25 лютого 2019 р.м. ХерсонСправа № 540/162/19
Херсонський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бездрабка О.І.,
при секретарі - Садовій О.Р.,
за участю:
позивача - ОСОБА_1,
представника відповідача - ОСОБА_2,
представника третьої особи - Огородника Є.І.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в режимі відеоконференції адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Національної поліції в Херсонській області, третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області про визнання протиправним наказу від 18.09.2018 р. № 1250,
встановив:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся з позовною заявою до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (далі - відповідач), третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області, в якій просить визнати протиправним та скасувати наказ від 18.09.2018 р. № 1250 "Про розгляд кандидатури ОСОБА_1.".
В обґрунтування позовних вимог зазначає, що постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016 р., скасовано наказ УМВС в Херсонській області від 06.11.2015 р. № 396 о/с в частині звільнення ОСОБА_1, поновлено ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого сектора карного розшуку Новокаховського міського відділу УМВС з 06.11.2015 р. та зобов'язано ГУНП в Херсонській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 для зайняття посади у відповідності до пункту 9 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" у Новокаховському відділі Головного управління Національної поліції в Херсонській області та видати з цього приводу відповідний наказ. На виконання даного рішення відповідачем прийнято наказ від 18.09.2018 р. № 1250 "Про розгляд кандидатури ОСОБА_1.", яким відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті на службу в поліції. Вважає спірний наказ протиправним, оскільки на момент його звільнення з посади пунктом 9 Розділу XI Прикінцевих положень передбачено альтернативне призначення осіб на посаду поліцейських: або шляхом видання наказу про призначення за їх згодою, або проходження конкурсу на посаду. Станом на 06.11.2015 р., тобто на день поновлення позивача на посаді, не існувало Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліцію та/або зайняття вакантної посади від 25.12.2015 р. та Положення з організації перевірки рівня фізичної підготовленості кандидатів до вступу на службу в Національну поліцію України від 09.02.2016 р., відтак, виконуючи постанову суду відповідач зобов'язаний був призначити ОСОБА_1 до лав поліції наказом керівника. Відповідно до ст.58 Конституції України закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи. Саме тому рішення суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а має виконуватись з урахуванням законодавства, яке діяло станом на 07.11.2015 р. Міліціонер при переведенні в поліцію повинен відповідати лише вимогам, які встановлені ст.49 Закону України "Про Національну поліцію", а саме: громадянство України, вік від 18 років, повна загальна середня освіта, володіння українською мовою, а не вимогам, які встановлені іншими нормативними актами. Також позивач відмічає, що оскаржуваний наказ від 18.09.2018 р. № 1250 прийнятий з підстави не проходження позивачем військово-лікарської комісії, що суперечить постанові суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а, оскільки розгляд кандидатури ОСОБА_1 на зайняття посади фактично не відбувся. Застосування відповідачем вимог ст.49 Закону України "Про Національну поліцію", зокрема, щодо рівня фізичної підготовки, є протиправним, так як визначення стану здоров'я та фізичної підготовки застосовуються до осіб, які вперше виявили бажання вступити на службу в поліцію, тобто до осіб, які мають намір проходити службу в лавах поліції, взявши участь у конкурсі на вакантні посади. Окремо зазначає, що судовим рішенням встановлено факт несення служби позивачем у новоствореному органі - Новокаховському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області.
Ухвалою від 25.01.2019 р. позовну заяву залишено без руху та надано позивачу строк для усунення її недоліків.
Позивач у встановлений суддею строк усунув недоліки позовної заяви і ухвалою від 06.02.2019 р. відкрито спрощене провадження в адміністративній справі та призначено судове засідання на 25.02.2019 р. на 09:00 год.
Ухвалою від 14.02.2019 р. задоволено клопотання позивача про участь у судовому засіданні в режимі відеоконференції.
19.02.2019 р. від відповідача надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просить відмовити в задоволенні позову. Вказує на те, що на виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а ГУНП в Херсонській області 19.07.2017 р. видано наказ № 185 о/с про розгляд кандидатур для зайняття посад в ГУНП в Херсонській області, зокрема ОСОБА_1 для зайняття посади у відповідності до п.9 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" у Новокаховському відділі поліції ГУНП в Херсонській області. 27.07.2018 р. на засіданні поліцейської комісії ГУНП в Херсонській області винесено на розгляд питання щодо розгляду кандидатури ОСОБА_1 для зайняття посади, за результатами чого вирішено провести перевірку ОСОБА_1 на відповідність вимогам до поліцейських, зокрема, щодо рівня фізичної підготовки. Позивачу неодноразово направлялись запрошення для отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії в ДУ "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області". Так як ОСОБА_1 не з'являвся до ГУНП в Херсонській області для отримання направлення для проходження військово-лікарської комісії неможливо було дослідити стан придатності позивача до служби в поліції, про можність переносити фізичні навантаження при виконанні службових обов'язків, у зв'язку з чим 07.09.2018 р. поліцейською комісією рекомендовано начальнику ГУНП в Херсонській області видати відповідний наказ про розгляд кандидатури ОСОБА_1, яким відмовити у призначенні на службу в поліції. 18.09.2018 р. відповідачем видано оскаржуваний наказ, який вважає таким, що не підлягає скасуванню, оскільки прийнятий у відповідності до Закону України "Про Національну поліцію".
В судовому засіданні позивач підтримав позовні вимоги та просив їх задовольнити з підстав, вказаних у позовній заяві.
Представник відповідача заперечувала проти задоволення позовних вимог з викладених у відзиві підстав.
Представник третьої особи при розгляді справи покладався на розсуд суду, оскільки рішення у даній справі не впливає на права та інтереси третьої особи.
Дослідивши наявні у справі докази, суд приходить до висновку про обґрунтованість позовних вимог виходячи з наступного.
Судом встановлено, що наказом МВС України від 06.11.2015 р. № 396 о/с ОСОБА_1 звільнено з посади оперуповноваженого сектора карного розшуку Новокаховського міського відділу УМВС за п.64 "г" Положення про проходження служби рядовим та начальницьким складом ОВС України (за скороченням штатів).
Постановою Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а, залишеною без змін ухвалою Одеського апеляційного адміністративного суду від 05.07.2016 р., визнано протиправним та скасовано наказ УМВС в Херсонській області № 296 о/с від 06.11.2015 р. в частині звільнення ОСОБА_1 з посади оперуповноваженого сектора карного розшуку Новокаховського міського відділу УМВС; поновлено ОСОБА_1 на посаді оперуповноваженого сектора карного розшуку Новокаховського міського відділу УМВС з 06.11.2015 р.; зобов'язано Головне управління Національної поліції в Херсонській області розглянути кандидатуру ОСОБА_1 для зайняття посади у відповідності до пункту 9 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" у Новокаховському відділі поліції Головного управління Національної поліції в Херсонській області та видати з цього приводу відповідний наказ.
На виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а 19.07.2017 р. видано наказ № 185 о/с про розгляд кандидатур для зайняття посад в ГУНП в Херсонській області, зокрема, ОСОБА_1 для зайняття посади у Новокаховському відділі поліції ГУНП у відповідності до п.9 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію".
27.07.2017 р. на засіданні поліцейської комісії ГУНП в Херсонській області винесено питання про розгляд кандидатури ОСОБА_1 для зайняття посади у відповідності до п.9 розділу ХІ Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про Національну поліцію" у Новокаховському відділі поліції ГУНП в Херсонській області. За результатами засідання вирішено провести перевірку ОСОБА_1 на відповідність вимогам до поліцейського, зокрема щодо рівня фізичної підготовки.
Листом від 21.11.2017 р. № 2873/2/01-2017 відповідач запропонував ОСОБА_1 до 20.12.2017 р. прибути до ГУНП в Херсонській області для отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії в Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області".
Крім того, 30.01.2018 р. під час перебування ОСОБА_1 в УКЗ ГУНП в Херсонській області заступником начальника відділу комплектування УКЗ ГУНП в Херсонській області підполковником поліції ОСОБА_5 позивачу запропоновано отримати направлення на проходження військово-лікарської комісії в Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області", як кандидата на службу в поліції. Однак, ОСОБА_1 категорично відмовився від отримання вказаного направлення, про що посадовими особами УКЗ ГУНП в Херсонській області складено акт.
Листами від 23.01.2018 р. № 148/2/02-2018, від 01.08.2018 р. № 1819/2/01-2018 позивачу повторно повідомлялось про необхідність прибути до ГУНП в Херсонській області для отримання направлення на проходження військово-лікарської комісії в Державній установі "Територіальне медичне об'єднання МВС України по Херсонській області".
У зв'язку з неможливістю дослідити стан придатності ОСОБА_1 до служби в поліції, спроможність переносити фізичні навантаження при виконанні службових обов'язків, на засіданні поліцейської комісії ГУНП в Херсонській області, яке відбулось 07.09.2018 р., вирішено рекомендувати начальнику ГУНП в Херсонській області видати відповідний наказ про розгляд кандидатури ОСОБА_1, яким відмовити у призначенні на службу в поліції.
18.09.2018 р. начальник Головного управлінням Національної поліції в Херсонській області видав наказ № 1250 "Про розгляд кандидатури ОСОБА_1.", яким відмовлено ОСОБА_1 у прийнятті на службу в поліцію. Підставою відмови зазначено неможливість дослідити стан придатності ОСОБА_1 до служби в поліції, спроможності переносити фізичні навантаження при виконанні службових обов'язків.
Вважаючи, що наказ винесено протиправно, позивач звернувся до суду з позовом про його скасування.
Надаючи оцінку законності оскаржуваного наказу, суд виходить з наступних приписів законодавства.
Правові засади організації та діяльності Національної поліції України, статус поліцейських, а також порядок проходження служби в Національній поліції України визначає Закон України "Про Національну поліцію" від 02.07.2015 р. № 580-VIII (далі - Закон № 580-VIII).
Відповідно до п.9 Розділу XI Прикінцевих та перехідних положень працівники міліції, які виявили бажання проходити службу в поліції, за умови відповідності вимогам до поліцейських, визначеним цим Законом, упродовж трьох місяців з дня опублікування цього Закону можуть бути прийняті на службу до поліції шляхом видання наказів про призначення за їх згодою чи проходження конкурсу на посади, що заміщуються поліцейськими, у будь-якому органі (закладі, установі) поліції.
Статтею 49 Закону № 580-VIII визначено вимоги до кандидатів на службу в поліції: на службу в поліції можуть бути прийняті громадяни України віком від 18 років, які мають повну загальну середню освіту, незалежно від раси, кольору шкіри, політичних, релігійних та інших переконань, статі, етнічного та соціального походження, майнового стану, місця проживання, які володіють українською мовою (ч. 1); вимоги щодо рівня фізичної підготовки для поліцейських та кандидатів, які вступають на службу в поліції, затверджує Міністерство внутрішніх справ України (ч. 2).
Відповідно до ч.1 ст.50 Закону № 580-VIII громадяни України, які виявили бажання вступити на службу в поліції, з метою визначення стану їхнього здоров'я зобов'язані пройти медичні обстеження, а також перевірку рівня фізичної підготовки, психофізіологічне обстеження, обстеження на предмет виявлення алкогольної, наркотичної та токсичної залежності в порядку, визначеному Міністерством внутрішніх справ України.
Згідно із ч.1 ст.52 Закону № 580-VIII з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов'язки за відповідною вакантною посадою, у випадках, передбачених цим Законом, проводиться конкурс на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади.
Конкурс на службу в поліції обов'язково проводиться серед осіб, які вперше приймаються на службу в поліції з призначенням на посади молодшого складу поліції. Конкурс проводиться відповідно до Типового порядку проведення конкурсу на службу до поліції та/або зайняття вакантної посади, що затверджується Міністром внутрішніх справ України. (ч.ч.3, 5 ст.52 Закону № 580-VIII).
Умови і порядок проведення конкурсу на службу до поліції та/або зайняття вакантної посади визначені Типовим порядком проведення конкурсу на службу до поліції та/або зайняття вакантної посади, затвердженого наказом Міністерства внутрішніх справ України від 25.12.2015 р. № 1631 (далі - Типовий порядок).
Пунктом 2 Розділу І Типового порядку визначено, що конкурс на службу в поліції та/або на зайняття вакантної посади проводиться в апараті центрального органу управління поліції та в її територіальних (у тому числі міжрегіональних) органах (закладах, установах) з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов'язки за відповідною вакантною посадою.
Конкурс проводиться серед осіб: які вперше приймаються на службу в поліції з призначенням на посади молодшого складу поліції та на посади середнього та вищого складу поліції, за рішенням керівника, уповноваженого призначати на такі посади відповідно до Закону України "Про Національну поліцію" (п.3 Розділу І Типового порядку № 1631).
Порядок проведення перевірки рівня фізичної підготовленості осіб, які є кандидатами до вступу на службу в Національну поліцію України та на навчання до закладів вищої освіти із специфічними умовами навчання, які здійснюють підготовку поліцейських визначає Положення з організації перевірки рівня фізичної підготовленості кандидатів до вступу на службу в Національну поліцію України, затверджене наказом Міністерства внутрішніх справ України від 09.02.2016 р. № 90 (далі - Положення № 90).
Із аналізу наведених вище правових норм слідує, що визначення рівня фізичної підготовленості та стану здоров'я здійснюється з метою добору осіб, здатних професійно виконувати повноваження поліції та посадові обов'язки за відповідною вакантною посадою, які виявили бажання взяти участь у конкурсі на зайняття вакантної посади поліцейського. Такий конкурс проводиться серед осіб, які вперше приймаються на службу в поліції.
Суд зазначає, що ОСОБА_1 відповідно до постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. в адміністративній справі № 821/3723/15-а поновлений на посаді оперуповноваженого сектору карного розшуку Новокаховськаго міського відділу УМВС та в ході розгляду справи встановлено, що ГУНП в Херсонській області допустивши до роботи ОСОБА_1 з 07.11.2015 р. по 17.11.2015 р. фактично визнав, що вказана особа відповідає вимогам поліцейського, які визначені Законом України "Про Національну поліцію".
З огляду на викладене, ОСОБА_1 не належить до категорії осіб, які вперше приймаються на службу в поліції, оскільки фактично вже виконував обов'язки поліцейського.
Разом з тим суд зазначає, що на момент звільнення позивача з посади - 06.11.2015 р. Типового порядку проведення конкурсу на службу в поліцію та/або зайняття вакантної посади від 25.12. 2015 р. не було.
Статтею 8 Конституції України закріплено принцип верховенства права. Конституція України має найвищу юридичну силу. Закони та інші нормативно-правові акти приймаються на основі Конституції України і повинні відповідати їй. Норми Конституції України є нормами прямої дії. Звернення до суду для захисту конституційних прав і свобод людини і громадянина безпосередньо на підставі Конституції України гарантується.
Відповідно до ст.43 Конституції України кожен має право на працю, що включає можливість заробляти собі на життя працею, яку він вільно обирає або на яку вільно погоджується. Громадянам гарантується захист від незаконного звільнення.
Закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи (ст.58 Конституції України).
З аналізу вказаних норм законодавства вбачається, що до конкретного факту чи випадку необхідно застосовувати закон, який діяв на момент, коли трапився цей випадок або мав місце даний факт. Це правило відтворює сталість у відносинах між суб'єктами права, впевненість осіб у стабільності їх правового становища, в міцності правопорядку.
Відповідно зміст суб'єктивного права особи, у тому числі права особи на звернення до суду, слід визначати із застосуванням законодавства, яке діяло на момент виникнення відповідного права.
Неприпустимість зворотної дії нормативно-правового акта полягає в тому, що запроваджені ним нові норми не можуть застосовуватися до правовідносин, які існували до набрання ним чинності.
Таким чином, суд зауважує, що до спірних правовідносин необхідно застосовувати законодавство, що існувало та було чинним на момент виникнення даних відносин.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку, що застосування до позивача процедури, передбаченої статями 48-50 Розділу VI "Добір на посаду поліцейського" Закону № 580-VIII у межах виконання постанови Херсонського окружного адміністративного суду від 26.02.2016 р. у справі № 821/3723/15-а, є протиправним.
Аналогічна правова позиція щодо спірних правовідносин викладена у постанові П'ятого апеляційного адміністративного суду від 12.02.2019 р. у справі № 821/764/18.
Частиною другою статті 2 КАС України визначено перелік критеріїв, на відповідність яким суд повинен перевірити рішення (дії, бездіяльність) суб'єкта владних повноважень у справах про їх оскарження.
Таким чином, суд прийшов до висновку про те, що ГУНП в Херсонській області, приймаючи спірний наказ, діяв необґрунтовано, не на підставі та не у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, а тому наказ від 18.09.2018 р. № 1250 "Про розгляд кандидатури ОСОБА_1." є протиправним та підлягає скасуванню.
Відповідно до ч.ч.1, 2 ст.77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними та допустимими доказами не спростував правове обґрунтування позовних вимог, не довів правомірності свого рішення про відмову позивачу у призначенні на службу в поліції.
За таких обставин суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог ОСОБА_1, а тому вони підлягають задоволенню у повному обсязі.
Відповідно до ч.1 ст.139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Тому сплачений позивачем судовий збір у сумі 768,40 грн. підлягає стягненню з Головного управління Національної поліції в Херсонській області за рахунок його бюджетних асигнувань.
Керуючись ст.ст.9, 14, 72-78, 90, 139, 142, 242-246, 250, 255, 262 КАС України, суд -
постановив:
Позовну заяву ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) до Головного управління Національної поліції в Херсонській області (73002, м.Херсон, вул.Лютеранська, 4, код ЄДРПОУ 40108782), третя особа: Головне територіальне управління юстиції у Херсонській області (73003, м.Херсон, вул.Потьомкінська, буд.42/14, код ЄДРПОУ 34906897) про визнання протиправним наказу від 18.09.2018 р. № 1250 - задовольнити.
Визнати протиправним та скасувати наказ Головного управління Національної поліції в Херсонській області (73002, м.Херсон, вул.Лютеранська, 4, код ЄДРПОУ 40108782) від 18.09.2018 р. № 1250 "Про розгляд кандидатури ОСОБА_1.".
Стягнути з Головного управління Національної поліції в Херсонській області (73002, м.Херсон, вул.Лютеранська, 4, код ЄДРПОУ 40108782) за рахунок його бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 (АДРЕСА_1, рнокпп НОМЕР_1) судовий збір у сумі 768 (сімсот шістдесят вісім) грн. 40 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення, при цьому відповідно до пп.15.5 п.15 розділу VII "Перехідні положення" КАС України до початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні скарги подаються через суд першої інстанції, який ухвалив відповідне рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
Повний текст постанови виготовлений та підписаний 02 березня 2019 р.
Суддя Бездрабко О.І.
кат. 106030000