20 лютого 2019 року справа № 702/1038/18
м. Черкаси
Черкаський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Руденко А.В., розглянувши у письмовому провадженні в спрощеному позовному провадженні без виклику учасників справи в приміщенні суду адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до сільського голови Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області в особі Журавель Любові Стратонівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити розгляд звернення, -
26.12.2018 до Монастирищенського районного суду Черкаської області звернувся ОСОБА_1 з позовною заявою до сільського голови Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області в особі Журавель Любові Стратонівни, в якій просить визнати протиправною бездіяльність відповідача та зобов'язати здійснити розгляд звернення з вх. №74 від 06.12.2018 у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні".
Обгрунтовуючи позовні вимоги позивач зазначає, що 06.12.2018 звернувся до відповідача із заявою щодо внесення змін до рішення сесії Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області №30-4/VІ від 29.09.2015 щодо цільового призначення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 про що вказано в преамбулі вказаного рішення, та скасувати його і прийняти інше на підставі звернення позивача. Відповідач на звернення позивача надав відповідь листом №352 від 11.12.2018. Позивач вважає, що відповідач не надав відповіді по суті та проігнорував його звернення.
Ухвалою судді Монастирищенського районного суду Черкаської області Чорненької Д.С. від 26.12.2018 справу №702/1038/18 за позовом ОСОБА_1 до сільського голови Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області в особі Журавель Любові Стратонівни про визнання протиправною бездіяльності та зобов'язання здійснити розгляд звернення передано на розгляд до Черкаського окружного адміністративного суду.
16.01.2019 справа №702/1038/18 надійшла до Черкаського окружного адміністративного суду та передана на розгляд судді Руденко А.В. шляхом автоматизованого розподілу.
Ухвалою суду від 21.01.2019 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито спрощене позовне провадження та ухвалено розпочати розгляд справи по суті з 05.02.2019 без повідомлення учасників справи.
Відповідач 12.12.2019 отримав ухвалу про прийняття позовної заяви до розгляду та відкриття спрощеного позовного провадження в адміністративній справі від 21.01.2019, що підтверджується рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення, однак відзив на позовну заяву не надав.
Враховуючи, що відповідач не надав відзив на позовну заяву, суд розглядає справу за наявними матеріалами.
Дослідивши надані письмові докази, суд встановив наступне.
Позивач ОСОБА_1 звернувся 06.12.2018 до сільського голови Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області Журавель Любові Стратонівни (відповідач у справі) із заявою про внесення змін у рішення сесії Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області №30-4/VІ від 29.09.2015, щодо цільового призначення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 та/чи скасувати його і прийняти інше на підставі звернення позивача від 2015 року.
Відповідач листом №352 від 11.12.2018 повідомив позивача, що на звернення позивача щодо внесення змін до рішення сільської ради надавалась відповідь, тому відповідно до статті 8 Закону України «Про звернення громадян» повторні звернення щодо порушеного питання розглядатись не будуть.
Вважаючи, що відповідач протиправно не розглянув звернення №74 від 06.02.2018, позивач звернувся до суду.
Надаючи правову оцінку встановленим обставинам справи, суд виходить з такого.
Згідно пункту 34 частини 1 статті 26 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні» №280/97-ВР від 21.05.1997 виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради вирішуються питання регулювання земельних відносин.
Згідно статті 19 Земельного кодексу України землі України за основним цільовим призначенням поділяються на такі категорії: а) землі сільськогосподарського призначення; б) землі житлової та громадської забудови; в) землі природно-заповідного та іншого природоохоронного призначення; г) землі оздоровчого призначення; ґ) землі рекреаційного призначення; д) землі історико-культурного призначення; е) землі лісогосподарського призначення; є) землі водного фонду; ж) землі промисловості, транспорту, зв'язку, енергетики, оборони та іншого призначення.
Згідно частини 2 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок державної або комунальної власності провадиться Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування, які приймають рішення про затвердження проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок та передачу цих ділянок у власність або надання у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу.
Згідно частини 3 статті 20 Земельного кодексу України зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності здійснюється за ініціативою власників земельних ділянок. Зміна цільового призначення земельних ділянок приватної власності провадиться: щодо земельних ділянок, розташованих у межах населеного пункту, - сільською, селищною, міською радою; щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, - районною державною адміністрацією, а щодо земельних ділянок, розташованих за межами населених пунктів, що не входять до території району, або в разі якщо районна державна адміністрація не утворена, - Радою міністрів Автономної Республіки Крим, обласною державною адміністрацією. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки приватної власності, цільове призначення якої змінюється, розробляється на замовлення власника земельної ділянки без надання дозволу Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органу виконавчої влади, органу місцевого самоврядування на його розроблення. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки розробляється в порядку, встановленому законом. Проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу. Рада міністрів Автономної Республіки Крим, орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у місячний строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, погодженого в порядку, встановленому статтею 186 1 цього Кодексу, приймає рішення про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та зміну її цільового призначення.
Таким чином, повноваження щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, яка знаходиться в адміністративних межах Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області, відноситься до повноважень вказаної сільської ради, і здійснюється в порядку, визначеному Земельним кодексом України.
Згідно частини 1 статті 1 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.
Згідно частини 3 статті 3 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 заява (клопотання) - звернення громадян із проханням про сприяння реалізації закріплених Конституцією та чинним законодавством їх прав та інтересів або повідомлення про порушення чинного законодавства чи недоліки в діяльності підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, народних депутатів України, депутатів місцевих рад, посадових осіб, а також висловлення думки щодо поліпшення їх діяльності. Клопотання - письмове звернення з проханням про визнання за особою відповідного статусу, прав чи свобод тощо.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 звернення адресуються органам державної влади і органам місцевого самоврядування, підприємствам, установам, організаціям незалежно від форми власності, об'єднанням громадян або посадовим особам, до повноважень яких належить вирішення порушених у зверненнях питань.
Згідно частини 1 статті 5 Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996 органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).
З листа відповідача №352 від 11.12.2018 вбачається, що відповідач не перевірив наявність підстав для зміни цільового призначення земельної ділянки та не роз'яснив позивачу порядку такої зміни.
Натомість, відповідач на заяву позивача щодо зміни цільового призначення земельної ділянки надав відповідь №352 від 11.12.2018, що повторні звернення щодо порушеного питання розглядатись не будуть.
Враховуючи, що відповідач не надав доказів на підтвердження надання позивачу відповіді на заяву щодо зміни цільового призначення земельної ділянки, та що з листа №352 від 11.12.2018 не вбачається, чи був у наданій раніше відповіді роз'яснений порядок зміни цільового призначення земельної ділянки, суд дійшов висновку, що для відновлення порушених прав позивача відповідач має повторно розглянути заяву позивача вх. №74 від 06.12.2018 із дотриманням вимог Закону України «Про звернення громадян» №393/96-ВР від 02.10.1996.
Згідно частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Враховуючи, що відповідач не довів правомірності викладеної в листі №352 від 11.12.2018 відповіді, позовні вимоги є обгрунтованими та підлягають задоволенню.
Керуючись статями 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, -
Позов задовольнити повністю.
Визнати протиправними дії сільського голови Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області Журавель Любов Стратонівни (АДРЕСА_2) щодо надання ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) відповіді, викладеної в листі №352 від 11.12.2018 в частині розгляду заяви вх. №74 від 06.12.2018 щодо внесення змін у рішення Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області №30-4/VІ від 29.09.2015 про зміну цільового призначення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1.
Зобов'язати сільського голову Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області Журавель Любов Стратонівну (АДРЕСА_2) повторно розглянути заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, РНОКПП НОМЕР_1) вх. №74 від 06.12.2018 щодо внесення змін у рішення Лукашівської сільської ради Монастирищенського району Черкаської області №30-4/VІ від 29.09.2015 про зміну цільового призначення земельної ділянки, розташованої по АДРЕСА_1 та надати відповідь згідно діючого законодавства з урахуванням висновків суду.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо її не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційного суду за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду через Черкаський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня підписання судового рішення.
Суддя А.В. Руденко