Рішення від 26.02.2019 по справі 500/76/19

ТЕРНОПІЛЬСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

Справа № 500/76/19

26 лютого 2019 рокум.Тернопіль

Тернопільський окружний адміністративний суд, у складі:

головуючого судді Баб'юка П.М.

за участю:

секретаря судового засідання Косюк О.П.

позивача ОСОБА_1,

представника позивача ОСОБА_2,

представника відповідача Дядишин Л.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_1 з вернулась до Тернопільського окружного адміністративного суду із позовною заявою до Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області, в якій просить:

- визнати протиправною відмову Тернопільського міського відділу Управління Державної Міграційної Служби України в Тернопільській області від 28 грудня 2018 року №28/08 П-89 у видачі ОСОБА_1 паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 25 03-XII;

- зобов'язати Тернопільський міський відділ Управління Державної Міграційної Служби України в Тернопільській області оформити та видати ОСОБА_1 паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ.

Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивач звернулася до Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області із заявою про оформлення та видачу її неповнолітньому сину паспорта громадянина України у формі книжечки, відповідно до Положення про паспорт громадянина України від 26 червня 1992 року № 2503-ХІІ. У заяві зазначено про відмову за релігійними переконаннями від оформлення та отримання паспорта у формі карти. Однак, Тернопільським міським відділом Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області відмовлено у видачі паспорта у вигляді книжечки, з посиланням на Закон України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", відповідно до якого оформлення та видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДД у формі карти. Не погоджуючись і з вказаним рішенням відповідача, позивач звернулась до суду з даною позовною заявою.

Суд вказує на те що, позовна заява подана в інтересах неповнолітнього ОСОБА_1, щодо оформлення та видачі йому паспорта громадянина України у формі паспортної книжки.

Відповідно до частини 1 статті 56 Кодексу адміністративного судочинства України (КАС України) права, свободи та інтереси малолітніх та неповнолітніх осіб, які не досягли віку, з якого настає адміністративна процесуальна дієздатність, а також недієздатних фізичних осіб захищають у суді їхні законні представники - батьки, усиновлювачі, опікуни чи інші особи, визначені законом.

Відповідно до частини 2 статті 42 КАС України адміністративна процесуальна правосуб'єктність це здатність особисто здійснювати свої адміністративні процесуальні права та обов'язки, у тому числі доручати ведення справи представникові (адміністративна процесуальна дієздатність), належить фізичним особам, які досягли повноліття і не визнані судом недієздатними, а також фізичним особам до досягнення цього віку у спорах з приводу публічно-правових відносин, у яких вони відповідно до законодавства можуть самостійно брати участь.

В ході розгляду справи судом з'ясовано, що відповідно до свідоцтва про народження, 01 лютого 2019 року ОСОБА_1 виповнилось 18 років, тобто станом на час розгляду справи ОСОБА_1 став повнолітньою особою та набув адміністративну процесуальну правоздатність.

Відповідно до частини 7 статті 48 КАС України заміна позивача допускається до початку судового розгляду справи по суті.

Враховуючи вищевикладене, а також беручи до уваги те, що належним позивачем є повнолітня особа, тому суд приходить висновку про наявність підстав для заміни первинного позивача ОСОБА_4 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_1 на належного ОСОБА_1.

У судовому засіданні позивач та представник позивача позовні вимоги підтримали та просили їх задовольнити з мотивів, викладених у позовній заяві.

Представник відповідача у судовому засіданні позовних вимог не визнав та просив суд відмовити у їх задоволенні з підстав, викладених у відзиві на позов, вказав, що звернення позивача у довільній формі до Тернопільського MB УДМС України в Тернопільській області про оформлення паспорта громадянина України у формі паспортної книжечки здійснено не в установленому законодавством порядку та не є підставою для видачі паспорта. Крім того, у своїй заяві позивач просив відповідно до Закону України «Про звернення громадян» надіслати письмову відповідь на його адресу з повідомленням про дату і час оформлення паспорта та вказав, що для оформлення паспорта буде надана копія свідоцтва про народження і дві фотокартки.

Заслухавши у відкритому судовому засіданні сторони, дослідивши подані суду письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, суд вважає, що позов підлягає до часткового задоволення з наступних підстав.

Суд встановив, що 29 листопада 2018 року ОСОБА_4, ОСОБА_5 в інтересах неповнолітнього сина ОСОБА_1 звернулись до відповідача із заявою, в якій повідомили про бажання отримати паспорт громадянина України у формі книжечки відповідно до чинного Положення про паспорт громадянина України від 1992 року без застосування засобів ЄДДР. Також просили не передавати персональні дані ОСОБА_1 до ЄДДР і не присвоювати йому УНЗР або будь-які інші ідентифікатори особи. Облік вести виключно за просили відповідно до Закону України "Про звернення громадян" надіслати письмову відповідь на його адресу з повідомленням про дату і час оформлення паспорта, та зазначили, що копія свідоцтва про народження і дві фотокартки для оформлення паспорта у формі книжечки буде надано для оформлення паспорта.

За результатами розгляду заяви позивача Тернопільським міським відділом Управління Державної Міграційної Служби України в Тернопільській області листом від 28 грудня 2018 року №28/08 П-89 надано відповідь, в якій з посиланням на Закон України "Про Єдиний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус", відповідно до якого оформлення та видача паспорта громадянина України здійснюється розпорядником ЄДД у формі карти повідомлено про неможливість видати паспорт у вигляді книжечки. Також вказано, що постановою від 25 березня 2015 року №302 затверджено Порядок оформлення, видачі, обміну, пересилання, вилучення, повернення державі, визнання недійсним та знищення паспорта громадянина України, відповідно до якого обмін та видача паспорта особі, яка досягла 14-річного віку здійснюється на підставі заяви-анкети, поданої нею особисто та визначеного пунктом 35 Порядку переліку необхідних документів. Додатково проінформовано позивача, що відповідно до положень Закону України «Про звернення громадян» позивач має право оскаржити дане рішення до органу або посадової особи вищого рівня або до суду.

Надаючи правову оцінку спірним відносинам та відповідним доводам сторін, суд виходить з такого.

Законом України "Про Єдиний державний демографічний реєстр та документи, що підтверджують громадянство України, посвідчують особу чи її спеціальний статус" від 20 листопада 2012 року (далі - Закон №5492-VI) визначено правові та організаційні засади створення та функціонування Єдиного державного демографічного реєстру та видачі документів, що посвідчують особу, підтверджують громадянство України чи спеціальний статус особи, а також права та обов'язки осіб, на ім'я яких видані такі документи.

Відповідно до частини першої статті 13 Закону № 5492-VI документи, оформлення яких передбачається цим Законом із застосуванням засобів Реєстру, відповідно до їх функціонального призначення поділяються, зокрема, на: документи, що посвідчують особу та підтверджують громадянство України, у т.ч. паспорт громадянина України.

За змістом частин 1-5 статті 14 Закону № 5492-VI, форма кожного документа встановлюється цим Законом. Документи залежно від змісту та обсягу інформації, яка вноситься до них, виготовляються у формі книжечки або картки, крім посвідчення на повернення в Україну, що виготовляється у формі буклета. Документи у формі книжечки на всіх паперових сторінках та на верхній частині обкладинки повинні мати серію та номер документа, виконані за технологією лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі книжечки здійснюється за технологією лазерного гравіювання та лазерної перфорації. Персоналізація документів у формі картки виконується за технологією термодруку або лазерного гравіювання. Персоналізація документів здійснюється централізовано у Державному центрі персоналізації документів.

Паспорт громадянина України є документом, що посвідчує особу та підтверджує громадянство України. (частина перша статті 21 Закону № 5492-VI).

Згідно із частиною третьою статті 13 Закону № 5492-VI, зокрема, паспорт громадянина України, містить безконтактний електронний носій.

Відповідно до частини сьомої статті 16 Закону України № 5492-VI уповноважений суб'єкт, якщо інше не передбачено цим Законом, має право відмовити заявникові у видачі документа виключно у разі, якщо: 1) за видачею документа звернувся заявник, який не досяг шістнадцятирічного віку, або представник особи, який не має документально підтверджених повноважень на отримання документа; 2) заявник вже отримав документ такого типу, який є дійсним на день звернення (крім випадків, зазначених у частині сьомій цієї статті); 3) заявник не подав усіх визначених законодавством документів, необхідних для оформлення і видачі документа; 4) дані, отримані з бази даних розпорядника Реєстру, не підтверджують інформацію, надану заявником.

У рішенні про відмову у видачі документа, яке доводиться до відома заявника у порядку і строки, встановлені законодавством, мають зазначатися підстави для відмови. Особа має право звернутися до уповноваженого суб'єкта з повторною заявою у разі зміни або усунення обставин, через які їй було відмовлено у видачі документа.

Відповідно до частини першої статті 1 Закону України "Про адміністративні послуги" від 06 вересня 2012 року № 5203-VI адміністративна послуга - результат здійснення владних повноважень суб'єктом надання адміністративних послуг за заявою фізичної або юридичної особи, спрямований на набуття, зміну чи припинення прав та/або обов'язків такої особи відповідно до закону. Суб'єктом надання адміністративної послуги є орган виконавчої влади, інший державний орган, орган влади Автономної Республіки Крим, орган місцевого самоврядування, їх посадові особи, державний реєстратор, суб'єкт державної реєстрації, уповноважені відповідно до закону надавати адміністративні послуги.

Відповідно до пункту 1.2 Порядку оформлення і видачі паспорта громадянина України, затвердженого Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 13 квітня 2012 року № 320 (далі по тексту Порядок № 320), паспорт громадянина України (далі - паспорт) видається територіальними підрозділами Державної міграційної служби України (далі - територіальні підрозділи) за місцем проживання кожному громадянинові України після досягнення 16-річного віку, а надалі в разі необхідності обмінюється, видається замість утраченого, викраденого або зіпсованого.

Пунктом 1.3 Порядку № 320 встановлено, що для оформлення паспорта особа подає такі документи:

- заяву про видачу паспорта (додаток 1) (далі - заява);

- свідоцтво про народження;

- дві фотокартки розміром 3,5 х 4,5 см (фотокартки, що подаються для оформлення паспорта, мають бути виконані з одного негатива, із зображенням обличчя виключно анфас, без головного убору, виготовленими на тонкому білому або кольоровому фотопапері без кутика; для громадян, які постійно носять окуляри, обов'язкове фотографування в окулярах);

- платіжний документ з відміткою банку про сплату державного мита або копію документа про звільнення від сплати державного мита;

- довідку про реєстрацію особи громадянином України або свідоцтво про належність до громадянства України, а в необхідних випадках - інші документи, визначені статтею 5 Закону України "Про громадянство України" (за необхідності);

- паспорт громадянина України для виїзду за кордон - для громадян України, які постійно проживали за кордоном, після повернення їх на проживання в Україну;

- посвідчення про взяття на облік бездомних осіб, видане відповідним центром обліку бездомних осіб (для бездомних осіб).

Оригінали документів повертаються особі після прийняття заяви до розгляду.

Вказаним Наказом Міністерства Внутрішніх Справ України від 13 квітня 2012 року № 320 було затверджено форму заяви про видачу паспорта.

Окрім цього, відповідно до пункту 13 Розділу 2 Положення про паспорт громадянина України, затвердженого Постановою Верховної Ради України від 26 червня 1992 №2503-ХІІ визначено, що для одержання паспорта громадянин подає: заяву за формою, встановленою Міністерством внутрішніх справ України; свідоцтво про народження; дві фотокартки розміром 35х45 мм; у необхідних випадках - документи, що підтверджують громадянство України.

Судом встановлено, що звертаючись до відповідача із заявою в порядку Закону України "Про звернення громадян" позивач не надав необхідні документи для його оформлення.

Проаналізувавши вказані норми законодавства та правовідносини які склалися між учасниками справи, враховуючи докази наявні у матеріалах справи, суд зазначає, що на підставі письмової заяви позивача в порядку Закону України "Про звернення громадян", за відсутності будь-яких даних особи та за відсутності необхідних документів (свідоцтва про народження; двох фотокарток розміром 35х45 мм) відповідач позбавлений можливості видати паспорт громадянина України будь-якого зразка. Таким чином, оцінюючи вимоги позивача про покладення на відповідача обов'язку щодо видачі паспорта громадянина України у формі книжечки відповідно до Положення №2503-ХІІ необхідно зазначити, що оскільки заявником не подано всіх необхідних документів, відповідно такий обов'язок у даному випадку відсутній.

Разом з тим, оскільки заява позивача про оформлення паспорта громадянина України подана в порядку Закону України «Про звернення громадян» та без необхідних документів до неї, то у даній адміністративній справі, рішення відповідачів про відмову у наданні адміністративної послуги (оформлення та видача паспорта) не приймалося, а відповідь на заяву надана в порядку Закону України «Про звернення громадян».

Відповідно до статті 1 Закону України «Про звернення громадян» громадяни України мають право звернутися до органів державної влади, місцевого самоврядування, об'єднань громадян, підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, засобів масової інформації, посадових осіб відповідно до їх функціональних обов'язків із зауваженнями, скаргами та пропозиціями, що стосуються їх статутної діяльності, заявою або клопотанням щодо реалізації своїх соціально-економічних, політичних та особистих прав і законних інтересів та скаргою про їх порушення.

Статтею 15 Закону України «Про звернення громадян» встановлено, що органи державної влади, місцевого самоврядування та їх посадові особи, керівники та посадові особи підприємств, установ, організацій незалежно від форм власності, об'єднань громадян, до повноважень яких належить розгляд заяв (клопотань), зобов'язані об'єктивно і вчасно розглядати їх, перевіряти викладені в них факти, приймати рішення відповідно до чинного законодавства і забезпечувати їх виконання, повідомляти громадян про наслідки розгляду заяв (клопотань).

Відповідь за результатами розгляду заяв (клопотань) в обов'язковому порядку дається тим органом, який отримав ці заяви і до компетенції якого входить вирішення порушених у заявах (клопотаннях) питань, за підписом керівника або особи, яка виконує його обов'язки.

В ході розгляду справи судом встановлено, що у листі від 28 грудня 2018 року № 28/08 П-89 відповідачем не було надано відповідь на поставлені позивачем питання у заяві, а саме щодо можливої дати (прийомні дні, години, тощо) звернення позивача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, та щодо форми і переліку документів (в тому числі оригінал чи копія) на підставі яких його питання може бути розглянуте.

Згідно частини другої статті 9 КАС України суд розглядає адміністративні справи не інакше як за позовною заявою, поданою відповідно до цього Кодексу, в межах позовних вимог. Суд може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб'єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

З огляду на викладені обставини, суд вважає за необхідне, вийти за межі позовних вимог та з метою належного захисту порушеного права позивача, зобов'язати Тернопільський міський відділ Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області надати позивачу повну відповідь на його звернення від 29 листопада 2018 року, а саме, щодо можливої дати (прийомні дні, години, тощо) звернення позивача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, та щодо форми і переліку документів (в тому числі оригінал чи копія) на підставі яких його питання може бути розглянуте.

Що стосується позовних вимог про визнання протиправною і скасування відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки та про зобов'язання оформити і видати такий паспорт - то в цій частині у їх задоволенні слід відмовити.

За правилами встановленими статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до частини другої статті 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

В даному випадку відповідачем не доведено, що він діяв в межах своїх повноважень, щодо розгляду заяви позивача в порядку Закону України «Про звернення громадян».

З урахуванням зазначеного, суд, на підставі наданих доказів в їх сукупності, системного аналізу положень законодавства України, враховуючи що є місце бездіяльності відповідача у даних правовідносинах суд вважає, що позовні вимоги підлягають до часткового задоволення.

Керуючись статтями 9, 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Позов ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_1) до Тернопільського міського відділу Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області (місцезнаходження: вул. Коновальця, 6, м. Тернопіль, 46020) про визнання відмови протиправною та зобов'язання вчинити дії - задовольнити частково.

Зобов'язати Тернопільський міський відділ Управління державної міграційної служби України у Тернопільській області надати ОСОБА_1 повну відповідь на його звернення від 29.11.2018, а саме, щодо можливої дати (прийомні дні, години, тощо) звернення позивача із заявою про видачу паспорта громадянина України у формі книжечки, та щодо форми і переліку документів (в тому числі оригінал чи копія) на підставі яких його питання може бути розглянуте.

В задоволенні позовних вимог про визнання протиправною і скасування відмови у видачі паспорта громадянина України у формі книжечки та про зобов'язання оформити і видати такий паспорт - відмовити.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду може бути подана до Восьмого апеляційного адміністративного суду через Тернопільський окружний адміністративний суд протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне судове рішення складено 01 березня 2019 року.

Головуючий суддя Баб'юк П.М.

копія вірна

Суддя Баб'юк П.М.