Рішення від 27.02.2019 по справі 280/33/19

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ

27 лютого 2019 року Справа № 280/33/19 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого - судді Сіпаки А.В., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу

за позовом ОСОБА_1 (вул. Олімпійська, буд. 26, с. Дружелюбівка, Вільнянський район,Запорізька область,70053, ІНН НОМЕР_1)

до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29, код ЄДРПОУ 08592187)

третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012)

про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

До Запорізького окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов (з урахуванням уточненого) ОСОБА_1 (далі - позивач) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (далі - відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якому позивач просить суд:

визнати протиправними дії відповідача щодо відмови виготовлення та надання Головному Управлінню Пенсійного фонду України в Запорізькій області довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських, виходячи з розміру грошового забезпечення особи, яка займає посаду, аналогічну посаді ОСОБА_1, на день звільнення, з 01 січня 2016 року із зазначенням із зазначенням процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: за особливо важливі завдання 50%, премії 36,6%, надбавка за роз'їзний характер 10%.

зобов'язати відповідача виготовити та надіслати до Головного Управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області для перерахунку пенсії довідку про розмір грошовою забезпечення поліцейських, виходячи з розміру грошового забезпечення особи, яка займає посаду, аналогічну посаді ОСОБА_1, на день звільнення, з 01 січня 2016 року із зазначенням із зазначенням процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі: за особливо важливі завдання 50%, премії 36,6%, надбавка за роз'їзний характер 10%.

На обґрунтування заявлених вимог позивач зазначив, що він є пенсіонером органів внутрішніх справ, якому призначено пенсію по вислузі років згідно із Законом України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». На виконання вимог законодавства, яким установлені підстави для перерахунку пенсійного забезпечення, ліквідаційна комісія УМВСУ у Запорізькій області склала довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, в яку, на думку позивача, протиправно не включила всі види грошового забезпечення, які нараховувалась йому під час проходження служби та враховувалися під час призначення пенсії. Тим самим, на думку позивача, ліквідаційна комісія УМВСУ у Запорізькій області створила передумови для неврахування надбавки та премії у належному розмірі під час перерахунку пенсії, чим порушила його конституційні права та гарантії на належний соціальний захист.

Ухвалою судді від 30.01.2019 відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження. Сторонам повідомлено про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику (повідомленням) сторін у судовому засіданні 27.02.2019.

Відповідач подав письмовий відзив на позовну заяву (06.02.2019 вх. №4919), в якому просив відмовити в задоволенні позовних вимог, з тих підстав, що довідка була видана, у урахуванням видів грошового забезпечення, які були змінені, вимоги про включення до неї таких видів грошового забезпечення, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії, чи із обчисленням не передбаченим Порядком, зазначає відповідач, є безпідставними, оскільки визначальним фактором включення додаткових видів грошового забезпечення є їх законодавчо визначений перелік та спосіб їх розрахунку передбачений п.5 Порядку.

06.02.2019 року до суду надійшли пояснення третьої особи (вх.№4932) на адміністративний позов, у яких представник ГУ ПФУ в Запорізькій області просить відмовити у задоволенні позовних вимог, посилаючись на те, що Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.03.2008 №45, в межа якого була надана довідка про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії позивача. Зазначає, що лише дані грошового забезпечення підлягають врахуванню при перерахунку пенсії, інші види грошового забезпечення, які позивачу було враховано при призначені пенсії та невключені для перерахунку пенсії, як наполягає позивач урахуванню не підлягають тому, що відповідно до п. 5 порядку додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються. Третя особа зазначає, що дана позиція підтверджена рішенням Верховного суду від 12.03.2018 Пз/9901/1/18 802/2196/17-а, яке набрало законної сили і подальшому оскарженню не підлягає.

За приписами п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України суд розглядає за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) справи щодо оскарження фізичними особами рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень щодо обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов'язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту, пільг.

Враховуючи приписи п. 2 ч. 1 ст. 263 КАС України справа розглядалася за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Відповідно до ч. 4 ст. 229 КАС України, у разі неявки у судове засідання всіх учасників справи або якщо відповідно до положень цього Кодексу розгляд справи здійснюється за відсутності учасників справи (у тому числі при розгляді справи в порядку письмового провадження), фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу не здійснюється.

Суд, розглянувши матеріали та з'ясувавши всі обставини адміністративної справи, які мають юридичне значення для розгляду та вирішення спору по суті, дослідивши наявні у справі докази у їх сукупності, встановив наступне.

Майор міліції ОСОБА_1 був звільнений з органів внутрішніх справ з посади ст. дільничного інспектора міліції сктору ДІМ Вільнянського РВ і з 09.06.2010 отримує пенсію відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб".

01.01.2016 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей", відповідно до якого перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу ОВС України, які мають право на пенсійне забезпечення, або одержують пенсію на умовах Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб", здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських (ч.3 ст. 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб").

Постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 року №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" було встановлено грошове забезпечення поліцейським.

На заяву позивача до відповідача про надання довідки про розмір грошового забезпечення від 14.02.2018, за підписом заступника голови ліквідаційної комісії було повідомлено позивача про те, що Ліквідаційною комісією ГУМВС в Запорізькій області на підставі списків Головного управління ПФУ в Запорізькій області було складено довідку №86/16816 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій з урахуванням вимог постанови Кабінету міністрів України від 11.11.2015 №988, наказу МВС України від 17.02.2017 №138, листа МВС України від 20.04.2017 №5551/05-22-2017 про середні надбавки та премії, що фактично сплачені за грудень 2015 року.

24.02.2018 позивач звернувся з письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Запорізькій області про перерахування пенсії з урахуванням довідки про розмір грошового забезпечення поліцейських №86/16816.

Листом від 12.03.2018 за вих. №663/С-9 ОСОБА_2 управління ПФУ в Запорізькій області повідомило позивача про те, що 28.02.2018 за вих. №4075/03 направлено до Ліквідаційної комісії ГУМВС України в Запорізькій області списки осіб для визначення нового розміру грошового забезпечення станом на 01.01.2016 та надання довідок щодо осіб, зазначених у списку. До теперішнього часу довідка про розмір його грошового забезпечення до управління не надходила. Крім того, листом МВС України від 28.08.2018 року №2900/05/22-2018 поінформовано Пенсійний фонд України про відсутність підстав врахування довідок про розмір грошового забезпечення, виданих до набрання чинності Постанови, для проведення перерахунків.

31.05.2018 позивач звернувся до відповідача з письмовою заявою про надіслання на його адресу належним чином завірену довідку про розмір грошового забезпечення поліцейських, виходячи з розміру грошового забезпечення особи, яка займає аналогічну посаду на день його звільнення, з 01 січня 2016 року із зазначенням процентної надбавки за вислугу років, додаткових видів грошового забезпечення, у тому числі доплата, особливі умови, безперервна служба, секретарка.

Відповіді, як зазначає позивач у позовній заяві, не отримано.

20.08.2019 позивач звернувся із письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Запорізькій області про надіслання копії довідки про грошове забезпечення пенсії та отримав відповідь від 13.09.2018 за вих.№1870/С-9, якою управління надіслало копію грошового атестата №6 Вільнянського РВ ГУМВС України в Запорізькій області.

26.10.2018 позивач звернувся із письмовою заявою до Головного управління ПФУ в Запорізькій області про перерахунок пенсії з урахуванням надбавки за виконання особливо важливих завдань, надбавки за таємність, премії, надбавки за вислугу років та надбавки за кваліфікацію в процентному співвідношенні відповідно до довідки, виданої на час звільнення з органів внутрішніх справ.

Листом від 13.11.2018 за вих.№2238/С-9 ОСОБА_2 управління ПФУ в Запорізькій області позивачу було рекомендовано звернутись з питань, які стосуються зміни структури грошового забезпечення або щодо отримання інформації про складові, які підлягають включенню до довідки про розмір грошового забезпечення для призначення пенсії до уповноваженого органу. Та повідомлено, що з 01.01.2016 управлінням проведено перерахунок пенсії на підставі довідки, наданої ліквідаційною комісією ГУМВС України в запорізькій області. Доплата за період з 01.01.2018 по 30.04.2018 зарахована на особовий рахунок ПАТ «Ощадбанк» у квітні поточного року. Згідно п. 3 Постанови № 103 сума перерахованих пенсій за період з 01.01.2016 по 31.12.2017 буде виплачувати після виділення коштів на їх фінансування з Державного бюджету.

Судом встановлено, що в довідці № 86/16816 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії ОСОБА_1, зазначено наступні види грошового забезпечення: посадовий оклад - 2500 грн., оклад за військове звання - 2000 грн., надбавка за вислугу років (35%) - 1575 грн., премія (0,68%) - 41,31 грн.

На думку позивача, Ліквідаційна комісія склала та подала до управління Пенсійного фонду в Запорізькій області довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку, в якій протиправно не включив всі види грошового забезпечення, які нараховувались позивачу під час проходження служби та враховувались під час призначення пенсії.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно із частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували, зокрема, на службі в органах внутрішніх справ, визначає Закон України від 09.04.1992 № 2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» (далі Закон № 2262-ХІІ). Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв'язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частиною другою статті 51 Закону № 2262-XII передбачено, що перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.

Відповідно до частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв'язку зі зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, або у зв'язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством. Перерахунок пенсій здійснюється на момент виникнення права на перерахунок пенсій і провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України, у строки, передбачені частиною другою статті 51 цього Закону. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим зі служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

07 листопада 2015 року набрав чинності Закон України від 02.07.2015 № 580-VIII «Про Національну поліцію» (далі Закон № 580-VIII), крім окремих положень, визначених у пункті 1 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» цього Закону.

29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України від 23 грудня 2015 року № 900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон № 900-VIII).

Цим Законом статтю 63 Закону № 2262-XII доповнено новою частиною третьою, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.

Законом № 900-VIII доповнено також пункт 12 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону № 580-VIII абзацом другим, відповідно до якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Статтею 102 Закону № 580-VIII передбачено, що пенсійне забезпечення поліцейських та виплата одноразової грошової допомоги після звільнення їх зі служби в поліції здійснюються в порядку та на умовах, визначених Законом № 2262-XII.

Кабінет Міністрів України постановою від 11.11.2015 № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова № 988) встановив розміри грошового забезпечення працівникам поліції за посадовими окладами і спеціальними званнями, що значно перевищують посадові оклади та оклади за спеціальні звання колишніх працівників міліції.

Ця постанова набрала чинності 02 грудня 2015 року.

Таким чином, у зв'язку із змінами в грошовому забезпеченні поліцейських, передбаченими Постановою № 988, та враховуючи зазначені вище положення частини другої статті 51 Закону № 2262-XII, у колишніх працівників міліції виникло право на перерахунок пенсії з 01 січня 2016 року.

Відповідно до пункту 2 Постанови № 988 виплата грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання здійснюється в порядку, що затверджується МВС.

На виконання вимог статті 94 Закону № 580-VIII та Постанови № 988 МВС видало наказ від 06.04.2016 № 260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі Наказ № 260).

Пунктом 2 Наказу № 260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27 травня 2016 року) та застосовується з дня набрання чинності Законом № 580-VIII, тобто з 07 листопада 2015 року.

Порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року № 45 (далі - Порядок № 45).

Згідно з положеннями пунктів 1-3 Порядку № 45 (у редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин) перерахунок раніше призначених відповідно до Закону № 2262-XII пенсій проводиться у разі прийняття рішення Кабінетом Міністрів України про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом, або у зв'язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством.

На підставі зазначеного в пункті 1 цього Порядку рішення Кабінету Міністрів України державні органи повідомляють у п'ятиденний строк ПФУ про підстави перерахунку пенсій військовослужбовцям. ПФУ повідомляє у п'ятиденний строк з моменту надходження інформації від державних органів своїм головним управлінням про підстави для проведення перерахунку пенсій та про необхідність підготовки списків осіб, пенсії яких підлягають перерахунку (далі - списки). ОСОБА_2 управління ПФУ складають у десятиденний строк з моменту надходження зазначеної інформації списки за формою згідно із додатком 1 та подають їх органам, які уповноважені рішеннями керівників державних органів видавати довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії.

На підставі списків уповноважені органи готують для перерахунку пенсії довідки про розмір грошового забезпечення кожної особи, зазначеної в списку, за формою згідно із додатком 2 (далі - довідка) та у місячний строк подають їх головним управлінням ПФУ. Довідки видаються державним органом, з якого особи були звільнені із служби, якщо інше не передбачено цим Порядком. У разі ліквідації таких органів, установ, організацій чи підприємств довідки видаються правонаступниками.

Відповідно до абзаців першого - шостого пункту 5 Порядку № 45 для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:

- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;

- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;

- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;

- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;

- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об'єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення зі служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 р. для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.

Абзацом сьомим пункту 5 Порядку № 45 установлено, що додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.

У рішенні від 08 листопада 2005 року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00) ЄСПЛ дійшов висновку про те, що в межах свободи дій держави визначати, які надбавки виплачувати своїм робітникам з державного бюджету. Держава може вводити, призупиняти чи закінчити виплату таких надбавок, вносячи відповідні зміни в законодавство (пункт 23).

До змін в грошовому забезпеченні поліцейських, встановлених Постановою № 988 та Наказом № 260, чинним законодавством України, а саме постановою Кабінету Міністрів України від 07.11.2007 № 1294 «Про упорядкування структури та умов грошового забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» (далі Постанова № 1294) та Інструкцією про порядок виплати грошового забезпечення особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ, затвердженою наказом Міністерства внутрішніх справ України від 31.12.2007 № 499 (далі Наказ № 499), було передбачено, що особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ установлюється надбавка за виконання особливо важливих завдань під час проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років, а тим, що безпосередньо розробляють, проводять експертизу проектів нормативно-правових актів, які передбачено положеннями про відповідні структурні підрозділи, особам рядового і начальницького складу за виконання спеціальних завдань, пов'язаних з антитерористичною діяльністю, особам начальницького складу слідчих підрозділів органів внутрішніх справ за службу на посадах слідчих, особам рядового і начальницького складу підрозділів міліції громадської безпеки за службу на посадах старших дільничних, дільничних і помічників дільничних інспекторів міліції та підрозділів з керівництва дільничними інспекторами міліції - у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугою років.

З огляду на закріплене у частині третій статті 63 Закону № 2262-XII правило про те, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції) здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських, а також вимог абзаців п'ятого та сьомого пункту 5 Порядку № 45, суд дійшов висновку, що у відповідача відсутні підстави для включення до довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії надбавки за виконання особливо важливих завдань, яку отримував позивач під час проходження служби та яка була включена до грошового забезпечення при обрахунку пенсії, оскільки така надбавка вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Що стосується розміру премії, включеного відповідачем до довідки №86/16816, судом встановлено, що надбавка за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавка за роз'їзний характер у розмірі 10%, яку отримував позивач на момент звільнення з органів внутрішніх справ, на час виникнення у нього права на перерахунок пенсії вже не була встановлена законодавством для поліцейських та не виплачувалась.

Щодо зазначення в довідці ліквідаційної комісії розміру премії, судом встановлено, що відповідно до наказу МВС України від 17.02.2017 №138 посада, яку обіймав позивач до звільнення, прирівнюється до посад апарату головних управлінь Національної поліції, а станом на виникнення права на перерахунок пенсії середній розмір премії за посадою яку займав позивач до звільнення складав 0,68%.

Доказів того, що на момент виникнення у позивача права на перерахунок пенсії співробітникам поліції, які обіймають посаду аналогічну тій що обіймав позивач, виплачується премія у розмірі 36,6 % матеріали справи не містять.

Стосовно доводів позивача про те, що у звязку із не включенням до довідки відомостей про премію у розмірі 36,6% за виконання особливо важливих завдань у розмірі 50% та надбавки за роз'їзний характер у розмірі 10%, відбулось звуження Конституційних прав позивача, суд зазначає наступне.

У пункті 2.1 Рішення від 26 грудня 2011 року № 20-рп/2011 Конституційний Суд України зазначив, що передбачені законами соціально-економічні права не є абсолютними. Механізм реалізації цих прав може бути змінений державою, зокрема, через неможливість їх фінансового забезпечення шляхом пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Крім того, такі заходи можуть бути обумовлені необхідністю запобігання чи усунення реальних загроз економічній безпеці України, що згідно з частиною першою статті 17 Конституції України є найважливішою функцією держави. Водночас зміст основного права не може бути порушений, що є загальновизнаним правилом, на що вказав Конституційний Суд України у Рішенні від 22 вересня 2005 року № 5-рп/2005 у справі про постійне користування земельними ділянками. Неприпустимим також є встановлення такого правового регулювання, відповідно до якого розмір пенсій, інших соціальних виплат та допомоги буде нижчим від рівня, визначеного в частині третій статті 46 Конституції України, і не дозволить забезпечувати належні умови життя особи в суспільстві та зберігати її людську гідність, що суперечитиме статті 21 Конституції України.

У пункті 2.2 цього ж Рішення Конституційний Суд України вказав, що Кабінет Міністрів України повноважний вживати заходів щодо забезпечення прав і свобод людини і громадянина та проводити політику у сфері соціального захисту (пункти 2, 3 статті 116 Конституції України).

Наведеними вище положеннями частини четвертої статті 63 Закону № 2262-XII (у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин) визначено, що перерахунок пенсій особам, які отримують пенсії за цим Законом, провадиться в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

При цьому довідку про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії складено ліквідаційною комісією ГУМВС України у Запорізькій області та направлено ГУ ПФУ у Запорізькій області відповідно до Порядку №45, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45.

Встановлений Кабінетом Міністрів України порядок проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону №2262-XII, є обов'язковим для виконання органами державної влади, зокрема відповідачем у справі.

Положення абзаців пятого та сьомого пункту 5 Порядку №45 щодо врахування для перерахунку пенсії щомісячної премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію, а також неврахування для перерахунку пенсії додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій, скасованих чи таких, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), відповідають висновкам ЄСПЛ, викладеним у пункті 23 рішення від 08 листопада 2005року у справі «Кечко проти України» (заява № 63134/00).

В свою чергу, проведений ГУ ПФУ у Запорізькій області, на підставі довідки ліквідаційної комісії ГУМВС України у Запорізькій області, перерахунок пенсії ОСОБА_1 призвів до збільшення розміру пенсії позивача.

За таких обставин, суд дійшов, що під час формування та направлення до ГУ ПФУ в Запорізькій області спірної довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій, у порядку, визначеному рішенням Кабінету Міністрів України, для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), відповідач діяв обґрунтовано та з урахуванням всіх обставин, які мають значення при прийнятті рішення.

Аналогічні правові висновки викладені у рішенні Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 12 травня 2018 року за результатами розгляду зразкової справи №802/2196/17-а (провадження №Пз/9901/1/18), які були підтримані Великою Палатою Верховного Суду у рішенні від 12.12.2018, в свою чергу правові висновки Верховного Суду мають враховуватись при прийнятті рішення (частина 3 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України).

Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості. Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, Кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

За таких обставин, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку про відмову у задоволенні позовних вимог та позивач звільнений від сплати судового збору, судові витрати стягненню не підлягають.

Керуючись статтями 72-77, 90, 132, 139, 241-246, 250, 255, 291 КАС України, суд,

ВИРІШИВ:

В задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 (вул. Олімпійська, буд. 26, с. Дружелюбівка, Вільнянський район,Запорізька область,70053, ІНН НОМЕР_1) до Ліквідаційної комісії Головного управління Міністерства внутрішніх справ України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, вул. Матросова, 29, код ЄДРПОУ 08592187), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет позову на стороні позивача ОСОБА_2 управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (69057, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 158-Б, код ЄДРПОУ 20490012) про визнання дій протиправними та зобов'язання вчинити певні дії, -відмовити.

Рішення суду набирає законної сили у порядку та строки, передбачені ст. 255 КАС України та може бути оскаржене у порядку та строки, передбачені ст.ст. 293, 295, 296 та 297 КАС України.

Повний текст рішення виготовлено та підписано 01.03.2019.

Суддя А.В. Сіпака