Рішення від 03.12.2018 по справі 0840/2961/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

03 грудня 2018 року 17:01Справа № 0840/2961/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Бойченко Ю.П., за участю секретаря судового засідання Гавриленко А.О.

та представників

позивача: ОСОБА_1

відповідачів: ОСОБА_2

розглянувши у судовому засіданні адміністративну справу

за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ”

до 1. Державної фіскальної служби України

2. Головного управління ДФС у Запорізькій області

про скасування рішення та зобов'язання вчинити певні дії,

ОБСТАВИНИ СПРАВИ:

23.07.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «УКРФАВОРІТ» (далі - позивач) до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1) та до Комісії Державної фіскальної служба України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації (далі - відповідач 2), в якій позивач просить суд:

- визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 30.05.2018 №7982/35951704/2 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.04.2018 №82;

- зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.04.2018 №82 з дати подання її на реєстрацію позивачем.

Ухвалою суду від 30.07.2018 відкрито провадження в адміністративній справі №0840/2961/18 та призначено підготовче засідання на 04.09.2018.

04.09.2018 в судовому засіданні протокольною ухвалою відкладено підготовче засідання до 25.09.2018.

25.09.2019 ухвалою суду зупинено провадження у справі до 05.11.2018.

Ухвалою суду від 05.11.2018 поновлено провадження у справі з 05.11.2018.

29.10.2018 позивачем подано до суду заяву про уточнення позовних вимог, в якій позивач просить визнати протиправним та скасувати рішення відповідача 2 від 16.05.2018 №703649/35951704, яким відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.04.2018 №82 та зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.04.2018 №82 з дати подання її на реєстрацію позивачем.

05.11.2018 ухвалою суду прийнято до розгляду уточнений адміністративний позов.

Також 05.11.2018 ухвалою суду замінено другого відповідача - Комісію Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації на належного відповідача - Головне управління ДФС у Запорізькій області та відкладено підготовче засідання до 03.12.2018.

03.12.2018 протокольною ухвалою закрито підготовче провадження та призначено розгляд справи по суті в цей же день.

Представник Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” в судовому засіданні в обґрунтування позовних вимог зазначив, що за результатами господарської діяльності підприємством складено податкову накладну від 26.04.2018 №82, яка направлена для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних. Однак 08.05.2018 отримано квитанцію №1, відповідно до якої: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=0, «Р»=1021994». Позивачем направлено на адресу ДФС повідомлення щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по відновленим ПН/РК, і копії документів, складених за результатами господарської операції. Однак Комісією, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації прийнято рішення від 16.05.2018 за №703649/35951704 про відмову у реєстрації податкової накладної від 26.04.2018 №82. Вважає, що рішення про відмову у реєстрації податкової накладної за своїм характером є необґрунтованим, оскільки ДФС не взято до уваги специфіку діяльності та надані документи позивача; в рішенні не визначено, які саме документи складено з порушеннями та яких документів не надано. Просить задовольнити позовні вимоги в повному обсязі .

Представник відповідачів в судовому засіданні проти позову заперечив з підстав, викладених у відзиві (вх. від 05.11.2018 №35290), а саме зазначив, що підставою для відмови у реєстрації податкової накладної, виписаної позивачем, є ненадання документів щодо зберігання і транспортування товару від постачальника, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, розрахункових документів з постачальником або банківських виписок з особливих рахунків щодо розрахунків з постачальником. Посилаючись на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 № 117, вказують, що у ГУ ДФС у Запорізькій області наявні законні підстави для прийняття рішення про відмову у реєстрації вказаної податкової накладної. У задоволенні позовних вимог просять відмовити.

Розгляд справи здійснювався за допомогою технічних засобів, а саме: програмно-апаратного комплексу “Акорд”.

Відповідно до статті 250 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) 03.12.2018 в судовому засіданні проголошено вступну та резолютивну частину рішення.

Розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд

ВСТАНОВИВ:

Товариство з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” (код ЄДРПОУ 35951704) зареєстровано як юридичну особу 27.05.2008, що підтверджується випискою з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань, копія якої наявна в матеріалах справи.

Основним видом діяльності позивача є оптова торгівля хімічними продуктами (код КВЕД 46.75).

Судом встановлено, що між Eurotek Foundry Products LTD, Елланд, Англія, Сполучене Королівство (Продавець) з однієї сторони та ТОВ “УКРФАВОРІТ” (Покупець) з іншої сторони укладено контракт від 01.08.2016 №10, відповідно до умов якого Продавець зобов'язується продати, а Покупець купити товар згідно із додатками, які є невід'ємною частиною даного Контракту.

Додатком від 17.03.2018 №64 (замовлення №82) визначено, що продавець передає у власність покупцю товар, а саме: Permaset (смола) та Coretek (зв'язувальна суміш), всього на суму 44702,00 євро. Умови платежу: відстрочка 45 календарних днів після поставки.

Для здійснення митного оформлення товару позивачем подано митну декларацію від 27.03.2018 №UA112080/2018/0066948, довідковий №1011 (згідно графи 7 ВМД), відповідно до якої заявлено митну вартість товарів.

В подальшому, 03.11.2016 між Публічним акціонерним товариством «АрселорМіттал Кривий Ріг» (Покупець) та Товариством з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” (Продавець) укладено договір №3085, відповідно до умов якого Продавець зобов'язується поставити та передати у власність Покупцеві продукцію (надалі - Товар) згідно до Специфікації, узгодженої до договору, а покупець прийняти продукцію та оплатити її на умовах даного договору (пункт 1.1 Договору). Оплата продукції здійснюється з дати поставки на склад Покупця у терміни, узгоджені відповідними Специфікаціями (пп. 4.1.1 п. 4.1 Договору).

Специфікацією від 19.04.2018 №7 визначено, що Продавець передає у власність Покупцю: магнезитове протипригарне покриття на спиртовій основі, покриття PERMA-COTE 400S, упк 70 кг., кількість - 3,600; смолу фуранову для приготування формовального складу по NO-BAKE FURAN, смола Permaset 839, кількість - 45,000; каталізатор (затверджувач) для використання з фурановою смолою, каталізатор Permacat 123, кількість 8,900, всього на суму 6670669,20 грн. (в т.ч. ПДВ 1111778,20 грн.). Умови оплати: оплата за договором поставки з відстрочкою платежу до 15 календарних днів.

ТОВ “УКРФАВОРІТ” 25.04.2018 виставлено покупцю ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» рахунок на оплату товару №285 в сумі 875001,60 грн. (з яких ПДВ 145833,60 грн.)

ТОВ “УКРФАВОРІТ” виписано видаткову накладну від 26.04.2018 №271 на товар (Смола Permaset 839(1100 кг) у кількості 6600 кг., вартістю 875001,60 грн. (в т.ч. ПДВ 145833,60 грн.).

Відвантаження і перевезення Товару та оплата за послуги перевезення підтверджується: Договором перевезення вантажу від 03.01.2017 №03/01/17-01, укладеним між ФОП ОСОБА_3 та ТОВ “УКРФАВОРІТ”; договором - заявкою на перевезення вантажу від 26.04.2018 №04/603; рахунком від 26.04.2018 №04/603 на суму 12500,00 грн.; ОСОБА_1 виконаних робіт від 27.04.2018 №04/603; платіжним дорученням від 27.04.2018 №631 на суму 12500,00 грн.; товарно-транспортною накладною від 26.04.2018 №Р271.

ТОВ “УКРФАВОРІТ” 26.04.2018 складено податкову накладну №82 на суму 729168,00 грн. (в т.ч. ПДВ 145833,60 грн.) на господарські операції з ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг», яку подано засобами електронного зв'язку на реєстрацію в Єдиному реєстрі податкових накладних. Відповідно до отриманої 08.05.2018 квитанцій документ прийнято, проте реєстрацію зупинено у зв'язку з наступним: «відповідно до п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України, реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає вимогам пп. 1.6 п. 1 «Критеріїв ризиковості платника податку». Пропонуємо надати пояснення та/або копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. Додатково повідомляємо: показник «D»=0, «Р»=1021994».

Повідомленням від 14.05.2018 №2 щодо подачі документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено позивачем направлено пояснення та документи на адресу податкового органу.

Рішеннями Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 16.05.2018 №703649/35951704 відмовлено у реєстрації податкової накладної від 26.04.2018 №82 з підстав ненадання платником податку копій документів, а саме: первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційних описів), у тому числі рахунків-фактур/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг), з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Позивачем подано скаргу до ДФС України від 21.05.2018 на рішення комісії регіонального рівня, яку рішенням Комісії з питань розгляду скарг від 30.05.2018 №7982/35951704/2 залишено без задоволення.

Не погоджуючись з рішенням фіскального органу щодо відмови у реєстрації податкової накладної, ТОВ “УКРФАВОРІТ” звернулось до суду з даним позовом.

Вирішуючи спір по суті, суд керується наступним.

Законом України “Про внесення змін до Податкового кодексу України, щодо покращення інвестиційного клімату в Україні” від 21 грудня 2016 року №1797- VIII внесені зміни та доповнення до Податкового кодексу України та запроваджено новий механізм електронного адміністрування податку на додану вартість за умов проведення аналізу та здійснення управління ризиками з метою визначення форм і обсягів митного та податкового контролю.

Згідно з п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

Згідно п. 201.16 ст. 201 Податкового кодексу України реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

За правилами пункту 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України, якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Механізм внесення відомостей, що містяться у податковій накладній та/або розрахунку коригування кількісних і вартісних показників до неї, до Єдиного реєстру податкових накладних визначений Порядком ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 року № 1246 (далі - Порядок № 1246).

Відповідно до п. 2 Порядку № 1246 податкова накладна - це електронний документ, який складається платником податку на додану вартість відповідно до вимог Податкового кодексу України в електронній формі у затвердженому в установленому порядку форматі (стандарті) та надсилається для реєстрації.

Згідно п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192 та пунктом 201.10 статті 201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1статті 201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200-1.9 статті 200-1Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування; дотримання вимог Законів України “Про електронний цифровий підпис”, “Про електронні документи та електронний документообіг” та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до п. 13 Порядку №1246 за результатами перевірок, визначених п. 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування.

Зі змісту квитанцій від 08.05.2018 вбачається, що контролюючим органом сформовано висновок про відповідність податкової накладної 26.04.2018 82 вимогам пп. 1.6 п. 1 Критеріїв ризиковості платника податків.

Підпунктом 1.6 пункту 1 листа Державної фіскальної служби України від 21.03.2018 № 959/99-99-07-18 визначено, що комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДФС можуть розглядати питання щодо встановлення ризиковості платника податків, а саме:

платник податку зареєстрований (перереєстрований) за адресою, що знаходиться на непідконтрольній території України (зона АТО, АР Крим);

дата реєстрації платником податку на додану вартість не перевищує трьох місяців з дати такої реєстрації;

платник податку-юридична особа, який не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах державної казначейської служби України (крім бюджетних установ);

платник податку, посадова особа та/або засновник якого був посадовою особою та/або засновником суб'єкта господарювання, якого ліквідовано за процедурою банкрутства протягом останніх трьох років;

платником податку не подано контролюючому органу податкову звітність з податку на додану вартість за два останні звітні періоди всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та абзацу першого пункту 49.2 і пункту 49.18 статті 49 Податкового кодексу України;

платником податку на прибуток не подано контролюючому органу фінансову звітність за останній звітний період всупереч нормам підпункту 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 та пункту 46.2 статті 46 Податкового кодексу України (далі - Кодекс);

наявна податкова інформація, що свідчить про наявність ознак здійснення ризикових операцій платником.

Головні управління ДФС в областях, м. Києві та Офіс великих платників податків ДФС постійно обраховують та проводять моніторинг показників, визначених у пунктах 1.1 - 1.6 цих Критеріїв.

Ризиковість платника податку може бути встановлено у разі виконання хоча б одного з критеріїв, визначених у пунктах 1.1 - 1.5 цих Критеріїв.

Якщо виявлено, що платник податків має ознаки ризиковості згідно з пунктом 1.6 цих Критеріїв, то такий платник податків виноситься на розгляд Комісії в той самий день і вноситься до переліку ризикових платників у день проведення засідання Комісії, на якому прийнято відповідне рішення.

Суд вважає за необхідне зазначити, що відповідачем до суду не надано протоколу засідання Комісії та переліку платників податків, щодо яких виявлено ознаки ризиковості або будь яких матеріалів, на підставі яких ТОВ “УКРФАВОРІТ” віднесено до такого переліку ризикових платників.

За таких обставин, відповідачем 2 документально не доведено додержання процедури розгляду матеріалів.

Відповідно до п. 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної, затвердженому постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 № 117, у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування зазначаються:

1) номер та дата складання податкової накладної/розрахунку коригування;

2) порядковий номер, номенклатура товарів/послуг продавця, код товару згідно з УКТЗЕД/послуги згідно з Державним класифікатором продукції та послуг, зазначені у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрація яких зупинена;

3) критерій(ї) ризиковості платника податку та/або критерій(ї) ризиковості здійснення операцій, на підставі якого(их) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, із розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку;

4) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Так, відповідачем не конкретизовано, яка саме з вказаних в підпункті 1.6 Критеріїв ризиковості платника податку обставин мала місце та слугувала підставою для встановлення ризиковості платника податків, що є порушенням вимог підпункту 3 пункту 13 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної.

У п. 18 - п. 21 “Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”, затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117, передбачено: “18. Письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 15 цього Порядку, розглядаються комісіями контролюючих органів. 19. Комісії контролюючих органів складаються з комісій регіонального рівня (комісії головних управлінь ДФС в областях, м. Києві та Офісу великих платників ДФС) та комісії центрального рівня (ДФС). 20. Зазначені комісії приймають рішення про: реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі; відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі. 21. Підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування є: ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено; ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку; надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства”.

Згідно з п. 2 “Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, затвердженого 13.06.2017 наказом Міністерства фінансів України №566, зареєстрованого у Міністерстві юстиції України 16.06.2017 за №752/30620 (надалі - “Порядок роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”), комісія є постійно діючим колегіальним органом при ДФС, що діє в межах повноважень, визначених пунктом 201.16 статті 201 розділу V Податкового кодексу України та постановою Кабінету Міністрів України від 29 березня 2017 року №190 “Про встановлення підстав для прийняття рішення комісією Державної фіскальної служби про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або про відмову в такій реєстрації”.

Як зазначено у п. 18 “Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, Комісія може перевірити подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отриманні з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, в тому числі електронні, одержані від інших платників податків, засобів масової інформації тощо).

Аналогічні вимоги містить і п. 21 “Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, затвердженому 21.02.2018 постановою Кабінету Міністрів України №117 (надалі - “Порядок роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”): “Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні)”.

Відповідачами не надано до суду доказів додержання вимог п. 21 “Порядку роботи комісій, які приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, п.18 “Порядку роботи комісії Державної фіскальної служби України, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації”, результатів проведених звірок/перевірок інформаційних джерел та наданих позивачем документів.

В свою чергу, представником позивача до матеріалів адміністративної справи надано первинні документи по взаємовідносинах з Публічним акціонерним товариством «АрселорМіттал Кривий Ріг» (контракт від 03.11.2016 №3085 з додатковою угодою та Специфікацією; рахунок на оплату; видаткову накладну; товарно-транспортну накладну; договір-заявку на перевезення вантажу; акт виконаних робіт; рахунок на оплату перевезення вантажу; платіжне доручення на оплату перевезення вантажу).

Натомість оскаржуване рішення відповідача 2 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акта індивідуальної дії, породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача. Так, в оскаржуваному рішенні відповідачем 2 не зазначено, які конкретно документи не надано ТОВ «УКРФАВОРІТ» для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Посилання відповідачів у відзиві на те, що ТОВ «УКРФАВОРІТ» не надано первинних документів, які підтверджують оплату від покупця ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг» отриманого товару та документів, що підтверджують оплату за матеріали, отримані від постачальника Eurotek Foundry Products LTD, суд зазначає наступне.

Відповідно до приписів п. 187.1 ст. 187 ПК України датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку - дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно до вимог митного законодавства, а для послуг - дата оформлення документа, що засвідчує факт постачання послуг платником податку.

В даному випадку, податкова накладна від 26.04.2018 №82 складено за першою подією - відвантаженням товару, а не за датою зарахування коштів.

Окрім того, Специфікацією від 19.04.2018 №7 (до договору з ПАТ «АрселорМіттал Кривий Ріг») визначено, що оплата за договором поставки здійснюється з відстрочкою платежу до 15 календарних днів, а Додаток від 17.03.2018 №64 (до договору з Eurotek Foundry Products LTD) встановлює умови платежу - відстрочка 45 календарних днів після поставки.

Щодо відсутності сертифікатів якості на продукцію, на яку посилаються відповідачі, суд вказує, що до матеріалів справи такий сертифікат додано (а.с. 23), водночас сертифікат є документом, який підтверджує якість продукції, проте не може свідчити про реальність/нереальність поставки товару.

Щодо первинних складських документів, то позивачем надано накладні на внутрішнє переміщення товару та на передачу готової продукції з виробництва на основний склад, що підтверджує зберігання товару на підприємстві.

Відповідно до частини 2 статті 77 Кодексу адміністративного судочинства України, в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного рішення, у зв'язку з чим наявні підстави для скасування рішення Комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної або відмову в такій реєстрації від від 16.05.2018 №703649/35951704..

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну від 26.04.2018 №82 датою її фактичного надходження, суд зазначає наступне.

Відповідно до п. 19 постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 № 1246 “Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних” податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструються у день набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДФС відповідного рішення). Дана норма кореспондує з приписами пункту 28 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 №117 “Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних”.

Пункт 4 ч. 1 ст. 5 КАС України вказує, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії. Пункт 4 ч. 2 ст. 245 Кодексу передбачає, що у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб'єкта владних повноважень протиправною та зобов'язання вчинити певні дії.

В силу ст. 13 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод від 04.11.1950 кожен, чиї права та свободи, визнані в цій Конвенції, було порушено, має право на ефективний засіб юридичного захисту в національному органі, навіть якщо таке порушення було вчинене особами, які здійснювали свої офіційні повноваження.

Для забезпечення надійного та ефективного захисту прав позивача суд вважає за необхідне задовольнити позовні вимоги в частині зобов'язання Державної фіскальної служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” від 26.04.2018 №82 датою її фактичного надходження.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною другою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Керуючись статтями 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

1. Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” задовольнити.

2. Визнати протиправним та скасувати Рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації про реєстрацію або відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 16.05.2018 №703649/35951704.

3. Зобов'язати Державну фіскальну службу України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Ярослава Мудрого, 17, код ЄДРПОУ 35951704) від 26.04.2018 №82 з дати подання її на реєстрацію.

4. Судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1762 (одна тисяча сімсот шістдесят дві) гриві 00 копійок присудити на користь Товариства з обмеженою відповідальністю “УКРФАВОРІТ” (72319, Запорізька область, м. Мелітополь, вул. Ярослава Мудрого, 17, код ЄДРПОУ 35951704) солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Державної фіскальної служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; код ЄДРПОУ 39292197) та Головного управління ДФС у Запорізькій області (69107, м. Запоріжжя, пр. Соборний, 166; код ЄДРПОУ 39396146).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення в повному обсязі виготовлено та підписано 28.02.2019.

Суддя Ю.П. Бойченко