Рішення від 27.02.2019 по справі 826/7581/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 лютого 2019 року № 826/7581/18

Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Аверкової В.В., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження, без виклику сторін, адміністративну справу

за позовом Фізичної особи-підприємця ОСОБА_1

до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві

про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від

02 березня 2018 року №0010221409

ВСТАНОВИВ:

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 (далі по тексту - позивач, ФОП ОСОБА_1) звернулась до Окружного адміністративного суду міста Києва з адміністративним позовом до Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (далі по тексту - відповідач, ГУ ДФС у м. Києві) про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02 березня 2018 року №0010221409.

Позовні вимоги обґрунтовуються тим, що висновки в акті фактичної перевірки від 21 лютого 2018 року є помилковими, а прийняте податкове повідомлення-рішення на підставі зазначеного акту є протиправним та підлягає скасуванню.

Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін.

Також вказаною ухвалою зобов'язано відповідача надати суду, протягом 15-ти днів з дня отримання ухвали суду про відкриття провадження, відзив на позовну заяву відповідно до статті 162 Кодексу адміністративного судочинства України.

Відповідач ухвалу Окружного адміністративного суду міста Києва про відкриття провадження в адміністративній справі отримав 30 травня 2018 року, що підтверджується матеріалами справи.

Як вбачається з КП «Діловодства спеціалізованого суду» відзив на позовну заяву в адміністративній справі №826/7581/18 відповідачем було помилково подано 18 липня 2018 року до адміністративної справи 826/15351/17, яка знаходилась в провадженні судді Шевченко Н.М. 10 вересня 2018 року вказаний відзив було зареєстровано в адміністративній справі 826/7581/18.

Отже, відповідач заперечив проти позову та просив суд відмовити у його задоволенні у повному обсязі, зазначивши, що перевіркою встановлено не оприбуткування готівкових коштів в день фактичних надходжень на загальну суму 18 556,50 грн, чим порушено п. 2.6 Положення про ведення касових операцій у національній валюті в Україні (затверджено постановою Правління Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 та зареєстровано в Міністерстві юстиції України 13 січня 2005 року за №40/10320) зі змінами та доповненнями. На підставі акта перевірки відповідачем прийнято податкове повідомлення-рішення від 02 березня 2018 року №0010221409, згідно з яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 92 832,50 грн (18 556,80 грн х 5) за не оприбуткування готівкових коштів в КОРО.

До Окружного адміністративного суду міста Києва надійшла відповідь позивача на відзив на позовну заяву. У вказаній відповіді позивач зазначив, що наведені відповідачем у відзиві підстави не спростовують доводів позовної заяви.

14 грудня 2018 року через канцелярію суду від позивача надійшли додаткові пояснення, до яких додано копії витягів з книг обліку і витрат від 12 листопада 2013 року №17-4177/2390 та від 06 вересня 2017 року №2863/17-417.

Розглянувши матеріали справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, об'єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд зазначає наступне.

На підставі наказу від 30 січня 2018 року № 1537 про проведення фактичних перевірок, в період з 12 лютого 2018 року по 21 лютого 2018 року посадовими особами Головного управління Державної фіскальної служби у місті Києві проведено фактичну перевірку фізичної особи-підприємця ОСОБА_1, за адресою: АДРЕСА_1.

За результатами вказаної перевірки 21 лютого 2018 року складено акт (довідку) фактичної перевірки №002153, яким встановлено не оприбуткування готівкових коштів в день їх фактичних надходжень на загальну суму 18 566,50 грн, чим порушено пункту 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29 вересня 2010 року №878 «Про здійснення розрахунків за продані товари (надані послуги) з використанням спеціальних платіжних засобів» та пункту 2.6. глави 2 Положення «Про ведення касових операцій у Національній валюті в Україні» затвердженого постановою Національного банку України від 15 грудня 2004 року №637 (зі змінами та доповненнями).

У вказаному акті зазначено, що в ході проведення перевірки встановлено:

факти неоприбуткування готівкових коштів в розділ 2 (облік руху готівки) книги обліку розрахункових операцій (далі по тексту - КОРО) від 26 квітня 2016 року №2653008558 р/4 на підставі фіскальних звітних чеків «Z» - звітів №0752 за 18 травня 2016 року в сумі 2227,00 грн, та №0757 за 23 травня 2016 року в сумі 2152,00 грн, а саме у графі 5 розділу 2 КОРО від 26 квітня 2016 року №2653008558 р/4 відсутній облік готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків «Z» - звітів за 18 травня 2016 рік та 23 травня 2016 рік;

неоприбуткування готівкових коштів в розділ 2 (облік руху готівки) КОРО від 20 грудня 2016 року №2653008558 р/5 на підставі фіскальних звітних чеків «Z» - звітів №0941 за 30 грудня 2016 року в сумі 5946 грн 30 коп. та №1089 за 04 липня 2017 року в сумі 4569 грн 70 коп., а саме у графі 5 розділу 2 КОРО від 20 грудня 2016 року №2653008558 р/5 відсутній облік готівкових коштів на підставі фіскальних звітних чеків за 30 грудня 2016 року та 04 липня 2017 року;

факт неоприбуткування готівкових коштів в розділ 2 (облік руху готівки) КОРО від 14 серпня 2017 року №2653008558 р/6 на підставі фіскальних звітних чеків «Z» - звітів №1217 за 06 грудня 2017 року в сумі 3671,50 грн, а саме у графі 5 розділу 2 КОРО від 14 серпня 2017 року №2653008558 р/6 не здійснено облік готівкових коштів на підставі фіскального звітного чеку «Z» - звіту за 06 грудня 2017 року.

До вказаного акту представником за довіреністю ОСОБА_2 надано письмові пояснення щодо викладених в акті фактичної перевірки порушень. З вказаних пояснень вбачається, що готівкові кошти на підставі фіскальних звітних чеків обліковані в книгах КОРО попереднім днем у зв'язку з помилкою касира-адміністратора. Також зазначено, що фактично готівка оприбуткована попередніми днями по усіх зазначених в акті перевірки випадках.

За результатами акту перевірки ГУ ДФС у м. Києві прийнято податкове повідомлення-рішення від 02 березня 2018 року №0010221409, згідно з яким до позивача застосовані штрафні (фінансові) санкції у сумі 92 832,50 грн (18 566,50 грн х5) за не оприбуткування готівки коштів в КОРО.

Вказане податкове повідомлення-рішення було оскаржене позивачем до Державної фіскальної служби України.

Рішенням Державної фіскальної служби України від 03 травня 2018 року №6335/Г/99-99-03-01-25, скаргу позивача залишено без задоволення, а податкове повідомлення-рішення від 02 березня 2018 року №0010221409 - без змін.

Фізична особа-підприємець ОСОБА_1 не погоджуючись з вказаним податковим повідомленням-рішенням, звернулась до суду з даним позовом.

Досліджуючи наявні в матеріалах справи докази, суд зазначає наступне.

Порядок ведення касових операцій у національній валюті України підприємствами (підприємцями), а також окремі питання організації банками роботи з готівкою регулюються Положенням про ведення касових операцій, затвердженим постановою Правління Національного банку України від 15.12.2004 № 637, зареєстрованою в Міністерстві юстиції України 13.01.2005 за №40/10320 (далі - Положення №637).

Пунктом 2.2 Положення №637 передбачено, що підприємства (підприємці) здійснюють розрахунки готівкою між собою і з фізичними особами (громадянами України, іноземцями, особами без громадянства, які не здійснюють підприємницької діяльності) через касу як за рахунок готівкової виручки, так і за рахунок коштів, одержаних із банків. Зазначені розрахунки проводяться також шляхом переказу готівки для сплати відповідних платежів.

Підприємства (підприємці) здійснюють облік операцій з готівкою у відповідних книгах обліку.

Згідно з пунктом 2.6 Положення №637, уся готівка, що надходить до кас, має своєчасно (у день одержання готівкових коштів) та в повній сумі оприбутковуватися.

Відповідно до пункту 1.2 Положення №637, оприбуткуванням готівки є проведення підприємствами і підприємцями обліку готівки в касі на повну суму її фактичних надходжень у касовій книзі, книзі обліку доходів і витрат, книзі обліку розрахункових операцій.

За визначенням згідно з пунктом 1.2 Положення №637, книга обліку доходів і витрат - документ установленої форми, що застосовується відповідно до законодавства України для відображення руху готівки. Форму відповідної книги обліку доходів і витрат установлено Державною податковою адміністрацією України.

Наказом Міністерства доходів і зборів України від 16 вересня 2013 року №481 затверджено Порядок ведення Книги обліку доходів і витрат, яку ведуть фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, і фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі по тексту - Порядок № 481).

Пунктом 1 Порядку № 481 передбачено, що відповідно до пункту 177.10 статті 177 та пункту 178.6 статті 178 розділу ІV Податкового кодексу України (далі - Кодекс) фізичні особи - підприємці, крім осіб, що обрали спрощену систему оподаткування, та фізичні особи, які провадять незалежну професійну діяльність (далі - самозайняті особи), зобов'язані вести Книгу обліку доходів і витрат (далі - Книга), у якій за підсумком робочого дня, протягом якого отримано дохід, на підставі первинних документів здійснюються записи про отримані доходи та документально підтверджені витрати.

Відповідно до пункту 7 Порядку № 481, фізичні особи - підприємці, зареєстровані як платники податку на додану вартість, не включають до витрат і доходу суми податку на додану вартість, що входять до ціни придбаних або проданих товарів (робіт та послуг).

Абзацом 4 пункту 4.2 Положення №637, відокремлені підрозділи підприємств, страхові агенти, брокери, розповсюджувачі лотерей, які здійснюють готівкові розрахунки із застосуванням РРО або РК та веденням КОРО, але не проводять операцій з приймання (видачі) готівки за касовими ордерами, а також підприємці касової книги не ведуть.

Згідно з абзацом 3 пункту 2.6 Положення №637, у разі проведення готівкових розрахунків із застосуванням РРО або використанням РК оприбуткуванням готівки є здійснення обліку зазначених готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО (даних РК).

Суми готівки, що оприбутковуються, мають відповідати сумам, визначеним у відповідних касових (розрахункових) документах.

Статтею 1 Указу Президента України «Про застосування штрафних санкцій за порушення норм з регулювання обігу готівки» (зі змінами та доповненнями) від 12.06.1995 № 436/95 (далі - Указ №436/95) встановлено, що у разі порушення юридичними особами всіх форм власності, фізичними особами - громадянами України, іноземними громадянами та особами без громадянства, які є суб'єктами підприємницької діяльності, а також постійними представництвами нерезидентів, через які повністю або частково здійснюється підприємницька діяльність, норм з регулювання обігу готівки у національній валюті, що встановлюються Національним банком України, до них застосовуються фінансові санкції у вигляді штрафу.

Відповідно абзацу 3 цієї ж статті, за неоприбуткування (неповне та/або несвоєчасне) оприбуткування у касах готівки до суб'єктів господарювання, перелічених у пункті 1 Указу №436/95, застосовується штраф у п'ятикратному розмірі неоприбуткованої суми.

Досліджуючи обставини оприбуткування позивачем готівки, судом встановлене наступне.

Як вбачається з матеріалів справи, фізична особа-підприємець ОСОБА_1, за місцем розташування своєї господарської одиниці (салон краси «ІНФОРМАЦІЯ_1»), що розташована за адресою: АДРЕСА_1, здійснює господарську діяльність з використанням реєстратора розрахункових операцій моделі МІНІ-Т 400 МЕ, заводський номер ПБ 41012393732, фіскальний номер 2653008558. На вказаний РРО в ДПІ у Дніпровському районі зареєстровані КОРО: дата реєстрації 26 квітня 2016 року №2653008558р; дата реєстрації 20 грудня 2016 року №2653008558р/5; 14 серпня 2017 року№2653008558р/6.

Отже, у даному випадку, оприбуткуванням готівки для позивача є здійснення обліку готівкових коштів у повній сумі їх фактичних надходжень у книзі обліку розрахункових операцій на підставі фіскальних звітних чеків РРО.

З наданої позивачем копії Книги обліку розрахункових операцій №2653008558р/4 вбачається, що у розділі 2 «Облік руху готівки» зазначено:

дата - 17.05.2016, Номер Z-звіту 752, службова видача 2 227,00 грн, а зі сторінки з місцем для вклеювання чеків вбачається відповідний фіскальний звітний чек Номер Z-звіту №0752 на суму 2 227,00 грн (1855,83 грн + ПДВ 371,17 грн) від 18.05.2016;

дата - 23.05.2016, Номер Z-звіту 757, службова видача 2 152,00 грн, а зі сторінки з місцем для вклеювання чеків вбачається відповідний фіскальний звітний чек Номер Z-звіту №0757 на суму 2 152,00 грн (1793,33 грн + ПДВ 358,67 грн) від 24.05.2016.

З наданої позивачем копії Книги обліку розрахункових операцій №2653008558р/5 вбачається, що у розділі 2 «Облік руху готівки» зазначено:

дата - 29.12.2016, Номер Z-звіту 941, службова видача 5 946,30 грн, а зі сторінки з місцем для вклеювання чеків вбачається відповідний фіскальний звітний чек Номер Z-звіту №0941 на суму 5 946,30 грн (4 955,25 грн + ПДВ 991,05 грн) від 30.12.2016;

дата - 03.07.2017, Номер Z-звіту 1089, службова видача 4 569,70 грн, а зі сторінки з місцем для вклеювання чеків вбачається відповідний фіскальний звітний чек Номер Z-звіту №1089 на суму 4 569,70 грн (3808,08 грн + ПДВ 781,62 грн) від 04.07.2017.

З наданої позивачем копії Книги обліку розрахункових операцій №2653008558р/6 вбачається, що у розділі 2 «Облік руху готівки» зазначено:

дата - 05.12.2017, Номер Z-звіту 1217, службова видача 3 671,50 грн, а зі сторінки з місцем для вклеювання чеків вбачається відповідний фіскальний звітний чек Номер Z-звіту №1217 на суму 3 671,50 грн (3059,58 грн + ПДВ 611,92 грн) від 06.12.2016.

В матеріалах справи наявне письмове пояснення, з якого вбачається, що готівкові кошти на підставі фіскальних звітних чеків обліковані в Книгах ОРО попереднім днем у зв'язку з помилкою касира-адміністратора.

Крім того, позивачем наданні копії витягів з книг обліку доходів і витрат від 12 листопада 2013 року №17-4177/2390 та від 06 вересня 2017 року №2863/17-417, з яких вбачається, що 17.05.2016 сума доходу отриманого 1855,83 грн; 23.05.2016 сума доходу отриманого 1793,33 грн; 29.12.2016 сума доходу отриманого 4 955,25 грн; 03.07.2017 сума доходу отриманого 3808,08 грн та 05.12.2017 сума доходу отриманого 3059,58 грн.

Наведене свідчить, що ФОП ОСОБА_1 вчинила відповідні дії по оприбуткування готівки у касі, однак допустила описку при вчиненні відповідного запису у книзі обліку розрахункових операцій та в книзі обліку доходів і витрат.

Таким чином, з огляду на те, що об'єктивною стороною такого правопорушення як неоприбуткування готівки, є приховування виручки, тоді як проведення готівкових коштів через зареєстрований, опломбований та переведений у фіскальний режим роботи РРО із роздрукуванням фіскальних чеків сум розрахунків та належним заповненням у КОРО сум розрахунків є свідченням їх занесення до фіскальної пам'яті, що виключає приховування відповідної суми виручки, суд вбачає відсутність в даному випадку у контролюючого органу підстав для застосування до позивача штрафних (фінансових) санкцій (штрафів) за порушення норми п. 2.6 гл. 2 Положення № 637.

На думку суду, у межах спірних правовідносин не було правових підстав для застосування до позивача штрафних санкцій за не оприбуткування готівки, оскільки допущені описки при внесені записів в книгу обліку розрахункових операцій не вплинули на фактичне оприбуткування отриманих сум.

Враховуючи вищенаведене та наявні матеріали справи, суд приходить до висновку, що прийняте відповідачем податкове повідомлення-рішення від 02 березня 2018 року №0010221409, яким до позивача застосовані фінансові санкції за несвоєчасне оприбуткування готівки у сумі 92 832,50 грн, є неправомірним та відповідно підлягає скасуванню.

Статтею 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини першої статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Відповідно до частини другої статті 2 названого Кодексу у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України судові витрати підлягають відшкодуванню в повному обсязі.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 72-77, 139, 242- 243, 245-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 - задовольнити повністю.

2. Визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення-рішення Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві від 02 березня 2018 року №0010221409.

3. Стягнути на користь фізичної особи-підприємця ОСОБА_1 (АДРЕСА_3, РНОКПП НОМЕР_2) судові витрати в сумі 928,34 гривня (дев'ятсот двадцять вісім гривень 34 копійки) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної фіскальної служби у м. Києві (04116, м. Київ, вул. Шолуденка, 33/19, код ЄДРПОУ 39439980).

Рішення суду, відповідно до частини першої статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України, набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Рішення суду може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня його проголошення за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції

Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.

Суддя В.В. Аверкова