Рішення від 27.02.2019 по справі 826/11523/18

ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1

Вн. №27/393

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

м. Київ

27 лютого 2019 року № 826/11523/18

За позовом Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у місті Києві

До Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін"

Про визнання протиправними та скасування податкових повідомлень-рішень від 29.08.17 р.

Суддя О.В.Головань

Обставини справи:

Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося до Окружного адміністративного суду м. Києва з позовом до Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін" про застосування заходів реагування у вигляді часткового зупинення експлуатації приміщень, а саме: складу готової продукції, розташованого по вулиці Короленківській, 3 в Голосіївському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

01.10.2018 р. суд перейшов до розгляду справи в порядку письмового провадження згідно п. 9 ст. 205 КАС України.

Ознайомившись з матеріалами справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -

ВСТАНОВИВ:

На підставі наказу від 16.05.2018 р. №300 Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві "Про проведення планових перевірок", вирішено провести планову перевірку додержання (виконання) вимог законодавства у сфері пожежної безпеки Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін" (код 00309252), м. Київ, вул. Короленківська, 3.

Перевірка вказаного об'єкта проведена у період з 12.06.2018 р. по 15.06.2018 р. згідно посвідчення на проведення перевірки від 29.05.2018 р. №1597, про що складено акт №162.

Під час перевірки був присутній представник Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін" Юрчик М.С.

Згідно акту встановлено наступні порушення норм пожежної і техногенної безпеки, які створюють загрозу життю та здоров'ю людей, а саме:

1. На об'єкті відсутній документ (наказ, інструкція тощо) яким встановлений протипожежний режим, який включає: порядок утримання шляхів евакуації; визначення спеціальних місць для куріння; питань пожежної безпеки, а також проведення з працівниками протипожежних інструктажів та занять з пожежно-технічного мінімуму з призначенням відповідальних за їх проведення; порядок організації експлуатації і обслуговування наявних засобів протипожежного захисту; на порушення розділу ІІ, п.3 Правил пожежної безпеки України.

2. У приміщеннях на видимих місцях біля телефонів відсутні таблички із зазначенням номера телефону для виклику пожежно-рятувальних підрозділів на порушення розділу ІІ, п.7 Правил пожежної безпеки України.

3. Територія об'єкта, а також будинки, споруди, приміщення не забезпечені відповідними знаками безпеки. Знаки безпеки, їх кількість, а також місця їх встановлення повинні відповідати ДСТУ ІSО 6309:2007 "Протипожежний захист. Знаки безпеки. Форма та колір" (ІSО 6309:1987, ІDТ) та ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальные и знаки безопасности" на порушення розділу ІІ, п.8 Правил пожежної безпеки України.

4. Члени добровільної пожежної дружини не застраховані від нещасних випадків у страховій компанії на порушення п.16 ДПО.

5. Посадові особи та працівники не пройшли навчання та перевірку знань з питань пожежної безпеки у порядку, встановленому ПКМУ від 26.06.2013 року №444 на порушення розділу ІІ, п. 16 Правил пожежної безпеки України.

6. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів на порушення розділу ІV п. 1.6 Правил пожежної безпеки України.

7. Допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж на порушення розділу ІV п.1.8 Правил пожежної безпеки України.

8. Не надані підтверджуючі документи, щодо технічного обслуговування системи пожежної сигналізації, пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В.2.5-56.2014 "Системи протипожежного захисту" на порушення розділу V п.1.4, п. 7.2.2. Правил пожежної безпеки України ДБН В.2.5-56.2014.

Загальні порушення склад готової продукції Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін".

9. Експлуатація електроустановок не відповідає вимогам ПУЕ, Правил технічної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Мінпаливенерго України від 25.07.2006 року №258, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 25.10.2006 року за № 1143/13017, Правил безпечної експлуатації електроустановок споживачів, затверджених наказом Держнагладохоронпраці від 09.01.1998 року №4, зареєстрованих у Міністерстві юстиції України 10.02.1998 року за №93/9533 на порушення розділу ІV п. 1.1 Правил пожежної безпеки України.

10. З'єднання, відгалуження та окінцювання жил проводів і кабелів виконано не за допомогою опресування, зварювання, паяння або затискачів на порушення розділу ІV п. 1.6 Правил пожежної безпеки України.

11. Допускається експлуатація тимчасових дільниць електромереж на порушення розділу ІV п.1.8 Правил пожежної безпеки України.

12. Відстань від кабелів до ізольованих проводів, прокладених відкрито, до місць відкритого зберігання (розміщення) горючих матеріалів менше і метра на порушення розділу ІV п.1.12 Правил пожежної безпеки України.

13. Відсутній акт проведення прихованих робіт на прокладання незахищених проводів та захищених проводів (кабелів) з оболонками з горючих матеріалів на порушення розділу ІV п. 1.12 Правил пожежної безпеки України.

14. Допускається: захаращування шляхів евакуації різними матеріалами; замикання евакуаційного виходу на навісні замки на порушення розділу ІІІ п.2.37 Правил пожежної безпеки України.

15. За наявності людей у приміщенні двері 2-го евакуаційного виходу не замикаються на внутрішні запори, які відкриваються зсередини без ключа на порушення розділу ІІІ п. 2.27 Правил пожежної безпеки України.

16. Дерев'яні конструкції складу готової продукції, не оброблені вогнезахисною сумішшю на порушення розділу ІІІ п.2.5 Правил пожежної безпеки України.

17. Повітроводи вентиляційної системи не виконані з нормованою межею вогнетривкості на порушення розділу ІV п. 2.18, п. 10.7.1 Правил пожежної безпеки України ДБН В.2.5-56:2014.

18. Внутрішні металеві сходи не виконані з межею вогнестійкості 60 хвилин на порушення розділу ІІІ п. 2.23 Правил пожежної безпеки України.

19. Допускається: використання побутових електронагрівальних приладів без негорючих теплоізоляційних підставок та в місцях (приміщеннях), де їх застосування заборонено; використання в пожежонебезпечних зонах світильників з лампами розжарювання без захисного суцільного скла (ковпаків), а також з відбивачами і розсіювачами, виготовленими з горючих матеріалів на порушення розділу ІV п. 1.18 Правил пожежної безпеки України.

21. Пожежні щити (стенди) та засоби пожежогасіння не пофарбовані у відповідні кольори згідно з ГОСТ 12.4.026-76 "ССБТ. Цвета сигнальние и знаки безопасности" на порушення розділу V п. 3.11 Правил пожежної безпеки України.

22. Не надані підтверджуючі документи, щодо технічного обслуговування системи пожежної сигналізації, пожежогасіння відповідно до вимог ДБН В2.5.-56.2014 "Системи протипожежного захисту" на порушення розділу V п. 1.4, п. 7.2.2. Правил пожежної безпеки України та ДБН В.2.5-56-2014.

23. Для відключення силових та освітлювальних мереж приміщень з вибухонебезпечними і пожежонебезпечними зонами будь-якого класу, складу готової продукції, апарати відключення (вимикачі) не винесені поза межі (назовні) вказаних приміщень на негорючі стіни (перегородка) або на окремі спори. Спільні апарати відключення (вимикачі) слід розташовувати в ящиках з негорючих матеріалів або в нішах, які мають пристосування для пломбування та замикання на замок на порушення розділу ІV п. 1.15 Правил пожежної безпеки України.

Акт підписано представником відповідача без пояснень і зауважень.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу цивільного захисту України у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожеженебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Оскільки виявлені порушення створюють загрозу життю та здоров'ю людей, Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві звернулося з позовом до суду про часткове зупинення експлуатації приміщень, а саме: складу готової продукції, розташованого по вулиці Короленківській, 3 в Голосіївському районі м. Києва до повного усунення порушень, зазначених в акті перевірки.

Під час розгляду справи на підставі заяви Приватного акціонерного товариства швейна фабрика "Воронін" Головним управлінням Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві проведено повторну позапланову перевірку щодо додержання вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки на підставі наказу від 20.08.18 р. №507, про що складено акт №280, згідно якого виявлено три порушення, а саме -

1. Дерев'яні конструкції складу готової продукції, не оброблені вогнезахисною сумішшю на порушення розділу ІІІ п.2.5 Правил пожежної безпеки в Україні НАПБ А 01-001-2014.

2. Повітроводи вентиляційної системи складу готової продукції, не виконані з нормованою межею вогнетривкості на порушення розділу ІV п. 2.18, п. 10..7.1 Правил пожежної безпеки України, ДБН В.2.5-56:2014 "Системи протипожежного захисту".

3. Внутрішні металеві сходи складу готової продукції, не виконані з межею вогнестійкості 60 хвилин на порушення розділу ІІІ п. 2.23 Правил пожежної безпеки України.

Акт підписано представником відповідача та надано пояснення: порушення, які залишились, стосуються до складу готової продукції, який на даний час не використовуються і вирішується питання про його знесення.

Позивач - Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у м. Києві - вважає, що залишені неусуненими порушення вимог законодавства є такими, що створюють загрозу життю та здоров'ю людей, тому підтримує позовні вимоги.

Відповідач - Приватне акціонерне товариство швейна фабрика "Воронін" - проти задоволення позовних вимог заперечив з таких підстав.

Відповідач зазначає, що порушення у сфері техногенної та пожежної безпеки усунуті, що підтверджується наявними доказами та актом позапланової перевірки № 280.

Згідно припису були проведені необхідні заходи по усуненню порушень та виконані відповідні роботи, а саме - повністю усунені порушення згідно пунктів 1-15 та з 19-22.

Порушення, які зазначені в акті, не відповідають дійсності, тому що на складі готової продукції є запасний вихід, який відкривається належним чином, а також на фабриці є місця для куріння з відповідним позначенням.

Крім того, фактично господарська діяльність на фабриці не ведеться, склад готової продукції не працює, а усі речі, та уся наявна продукція цілком вивезені та знаходяться на іншому складі, що підтверджується фотокартками та договорами суборенди.

Склад готової продукції взагалі ніяк не використовується та вирішується питання щодо його зносу.

Проаналізувавши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд дійшов висновку про їх необґрунтованість та відмовляє в їх задоволенні з таких підстав.

Згідно ст. 64 Кодексу цивільного захисту України від 02.10.12 р. № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, уповноважений організовувати та здійснювати державний нагляд (контроль) щодо виконання вимог законів та інших нормативно-правових актів з питань техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту і діяльності аварійно-рятувальних служб.

Центральний орган виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, реалізує повноваження безпосередньо і через свої територіальні органи в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі, районах, районах у містах, містах обласного, республіканського (Автономної Республіки Крим) значення.

До складу центрального органу виконавчої влади, який здійснює нагляд (контроль) у сфері техногенної та пожежної безпеки, і його територіальних органів входять: 1) органи державного нагляду у сфері пожежного нагляду; 2) органи державного нагляду у сфері цивільного захисту і техногенної безпеки; 3) підрозділи забезпечення та інші структурні підрозділи.

Згідно ст. 65 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) з питань, які визначені частиною першою статті 64 цього Кодексу щодо: 1) центральних органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, місцевих державних адміністрацій, інших державних органів та органів місцевого самоврядування.

Згідно ст. 66 Кодексу № 5403-VI центральний орган виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, здійснює державний нагляд (контроль) шляхом проведення планових та позапланових перевірок відповідно до закону.

Згідно ч. 1 ст. 67 Кодексу № 5403-VI до повноважень центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сфері техногенної та пожежної безпеки, належить:

1) здійснення державного нагляду (контролю) у сфері техногенної та пожежної безпеки, цивільного захисту щодо виявлення та запобігання порушенням вимог законодавства органами та суб'єктами господарювання, аварійно-рятувальними службами, зазначеними у статті 65 цього Кодексу; 11) складення актів перевірок, приписів про усунення порушень вимог законодавства у сфері цивільного захисту, техногенної та пожежної безпеки у разі виявлення таких порушень; 12) звернення до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення до повного усунення порушень вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, експлуатації будівель, об'єктів, споруд, цехів, дільниць, а також машин, механізмів, устаткування, транспортних засобів, зупинення проведення робіт, у тому числі будівельно-монтажних, випуску і реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту, надання послуг, якщо ці порушення створюють загрозу життю та/або здоров'ю людей.

Згідно ч. 2 ст. 68 Кодексу № 5403-VI у разі встановлення порушення вимог законодавства у сфері техногенної та пожежної безпеки, що створює загрозу життю та здоров'ю людей, посадові особи центрального органу виконавчої влади, який здійснює державний нагляд у сферах техногенної та пожежної безпеки, звертаються до адміністративного суду щодо застосування заходів реагування у вигляді повного або часткового зупинення роботи підприємств, окремих виробництв, виробничих дільниць, агрегатів, експлуатації будівель, споруд, окремих приміщень, випуску та реалізації пожежонебезпечної продукції, систем та засобів протипожежного захисту у порядку, встановленому законом.

Згідно ч. 7 ст. 7 Закону України "Про основні засади державного нагляду (контролю) у сфері господарської діяльності" на підставі акта, складеного за результатами здійснення заходу, в ході якого виявлено порушення вимог законодавства, орган державного нагляду (контролю) за наявності підстав для повного або часткового зупинення виробництва (виготовлення), реалізації продукції, виконання робіт, надання послуг звертається у порядку та строки, встановлені законом, з відповідним позовом до адміністративного суду. У разі необхідності вжиття інших заходів реагування орган державного нагляду (контролю) протягом п'яти робочих днів з дня завершення здійснення заходу державного нагляду (контролю) складає припис, розпорядження, інший розпорядчий документ щодо усунення порушень, виявлених під час здійснення заходу.

В даному випадку планова перевірка стану техногенної і пожежної безпеки у Приватному акціонерному товаристві швейна фабрика "Воронін" про що складено акт №162, а також наступні перевірки вказаного об'єкту, проведено з передбачених законодавством підстав, на виконання наказів ДСНС та Головного управління ДСНС у м. Києві.

Щодо виявлених порушень по суті суд зазначає наступне.

Згідно матеріалів справи за результатами повторної перевірки згідно акту №280 від 31.08.2018 р., виявлено три порушення, тобто, у порівнянні з первісною перевіркою згідно акту №162 від 15.06.2018 кількість порушень зменшилася з 23 до 3.

Вказане свідчить про вжиття відповідачем заходів до виконання вимог акту перевірки та винесеного припису, які могли бути усунені власними силами відповідача.

Щодо інших порушень, виявлених на складі готової продукції, і не усунених, позивача і суд повідомлено про те, що вказане приміщення не використовується та вирішується питання щодо його зносу, приміщення опечатане, готова продукція вивезена на інший склад (лист від 23.08.2018 р. №91 на адресу позивача).

Про це зазначено також в акті перевірки від 31.08.2018 р. №280 (зауваження представника відповідача), і це не заперечно в судовому засіданні представником позивача.

Відповідно, суд не може погодитися з висновком позивача про створення вказаними порушеннями загрози для життя та здоров'я людей.

На підставі вищевикладеного, ст. 241-246, 255, 257-262, 293, 295 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

1. В задоволенні позовних вимог відмовити.

2. Рішення може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя О.В. Головань

Повний текст рішення

виготовлено і підписано 27.02.19 р.