ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
28 лютого 2019 року м. Київ №826/4230/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Костенка Д.А., розглянув-ши у спрощеному позовному провадженні без повідомлення сторін (у письмовому прова-дженні) справу за позовом ОСОБА_1 до Головного Управління Пенсійного фонду України в місті Києві (далі - ГУ ПФУ в м. Києві) про визнання протиправними дій, зобов'язання вчинити дії,
У березні 2018р. позивач звернувся до суду з позовом до ГУ ПФУ в м. Києві (код ЄДРПОУ 22869069), правонаступником якого на час розгляду справи є ГУ ПФУ в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368), в якому просить:
- визнати протиправними дії ГУ ПФУ в м. Києві;
- зобов'язати ГУ ПФУ в м. Києві провести позивачу перерахунок та виплату пенсії позивачу з 01.01.2016 , виходячи з розміру 59% від грошового забезпечення для обчислення пенсії на підставі довідки ГУ МВС України в м. Києві №33278 від 01.06.2017.
Позов обґрунтовано тим, що позивач з 01.01.2016 має право на перерахунок пенсії згідно з ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", який відповідачем проведено не було, чим порушено гаранто-ване ст. 46 Конституції України право на отримання передбаченої законом пенсії.
Представником відповідача - ГУ ПФУ в м. Києві (код ЄДРПОУ 42098368) за довіре-ністю Лазоренко А.О. подано відзив на позов, в якому вона просить відмовити в його задово-ленні, посилаючись на вжиття відповідачем необхідних дій щодо проведення перерахунку пенсії і на те, що виплата пенсії буде проведена після виділення коштів з державного бюджету. Також послалася на постанову Верховного Суду від 12.03.2018 №802/2196/17-а щодо зазначення у довідці про розмір грошового забезпечення і врахування додаткових видів грошового забезпечення. Крім цього, послалася на постанову КМ України від 21.02.2018 №103, згідно з якою сума перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 обчислюється органами Пенсійного фонду України станом на 01.01.2018 та виплачується після виділення коштів на їх фінансування з державного бюджету у відповідних розмірах.
Дослідивши наявні у справі докази, суд дійшов висновку про обґрунтованість позову і наявність підстав для його часткового задоволення, виходячи з такого.
Судом встановлено, що позивачу, який проходив службу на посаді міліціонера - водія спеціального батальйону судової міліції "Грифон" ГУ МВС України в м. Києві, призначено пенсію за вислугою років відповідно до Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" (пенсійне посвідчення від 18.02.2014 №770714).
29 грудня 2015р. набув чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII "Про вне-сення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту коли-шніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", яким доповнено ст. 63 Закону №2262 новою частиною такого змісту: "Перерахунок пенсій особам начальни-цького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пен-сійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з ураху-ванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських".
У січні 2018р. позивач звернувся до відповідача із заявою про перерахунок пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з війсь-кової служби, та деяких інших осіб", виходячи із посадового окладу, окладу за звання, над-бавки за вислугу років, встановлених постановою КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", та щомісячних додатко-вих видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премії, зазначених у відповідній довідці, також просив у разі відмови у перерахунку та виплаті пенсії повідомити про підстави такої відмови.
Листом від 19.02.2018 №5771/03/Б-665 відповідач повідомив, що позивач отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", яка складається з наступних видів грошового забезпечення всього на суму 1947,65 грн.:
- посадовий оклад 747,50 грн.;
- оклад за військове звання 55 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 240,75 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 47% - 490,33 грн.;
- премія 27% - 414,07 грн.
Розмір пенсії відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб" становить 59% грошового забезпечення - 1149,11 грн. (1947,65 грн. х 59%).
При цьому, повідомивши, що перерахунок пенсії буде проведено після надходження коштів з Державного бюджету України, у додатках до листа додано розрахунок пенсії пози-вача по пенсійній справі №89/33278, а також копію довідки про розмір грошового забезпе-чення від 01.06.2017 №33278.
Згідно з наявною у справі копією розрахунку пенсії за вислугу років по пенсійній справі №89/33278 для ОСОБА_1, сформованого 29.01.2018, підсумок пенсії позивача з надбавками становить 1753,53 грн., з них:
пенсія призначена (обчислена) з 25.02.2005 із сум грошового забезпечення - всього 1947,65 грн.:
- посадовий оклад 747,50 грн.;
- оклад за військове звання 55 грн.;
- процентна надбавка за вислугу років 30% - 240,75 грн.;
- надбавка за особливо важливі завдання 47% - 490,33 грн.;
- премія 27% - 414,07 грн.
Основний розмір пенсії: 59% грошового забезпечення (вислуга років 23) у розмірі: 1149,11 грн., з урахуванням мінімального розміру пенсії - 1452 грн.;
Підвищення за постановою КМ України 2012р. №355 (35% від 1149,11 = 402,19 грн., макс. розмір =301,53 грн.) (з 01 по 31) - 301,53 грн.
Сума доплати до попереднього основного розміру пенсії 69,21 грн.;
Підсумок пенсії (з надбавками) 1753,53 грн.
Водночас згідно з наданою позивачем до суду копією довідки ГУ МВС України в м. Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.06.2017 №33278 від-повідно до ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України" розмір грошового забезпечення позивача за нормами, чинними на 01.01.2016 за посадою міліціонер-водій спеціального батальйону судової міліції "Грифон" ГУ МВС України в м. Києві, прирівняною до посади поліцейського поліції особливого призначення СПП ГУ НП у м. Києві, становить 7129,90 грн., а саме: посадовий оклад - 2520 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням - 1000 грн., надбавка за стаж служби 35% - 1232 грн., премія 50,04% - 2377,90 грн.
Спірні правовідносини стосуються проведення перерахунку і виплати пенсії особі, якій призначено пенсію згідно із Законом України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб", відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції".
З огляду на суб'єктний склад учасників цієї справи, зміст позовних вимог в частині перерахування та виплати пенсії і фактичні обставини цієї справи, суд дійшов висновку про те, що дана справа є типовою. При її вирішенні слід застосовувати висновок Верховного Суду у рішенні від 15.02.2018 у зразковій справі №Пз/9901/8/18 820/6514/17 №820/6514/17 (http://reyestr.court.gov.ua/Review/72290243, яка набрала законної сили: 17.03.2018).
У вищевказаній зразковій справі Верховний Суд дійшов наступних висновків:
45. Відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільне-них з військової служби, та деяких інших осіб" зміна грошового забезпечення поліцейських, яке за своїми складовими є ідентичним складовим колишніх працівників міліції, але за роз-міром більшим, є безумовною підставою для перерахунку пенсії позивача, як колишнього працівника міліції на підставі Постанови №988, яка набрала чинності 02.12.2015.
46. Згідно зі ст. 51 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" позивач має право на перерахунок пенсії з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну роз-міру пенсії. Оскільки Постанова №988, якою встановлені розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, набрала чинності 02.12.2015, ОСОБА_1 має право на перерахунок пенсії з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавс-твом для поліцейських, з 01.01.2016.
47. Ураховуючи те, що право позивача на перерахунок пенсії встановлено чинним законодавством України, дотримано всі вимоги, передбачені Порядком №45, для проведення перерахунку пенсії, ОСОБА_1 має законні підстави щодо перерахунку його пенсії на підставі довідки про грошове забезпечення з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. При цьому, посилання відповідача на відсутність коштів на проведення виплати пенсії в перерахованому розмірі порушує гарантоване статтею 1 Першого протоколу Конвенції право мирно володіти своїм майном. Оскільки чинне правове положення передбачає виплату пев-них надбавок, і дотримано всі вимоги, необхідні для цього, органи державної влади не можуть свідомо відмовляти у цих виплатах доки відповідні положення є чинними. Тобто органи державної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невико-нання своїх зобов'язань (рішення Європейського суду у справі "Кечко проти України" від 08.11.2005).
48. При цьому суд звертає увагу на підвищені гарантії соціальної захищеності осіб, що перебувають на службі в органах внутрішніх справ, з боку держави, що повинні бути реалізо-ваними у комплексі заходів, спрямованих на забезпечення добробуту саме цієї категорії громадян як під час проходження служби в органах внутрішніх справ, так і після звільнення у запас або відставку (Рішення Конституційного Суду України від 06.07.1999 №8-рп/99 у справі за конституційним поданням Міністерства внутрішніх справ України щодо офіційного тлумачення положень статті 5 Закону України "Про статус ветеранів військової служби і ветеранів органів внутрішніх справ та їх соціальний захист").
49. За результатами судового розгляду встановлено, що Ліквідаційна комісія ГУ МВС України в Харківській області на підставі списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку, надала до ГУ ПФУ в Харківській області довідку від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, що свідчить про дотримання державним органом Порядку №45 у частині надання довідок до органу Пенсійного фонду.
50. На порушення вимог ст. 51 Закону "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" та Порядку №45 відповідач - орган Пенсійного фонду пенсію ОСОБА_1 після надходження довідки не перерахував.
51. Суд зауважує, що відповідачем у листі від 11.11.2017 №2521/К-14 не заперечу-валося право ОСОБА_1 щодо перерахунку та виплати пенсії згідно із Законом України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", Постановою №988, на підставі наданої довідки від 19.06.2017 №НОМЕР_4 про грошове забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських. Неможливість перерахувати та виплатити пенсію позивачу відповідач пояснив відсутністю коштів у Державному бюджеті України.
<...>
53. У зв'язку з викладеним, суд доходить висновку про наявність підстав для задово-лення позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Хар-ківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання вчинити певні дії.
У п. 37 цього рішення Верховний Суд, серед іншого також зазначив, що органи дер-жавної влади не можуть посилатися на відсутність коштів як на причину невиконання своїх зобов'язань.
У п.п. 57, 58 цього рішення Верховний Суд зазначив, що при застосуванні висновків Верховного Суду в цій зразковій справі суди повинні враховувати те, що довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням грошового забезпечення поліцейських повинні бути отримані з дотриманням Порядку проведення перерахунку пен-сій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 №45. Ці довідки повинні бути чинними. Суди повинні встановити, чи дотримано всіх вимог, передбачених Порядком №45, для проведення перерахунку та випла-ти пенсії позивачам.
Надана позивачем довідка ГУ МВС України в м. Києві від 01.06.2017 №33278 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій була чинною на момент виникнення спірних правовідносин і отримана з дотриманням Порядку №45.
Відповідач не надав до суду доказів проведення позивачу перерахунку і виплати пенсії з 01.01.2016 на підставі вказаної довідки. Більше того, із змісту відповіді відповідача у листі від 19.02.2018 №5771/03/Б-665 вбачається, що станом на дату його складення, відповідач не взяв до уваги вказану довідку.
Таким чином, відповідач допустив протиправну бездіяльність (а не дії, як помилково стверджує позивач) щодо не проведення перерахунку і виплати пенсії позивачу за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, виходячи із розміру грошового забезпечення, зазначеного у довідці від 01.06.2017 №33278.
Помилковість визначення позивачем предмету оскарження (дій) є підставою для від-мови у задоволенні позову у цій частині, проте не впливає на висновок суду про порушення відповідачем права позивача на пенсійне забезпечення і, як наслідок, про обґрунтованість позову. У зв'язку з цим та згідно з ч. 2 ст. 9 КАС України суд вбачає підстави для виходу за межі позовних вимог і визнання протиправною бездіяльності відповідача щодо не прове-дення перерахунку та виплати позивачу пенсії.
Щодо вимоги про зобов'язання ГУ ПФУ в м. Києві провести перерахунок і виплату позивачу пенсії, то суд зазначає наступне.
Право на перерахунок пенсії виникло у позивача на підставі Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", при цьому Постанова №103 не змінює регулювання правовідносин з приводу перерахунку пенсій колишнім працівникам міліції на підставі Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", а також постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", визначаючи лише порядок виплати перерахованих пенсій.
Така позиція підтверджується висновками Київського апеляційного адміністративного суду в постановах від 29.05.2018 №810/531/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74321908), від 21.06.2018 №823/555/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74818102), від 05.06.2018 №823/532/18 (www.reyestr.court.gov.ua/Review/74573051).
Відтак, зважаючи на типовість даної адміністративної справи, беручи до уваги відсут-ність доказів проведення відповідачем перерахунку і виплати позивачу пенсії згідно з довід-кою від 01.06.2017 №33278, а також враховуючи висновки Верховного Суду у зразковій справі, суд дійшов висновку про наявність підстав для зобов'язання відповідача провести перерахунок та виплату пенсії позивачу відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівни-ків органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсій-не забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови КМ України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", у розмірі 59% зазначеного у довідці від 01.06.2017 №33278 грошового забезпе-чення за період з 01.01.2016 по 31.12.2017, з урахуванням здійснених виплат.
Заперечення представника відповідача не спростовують встановлених судом обставин і не дають підстав для інших висновків. Посилання на постанову Верховного Суду від 12.03.2018 у справі №802/2196/17-а суд відхиляє, оскільки предмет і підстави справ різні.
З огляду на часткове задоволення позовних вимог та згідно із ст. 139 КАС України судовий збір у сумі 704,80 грн., сплачений позивачем згідно з квитанцією від 12.03.2018 №0.0.983592534.1, підлягає стягненню на його користь з бюджетних асигнувань відповідача у сумі 352,40 грн., пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Керуючись ст.ст. 9, 90, 139, 241-246, 257-263, 291 КАС України, суд
1. Задовольнити частково адміністративний позов ОСОБА_1.
2. Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду Ук-раїни в місті Києві щодо не проведення з 01.01.2016 перерахунку і виплати ОСОБА_1 пенсії відповідно до ч. 3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів Украї-ни від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції Укра-їни" на підставі довідки Головного управління МВС України в місті Києві про розмір грошо-вого забезпечення для перерахунку пенсії від 01.06.2017 №33278.
3. Зобов'язати Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві провести ОСОБА_1 з 01.01.2016 перерахунок і виплату пенсії відповідно до Закону України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціаль-ного захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та дея-ких інших осіб", постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції України", у розмірі 59% грошового забезпе-чення, зазначеного у довідці Головного управління МВС України в місті Києві про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії від 01.06.2017 №33278, з урахуванням здійс-нених виплат.
4. Відмовити ОСОБА_1 у задоволенні адміністративного позову в іншій частині.
5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в місті Києві судовий збір у сумі 352,40 грн. (триста п'ятдесят дві грн. 40 коп.).
Позивач: ОСОБА_1;
АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1.
Відповідач: Головне управління Пенсійного фонду України в місті Києві;
04053, м. Київ, вул. Бульварно-Кудрявська, 16, код ЄДРПОУ 42098368.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку на апеляційне оскарження. Рішення суду може бути оскаржено до Шостого апеляційного адміністративного суду в порядку, встановленому ст.ст. 293-298 КАС України. Апеляційна скарга подається протягом 30 днів з дня складення повного судового рішення. Дата рішення є датою складання повного тексту.
Суддя Д.А. Костенко