Ухвала від 01.03.2019 по справі 420/1125/19

Справа № 420/1125/19

УХВАЛА

01 березня 2019 року м.Одеса

Суддя Одеського окружного адміністративного суду Харченко Ю.В., розглянувши матеріали позовної заяви СФГ «Бесарабія» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області про визнання незаконними та скасування Акта «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, Наказу «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки СФГ «Бесарабія» від 11.12.2018р. №9772,-

ВСТАНОВИВ:

СФГ «Бесарабія» звернулось до Одеського окружного адміністративного суду з позовом, у якому просить суд визнати незаконними та скасувати Акт Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, Наказ Головного управління ДФС в Одеській області «Про проведення документальної позапланової виїзної перевірки СФГ «Бесарабія» від 11.12.2018р. №9772.

Відповідно до п.6 ч.1 ст.171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує, чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.

Відповідно до п.1 ч.1 ст.19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.

Згідно з п.п.18, 19 ч.1 ст.4 КАС України нормативно-правовий акт - акт управління (рішення) суб'єкта владних повноважень, який встановлює, змінює, припиняє (скасовує) загальні правила регулювання однотипних відносин, і який розрахований на довгострокове та неодноразове застосування; індивідуальний акт - акт (рішення) суб'єкта владних повноважень, виданий (прийняте) на виконання владних управлінських функцій або в порядку надання адміністративних послуг, який стосується прав або інтересів визначеної в акті особи або осіб, та дія якого вичерпується його виконанням або має визначений строк.

Отже, до компетенції адміністративних судів належать спори фізичних чи юридичних осіб з органом державної влади, органом місцевого самоврядування, їхньою посадовою або службовою особою, предметом яких є правильність рішень, дій чи бездіяльності цих органів (осіб), прийнятих або вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій.

Акт державного чи іншого органу - це юридична форма рішень цих органів, тобто офіційний письмовий документ, який породжує певні правові наслідки, спрямований на регулювання тих чи інших публічно-правових відносин і має обов'язковий характер для суб'єктів цих відносин.

При цьому, залежно від компетенції органу, який прийняв такий документ, і характеру та обсягу відносин, що врегульовано ним, акти поділяються на нормативно-правові і такі, що не мають нормативно-правового характеру, тобто індивідуальні.

Правовий акт індивідуальної дії - це виданий суб'єктом владних повноважень документ, прийнятий із метою реалізації положень нормативно-правового акту (актів) щодо конкретної життєвої ситуації, не містить загальнообов'язкових правил поведінки та стосується прав і обов'язків, чітко визначеного суб'єкта (суб'єктів), якому він адресований. До того ж, обов'язковою ознакою як нормативно-правового, так і правового акту індивідуальної дії, є юридичний характер, тобто обов'язковість його приписів для відповідного суб'єкта (суб'єктів), дотримання якого забезпечується правовими механізмами.

Обов'язковою ознакою нормативно-правового акту чи акту індивідуальної дії, а також відповідних дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень є створення ними юридичних наслідків у формі прав, обов'язків, їх зміни чи припинення.

Таким чином, до адміністративних судів можуть бути оскаржені лише рішення, дії чи бездіяльність суб'єктів владних повноважень, які породжують, змінюють або припиняють права та обов'язки у сфері публічно-правових відносин, вчинених ними при здійсненні владних управлінських функцій на основі законодавства, у тому числі, на виконання делегованих повноважень.

При цьому, суд зазначає, що оскаржуваний позивачем - СФГ «Бесарабія» Акт Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, оскільки не створює для позивача юридичних прав, та обов'язків, а також не містить обов'язкового для нього припису.

У зв'язку з чим, суд вважає за необхідне зазначити, що позовні вимоги позивача - СФГ «Бесарабія» в частині щодо визнання незаконним та скасування Акта Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, є безпідставними, оскільки, означений документ за своїм змістом не є рішенням суб'єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, а також не є нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії, та не створює і не припиняє прав чи обов'язків особи, а лише фіксує певні обставини.

Аналогічна правова позиція викладена у Постанові Верховного Суду України від 10.09.2013р. у справі №21-237а13, Постанові Верхового Суду від 08.05.2018р. у справі №825/2398/15-а.

Таким чином, виходячи з наведеного, суд вважає за необхідне наголосити, що законодавством не передбачено можливості для оскарження в судовому порядку, та відповідно визнання незаконним та скасування Акта Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, т.я. спірний документ не є рішенням суб'єкта владних повноважень, у розумінні положень КАС України, (нормативно-правовим актом чи правовим актом індивідуальної дії), а тому не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства.

Згідно з п.1 ч.1 ст.170 КАС України суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.

Відтак, з урахуванням вищевикладеного, суд вважає за необхідне відмовити у відкритті провадження по справі за позовом СФГ «Бесарабія» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області в частині позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування Акта Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11, відповідно до приписів п.1 ч.1 ст.170 КАС України, з вищенаведених підстав.

Керуючись п.п.18, 19 ч.1 ст.4, п.1 ч.1 ст.19, п.1 ч.1 ст.170, п.6 ч.1 ст.171, 248, 294 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

УХВАЛИВ:

1. Відмовити у відкритті провадження у справі за позовною заявою СФГ «Бесарабія» до Ізмаїльської об'єднаної державної податкової інспекції Головного управління ДФС в Одеській області в частині позовних вимог щодо визнання незаконним та скасування Акта Головного управління ДФС в Одеській області «Про результати позапланової виїзної перевірки Селянського (фермерського) господарства «Бесарабія» з питань правильності обчислення податку на прибуток за період з 01.01.2017р. по 31.12.2017р.» від 28.12.2018р. №32356605/001037/15-32-14-11.

2. Копію ухвали про відмову у відкритті провадження в адміністративній справі надіслати позивачу.

Ухвала суду може бути оскаржена, шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду у строки визначені статтею 295 КАС України.

Відповідно до п.п.15.5 п.15 Розділу VII «Перехідні положення» КАС України в редакції Закону №2147-VIII до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди, а матеріали справ витребовуються та надсилаються судами за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу. У разі порушення порядку подання апеляційної чи касаційної скарги відповідний суд повертає таку скаргу без розгляду.

Суддя Харченко Ю.В.