Рішення від 20.02.2019 по справі 540/2518/18

ХЕРСОНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

20 лютого 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/2518/18

14год. 58 хв.

Херсонський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого судді: Хом'якової В.В.,

при секретарі: Перебийніс Н.Ю., за участю представників відповідача Панічевої О.Г., Підопригори В.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

встановив:

ОСОБА_1 (надалі - позивач) звернулася до адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (надалі - відповідач), в якому просить (мовою оригіналу):

"Признать противоправным действия Главного управления ПФУ Херсонской области по выплате пенсии по случаю потери кормильца в неустановленном законом размере, обязать Главное управление ПФУ в Херсонской области осуществить перерасчёт и выплачивать истцу пожизненно пенсию по случаю потери кормильца, по материалам архивного пенсионного дела, как неработающему пенсионеру, с проведением индексации и компенсацией потери дохода, в соответствии с Законом Украины "О пенсионном обеспечении военнослужащих, лиц начальствующего и рядового состава органов внутренних дел и некоторых других лиц" от 09.04.1992г. № 2262-XII, в размере и на основании, определенных нормами действующего законодательства Украины на момент выплаты пенсии, не ниже двух определенных законом размеров прожиточного минимума для лиц, утративших трудоспособность, на текущий банковский счёт истца: № 1704406623, Приватбанк, счёт банка 25602799256330, код 14360570, начиная с 13.11.2017;

- в соответствии с п. 1 ч. 2 ст. 371 КАС Украины, с учётом установленного факта уклонения ответчика от надлежащего исполнения судебных решений, допустить немедленное исполнение решения суда в полном объеме заявленных исковых требований, путем взыскания всей суммы долга, начиная с 13.11.2017 г. по день фактической выплаты;

- в соответствии с ч. 1 ст. 372 КАС Украины, возложить обязанности по обеспечению исполнения решения суда на начальника Главного управления ПФУ Херсонской области.

- в соответствии с ч. 6 ст. 245, ст. 382 КАС Украины, обязать начальника Главного управления ПФУ Херсонской области в 14-дневный срок предоставить в суд отчет о выполнении судебного решения, обращённого к немедленному исполнению".

Позовні вимоги обгрунтовані, зокрема, тим, що всупереч набранню законної сили постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 по справі №821/981/18, Головним управлінням ПФУ у Херсонській області, в порушення положень ст. 46 Конституції України, статей 14, 36, 37, 63, 64 Закону України "Про пенсійне забезпечення військовослужбовців, осіб начальницького та рядового складу органів внутрішніх справ та деяких інших осіб" від 09.04.1992 № 2262-12 (далі - Закон № 2262-12), пенсію ОСОБА_2 по втраті годувальника поновлено у сумі 191,35 грн., тобто у розмірі, який склався ще н момент припинення її виплати у 2002 році при виїзді позивачки за кордон, без проведення перерахунку і індексації пенсії, виплати компенсації втрати частини доходу.

Ухвалою суду від 19.12.2018 відкрито провадження в адміністративній справі, відстрочено ОСОБА_2 сплату судового збору за подання позову до прийняття рішення по справі та призначено підготовче засідання на 23.01.2019.

Позивач просила розгляд справи здійснити без її участі по суті та розглянути справу з прийняттям рішення.

Відповідач у відзиві на позовну заяву, який надійшов до суду 03.01.2019, посилається на те, що позивачка не надала до Управління ПФУ документів, які підтверджують особу, надана копія закордонного паспорту, але термін паспорту закінчено. Копія нового закордонного паспорту належним чином не завірена. Листом від 05.11.2018 № 654/Р-99-1 Управління ПФУ в Херсонській області позивачку було повідомлено про те, що виплата пенсії по втраті годувальника, який був військовослужбовцем, провадиться тільки через установи ВАТ "Державний ощадний банк України", це прямо передбачено ст. 52 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Разом з тим позивачка не надала відомостей про відкриття рахунку в Ощадбанку, а також не надала посвідчення пенсіонера для отримання надбавки до пенсії, на яку вона має право як дружина померлого інваліда війни.

Позивачем надіслано до суду відповідь на відзив на позовну заяву (надійшла 08.01.2019), зі змісту якого вбачається, що остання не погоджується з позицією ГУ ПФУ в Херсонській області та просить задовольнити позов. Зазначає, що 15.03.2018 позивач надіслав ГУ ПФУ в Херсонській області свідоцтво про місце реєстрації ОСОБА_3 , свідоцтво про зміну прізвища ОСОБА_4 на ОСОБА_5 , із завіреним перекладом на українську мову. 29.05.2018 відповідачу була надіслана нотаріально завірена апостильована копія закордонного паспорта ОСОБА_6 , який було видано 06.04.2018 (дійсний до 06.04.2028). Той факт, що позивач отримувала пенсію по втраті годувальника - померлого чоловіка ОСОБА_7 , який був військовим пенсіонером, відповідач не заперечує. Щ стосується відсутності у позивача рахунку в Ощадбанку України для зарахування суми пенсії, то позивач посилається на те, що норма ст. 52 Закону України № 2262-12 по те. що пенсії виплачуються тільки через Ощадбанк, не повинні застосовуватись в даному спорі, оскільки ст. 62 Закону № 2262 встановлено, що пенсії особам, які виїхали за кордон на постійне місце проживання, виплачуються в загальному порядку відповідно до Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-ІУ, яким встановлена інша процедура перерахування пенсії особам , які виїхали за кордон. Позивач є жінкою похилого віку, проживає в Ізраїлі, не має можливості з'явитись в Ощадбанк в м. Херсоні для відкриття рахунку, але має діючий рахунок в Приватбанку.

Ухвалою від 23.01.2019 суд залишив без задоволення клопотання відповідача про закриття провадження у справі.

13.02.2019 до суду надійшло доповнення до відзиву, в якому відповідач порядок перерахунку пенсій військовослужбовцям регулює ст. 63 Закону № 2262 та Постанова КМУ від 13.02.2018 № 45, які передбачають певну послідовність дій - Міноборони України повідомляє Пенсійний фонд України про підстави перерахунку пенсій, ПФУ повідомляє головні управління в областях про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, територіальні управління складають відповідні списки таких осіб та подають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Жодних довідок щодо оновленого розміру грошового забезпечення військовослужбовця ОСОБА_7 до відповідача не надходило, а Головне управління ПФУ не наділено повноваженнями самостійно визначати розмір пенсії, а здійснює її нарахування виключно на підставі наданої Херсонським обласним військовим комісаріатом довідки про розмір грошового забезпечення.

Підготовче засідання було закрито 20.02.2019 та розпочато розгляд справи по суті.

Дослідивши матеріали справи, заслухавши представників відповідача, суд встановив, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , постійно проживала за адресою: АДРЕСА_1 .

10.09.1993 зареєстровано шлюб між ОСОБА_8 та ОСОБА_7 , який був полковником медичної служби, звільнився у відставку в 1985році. 13.06.1998 ОСОБА_7 помер.

З 01.09.1999 ОСОБА_2 отримувала пенсію за вислугу років, з 01.09.2001 - пенсію за віком, а з 01.10.2001 по 01.11.2002 - пенсію у зв'язку з втратою годувальника померлого чоловіка ОСОБА_7 , позивачка перебувала на обліку у військовому комісаріаті АРК.

З 01.11.2002 виплата вказаної пенсії припинена, у зв'язку з виїздом на постійне місце проживання за кордон, до Ізраїлю, де позивачка перебуває на консульському обліку посольства України.

15.03.2018 позивачка звернулась до Генічеського об'єднаного управління Пенсійного Фонду України Херсонської області із заявою про: витребування пенсійної справи з Федеральної казенної установи пенсійної справи та про прийняття рішення про поновлення їй виплати раніше призначеної пенсії.

У зв'язку із відмовою пенсійним органом, ОСОБА_2 звернулась до суду за захистом своїх прав. Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 06.07.2018 адміністративний позов задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління ПФУ в Херсонській області щодо не розгляду заяви ОСОБА_2 від 15.03.2018, зобов'язано Головне управління ПФУ в Херсонській області розглянути заяву ОСОБА_2 та вирішити питання щодо відновлення раніше призначеної пенсії, у зв'язку з втратою годувальника, відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб" від 09.04.1992 за № 2262-ХІІ.

Постановою П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18 жовтня 2018 року апеляційну скаргу ОСОБА_2 на рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року задоволено частково, рішення Херсонського окружного адміністративного суду від 06 липня 2018 року скасовано. Адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії за період з 07.10.2009 по 12.11.2017 залишено без розгляду. В іншій частині прийнято нове судове рішення, яким адміністративний позов ОСОБА_2 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправною бездіяльність та зобов'язання вчинити певні дії за період з 13.11.2017 задоволено частково, визнано протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області щодо не поновлення виплати пенсії ОСОБА_2 , зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та здійснити її виплату з 13.11.2017. В задоволенні решти позовних вимог суд відмовив.

За матеріалами позовної заяви позивачки та постанови Одеського апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 відповідачем було поновлено виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 з 13.11.2017 у розмірі 166 грн. 42 коп. Доплата 24 грн. 93 коп. як дружині померлого інваліда війни не нарахована через ненадання позивачем посвідчення як дружини померлого інваліда війни.

ОСОБА_2 зверталась до суду із заявою про ухвалення додаткового судового рішення із визначенням способу і порядку його виконання, шляхом проведення нарахування пенсії на банківський рахунок заявника. 22 листопада 2018 року у справі № 821/981/18 П'ятим апеляційним адміністративним судом винесені ухвали про відмову у задоволенні заяв ОСОБА_2 про роз'яснення судового рішення та ухвалення додаткового судового рішення про встановлення порядку нарахування сум пенсії з проведенням її перерахунку, індексацією, виплатою компенсації втрати доходу, виходячи з не менше двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність, на визначений позивачем банківський рахунок.

21.10.2018 ОСОБА_2 звернулась до відповідача з заявою про перерахунок пенсії з проведенням індексації доходів, виплатою компенсації, з урахуванням того, що пенсія не може бути нижче двох визначених законодавством розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

ГУ ПФУ в Херсонській області листом від 05.11.2018 № 654/Р-99-1 повідомила позивача про те, що поновлено пенсію з 13.11.2017 в розмірі 191 грн. 35 коп. , про необхідність надіслати реквізити поточного рахунку в установі "Державний ощадний банк України" для здійснення виплати пенсії, також повідомили про необхідність надання посвідчення для отримання надбавки до пенсії як дружині померлого інваліда війни.

Позивач вважає розмір пенсії 191 грн. 35 коп. таким, що порушує вимоги ст. 37 Закону № 2262 , тому звернувся до суду.

Вирішуючи спірні правовідносини, суд враховує наступні обставини та приписи законодавства.

Відповідно до ст.46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Це право гарантується загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення, створенням мережі державних, комунальних приватних закладів для догляду непрацездатними. За приписами п.6 ч.1 ст.92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, визначено Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" від 09.04.1992 р. № 2262-ХІІ (далі - Закон № 2262-ХІІ).

Згідно статей 29, 30,31 даного Закону пенсії в разі втрати годувальника сім'ям військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом призначаються, якщо годувальник помер у період проходження служби або не пізніше 3 місяців після звільнення зі служби чи пізніше цього строку, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва або захворювання, одержаних у період проходження служби, а сім'ям пенсіонерів з числа цих військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом - якщо годувальник помер у період одержання пенсії або не пізніше 5 років після припинення її виплати. Право на пенсію в разі втрати годувальника мають непрацездатні члени сімей загиблих, померлих або таких, що пропали безвісти військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які перебували на їх утриманні. Незалежно від перебування на утриманні годувальника пенсія призначається: непрацездатним дітям; непрацездатним батькам і дружині (чоловікові), якщо вони після смерті годувальника втратили джерело засобів до існування, а також непрацездатним батькам і дружині (чоловікові) військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, які загинули чи померли або пропали безвісти в період проходження служби або пізніше внаслідок поранення, контузії, каліцтва чи захворювання, що мали місце під час служби. Зокрема, непрацездатними членами сім'ї вважаються дружина (чоловік), якщо вони досягли пенсійного віку встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" або є особами з інвалідністю.

Стаття 37 Закону № 2262-ХІІ встановлено, що пенсії в разі втрати годувальника, які призначаються членам сімей військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, не можуть бути нижче двох визначених законом розмірів прожиткового мінімуму для осіб, які втратили працездатність.

Пенсія в разі втрати годувальника встановлюється на весь період, протягом якого член сім'ї померлого вважається непрацездатним (стаття 30), а членам сім'ї, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", - довічно.

Зміна розміру пенсії, якщо у складі сім'ї, якій було призначено пенсію у разі втрати годувальника, станеться зміна, внаслідок якої окремі члени сім'ї або сім'я в цілому втратять право на пенсію, перерахунок пенсії або припинення її виплати провадиться з першого числа місяця, що йде за тим місяцем, у якому сталася зміна (стаття 40 Закону № 2262- ХІІ).

Стаття 43 Закону №2262- ХІІ передбачає, що пенсії обчислюються за встановленими нормами у процентах до середньомісячного заробітку, який одержували військовослужбовці до призову на строкову військову службу чи після звільнення з військової служби до звернення за пенсією, або до середньомісячного грошового забезпечення, одержуваного військовослужбовцями в період проходження військової служби за контрактом. При цьому середньомісячний заробіток (грошове забезпечення) для обчислення їм пенсій визначається в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". Пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за Законом №2262- ХІІ, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов'язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов'язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України. У разі, якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.

Стаття 45 Закону №2262- ХІІ передбачає, що сім'ям пенсіонерів з числа військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом пенсії в разі втрати годувальника обчислюються з того ж грошового забезпечення (заробітку), з якого було обчислено пенсію годувальникові.

Положеннями ст. 63 Закону № 2262 встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв'язку із введенням цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Відповідно до частини 4 статті 63 Закону №2262-XII ( в редакції, яка набрала законної сили з 01.01.2017), усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі - Порядок № 45). Згідно з пунктами 1-3 Порядку № 45, пенсії, призначені відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" , у зв'язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію згідно із Законом, перераховуються на умовах та в розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Пенсійний фонд України після прийняття Кабінетом Міністрів України рішення щодо перерахунку пенсій та отримання відповідного повідомлення від Мінсоцполітики повідомляє своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, та надсилає відповідну інформацію Міноборони, МВС, Національній поліції, Мін'юсту, Мінінфраструктури, СБУ, Службі зовнішньої розвідки, ДФС, Управлінню державної охорони, Адміністрації Держспецзв'язку, Адміністрації Держприкордонслужби, ДСНС . Головні управління Пенсійного фонду України у десятиденний строк з моменту надходження зазначеного повідомлення складають списки за формою згідно з додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.

Питання щодо подання та оформлення документів для призначення пенсій врегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Правління Пенсійного фонду України 30.01.2007 р. № 3-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 15.02.2007 р. за № 135/13402 (далі - Порядок № 3-1). Відповідно до пункту 24 Порядку № 3-1, про виникнення підстав для проведення перерахунку пенсій згідно зі статтею 63 Закону уповноважені структурні підрозділи зобов'язані у п'ятиденний строк після прийняття відповідного нормативно-правового акта, на підставі якого змінюється хоча б один з видів грошового забезпечення для відповідних категорій осіб, або у зв'язку з уведенням для зазначених категорій військовослужбовців нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, повідомити про це орган, що призначає пенсії. Органи, що призначають пенсії, протягом п'яти робочих днів після надходження такого повідомлення подають до відповідних уповноважених структурних підрозділів списки осіб, яким необхідно провести перерахунок пенсії (додаток 5). Після одержання списків осіб уповноважені структурні підрозділи зазначають у них зміни розмірів грошового забезпечення для перерахунку раніше призначених пенсій і в п'ятиденний строк після надходження передають їх до відповідних органів, що призначають пенсії.

Аналіз наведених норм щодо порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" свідчить про те, що законодавством встановлена наступна послідовність дій: Міністерство оборони України повідомляє Пенсійний фонд України про наявність рішення Кабінету Міністрів України про зміну розміру грошового забезпечення; Пенсійний фонд України повідомляє відповідні структурні підрозділи Пенсійного фонду про підстави проведення перерахунку пенсій та необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку Головним управлінням Пенсійного фонду України; Головні управління Пенсійного фонду України складають відповідні списки та передають їх органам, які уповноважені видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій, які готують відповідні довідки.

Всі перелічені нормативні акти не передбачають участі пенсіонера у здійсненні перерахунку пенсії при зміні хоча б один з видів грошового забезпечення. Тому посилання відповідача на те, що позивач має звернутись до військового комісаріату за довідкою про розмір грошового забезпечення є необґрунтованими.

На день розгляду справи пенсійна справа позивача надійшла до Головного управління ПФУ в Херсонській області.

На виконання постанови П'ятого апеляційного адміністративного суду від 18.10.2018 Головним управлінням поновлено виплату пенсії у разі втрати годувальника позивачу з 13.11.2017 року з урахуванням грошового забезпечення військовослужбовця - чоловіка позивача, встановленого на день призначення пенсії - з 01.10.2001, без будь-яких перерахунків.

Таким чином, судом встановлено, що відповідач діяв не у відповідності до вищевказаних нормативних документах, фактично нараховуючи пенсію не у встановленому чинним законодавством розмірі. Суд звертає увагу відповідача на те, що для виконання своїх обов'язків по нарахуванню та виплаті пенсії в належному розмірі не потрібно рішення суду, якщо такий обов'язок прямо передбачений законодавством.

Отже в даному спорі, враховуючи судове рішення, яким було зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області поновити виплату пенсії ОСОБА_2 та здійснити її виплату з 13.11.2017, саме відповідач був зобов'язаний подати до військового комісаріату список осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, включивши до цього списку відомості про позивача, а свою чергу, військовий комісаріат повинен був видати відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення, починаючи з 13.11.2017.

Доводи відповідача про надання не завіреної копії закордонного паспорту ОСОБА_5 не є підставою відмови у перерахунку розміру пенсії, оскільки позивач стверджує про надання нотаріально завіреної апостильованої копії закордонного паспорта 29.05.2018 при розгляді справи № 821/981/18. В ході розгляду справи відповідачем не спростовано вказаний факт. Крім того, суд приймає до уваги, що про необхідність подання належним чином завіреної копії паспорта відповідач не повідомляв ОСОБА_2 в листі від 05.11.2018, або будь-яким іншим способом. Відсутність належної копії паспорта , як видно з тексу листа від 05.11.2018, не була покладена в основу відмови управління Пенсійного фонду здійснити перерахування пенсії, а тому в силу норми абз. 2 ч. 2 ст. 77 Кодексу адміністративного судочинства України судом до уваги не береться.

Суд приходить до висновку, що чинним законодавством встановлено перелік документів, які необхідні для перерахунку пенсії по втраті годувальника, а також передбачений певний алгоритм дій органу, що здійснює перерахування та виплату пенсії, у разі ненадання особою необхідного документа, які в даному випадку органом пенсійного фонду вчинені не були. Відповідач не обґрунтував чому не були вчинені дії щодо повідомлення позивача про необхідність подати належним чином завірену копію закордонного паспорту.

Суд встановив, що при виконані судового рішення, відповідач при поновленні позивачу пенсії обмежився документами судової справи, та пенсійної справи, яка надійшла з АР Крим, не вчинивши при цьому дій щодо повідомлення позивача про необхідність подати відсутні або недостатні документи для поновлення пенсії позивачу, також не були вчинені дії щодо отримання від військового комісаріату довідки про розмір грошового забезпечення. За таких обставин, суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність відповідача та про нездійснення ним дій, які випливають із його повноважень на виконання вимог чинного законодавства та впливають на права, свободи та інтереси фізичної особи.

Доводи відповідача щодо необхідності ОСОБА_5 для поновлення та продовження виплати пенсії особисто звернутися із заявою, паспортом та посвідкою на постійне проживання до ГУ ПФУ, суд не розглядає, оскільки ці питання були вирішені судом при розгляді справи № 821/981/18.

Судом розглянуті заперечення відповідача щодо відсутності довідки ВАТ "Ощадбанк" або іншого документа, що підтверджує відкриття рахунку позивачем у відділенні ВАТ "Ощадбанк". Дійсно, статтею 52 Закону №2262 зазначено, що іншим особам, які мають право на пенсійне забезпечення згідно з цим Законом, пенсії виплачуються органами Пенсійного фонду України через установи відкритого акціонерного товариства "Державний ощадний банк України" за місцем фактичного проживання пенсіонера на підставі відповідних документів, що оформляються органом Пенсійного фонду України. Але відповідно до ст. 62 даного Закону, пенсії особам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, не призначаються, якщо інше не передбачено міжнародними договорами України, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України. Пенсії, призначені зазначеним особам в Україні до виїзду на постійне місце проживання за кордон, виплачуються в порядку, встановленому Законом України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування". В свою чергу, Закон "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування" не регулює порядок виплати пенсії особі, яка виїхала та постійно проживає за кордоном. Суд приймає до уваги, що відсутність законодавчо встановленого механізму поновлення виплати пенсії, припиненої у зв'язку з виїздом громадянина України на постійне місце проживання за кордон, не може бути підставою для позбавлення таких осіб права на соціальний захист, проголошеного статтею 46 Конституції України. Крім того, Інструкція про порядок переказування пенсій громадянам, які виїхали на постійне місце проживання за кордон, та виплати пенсій пенсіонерам іноземних держав, які проживають в Україні , затверджена постановою Пенсійного фонду від 23.04.1999 № 4-5, передбачає, що переказування пенсій за кордон, в тому числі по інвалідності внаслідок трудового каліцтва або професійного захворювання, здійснюються на підставі міжнародних договорів (угод) у галузі соціального (пенсійного) забезпечення, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України , та законодавства України щодо виплати пенсій у разі виїзду пенсіонера на постійне місце проживання за кордон. Переказування пенсій за кордон здійснюється Пенсійним фондом України через публічне акціонерне товариство "Державний експортно-імпортний банк України" , якщо інше не передбачено міжнародними договорами (п.1.3)

Що стосується ненадання позивачем посвідчення , яке підтверджує її статус дружини померлого інваліда війни, то для отримання надбавки до пенсії Закон України "Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту" не вимагає обов'язкового надання такого посвідчення. ОСОБА_5 є дружиною померлої особи з інвалідністю внаслідок Другої світової війни, отже, статус її померлого чоловіка був встановлений ще в момент призначення їй пенсії, тому заново звертатись за наданням їй такого статусу, не потрібно.

Щодо необхідності зазначення в рішенні суду про обов'язок ГУ ПФУ здійснювати індексацію та компенсації доходів, то суд зазначає, що призначення, виплата чи припинення виплат пенсії, перерахунок пенсії відноситься виключно до функцій органів Пенсійного фонду України. Втручання суду в дискреційні повноваження суб'єкта владних повноважень, яким є відповідач, можливо виключно для відновлення порушеного права особи і тільки після встановлення факту порушення такого права та законних інтересів особи протиправними діями або рішеннями суб'єкта владних повноважень. Суд не наділений правом встановлювати будь-які обставини наперед чи вчиняти дії направлені на захист ще не порушених прав. На день розгляду справи відсутні правові підстави для задоволення вимог позивача в частині зобов'язання ГУ ПФУ в Херсонській області здійснити перерахунок пенсії з проведенням індексації і компенсацією втрати частини доходів.

Приймаючи до уваги викладене, суд вважає позов таким, що підлягає задоволенню частково шляхом визнання протиправними дій Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по поновленню та виплаті пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника у невстановленому законом розмірі, та зобов'язання здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 у розмірі та на підставі норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", з урахуванням висновків суду, викладених в рішенні, на поточний банківський рахунок позивача : № НОМЕР_1 , Приватбанк, рахунок банка НОМЕР_2 , код НОМЕР_3 , починаючи з 13.11.2017.

Щодо позовних вимог в частині зобов'язання відповідача провести нарахування пенсії позивачу в розмірі не нижчому за прожитковий мінімум для осіб, які втратили працездатність, суд зазначає, що суд, перевіряючи дію чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень не може втручатися у дискрецію (вільний розсуд) суб'єкта владних повноважень, та визначати мінімальний розмір пенсії позивача. Завдання адміністративного судочинства полягає не у забезпеченні ефективності державного управління, а в гарантуванні дотримання вимог права. Під час розгляду справи не досліджувались документи, які необхідні для перерахунку пенсії, тому суд не може перебирати на себе функцій, які відносяться до виключної компетенції суб'єкта владних повноважень.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Оскільки спір не має майнового характеру, суд не присудив виплату будь-яких грошових сум, підстав для негайного виконання судового рішення немає.

Також немає підстав для покладання виконання даного рішення на начальника ГУ ПФУ у Херсонській області, оскільки порядок виконання судового рішення встановлений законодавством.

Відповідно до частини першої статті 382 КАС України суд, який ухвалив судове рішення в адміністративній справі, може зобов'язати суб'єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення. Положення статті 382 КАС України не є імперативними, тобто, передбачають право суду діяти на власний розсуд в залежності від обставин справи. Суд вважає, що за своїм змістом такі заходи контролю за виконанням судового рішення є додатковим засобом для спонукання суб'єкта владних повноважень до вчинення дій з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду. В матеріалах справи відсутні будь-які докази, які б свідчили про те, що відповідач буде ухилятися від виконання рішення суду у визначений чинним законодавством спосіб. За таких обставин відсутня необхідність застосування положень статті 382 КАС України.

Судові витрати по справі відсутні, оскільки суд надавав позивачу відстрочку сплати судового збору до ухвалення рішення по справі, рішення (в основному) ухвалено на користь позивача.

Керуючись ст.ст. 243-246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

вирішив:

Задовольнити позов частково.

Визнати протиправними дії Головного Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області по поновленню та виплаті пенсії ОСОБА_1 у зв'язку з втратою годувальника у невстановленому законом розмірі.

Зобов'язати Головне Управління Пенсійного фонду України в Херсонській області (73005, м. Херсон, вул. 28 Армії, 6, код ЄДРПОУ 21295057) здійснити перерахунок та виплату пенсії по втраті годувальника ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у розмірі та на підставі норм Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", починаючи з 13.11.2017, з урахуванням висновків суду, викладених в рішенні, на поточний банківський рахунок позивача : № НОМЕР_1 , Приватбанк, рахунок банка НОМЕР_2 , код 14360570.

В задоволенні решті вимог відмовити..

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до п.п. 15.5 п. 15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції,який ухвалив відповідне рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Повний текст рішення виготовлений та підписаний 01 березня 2019 р.

Суддя Хом'якова В.В.

кат. 112010000