ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
про повернення позовної заяви
28 лютого 2019 року м. Київ № 640/1506/19
Суддя Окружного адміністративного суду міста Києва Донець В.А., розглянувши позовну заяву і додані до неї матеріали
Товариства з обмеженою відповідальністю "С К С"
доДержавної фіскальної служби України
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії,
Товариство з обмеженою відповідальністю "С К С" звернулось до суду з позовом про: визнання противоправним та скасування рішення Державної фіскальної служби України № 913003/36088095 від 11.09.2018 про відмову в реєстрації податкової накладної від 06.04.2018 року № 2000228; зобов'язання відповідача зареєструвати податкову накладну від 06.04.2018 №2000228 в Єдиному державному реєстрі податкових накладних датою її подання.
Ухвалою суду Окружного адміністративного суду міста Києва від 04.02.2019 позовну заяву ТОВ "С К С" залишено без руху та надано позивачу десять днів з дня наступного за днем отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху для усунення недоліків позовної заяви.
Вказана ухвала отримана представником ТОВ "С К С" 13.02.2019, що підтверджується наявним у матеріалах справи рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення з ухвалою від 04.02.2018 про залишення позовної заяви без руху, з відміткою про отримання.
Представником позивача 25.02.2019, на виконання вимог ухвали суду від 04.02.2018, подано заяву копії довіреності та свідоцтва.
В ухвалі суду від 04.02.2019 зазначено, що позивач оскаржує рішення Комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 11.09.2018 №913003/36088095, водночас рішенням Комісії з розгляду скарг від 28.09.2018 залишено скаргу позивача без задоволення, рішення - без змін. До суду позивач звернувся 28.01.2019, тобто з пропущенням тримісячного строку, встановленого частиною четвертою статті 122 КАС України.
Представником на усунення недоліків не подано заяви про поновлення строку, позовна заява не містить обґрунтувань звернення до суду в межах тримісячного строку або іншого строку. В заяві про усунення недоліків зазначено, що незареєстрована податкова накладна впливає на формування показників розділу "податкові зобов'язання" податкової декларації з податку на додану вартість та унеможливлює декларування та самостійне узгодження сум податкового зобов'язання з податку на додану вартість, тому за аналогією з відносинами та порядком узгодження податкових зобов'язань, визначених контролюючим органом, суд застосовує строк давності 1095 днів відповідно до пункту 102.1 статті 102 Податкового кодексу України.
Відповідно до статті 122 КАС України (у редакції, чинній на час звернення позивача до суду) позов може бути подано в межах строку звернення до адміністративного суду, встановленого цим Кодексом або іншими законами (частина перша), якщо законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень (частина четверта).
Отже, станом на час виникнення спірних відносин та на момент звернення позивача до суду КАС України передбачено, що строки звернення до суду можуть бути встановлені іншими законами України та регламентовано строк звернення до суду в разі, коли позивач скористався процедурою досудового врегулювання спору, яка передбачена відповідним законом. В ухвалі суду про залишення позовної заяви без руху суд зазначив, що до спірних відносин підлягає застосуванню положення частини четвертої статті 122 КАС України, за якою законом передбачена можливість досудового порядку вирішення спору і позивач скористався цим порядком, або законом визначена обов'язковість досудового порядку вирішення спору, то для звернення до адміністративного суду встановлюється тримісячний строк, який обчислюється з дня вручення позивачу рішення за результатами розгляду його скарги на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень. Якщо рішення за результатами розгляду скарги позивача на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень не було прийнято та (або) вручено суб'єктом владних повноважень позивачу у строки, встановлені законом, то для звернення до адміністративного суду встановлюється шестимісячний строк, який обчислюється з дня звернення позивача до суб'єкта владних повноважень із відповідною скаргою на рішення, дії або бездіяльність суб'єкта владних повноважень.
У даному випадку позивач скористався процедурою досудового врегулювання спору щодо оскарження рішення комісії про відмову в реєстрації податкової накладної, водночас до суду звернувся з пропущенням тримісячного строку: позивачем 19.09.2018 до ДДФС України подано скаргу на рішення комісії; рішенням комісії ДФС України від 28.09.2018 №33338/36088095/2 залишено скаргу без задоволення, рішення комісії без змін; позовну заяву подано 28.01.2019.
Щодо тверджень представника позивача про застосування положень спеціального закону - Податкового кодексу України, то суд зазначає, що згідно з пунктом 56.18 статті 56 ПК України з урахуванням строків давності, визначених статтею 102 цього Кодексу, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу у будь-який момент після отримання такого рішення. За змістом статті 102 ПК України строк давності становить 1095 днів. Водночас статтею 56 ПК України встановлено право досудового врегулювання спору в разі незгоди з рішенням контролюючого органу та регламентовано відповідну процедуру.
Відповідно до пункту 56.19 статті 56 ПК України в разі коли до подання позовної заяви проводилася процедура адміністративного оскарження, платник податків має право оскаржити в суді податкове повідомлення-рішення або інше рішення контролюючого органу про нарахування грошового зобов'язання протягом місяця, що настає за днем закінчення процедури адміністративного оскарження відповідно до пункту 56.17 цієї статті.
Підпунктом 56.17.3 пункту 56.17 статті 56 ПК України передбачено, що процедура адміністративного оскарження закінчується днем отримання платником податків рішення центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.
Отже, ПК України також встановлено спеціальний строк звернення до суду в разі застосування процедури досудового врегулювання спору шляхом оскарження рішення контролюючого органу, який становить один місяць.
На думку суду, доводи позивача про застосування 1095 днів є помилковими, тому суд констатує пропущення позивачем тримісячного строку звернення до суду.
Відповідно до пункту 9 частини четвертої статті 169 КАС України позовна заява повертається позивачеві у випадках, передбачених частиною другою статті 123 цього Кодексу.
Згідно з частиною другою статті 122 КАС України якщо заяву не буде подано особою в зазначений строк або вказані нею підстави для поновлення строку звернення до адміністративного суду будуть визнані неповажними, суд повертає позовну заяву.
З огляду на те, що суд дійшов висновку про пропущення позивачем строку звернення до суду, визначеного частиною четвертою статті 122 КАС України, представником позивача в заяві на усунення недоліків позовної заяви не зазначено та не обґрунтовано поважності причин пропущення такого строку, не подано заяву про поновлення строку, позовна заява підлягає поверненню.
Керуючись частиною другою 123, пунктом 9 частини четвертої статті 169 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,
Повернути позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю "С К С" про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити дії.
Роз'яснити позивачеві, що повернення позовної заяви не позбавляє права повторного звернення до адміністративного суду в порядку, встановленому законом.
Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п'ятнадцяти днів з дня її проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини ухвали суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення. Учасник справи, якому повне рішення або ухвала суду не були вручені у день її проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Згідно зі статтею 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її проголошення, якщо інше не передбачено цим Кодексом. Ухвала, постановлена судом поза межами судового засідання або в судовому засіданні у разі неявки всіх учасників справи, під час розгляду справи в письмовому провадженні, набирає законної сили з моменту її підписання суддею (суддями).
Суддя В.А. Донець