Рішення від 28.02.2019 по справі 420/6742/18

Справа № 420/6742/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

28 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Гусева О.Г. розглянувши в порядку загального позовного провадження у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Білгород- Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась до суду з позовом до Білгород- Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеській області (далі - відповідач), за результатом якого просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №27 від 10.12.2017 року про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії гр. ОСОБА_1; зобов'язати Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1, за пільговим стажем роботи "доярка" з 01.09.1993 року по 31.09.2015 року, загального стажу 32 роки 03 місяці 27 днів - пенсію на пільгових умовах згідно п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як жінці, яка працювала дояркою в КСГП "Вільне козацтво" (СВК "Вільне козацтво"), після досягнення нею 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років та виконувала встановлені норми обслуговування, починаючи з дня звернення до відповідача з заявою про призначення відповідної пенсії, тобто з 11.09.2017 року.

Ухвалою суду від 27 грудня 2018 року відкрито провадження у справі та призначено її розгляд за правилами загального позовного провадження.

Білгород-Дністровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України в Одеській області 22.01.2018 надано відзив на позовну заяву), відповідно до змісту якого проти задоволення адміністративного позову заперечує

Сторони до судового засідання не з'явились, надали клопотання про розгляд справи за їх відсутності.

28 січня 2019 року Ухвалою Одеського окружного адміністративного суду закрито підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду справи по суті в порядку письмового провадження у відповідності до приписів ст. 205 КАС України.

Дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до задоволення з наступних підстав та мотивів.

Судом встановлено, що 11.09.2018 року Позивачка звернулася до Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області із заявою про призначення/перерахунок пенсії від 11.09.2017 року.

Рішенням відповідача від 10 грудня 2017 року №27 відмовлено у призначенні пенсії за віком на пільгових умовах, з підстав того, що у позивача відсутні 20 років пільгового стажу доярки. Однак вказаним рішенням не зазначено який саме період не враховано до пільгового стажу.

Також судом встановлено, що Білгород-Дністровським об'єднаним управлінням Пенсійного фонду України Одеської області було складено акт №863, відповідно до якого, відомості по журналу надою молока за 1994-1996 роки відсутні. Крім того, до пільгового стажу зараховано періоди з 01.09.1993 року по 31.12.1993 року; з 01.01.1997 року по 31.03.1997 року; з 01.05.1997 року по 30.09.1997 року; з 01.12.1997 року по 30.11.1998 року; з 01.01.199 року по 31.10.2001 року; з 01.12.2001 року по 31.12.2001 року; з 01.03.2002 року по 31.12.2010 року; з 01.03.2011 року по 31.03.2015 року. Таким чином, Позивачці зараховано стаж на посаді доярки - 17 років 10 місяців 00 днів.

Вважаючи вказану відмову протиправною, позивач звернулася до суду з даним адміністративним позовом.

Надаючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає таке.

Відповідно до статті 19 Конституції України, правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством. Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частини третьої статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Спірні правовідносини врегульовані Конституцією України, Законами України «Про пенсійне забезпечення» від 05 листопада 1991 року № 1788-XII, «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-IV, Порядком підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 12 серпня 1993 року № 637.

Відповідно до частини 1 статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Підпунктами 4, 23 частини 1 Європейської соціальної хартії від 03 травня 1996 року, ратифікованою Законом України «Про ратифікацію Європейської соціальної хартії (переглянутої) № 137-V 14 вересня 2006 року визначено, що всі працівники мають право на справедливу винагороду, яка забезпечить достатній життєвий рівень для них самих та їхніх сімей та кожна особа похилого віку має право на соціальний захист.

Відповідно до пункту «д» частини 1 статті 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення» на пільгових умовах мають право на пенсію за віком, незалежно від місця останньої роботи жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, що визначається Кабінетом Міністрів України.

До досягнення віку, встановленого абзацом першим цього пункту, право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки ІНФОРМАЦІЯ_1 і старші після досягнення ними віку, встановленого абзацами третім - тринадцятим пункту "б" частини першої цієї статті.

Статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» передбачено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.

Пунктом 1 Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 12.08.1993 №637, встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.

Згідно пункту 20 вказаного Порядку, у тих випадках, коли в трудовій книжці відсутні відомості, що визначають право на пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, встановлені для окремих категорій працівників, для підтвердження спеціального трудового стажу приймаються уточнюючі довідки підприємств, установ, організацій або їх правонаступників. У довідці має бути вказано: періоди роботи, що зараховуються до спеціального стажу; професія або посада; характер виконуваної роботи; розділ, підрозділ, пункт, найменування списків або їх номери, до якого включається цей період роботи; первинні документи за час виконання роботи, на підставі яких видана зазначена довідка.

При цьому, у абзаці п'ятому пункту 20 Порядку зазначено, що додатково в довідці наводяться відомості стосовно жінок, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами на підприємствах сільського господарства (в тому числі в колгоспах), про виконання встановлених норм обслуговування.

У разі відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном.

Виходячи з положень зазначених норм, питання встановлення та виконання норм обслуговування відноситься до компетенції адміністрації колгоспу, радгоспу чи іншого підприємства, де виконується робота, які своїми довідками підтверджують факт виконання норм обслуговування, що дає право на пенсію, а у випадку відсутності правонаступника підтвердження періодів роботи, що зараховуються до трудового стажу для призначення пенсії на пільгових умовах або за вислугу років, установленої для окремих категорій працівників, здійснюється у порядку, визначеному Пенсійним фондом України за погодженням з Мінсоцполітики та Мінфіном. Пенсії на пільгових умовах призначаються жінкам, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства (далі - господарства) за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Під нормою обслуговування розуміється кількість голів корів або свиней, закріплених за робітницею, який вона зобов'язана обслужити протягом встановленого робочого дня (зміни) у визначених організаційно-технічних умовах.

Згідно матеріалів справи, а саме довідки №19 серпня 2017 року, зазначено що в 1994 році при 180 мінімумі трудоднів було відпрацьовано 280 днів на посаді доярка, у 1995 році при 180 мінімумі трудоднів було відпрацьовано 280 днів на посаді доярка, у 1996 році при 180 мінімумі трудоднів було відпрацьовано 267 днів на посаді доярка.

Також довідкою № 22 від серпня 2017 року, виданого Виробничим кооперативом "Вільне козацтво", зазначено що позивач працювала на посаді доярка з 01 липня 1993 року по 30 вересня 2015 року.

Крім того, відповідно до акту зустрічної звірки №863 від 21.12.2016 року, вбачається що позивач має спеціальний стаж роботи за спеціальністю та видами робіт - доярка - 22 роки.

З врахуванням викладеного, суд приходить до висновку, що органом ПФУ безпідставно не зараховано період з 1994 по 1996 роки.

Таким чином, судом встановлено, у позивача наявний пільговий стаж роботи на посаді доярки відповідно до п. «д» ст. 13 Закону України «Про пенсійне забезпечення».

Відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування» правом пільгового пенсійного забезпечення користуються жінки, які працюють доярками (операторами машинного доїння), свинарками-операторами в колгоспах, радгоспах, інших підприємствах сільського господарства, - після досягнення 55 років і за наявності стажу на зазначених роботах не менше 20 років, за умови виконання встановлених норм обслуговування.

Норми обслуговування для цих цілей встановлюються в порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, який описаний вище.

До досягнення віку 55 років право на пенсію за віком на пільгових умовах мають жінки, які народилися по 31 березня 1965 року включно після досягнення 50 років.

Підсумовуючи викладені обставини, судом встановлено, що у позивача наявний пільговий стаж роботи на посаді «доярки», що дає їй право на призначення пенсії відповідно до пп. 5 п. 2 ст. 114 Закону України «Про загальнообов'язкове державне пенсійне страхування».

За приписами ч.1 ст.77 Кодексу адміністративного судочинства України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч.2 вказаної статті в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Розглянувши подані учасниками справи документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд приходить до висновку, що відповідач як суб'єкт владних повноважень не довів правомірність оскаржуваного рішення щодо не зарахування пільгового стажу роботи ОСОБА_1, а тому позовні вимоги про скасування рішення та зобов'язання вчинити дії щодо зарахування певних періодів роботи до пільгового стажу є обґрунтованими.

За правилами частини першої статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Задовольнити у повному обсязі позовну заяву ОСОБА_1 до Білгород- Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії.

Визнати протиправним та скасувати рішення Білгород-Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду України Одеської області №27 від 10.12.2017 року про відмову у призначенні (перерахунку) пенсії гр. ОСОБА_1

Зобов'язати Білгород-Дністровське об'єднане управління Пенсійного фонду України в Одеській області призначити ОСОБА_1, за пільговим стажем роботи "доярка" з 01.09.1993 року по 31.09.2015 року, загального стажу 32 роки 03 місяці 27 днів - пенсію на пільгових умовах згідно п. "д" ст.13 Закону України "Про пенсійне забезпечення", як жінці, яка працювала дояркою в КСГП "Вільне козацтво" (СВК "Вільне козацтво"), після досягнення нею 50 років і при стажі зазначеної роботи не менше 20 років та виконувала встановлені норми обслуговування, починаючи з дня звернення до відповідача з заявою про призначення відповідної пенсії, тобто з 11.09.2017 року.

Стягнути з Білгород- Дністровського об'єднаного управління Пенсійного фонду Одеській області (код ЄДРПОУ 37893980) за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1) судовий збір у розмірі 1409 (одна тисяча чотириста дев'ять) гривень 60 (шістдесят) копійок.

Рішення може бути оскаржено безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів в порядку приписів ст. 295 КАС України.

Апеляційна скарга подається до адміністративного суду апеляційної інстанції через суд першої інстанції, який ухвалив оскаржуване судове рішення.

Суддя О.Г. Гусев

Повний текст Рішення складено та підписано суддею 28 лютого 2019 року.

.