ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
28 лютого 2019 року № 826/2274/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі головуючого судді Качура І.А., розглянувши за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Департаменту фінансів Міністерства оборони України про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити дії,
До Окружного адміністративного суду м. Києва звернувся ОСОБА_1 з позовом до Департаменту фінансів Міністерства оборони України, в якому просить:
Визнати протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо не надання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Департамент фінансів Міністерства оборони України видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
В обґрунтування позовних вимог позивач посилається на те, що Міністерство оборони України безпідставно та необґрунтовано не надає довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії позивача у зв'язку з прийняттям постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року, а також посилається на відсутність правонаступника.
11.07.2018 року відповідачем було надіслано відзив на позовну заяву, з якої вбачається позиція Міністерства оборони України , що позовні вимоги є необґрунтованими, безпідставними та такими , що не підлягають задоволенню, виходячи з того що вони є неналежним органом для видачі довідки про розмір грошового забезпечення.
Ухвалою Окружного адміністративного суду м. Києва від 15.05.2018 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі, постановлено розглядати справу за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідно до пункту 4 частини першої статті 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо стягнення грошових сум, що ґрунтуються на рішеннях суб'єкта владних повноважень, щодо яких завершився встановлений цим Кодексом строк оскарження та сума яких не перевищує ста розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Справа розглядається у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження на підставі п.2 ч.1 ст.263 Кодексу адміністративного судочинства України.
Розглянувши матеріали адміністративної справи, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, об'єктивно оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступне.
З 03.09.1992 року полковник ОСОБА_1 був відряджений від Збройних Сил України для проходження подальшої військової служби на посаду завідуючого самостійного відділу апарату Ради Національної безпеки при Президентові України.
04.09.1993 року позивач відряджений в розпорядження Міністерства оборони України.
15.09.1993 року наказом №180 по стройовій частині, ОСОБА_1 , який знаходився в розпорядженні МОУ, зараховано у списки особового складу частини.
01.10.1993 року наказом Міністра оборони України №01931 позивача було звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я. На підставі наказу командира військової частини НОМЕР_1 від 26.10.1993 року № 209 по стройовій частині, позивача , колишнього завідувача відділом апарату Ради національної безпеки при Президентові України звільнено з військової служби в запас за станом здоров'я.
ОСОБА_1 перед звільненням з військової служби перебував на посаді завідуючого самостійного відділу апарату Ради Національної безпеки при президентові , що свідчить про те, що його пенсія розраховується з грошового забезпечення завідуючого самостійного відділу апарату Ради Національної безпеки при Президентові України або ж прирівняної іншої посади.
Для перерахунку пенсії позивач звернувся до державного секретаря Міністра оборони України Міністерства оборони України із заявою про перерахунок призначеної йому пенсії на підставі постанови КМУ №1013 від 09.12.2015 року.
У відповідь на звернення позивача Департамент фінансів Міністерства оборони України 15 грудня 2017 року за №248/3/6/4295 повідомило, що перерахунок пенсії осіб, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади та були звільнені із служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, здійснюється на підставі довідок про розмір грошового забезпечення , виданих зазначеними органами, установами, організаціями і підприємствами. В довідці про діяльність Ради національної безпеки і оборони України значиться, що Раду Національної безпеки і оборони України утворено замість Ради оборони України та Ради Національної безпеки України, які працювали з 1991 по 1996 рр.
З такою позицією відповідача, позивач не погодився, вважає її такою, що звужує його права і законні інтереси, тому звернувся із адміністративним позовом до суду
Вирішуючи спір, суд виходить з наступного.
Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 "Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17.07.1992 № 393" (далі - Порядок № 45), яка набрала чинності 20.02.2008.
Відповідно до п.п. 1, 2, 3 Порядку № 45 перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-ХІІ пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством.
На підставі зазначеного в п. 1 Порядку № 45 рішення Кабінету Міністрів України Міноборони, МВС, Мінінфраструктури, СБУ, Служба зовнішньої розвідки, ДПС, Управління державної охорони, Адміністрація Держспецзв'язку, Адміністрація Держприкордонслужби, ДПтС, ДСНС (далі - державні органи) повідомляють у п'ятиденний строк Пенсійному фонду України про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. Пенсійний фонд України повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням в Автономній Республіці Крим, областях, містах Києві та Севастополі (далі - головні управління Пенсійного фонду України) про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління Пенсійного фонду України складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії. На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 та у місячний строк подають їх головним управлінням Пенсійного фонду України.
Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком.
Відповідно до п. 4 Порядку № 45 перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені частинами другою і третьою статті 51 Закону № 2262-ХІІ. Якщо внаслідок перерахунку розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Також, виходячи з відзиву на позовну заяві відповідач посилається на пункт 3 Наказу Міністерства праці та соціальної політики України від 19.07.2010 №195, в якому зазначає якщо на момент виникнення права на перерахунок пенсії посада, з якої особа звільнена зі служби у зв'язку з виходом на пенсію, відсутня в схемах посадових окладів, затверджених постановою Кабінету Міністрів України для відповідного органу державної влади, до якого відряджалися особи для виконання службових обов'язків, довідки видають ці органи державної влади в порядку, визначеному пунктом 6 Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі
ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної політики України і Головного управління державної служби України від 03.12.2003 N 319/144
( z1134-03 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за N 1134/8455.
Оскільки, згідно Указом Президента від 30.08.1996 №772/96 «Про Раду Національної безпеки і оборони України» утворено Раду національної безпеки і оборони України, затверджено її персональний склад, що свідчить про ліквідацію Ради оборони України та Ради Національної безпеки України, а також не назначено правонаступників Ради оборони України та Ради Національної безпеки України, що свідчить про їх відсутність.
Однак, Наказом Міністерства праці та соціальної політики України від 19.07.2010 №195 затверджено «Порядок видачі довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії особам, звільненим з військової служби, та деяким іншим особам, що відряджалися для виконання службових обов'язків до органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств, ліквідованих без визначення правонаступника, та були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони перебували, або у разі перейменування (відсутності) посад», пунктом 2 передбачено, у разі ліквідації без визначення правонаступника органів державної влади, місцевого самоврядування, інших установ, організацій і підприємств (далі - органи державної влади), до яких відряджалися для виконання службових обов'язків військовослужбовці та особи, які мають право на пенсію відповідно до Закону України
"Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" ( 2262-12 ) (далі - особи) і були звільнені зі служби у зв'язку з виходом на пенсію безпосередньо з посад, на яких вони там перебували, довідки про розмір грошового
забезпечення для перерахунку пенсії (далі - довідки) видають уповноважені органи міністерств та інших державних органів, наказами яких особи були звільнені зі служби.
При цьому:
а) розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідними посадами керівних працівників і спеціалістів органів
державної влади. У разі відсутності посад у схемах посадових окладів, затверджених постановами Кабінету Міністрів України, розміри посадових окладів визначаються відповідно до схем прирівняння посад керівних працівників і спеціалістів ліквідованих
органів державної влади (додаток до цього Порядку та додатки 1, 2 до Порядку видачі довідок про заробітну плату для перерахунку пенсій державним службовцям у разі ліквідації органів, з яких особа вийшла на пенсію, а також перейменування (відсутності) посад, затвердженого наказом Міністерства праці та соціальної
політики України і Головного управління державної служби України від 03.12.2003 N 319/144 ( z1134-03 ), зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 09.12.2003 за N 1134/8455) у розмірах, затверджених постановами Кабінету Міністрів України на
момент виникнення права на перерахунок пенсії за прирівняними посадами;
б) розмір окладу за військовим (спеціальним) званням визначається відповідно до законодавства на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідним званням, яке було присвоєно особі на день звільнення зі служби;
Разом з тим, згідно Указу Президента України №927/96 від 04.10.1996 року «Питання Апарату Ради національної безпеки і оборони України» прирівняно співробітників Апарату Ради за умовами матеріального, соціально-побутового та медичного забезпечення до працівників відповідних категорій Адміністрації Президента України.
Відтак, позивачу неправомірно відмовили у видачі довідки про грошове забезпечення для перерахунку пенсії.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України (в редакції з 15.12.2017) завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Частиною 2 ст. 2 КАС України встановлено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд приходить до висновку про те, що вимоги позивача підлягають задоволенню.
Враховуючи викладене та керуючись статтями 2, 6, 72-77, 90, 139, 241-246, 263 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , код ІНН НОМЕР_2 ) задовільнити повністю.
Визнати протиправними дії Департаменту фінансів Міністерства оборони України щодо не надання довідки про грошове забезпечення ОСОБА_1 для перерахунку пенсії.
Зобов'язати Департамент фінансів Міністерства оборони України (03168,м. Київ, пр.-т. Повітрофлотський 6, код 22990305) видати ОСОБА_1 довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII "Перехідні положення" Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя І.А. Качур