Рішення від 01.03.2019 по справі 817/43/18

РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 березня 2019 року м. РівнеСправа №817/43/18

Рівненський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Щербакова В.В., розглянувши у порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області, за участю третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору, на стороні відповідача - Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій,

ВСТАНОВИВ:

В провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебуває адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 (далі іменується - позивач) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області (далі іменується - відповідач), в якому позивач просить суд визнати бездіяльність протиправною щодо ненадання повної інформації до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області під час формування довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 12.05.2017 №5/84; зобов'язати вчинити дії щодо подання до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області нову довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії з 01.01.2016, до якої крім: посадового окладу - 2400,00грн.; окладу за звання - 1800,00грн.; надбавки за стаж служби в розмірі 35% - 840,00гн., також включити: надбавку за виконання особливо важливих завдань в розмірі 44%; премію в розмірі 18% замість 1,28%; надбавку за розвідувальну та контррозвідувальну діяльність в розмірі 6%, надбавку за оперативну роботу в розмірі 10%.

В обґрунтування позову зазначає, що йому було призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб". Розмір пенсії було нараховано із грошового забезпечення, визначеного на той час за нормами ст. 43 вказаного Закону. У зв'язку з набранням чинності змін до законодавства відповідачем було надіслано до Головного управління ПФУ в Рівненській області довідку про новий розмір грошового забезпечення для перерахунку. Однак, відповідачем не вірно було сформовано розмір грошового забезпечення позивача для перерахунку пенсії станом на 01.01.2016, зокрема не включено надбавку за виконання особливо важливих завдань - 44% від розміру посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років, надбавку за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність - 6%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність - 10%. Крім того, зменшено розмір премії до 1,28%, в той час, коли при попередньому перерахунку встановлено премію в розмірі 18%. Позивач вказує, що постановою Кабінету Міністрів України №988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" у грошовому забезпеченні поліцейських Національної поліції не були передбачені надбавки за особливі умови служби в розмірі, за безперервну службу та доплата від суми пенсії, а виплата таких надбавок та доплат врегульована постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 №1294 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу", то вказані надбавки повинні бути враховані ліквідаційною комісією УМВС України при видачі довідки для перерахунку пенсії позивачу, оскільки ця постанова станом на 01.01.2016 була чинною, такі надбавки позивач мав до проведення перерахунку з 01.01.2016. Крім того, для перерахунку пенсії має враховуватись премія в розмірі, яка виплачувалась до внесення змін у законодавство. На підставі викладеного позивач просив задовольнити позовні вимоги в повному обсязі.

22.02.2018 відповідач подав до суду відзив на позовну заяву, де вказав, що відповідно до вимог Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45, було виготовлено та направлено до ГУ ПФУ в Рівненській області Довідку про розмір грошового забезпеченні позивача для перерахунку пенсії, у які зазначені види грошового забезпечення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України, а саме: посадовий оклад за посадою "оперуповноважений ГКМСН Радивилівського РВ" - в сумі 2400грн.; оклад за звання "капітан міліції" - в сумі 1800грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 35 % до посадового окладу та окладу за звання, в розмірі 1470грн.; премія в розмірі 1,28 % в сумі 72,58грн. Що стосується інших видів грошового забезпечення (інші щомісячні надбавки, доплати та щомісячна премія) - вказані у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами). У випадку позивача, щомісячна премія не встановлена - так як по державі премії фактично за грудень 2015 року (місяць, у якому виникло у позивача право на перерахунок пенсії), за відповідними посадами не виплачувались. Інші щомісячні надбавки, доплати у вказаний період часу (грудень 2015 року) поліцейським не виплачувались. Таким чином, враховуючи вимоги Порядку №45, у відповідача були відсутні підстави включати у довідку для перерахунку пенсії позивача інших видів грошового забезпечення. Довідка виготовлена у суворій відповідності до вимог Порядку № 45, і у передбачений законом строк була направлена до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, для здійснення перерахунку. На підставі викладеного відповідач просив відмовити в задоволенні позову повністю за безпідставністю вимог.

20.02.2018 третьою особою, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області подано пояснення на позовну заяву, в яких третя особа підтримала позицію відповідача та просила в задоволені позову відмовити в повному обсязі.

Ухвалою суду від 05.02.2018 позовна заява прийнята до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.

Ухвалою суду від 20.02.2018 провадження у справі зупинено до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі №802/2196/17-а (Пз/9901/1/18).

Ухвалою суду від 16.01.2019 провадження у справі поновлено, призначено судове засідання на 29.01.2019 без повідомлення (виклику) сторін.

29.01.2019 судовий розгляд справи відкладено на 28.02.2019.

Частиною п'ятою статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Клопотання про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін до суду не надходили.

Відповідно до статті 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.

Таким чином, суд дійшов висновку про можливість розгляду справи у порядку письмового провадження.

Відповідно частини 4 статті 229 КАС України у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суд при вирішенні справи керується принципами верховенства права, законності, рівності усіх учасників адміністративного процесу перед законом і судом, змагальності сторін, диспозитивності та офіційного з'ясування всіх обставин, гласності і відкритості адміністративного процесу.

Розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, суд зазначає наступне.

ОСОБА_1 працював в органах внутрішніх справ та в 01.09.2001 був звільнений на пенсію за вислугою років з посади оперуповноваженого ГКСМСН Радивилівського РВ УМВС України в Рівненській області. Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до вимог Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 як пенсіонеру органів внутрішніх справ України.

Відповідно до грошового атестату №4 виданого Радивилівським РВ УМВС в Рівненській області грошове забезпечення позивача складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, надбавка за вислугу років 25%, надбавка за особливі умови служби 15%, надбавка за оперативну роботу 10% (а.с.11).

З 01.01.2016 вступив у силу Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" №900 від 23.12.2015, у зв'язку з чим, Ліквідаційною комісією Управління МВС України в Рівненській області сформовано та надіслано до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку №5/93 від 17.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії за посадою - оперуповноважений ГКМСН Радивилівського РВ, в якій зазначені наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад за посадою, відповідною посаді позивача - 2400,00 грн.; оклад за звання - 1800,00 грн.; надбавка за стаж служби в розмірі 35% в розмірі 1470,00 грн., премія в розмірі 1,28% в сумі 72,58 грн., а всього 5742,58 грн. (а.с.9).

Позивач зазначає, що відповідачем протиправно не включено до довідки №5/93 від 27.05.2017 про розмір грошового забезпечення для перерахунку позивачу пенсії надбавку за виконання особливо важливих завдань - 44% від розміру посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років, надбавку за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність - 6%, надбавку за оперативно-розшукову діяльність - 10%; премію в розмірі 18 % від суми грошового забезпечення, які йому виплачувалась до 01.01.2016. У зв'язку з чим звернувся до суду з даним адміністративним позовом.

Вирішуючи адміністративний спір по суті суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" №2262-ХІІ від 09.04.1992 (далі - № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України "Про Національну поліцію" №580-VIII від 02.07.2015 (далі - Закон №580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою № 988 від 11.11.2015 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції (далі - Постанова №988).

Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

В свою чергу, Постановою № 988 були затверджені: схема окладів за спеціальним званням поліцейських; схема посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання та схеми посадових окладів поліцейських. Крім того, надано право керівникам органів, закладів та установ Національної поліції в межах затверджених для них асигнувань на грошове забезпечення: 1) установлювати: посадові оклади поліцейським та курсантам вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах, визначених затвердженими цією постановою схемами; надбавку за специфічні умови проходження служби в поліції в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за стаж служби; підвищення за службу в поліції особливого призначення (особам, які безпосередньо виконують функції із забезпечення громадського порядку та безпеки громадян) у розмірі до 100 відсотків посадового окладу; 2) здійснювати преміювання поліцейських відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби; 3) надавати поліцейським матеріальну допомогу для оздоровлення в розмірі посадового окладу.

Пунктом 5 цієї Постанови вказано виплачувати: 1) надбавку за стаж служби в поліції; 2) надбавку за виконання функцій державного експерта з питань таємниць та надбавку за службу в умовах режимних обмежень - у розмірах та порядку, визначених законодавством; 3) доплату за службу в нічний час - у розмірі 35 відсотків посадового окладу з розрахунку за кожну годину служби в нічний час; 4) надбавку за безперервний стаж на шифрувальній роботі - у розмірі до 20 відсотків посадового окладу; 5) доплату за науковий ступінь кандидата або доктора наук з відповідної спеціальності, якщо діяльність за профілем відповідає науковому ступеню, - у розмірі відповідно 5 і 10 відсотків посадового окладу; 6) доплату за вчене звання у разі, коли особа займає посаду, що пов'язана з педагогічною або науковою діяльністю, і має вчене звання доцента (старшого наукового співробітника), - у розмірі 5, професора - 10 відсотків посадового окладу; 7) надбавку за почесне звання "заслужений" - у розмірі 10 відсотків посадового окладу; 8) підвищення на 25 відсотків посадових окладів курсантам за відмінне навчання або отримання відповідної кількості балів за шкалою ECTS за результатами екзаменаційної сесії.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 МВС видало наказ № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Наказ № 260).

Пунктом 2 Наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 № 45 (далі- Порядок №45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону №2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). Головні управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі "Кечко проти України" (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та Наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою № 1294 від 07.11.2007 "Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" та наказом № 499 від 31.12.2007 "Про впорядкування структури та умов грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ", було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

Судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань - 44% від розміру посадового окладу, окладу за звання та надбавки за вислугу років, надбавка за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність - 6% та надбавка за оперативно-розшукову діяльність - 10%, які отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не були встановлені законодавством для поліцейських та не виплачувались.

У зв'язку з встановленням нових розмірів грошового забезпечення Ліквідаційною комісією УМВС України в Рівненській області направлено до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області довідку про розмір грошового забезпечення позивача №5/93 від 17.05.2017, в якій зазначено, що за нормами чинними на 01 січня 2016 року грошове забезпечення на відповідній посаді включає посадовий оклад за посадою, відповідною посаді, оклад за звання, надбавку за стаж служби та премію.

Вказана довідка не містить даних про розмір надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність та надбавки за оперативно-розшукову діяльність, які протягом служби отримував позивач.

Суд зазначає, що постанова Кабінету Міністрів України "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" №988 від 11.11.2015 не передбачає обов'язок встановлювати та виплачувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, надбавку за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність та надбавку за оперативно-розшукову діяльність.

З урахуванням абзацу 7 пункту 5 Порядку №45 суд зазначає, що надбавка за виконання особливо важливих завдань, надбавка за розвідувальну та контрозвідувальну діяльність та надбавка за оперативно-розшукову діяльність правомірно не вказані відповідачем у довідці про розмір грошового забезпечення позивача.

Також, суд не може погодитись із доводами позивача про неправомірність зазначення премії у меншому, ніж він отримував розмірі, а саме 1,28% замість 18%.

Відповідно до абзацу 5 пункту 5 Порядку, для перерахунку пенсій щомісячна премія враховується у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.

Суд встановив, що Міністерство внутрішніх справ України листом "Про окремі питання підготовки та подання до органів Пенсійного фонду України довідок про грошове забезпечення для перерахунку пенсій" №5551/05/22-2017 від 20.04.2017 доведено до відома головам ліквідаційних комісій ГУМВС, УМВС України в АРК, областях, містах Києві та Севастополі інформацію про середні розміри надбавок та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року. Зокрема середній розмір премії оперуповноваженого становить 1,28 (а.с.50).

Отже, вказаний відповідачем у довідці для перерахунку пенсії позивача розмір премії є середнім розміром, що фактично виплачено за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою, що узгоджується зі змістом абзацу 5 пункту 5 Порядку перерахунку пенсій, у зв'язку з чим підстав для врахування премії у розмірі 18%, яка була врахована при попередньому перерахунку, наразі немає.

Відповідно до частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у типовій справі, яка відповідає ознакам, викладеним у рішенні Верховного Суду за результатами розгляду зразкової справи, суд має враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у рішенні за результатами розгляду зразкової справи.

За ознаками типової справи, які наведені у рішенні Верховного Суду у складі Касаційного адміністративного суду у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а) від 12.03.2018, дана справа є типовою та в силу приписів частини третьої статті 291 КАС України при ухваленні рішення у цій справі суд повинен враховувати правові висновки Верховного Суду, викладені у зазначеній постанові.

Велика Палата Верховного Суду в постанові від 12.12.2018 у зразковій справі №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а) дійшла висновку, що у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії не належить вказувати надбавку за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась; у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії належить вказати розмір премії, визначений у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою поліцейського за січень 2016 року.

З огляду на вищезазначене, враховуючи висновки Великої Палати Верховного Суду, викладені у постанові від 12.12.2018 за результатами розгляду зразкової справи №Пз/9901/1/18 (№802/2196/17-а), виходячи з системного аналізу положень законодавства України та доказів, наявних у матеріалах справи, суд дійшов висновку, що позовні вимоги до задоволення не підлягають.

Підстави для розподілу судових витрат відповідно до статті 139 КАС України відсутні.

Керуючись статтями 241-246, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

В задоволенні адміністративного позову ОСОБА_1 (АДРЕСА_1; РНОКПП НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії УМВС України в Рівненській області (33000, місто Рівне, вулиця Хвильового, будинок №2; код ЄДРПОУ 08675200) про визнання бездіяльності протиправною та зобов'язання вчинення певних дій - відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Рівненський окружний адміністративний суд (пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України).

Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01 березня 2019 року.

Суддя Щербаков В.В.