишено без розгляду за заявою представника позивача, у суду відсутні визначені законом підстави для повернення сплаченого судового збору.
Керуючись статтями 240, 241 - 243, 248, 256, 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України, статтею 7 Закону України «Про судовий збір»,
1.Клопотання представника позивача про залишення позовної заяви без розгляду задовольнити.
2.Позовну заяву ОСОБА_1 до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві про визнання протиправним та скасування рішення залишити без розгляду.
3.У задоволенні заяви представника позивача про повернення судового збору відмовити.
Ухвала набирає законної сили в порядку, визначеному ст. 256 КАС України і може бути оскаржена за правилами, встановленими статтями 293 - 297 Кодексу адміністративного судочинства України відповідно.
Суддя Н.М.Шевченко