Рішення від 25.02.2019 по справі 620/4243/18

ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 лютого 2019 року Чернігів Справа № 620/4243/18

Чернігівський окружний адміністративний суд

під головуванням судді Соломко І.І.,

за участю секретаря Пархомчука Д.А.,

представника позивача ОСОБА_1,

відповідача ОСОБА_2,

представника відповідача ОСОБА_3,

розглянувши у відкритому судовому засіданні справу за адміністративним позовом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз” до державного кадастрового реєстратора відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2, Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про визнання протиправним та скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

УСТАНОВИВ:

Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз” звернулось до суду з адміністративним позовом до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2 про визнання протиправним та скасування рішення від 15.11.2018 № РВ-7400824532018 та зобов'язання вчинити певні дії.

В обґрунтування позову зазначено, що у рішенні від 15.11.2018 № РВ-7400824532018 кадастровий реєстратор Відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області посилається на пункт 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України, який втратив чинність, як такий, що не відповідає Конституції України. Крім того, відповідач у спірному рішенні посилається на підставу відмову у здійсненні державної реєстрації, яка не визначена ч. 6 ст. 24 "Про Державний земельний кадастр". За таких обставин позивач вважає оскаржуване рішення протиправним та таким, що підлягає скасуванню.

26.12.2018 ухвалою суду відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження з повідомленням (викликом) сторін.

18.01.2019 відповідачем подано відзив, в якому зазначено, що при розгляді заяви позивача про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,0012 гектарів, яка розташована за адресою: с. Великий Листвен, в адміністративних межах Тупичівської сільської ради, Городнянського району Чернігівської області, державним кадастровим реєстратором встановлено невідповідність поданих позивачем документів вимогам законодавства, що стало підставою для прийняття оскаржуваного рішення. Вважає, що діяла на підставі в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України, тому просить в задоволенні позову відмовити

28.01.2019 представником позивача надано відповідь на відзив, в якій зазначено, що ПАТ «Чернігівгаз» користується земельними ділянками на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ЧН № 001940, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 215 від 29.12.2001, який на даний час є чинним.

13.02.2019 ухвалою суду, постановленою без виходу до нарадчої кімнати, залучено другого відповідача ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівській області.

Представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги з мотивів, викладених у позові та відповіді на відзив, та просив їх задовольнити.

Відповідач та представник відповідача проти задоволення позовних вимог заперечили в повному обсязі з підстав, наведених у відзиві.

Заслухавши пояснення учасників судового процесу, дослідивши матеріали справи, з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив таке.

Городнянське управління по газопостачанню та газифікації створено як відокремлений структурний підрозділ без права юридичної особи Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» та внесено відповідні відомості до ЄДРПОУ від 03.07.2006 за № 10641030005000322. Станом на 22.02.2019 Городнянське управління по газопостачанню та газифікації Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» вилучено з відомостей ЄДРПОУ, що підтверджено Статутом Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз», затвердженого 17.12.1991 та відомостями з ЄДРПОУ (а.с. 108-111).

ПАТ «Чернігівгаз» є новим найменуванням Відкритого акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» та правонаступником Державного підприємства по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз» (ВАТ «Чернігівгаз»), що підтверджується Статутом Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз”, затвердженого 10.04.2018 (а.с. 44-45).

29.12.2001 на підставі рішення Великолиственської сільської Ради народних депутатів від 19.12.2001 року №60, Городнянському управлінню по газопостачанню та газифікації ВАТ «Чернігівгаз» надано в постійне користування земельну ділянку для виробничих цілей, площею 0,02214 гектарів, що знаходиться в с. Великий Листвен Городнянського району Чернігівської області, що підтверджується Державним актом на право постійного користування землею, який зареєстрований в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за № 15, серії І-ЧН № 001940( а.с. 30-31).

05.11.2018 ПАТ «Чернігівгаз» звернулося із заявою до Державного кадастрового реєстратора Відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області про державну реєстрацію земельної ділянки площею 0,02214 гектарів, що знаходиться в с. Великий Листвен Городнянського району Чернігівської області, яка зареєстрована за № 32-3014/0/244-18. До заяви надано такі документи: копія документа, що посвідчує особу; копія документу, що посвідчує повноваження діяти від імені особи; копія документа про присвоєння податкового номеру; документація із землеустрою; електронний документ (а.с. 13).

15.11.2018 державним кадастровим реєстратором Відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області прийнято рішення №РВ-7400824532018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру з підстав невідповідності поданих документів вимогам, установленим Законом України «Про Державний земельний кадастр» і Порядком ведення Державного земельного кадастру; невідповідності електронного документа установленим вимогам, викладених у додатку 1.

У додатку 1 до рішення № РВ-7400824532018 від 15.11.2018 зазначено, шо «… відповідно до пункту 2 статті 92 Земельного кодексу України права постійного користування земельною ділянкою із земель державної та комунальної власності набувають:

а) підприємства, установи та організації, що належать до державної та комунальної власності; б) громадські організації інвалідів України, їх підприємства (об'єднання), установи та організації; в) релігійні організації України, статути (положення) яких зареєстровано у встановленому законом порядку, виключно для будівництва і обслуговування культових та інших будівель, необхідних для забезпечення їх діяльності; г) публічне акціонерне товариство залізничного транспорту загального користування, утворене відповідно до Закону України «Про особливості утворення публічного акціонерного товариства залізничного транспорту загального користування»; ґ) заклади освіти незалежно від форми власності; д) співвласники багатоквартирного будинку для обслуговування такого будинку та забезпечення задоволення житлових, соціальних і побутових потреб власників (співвласників) та наймачів (орендарів) квартир та нежитлових приміщень, розташованих у багатоквартирному будинку.

Так як земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ЧН №001940, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №215 від 29.12.2001, тоді відповідно до пункту 6 Перехідних положень Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01.01.2008 переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них, у Вашому випадку право оренди. Невідповідність правовстановлюючих документів, тобто Державний акт на право постійного користування землею був наданий Городнянському управлінню по газопостачанню і газифікації ВАТ «Чернігівгаз». а технічна документація із землеустрою щодо становлення (відновлення) меж земельних ділянок в натурі (на місцевості) виготовлена на іншу особу (Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифікації «Чернігівгаз»)».

Вважаючи рішення державного кадастрового реєстратора Відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2 №РВ-7400824532018 про відмову у внесенні відомостей (змін до них) до Державного земельного кадастру від 15.11.2018 протиправним, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Правові, економічні та організаційні основи діяльності у сфері Державного земельного кадастру врегульовано Законом України "Про Державний земельний кадастр" від 07.07.2011 № 3613-VI.

Відповідно до ст. 4 Закону України "Про Державний земельний кадастр", регулювання відносин, що виникають при веденні Державного земельного кадастру, здійснюється відповідно до Конституції України, Земельного кодексу України, цього Закону, законів України Про землеустрій, Про оцінку земель, Про топографо-геодезичну і картографічну діяльність, Про захист персональних даних, інших законів України та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.

Згідно із ч. 2 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за місцем їх розташування відповідним Державним кадастровим реєстратором центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин.

Частиною 3 цієї статті визначено, що державна реєстрація земельних ділянок здійснюється за заявою особи, якій за рішенням органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування надано дозвіл на розроблення документації із землеустрою, що є підставою для формування земельної ділянки при передачі її у власність чи користування із земель державної чи комунальної власності, або уповноваженої нею особи;

Відповідно до ч. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" для державної реєстрації земельної ділянки Державному кадастровому реєстратору, який здійснює таку реєстрацію, подаються:

- заява за формою, встановленою центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері земельних відносин;

- оригінал документації із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки;

- документація із землеустрою, яка є підставою для формування земельної ділянки у формі електронного документа.

Державний кадастровий реєстратор, який здійснює державну реєстрацію земельних ділянок, протягом чотирнадцяти днів з дня реєстрації заяви: перевіряє відповідність документів вимогам законодавства; за результатами перевірки здійснює державну реєстрацію земельної ділянки або надає заявнику мотивовану відмову у державній реєстрації (ч. 5 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр").

Згідно із ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" підставою для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки є:

- розташування земельної ділянки на території дії повноважень іншого Державного кадастрового реєстратора;

- подання заявником документів, передбачених частиною четвертою цієї статті, не в повному обсязі;

- невідповідність поданих документів вимогам законодавства;

- знаходження в межах земельної ділянки, яку передбачається зареєструвати, іншої земельної ділянки або її частини.

Із аналізу наведених положень слідує, що державний реєстратор здійснює державну реєстрацію земельної ділянки на підставі документів, визначених ч. 4 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр", а підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки визначені ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр".

Суд зазначає, що згідно з ч. 2 ст. 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідач в оскаржуваному рішенні посилається на невідповідність поданих документів вимогам законодавства так як земельна ділянка знаходиться у постійному користуванні на підставі Державного акту на право постійного користування землею серії І-ЧН №001940, зареєстрованого в Книзі записів державних актів на право постійного користування землею за №215 від 29.12.2001, тоді відповідно до пункту 6 Перехідних положень Земельного Кодексу України громадяни та юридичні особи, які мають у постійному користуванні земельні ділянки, але за цим Кодексом не можуть мати їх на такому праві, повинні до 01.01.2008 переоформити у встановленому порядку право власності або право оренди на них.

Водночас в оскаржуваному рішенні відповідач не зазначив, які конкретно документи, що подані позивачем для проведення державної реєстрації земельної ділянки площею 0,02214 гектарів, розташована в с. Великий Листвен Городнянського району Чернігівської області, не відповідають та яким саме вимогам законодавства. Крім того, суд зазначає, що розглядаючи зазначену заяву позивача, державний кадастровий реєстратор у спірному рішення повинен був зазначити, які документи не дають можливості встановити право заявника на користування земельною ділянкою та, яку передбачалось зареєструвати, втім вказані обставини відповідачем не перевірені, що свідчить про необґрунтованість оскаржуваного рішення.

Також посилання відповідача у спірному рішенні на положення пункту 6 розділу X Земельного Кодексу України, суд вважає безпідставними, оскільки вказані положення втратили чинність, як такі, що не відповідають Конституції України (є неконституційними) в частині зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення на підставі Рішення Конституційного Суду № 5-рп/2005 від 22.09.2005.

Згідно з вказаним рішенням Конституційного суду, визнано неконституційними: пункт 6 розділу X "Перехідні положення" Земельного кодексу України ( 2768-14 ) щодо зобов'язання переоформити право постійного користування земельною ділянкою на право власності або право оренди без відповідного законодавчого, організаційного та фінансового забезпечення; пункт 6 Постанови Верховної Ради України "Про земельну реформу" від 18.12.1990 № 563-ХІІ ( 563-12 ) з наступними змінами в частині щодо втрати громадянами, підприємствами, установами і організаціями після закінчення строку оформлення права власності або права користування землею раніше наданого їм права користування земельною ділянкою.

Положення визнані неконституційними, втратили чинність з дня ухвалення Конституційним Судом України цього Рішення. Рішення Конституційного Суду України є обов'язковим до виконання на території України.

Посилання відповідача в оскаржуваному рішення на невідповідність електронного документа установленим вимогам, а саме ХSD Схема Наявні зауваження щодо валідності електронного документа, суд вважає безпідставними, оскільки ч. 6 ст. 24 Закону України "Про Державний земельний кадастр" такої підстави для відмови у здійсненні державної реєстрації земельної ділянки не передбачено.

Отже, спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, отже є протиправним.

Згідно рішення Європейського суду з прав людини по справі "Северянін та інші проти України"(п.58) суд повторює, що згідно з його усталеною практикою, яка відображає принцип, пов'язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішенні судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча п. 1 ст.6 Конвенції зобов'язує суди обґрунтувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожний аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов'язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення.

Пунктом 41 Висновку №11 (2008) Консультативної ради європейських суддів зазначено, що обов'язок суддів наводити підстави для своїх рішень не означає необхідності відповідати на кожен аргумент захисту на підтримку кожної підстави захисту. Обсяг цього обов'язку може змінюватися залежно від характеру рішення. Згідно з практикою Європейського суду з прав людини очікуваний обсяг обґрунтування залежить від різних доводів, що їх може наводити кожна зі сторін, а також від різних правових положень, звичаїв та доктринальних принципів, а крім того, ще й від різних практик підготовки та представлення рішень у різних країнах. З тим, щоб дотриматися принципу справедливого суду, обґрунтування рішення повинно засвідчити, що суддя справді дослідив усі основні питання, винесені на його розгляд.

З урахуванням викладеного, та з огляду на те, що спірне рішення не відповідає критеріям, визначеним у ч. 2 ст. 2 КАС України, а саме прийнято не на підставі закону, необґрунтовано, що є достатньою підставою для визнання його протиправним та скасування.

У випадку, якщо прийняття рішення на користь позивача передбачає право суб'єкта владних повноважень діяти на власний розсуд, суд зобов'язує суб'єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні (абзац 2 частина четверта статті 245 КАС України).

Тому, з урахуванням наведеного, і з метою захисту порушеного права позивача ефективним та належним, за встановлених обставин, є такий спосіб захисту порушених прав, як зобов'язання державного кадастрового реєстратора відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області вирішити питання щодо розгляду заяви Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз про державну реєстрацію земельної ділянки від 05.11.2018, зареєстрованої Відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області за вхідним №32-3014/0/244-18, з урахуванням правової позиції суду, наданої судом у рішенні.

Згідно з ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні (стаття 90 КАС України).

Враховуючи вище зазначені положення, дослідивши фактичні обставини та питання права, що лежать в основі спору по даній справі, суд дійшов висновку про достатність аргументів позивача та доказів на обґрунтування своєї позиції, а відтак, позов слід задовольнити повністю.

Питання щодо розподілу судових витрат вирішено відповідно до статті 139 КАС України.

Як вбачається з платіжного доручення від 04.12.2018 № 4 (#227001847726) позивачем сплачено судовий збір в розмірі 3524,00 грн.

Таким чином, за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз” стягненню підлягають судові витрати в розмірі 3524,00 грн.

Керуючись ст. ст.139, 227, 241-243, 245, 246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення державного кадастрового реєстратора відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області №РВ-7400824532018 від 15.11.2018.

Зобов'язати державного кадастрового реєстратора відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області вирішити питання щодо розгляду заяви Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифікації “Чернігівгаз про державну реєстрацію земельної ділянки від 05.11.2018, зареєстрованої Відділом у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області за вхідним №32-3014/0/244-18, з урахуванням правової позиції суду, наданої судом у рішенні.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області на користь Публічного акціонерного товариства по газопостачанню та газифіікації “Чернігівгаз” судовий збір в розмірі 3524,00 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 копійок), сплачений відповідно платіжного доручення від 04.12.2018 № 4 (#227001847726).

Рішення суду набирає законної сили в порядку статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до Шостого апеляційного адміністративного суду в строки, визначені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України, протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення суду. Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Повний текст судового рішення виготовлено 01.03.2019.

Позивач: Публічне акціонерне товариство по газопостачанню та газифіікації “Чернігівгаз” (вул. Любецька, 68, м. Чернігів, 14021, код ЄДРПОУ - 03358104)

Відповідач: державний кадастровий реєстратор відділу у Городнянському районі Головного управління Держгеокадастру у Чернігівській області ОСОБА_2 (вул. Троїцька, 11, м. Городня, Чернігівська область, 15100, ЄДРПОУ 39764881).

Відповідач: ОСОБА_4 управління Держгеокадастру у Чернігівській області (проспект Миру, 14, м. Чернігів, код ЄДРПОУ 39764881).

Суддя І.І. Соломко