Рішення від 01.03.2019 по справі 560/275/19

Справа № 560/275/19

РІШЕННЯ

іменем України

01 березня 2019 рокум. Хмельницький

Хмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Козачок І.С. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ПРЕДМЕТ,ПІДСТАВИ І ЗМІСТ ПОЗОВУ.

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області, в якому просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області щодо припинення виплати з 01.12.2018 пенсії, обчисленої відповідно до Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на пенсію згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII період роботи на посадах стажиста на посаді помічника прокурора м. Хмельницького (з 28.09.1998 по 12.08.1999), помічника прокурора м. Хмельницького (з 13.08.1999 по 27.03.2000), старшого слідчого прокуратури міста Хмельницького (з 28.03.2000 по 04.10.2001), помічника прокурора міста Хмельницького (з 05.10.2001 по 01.09.2002), старшого помічника прокурора міста Хмельницького (з 02.09.2002 по 25.08.2005 та з 12.11.2007 по 11.06.2012);

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області поновити з 01.12.2018 виплату призначеної пенсії по інвалідності згідно з ч.ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»;

- зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області здійснити перерахунок та виплату різниці між пенсією, виплаченою за Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» та пенсією, на яку позивач має право згідно з ч. ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII з 01.12.2018.

В обґрунтування позовних вимог зазначає, що з 16.06.2017 року йому встановлено другу групу інвалідності, у зв'язку з чим позивач отримував пенсію по інвалідності на загальних підставах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.03.2018 року йому була призначена пенсія по інвалідності відповідно до ч. 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру".

З 01.12.2018 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області припинило виплату позивачу пенсії по інвалідності відповідно до Закону України «Про прокуратуру», після чого він звернувся до відповідача з заявою з цього приводу.

09.01.2019 року Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області повідомило ОСОБА_1 про те, що йому відмовлено у поновленні пенсії по інвалідності за ч. ч. 2, 9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», оскільки у нього відсутній спеціальний стаж, необхідний для призначення/поновлення цього виду пенсії.

Позивач, не погоджуючись з рішеннями відповідача, звернувся до суду.

ПРОЦЕСУАЛЬНІ ДІЇ СУДУ І СТОРІН.

Ухвалою суду від 31 січня 2019 року відкрите провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (ст. 263 КАС України).

12 лютого 2019 року до суду надійшли матеріали пенсійної справи ОСОБА_1

18 лютого 2019 року від відповідача надійшов відзив на адміністративний позов та клопотання, в якому він просить провести розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін.

У відзиві Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зазначає про те, що діяло в межах вимог чинного законодавства, оскільки згідно з наявними у управління відомостями у позивача відсутній достатній стаж для виплати пенсії по інвалідності на підставі ч. 9 ст. 86 Закону України "Про прокуратуру" (менше ніж 10 років за даними відповідача)

Враховуючи це, ОСОБА_1 переведено на пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", отримувачем якої він був з 16 червня 2017 року.

Відповідач просить у позові відмовити.

Ухвалою суду від 19 лютого 2019 року відмовлено у клопотанні відповідача про розгляд справи в судовому засіданні з викликом (повідомленням) сторін у зв'язку з його необґрунтованістю.

Інші процесуальні дії судом не вчинялись.

З будь- якими іншими заявами та клопотаннями сторони до суду не звертались.

Дослідивши обставини справи та перевіривши їх доказами, суд встановив наступне.

ВСТАНОВЛЕНІ СУДОМ ОБСТАВИНИ.

ЗАКОНОДАВСТВО ТА ОЦІНКА СУДУ.

Як вбачається з документів, які є у матеріалах справи, ОСОБА_1 з 28.09.1998 року по даний час безперервно працює в органах прокуратури Хмельницької області на прокурорських та слідчих посадах, таких як:

- стажист на посаді помічника прокурора м. Хмельницького (з 28.09.1998 по 12.08.1999);

- помічник прокурора м. Хмельницького (з 13.08.1999 по 27.03.2000),

- старший слідчий прокуратури міста Хмельницького (з 28.03.2000 по 04.10.2001);

- помічник прокурора міста Хмельницького (з 05.10.2001 по 01.09.2002);

- старший помічник прокурора міста Хмельницького (з 02.09.2002 по 25.08.2005 та з 12.11.2007 по 11.06.2012).

- заступник прокурора Ізяславського району (з 26.08.2005 по 11.11.2007);

- старший прокурор прокуратури міста Хмельницького (з 12.06.2012 по 04.05.2015);

- заступник прокурора міста Хмельницького (з 05.05.2015 по 18.12.2017);

- прокурор Шепетівської місцевої прокуратури Хмельницької області (з 19.12.2017 по 05.03.2018).

Ці обставини підтверджуються відомостями трудової книжки, копія якої є у матеріалах справи, документами пенсійної справи позивача.

Відповідно до заяви ОСОБА_1 про призначення / перерахунок пенсії від 04.07.2017 року (а.с. 26) позивачу з 16.06.2017 року призначено пенсію по інвалідності на загальних підставах, передбачених Законом України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

06.03.2018 року позивач подав заяву ( а.с. 47) про переведення на інший вид пенсії - пенсію по інвалідності на підставі Закону України "Про прокуратуру", та з цього часу отримував даний вид пенсії.

Судом встановлено, що у розпорядженнях Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 894420 від 13 березня 2018 року (а.с. 54) та № 894420 від 18 травня 2018 року ( а.с. 57) міститься інформація про прокурорський/слідчий стаж ОСОБА_1, який складає понад 19 років.

У той же час, з 1 грудня 2018 року відповідач перевів ОСОБА_1 з пенсії по інвалідності, призначеної за Законом України "Про прокуратуру", на пенсію по інвалідності на загальних підставах, виходячи з висновку про відсутність у позивача достатнього спеціального стажу.

Так, у відповіді на звернення позивача, зазначено, що прокурорський стаж ОСОБА_1 є меншим ніж 10 років, та складає 7 років 11 місяців 10 днів.

Що стосується цієї обставини, суд виходить з такого.

Відповідно до ч. 9 статті 86 Закону України «Про прокуратуру» прокурорам, визнаним особами з інвалідністю I або II групи, призначається пенсія по інвалідності в розмірах, передбачених частиною другою цієї статті, за наявності стажу роботи в органах прокуратури не менше 10 років.

Відповідно до ч. 6 ст. 86 цього Закону до вислуги років, що дає право на пенсію згідно з цією статтею, зараховується серед іншого:

- час роботи на прокурорських посадах, зазначених у статті 15 цього Закону,

- стажистами,

- на посадах помічників і старших помічників прокурорів;

- слідчими, суддями; на посадах начальницького складу органів внутрішніх справ, податкової міліції,

- половина строку навчання у вищих юридичних навчальних закладах денної форми навчання або на юридичних факультетах вищих навчальних закладів денної форми навчання;

Суд звертає увагу на відомості, які є у розпорядженнях Головного управління Пенсійного фонду України у Хмельницькій області № 894420 від 13 березня 2018 року та №894420 від 18 травня 2018 року, та свідчать про те, що станом на час призначення позивачу у березні 2018 року пенсії по інвалідності на підставі ч.9 ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», спеціальний прокурорський/слідчий стаж ОСОБА_1 складав 19 років 5 місяців 9 днів.

Верховний Суд у постановах від 10.07.2018 у справі № 428/8222/17, від 22.11.2018 по справі № 428/11348/16-а вказує на те, що виходячи з положень Закону України «Про прокуратуру» № 1697-VII, під час вирішення питання про наявність чи відсутність підстав для зарахування періодів роботи на прокурорських посадах до прокурорського стажу, належить застосовувати норми законодавства, чинні на час роботи особи на відповідних посадах.

У період роботи позивача на посадах стажиста на посаді помічника прокурора м. Хмельницького (з 28.09.1998 по 12.08.1999), помічника прокурора м. Хмельницького (з 13.08.1999 по 27.03.2000), старшого слідчого прокуратури міста Хмельницького (з 28.03.2000 по 04.10.2001), помічника прокурора міста Хмельницького (з 05.10.2001 по 01.09.2002), старшого помічника прокурора міста Хмельницького (з 02.09.2002 по 25.08.2005 та з 12.11.2007 по 11.06.2012) чинними були положення Закону України «Про прокуратуру» № 1789-ХІІ від 5 листопада 1991 року, статтею 56 якого було надане наступне роз'яснення поняття «прокурор».

Під поняттям «прокурор» у статті 8, частині четвертій статті 9, частинах першій, другій, третій статті 12, частині першій статті 20, статтях 34, 35, 36, 44, 45, частинах першій, четвертій і шостій статті 46, частині першій статті 46-1, частині першій статті 47, статтях 48, 49, 50, 50-1, частині п'ятій статті 52 і статті 55 цього Закону слід розуміти: Генеральний прокурор України та його заступники, підпорядковані прокурори та їх заступники, старші помічники і помічники прокурора, начальники управлінь і відділів, їх заступники, старші прокурори і прокурори управлінь і відділів, які діють у межах своєї компетенції.

Одночасно, прокурорські та слідчі посади в органах прокуратури за своїм статусом не розрізнялись.

Отже, спірні періоди роботи позивача на посадах стажиста на посаді помічника прокурора, помічника та старшого помічника прокурора, старшого слідчого прокуратури належить зарахувати до стажу роботи в органах прокуратури на підставі Закону № 1789-ХІІ, який був чинним на час роботи позивача на вказаних посадах.

До вислуги років, що дає право на пенсію за цим Законом, включається весь стаж роботи на прокурорських посадах.

Враховуючи це, станом на момент звернення з заявою про призначення пенсії на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», загальний та спеціальний стаж позивача були достатніми.

А тому суд оцінює критично доводи відповідача стосовно того, що з 1 грудня 2018 року до стажу роботи в органах прокуратури ОСОБА_1 можливим було зарахувати лише ті періоди роботи, коли він перебув на посадах, визначених у статті 15 Закону України "Про прокуратуру".

Відповідачем належними і допустимими доказами не доведені підстави для здійснення чергового перерахунку пенсії позивача та переведення на пенсію по інвалідності відповідно до Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» з 01.12.2018 року.

Зважаючи на це, слід визнати необґрунтованим переведення ОСОБА_1 на інший вид пенсії, про що він до відповідача не звертався, а також зобов'язати відповідача поновити виплату пенсії на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру», провівши відповідний перерахунок та виплату належної різниці.

Відтак, адміністративний позов підлягає задоволенню.

Судові витрати у справі не розподіляються.

Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задоволити.

Визнати протиправним рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області про припинення з 01.12.2018 року виплати ОСОБА_1 пенсії по інвалідності на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру».

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області зарахувати ОСОБА_1 до стажу роботи в органах прокуратури, що дає право на пенсію згідно зі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру» від 14.10.2014 № 1697-VII, періоди роботи на посадах:

-стажиста на посаді помічника прокурора м. Хмельницького (з 28.09.1998 року по 12.08.1999року),

-помічника прокурора м. Хмельницького (з 13.08.1999 року по 27.03.2000 року),

-старшого слідчого прокуратури міста Хмельницького (з 28.03.2000 року по 04.10.2001 року),

-помічника прокурора міста Хмельницького (з 05.10.2001 року по 01.09.2002 року),

-старшого помічника прокурора міста Хмельницького (з 02.09.2002 року по 25.08.2005 року та з 12.11.2007 року по 11.06.2012 року).

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області з 01.12.2018 року поновити ОСОБА_1 виплату пенсії по інвалідності на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»

Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області провести з 01.12.2018 року перерахунок та виплату різниці між пенсією по інвалідності, яка виплачена ОСОБА_1 на підставі Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування", та пенсією, призначеною на підставі ст. 86 Закону України «Про прокуратуру»

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складене 01 березня 2019 року

Позивач:ОСОБА_1 (АДРЕСА_1 ідентифікаційний номер - НОМЕР_1)

Відповідач:Головне управління Пенсійного фонду України в Хмельницькій області (вул. Герцена, 10,Хмельницький,Хмельницька область,29000 , код ЄДРПОУ - 21318350)

Головуючий суддя І.С. Козачок