Рішення від 01.03.2019 по справі 420/6574/18

Справа № 420/6574/18

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Єфіменка К.С. при секретарі Кузьменко Е.Х., розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку загального позовного провадження справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року,-

ВСТАНОВИВ:

З позовом до суду звернулась ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року.

В обґрунтування позовних вимог представник позивача у позовній заяві зазначає, що позивачу на праві власності належить транспортний засіб Audi, модель Q7 Premium Plus, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2995 куб.см. 26.10.2018 року позивач отримала податкове повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року, в якому було визначено суму податкового зобов'язання з транспортного податку у сумі 10416,67 грн. Проте, позивач вважає, що її автомобіль не відноситься до об'єкту оподаткування, оскільки згідно з розрахунком офіційного сайту Мінекономрозвитку , середньо ринкова вартість належного їй легкового автомобіля станом на 13.12.2018 року складає 1708761,60 грн. Але, відповідно свідоцтва про реєстрацію транспортного засобу Audi, модель Q7 Premium Plus, що належить ОСОБА_1 визначено дату первинної реєстрації, а саме: 16.08.2018 року. Також відповідно декларації та висновку експерта №1-194/М, що були складені 10.08.2018 року календарний рік виготовлення автомобіля квітень 2013 року, тобто термін експлуатації транспортного засобу на момент його ввезення на територію України вже складав 5 років та 4 місяці, тому позивач вважає, що цей автомобіль не є об'єктом оподаткування транспортним податком, а податкове повідомлення-рішення від 10.10.2018 року №0005840-5107-1554 Головного управління ДФС в Одеській області не підлягає задоволенню та має бути скасоване.

Ухвалою суду 19.12.2018 року було відкрито провадження по справі №420/6574/18 за правилами загального позовного провадження.

Представник відповідача 03.01.2019 року за (вхід.№356/19) надав до суду відзив щодо відмови позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі пославшись на те, що згідно отриманої бази даних Управління Державтоінспекції Головного Управління МВС України в Одеській області за фізичною особою ОСОБА_1 зареєстровано автомобіль Audi, модель Q7 Premium Plus 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1. 01.01.2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи" від 28.12.2014 року № 71-VІІІ, яким, шляхом викладення в новій редакції ст.267 Податкового кодексу України, введено транспортний податок. В свою чергу Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року № 909-VІІІ внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016 року. Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 ПК України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 п.267.1 цієї статті є об'єктами оподаткування. Згідно підпункту 267.2.1 п.267.1 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Головним управлінням ДФС в Одеській області позивачу було сформовано податкове повідомлення-рішення з транспортного податку з фізичних осіб №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року на суму 10416,67 грн. за 2018 рік. Таким чином, належний позивачеві автомобіль 2013 року випуску, є об'єктом оподаткування у 2018 році відповідно до приписів статті 267 ПК України. Виходячи з вищенаведеного, дії відповідача були здійснені згідно до чинного законодавства, а тому відповідач просить у задоволенні позовних вимог позивачу відмовити в повному обсязі.

В судовому засіданні 18.02.2019 року представник позивача підтримала позовні вимоги в повному обсязі. Представник відповідача заперечував проти задоволення позовних вимог з підстав, наведених у письмових запереченнях проти позову.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача та дослідивши наявні в справі письмові докази суд встановив наступні факти та обставини:

Позивачу - ОСОБА_1 на праві власності належить транспортний засіб Audi, модель Q7 Premium Plus, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм двигуна 2995 куб.см., що підтверджується свідоцтвом про реєстрацію транспортного засобу НОМЕР_2 від 30.11.2018 року (а.с.10), ціна якого складала 1708761,60 грн.

Відповідно до пункту 267.2.1. статті 267 ПКУ, об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року. Отже, середньоринкова вартість такого автомобіля має становити більше 1396125,00 гривень.

Відповідно до Постанови Кабінету Міністрів України №231 від 04.03.2013 року "Деякі питання проведення оцінки для цілей оподаткування та нарахування сплати інших обов'язкових платежів, які справляються відповідно до законодавства", позивачем було замовлено звіт про оцінку майна №1-194/М від 10.09.2018, в якому визначається середня ринкову вартість автомобіля Audi, модель Q7 Premium Plus. При визначенні вартості об'єктів застосовуються три підходи оцінки - витратний підхід, доходний підхід або порівняльний підхід. Згідно з Методикою товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів основним підходом до визначення ринкової вартості КТЗ є порівняльний підхід. При складанні Звіту та висновку про вартість майна було використано порівняльний методичний підхід визначення середньої вартості колісного транспортного засобу. В даному випадку, об'єктом оцінки виступив автомобіль позивача Audi, модель Q7, 2013 року випуску.

01.01.2015 року набрав чинності Закон України №71-VIII від 28.12.2014 року "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо податкової реформи", яким шляхом викладення в новій редакції норм Податкового кодексу України від 02.12.2010 року №2755-VI (далі ПК України) введено новий податок на майно, що складається, у тому числі - з транспортного податку.

В свою чергу Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2016 році" від 24.12.2015 року № 909-VІІІ внесені зміни до Податкового кодексу України, зокрема, у частині справляння транспортного податку, які набрали чинності з 01.01.2016 року.

За приписами ст.265 ПК України податок на майно складається з: податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки; транспортного податку; плати за землю.

Відповідно до п.п.267.1.1 п.267.1 ст.267 Податкового кодексу України, платниками транспортного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які мають зареєстровані в Україні згідно з чинним законодавством власні легкові автомобілі, що відповідно до підпункту 267.2.1 п.267.2 цієї статті є об'єктами оподаткування.

Згідно з п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України об'єктом оподаткування є легкові автомобілі, з року випуску яких минуло не більше п'яти років (включно) та середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня податкового (звітного) року або понад 1396125,00 грн.

Розрахунок середньоринкової вартості легкових автомобілів для цілей оподаткування транспортним податком проводиться відповідно до п. 267.2 статті 267 Податкового кодексу України за спеціальною Методикою визначення середньоринкової вартості легкових автомобілів, затвердженою Постановою Кабінету Міністрів України № 66 від 18 лютого 2016 року зі змінами, станом на 1 січня податкового (звітного) року виходячи з марки, моделі, року випуску, об'єму циліндрів двигуна, типупального. Так, вартість автомобіля Audi, модель Q7 Premium Plus, 2013 року випуску, на 2018 рік становить - 1708761,60 грн.

Таким чином, транспортний засіб, який належить ОСОБА_1 є об'єктом оподаткування у 2018 році.

Враховуючи вищевикладене, Головним управлінням ДФС в Одеській було сформовано податкове повідомлення-рішення з транспортного податку №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року на суму 10416,67 грн. за 2018 рік. Базою оподаткування у відповідності до п.п.267.3.1 п. 267.3 ст. 267 ПК України є легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті.

Згідно з п.п. 267.5.1 п. 267.5 ст. 267 ПК України базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року. При цьому календарний рік - це проміжок часу з 01 січня по 31 грудня, який триває 365 або 366 (у високосному році) календарних днів (Постанова ВСУ від 16.04.2013 року №21-94а13). Ставка податку встановлюється з розрахунку на календарний рік у розмірі 25000,00 гривень за кожен легковий автомобіль, що є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.2.1 пункту 267.2 цієї статті (пункт 267.4 статті 267 Податкового кодексу України).

Враховуючи те, що датою первинної реєстрації автомобіля Audi, модель Q7 Premium Plus, 2013 року випуску, реєстраційний номер НОМЕР_1, об'єм циліндрів двигуна 2995 куб.см., який належить ОСОБА_1 є серпень 2018 року, транспортний податок встановлено у розмірі 10416,67 грн. за 2018 рік.

Відповідно до п.п.267.6.1 п.267 ст.267 ПК України обчислення суми податку з об'єкта/об'єктів оподаткування фізичних осіб здійснюється контролюючим органом за місцем реєстрації платника податку.

Підпунктом 267.6.2 пункту 267 статті 267 ПК України встановлено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку та відповідні платіжні реквізити надсилаються (вручаються) платнику податку контролюючим органом за місцем його реєстрації до 1 липня року базового податкового (звітного) періоду (року). Сума визначеного транспортного податку, відповідно до п.п 267.8.1 п. 267.8 ст 267 ПК України, фізичними особами сплачується протягом 60 днів з дня вручення податкового повідомлення-рішення.

Отже, із набранням чинності вказаними положеннями Податкового кодексу України 01.01.2017 року, власники транспортних засобів, середньоринкова вартість яких становить понад 375 розмірів мінімальної заробітної плати та з року випуску яких минуло не більше п'яти років є платниками транспортного податку у 2018 році.

Рішенням Одеської міської ради від 21.01.2015 року № 6257-VІ з 01.01.2015 року на території м.Одеси встановлено податок на майно в частині транспортного податку згідно з "Положенням про податок на майно в частині транспортного податку".

Рішенням Одеської міської ради №1600-VII від 08.02.2017 року Про внесення змін до рішення Одеської міської ради від 21 січня 2015 року №6257-VI "Про встановлення податку на майно в частині транспортного податку", яким встановлено у 2017 році податок на майно на території м.Одеси на підставі Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", Бюджетного кодексу України, Податкового кодексу України, враховуючи зміни, внесені Законом України від 20.12.2016 року №1791-VIII "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2017 році". Вищезазначене рішення було офіційно оприлюднено 17.02.2017 року.

Крім того, у 2018 році не встановлювався новий податок (транспортний податок діяв і в 2016 році), змінювалась його ставка та змінювалися вимоги до об'єкта оподаткування в частині об'єму двигуна автотранспортного засобу.

Відповідно до ст.8 ПК України в Україні встановлюються загальнодержавні та місцеві податки та збори.

До загальнодержавних належать податки та збори, що встановлені цим Кодексом і є обов'язковими до сплати на усій території України, крім випадків, передбачених цим Кодексом.

До місцевих належать податки та збори, що встановлені відповідно до переліку і в межах граничних розмірів ставок, визначених цим Кодексом, рішеннями сільських, селищних і міських рад у межах їх повноважень, і є обов'язковими до сплати на території відповідних територіальних громад.

Відповідно до п.п.10.1.1 п.10.1 ст.10 ПК України до місцевих податків належить податок на майно, в склад якого, відповідно до підпункту 265.1.2 пункту 265.1 статті 265 Податкового кодексу України входить транспортний податок.

Відповідно до п.п.12.3.4 п.12.3 ст.12 ПК України, рішення про встановлення місцевих податків та зборів офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосовування встановлюваних місцевих податків та зборів або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.

Податковим повідомленням-рішенням ГУ ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року року, згідно з підпунктом 54.3.3 пункту 54.3 статті 54 Податкового кодексу України та відповідно до підпункту 267.6.2 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України, ОСОБА_1 визначено суму податкового зобов'язання за платежем транспортний податок з фізичних осіб за 2018 рік у сумі 10416,67 грн. (а.с.9).

Таким чином, зазначене повідомлення-рішення прийнято податковим органом у зв'язку із тим, що позивач є власником транспортного засобу, який є об'єктом оподаткування відповідно до підпункту 267.6.1 пункту 267.6 статті 267 Податкового кодексу України.

Представником відповідача до суду надано розрахунок вартості транспортного засобу із вищевказаного офіційного веб-сайту Міністерства економічного розвиту і торгівлі Україні від 17.12.2018 року (а.с.11), згідно якого середньоринкова вартість легкового автомобіля марки Audi, модель Q7, 2013 року випуску, становить 1708761,60 грн., що становить 458,97 розмірів мінімальної заробітної плати. Окрім того, станом на 01.01.2018 року не сплинув 5 річний строк, оскільки автомобіль був в експлуатації з 01.01.2013 року та цей строк обраховується саме на дату початку відповідного податкового періоду, тобто 01.01.2018 року.

Таким чином, суд вважає, що представником позивача не надано належних доказів того, що приналежний позивачу транспортний засіб не є об'єктом оподаткування транспортним податком згідно п.п.267.2.1 п.267.2 ст.267 ПК України.

До того ж, суд вважає за доцільне наголосити, що за державою (в особі органу законодавчої влади) визнається право вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, з метою встановлення правил сплати податків чи інших зборів (в тому числі і підстав для звільнення від їх сплати), а суд не наділений повноваженнями доповнювати діюче законодавче регулювання своїми рішеннями і встановлювати додаткові підстави для звільнення від сплати транспортного податку, з огляду на відсутність таких норм у податковому законі.

Пунктом 4.3 статті 4 Податкового кодексу України передбачено, що податкові періоди та строки сплати податків та зборів установлюються, виходячи з необхідності забезпечення своєчасного надходження коштів до бюджетів, з урахуванням зручності виконання платником податкового обов'язку та зменшення витрат на адміністрування податків та зборів.

Таким чином, транспортний податок незважаючи на те, що він відноситься до місцевого податку, його справляння та зарахування здійснюється до місцевої ради, водночас він не є таким, що встановлений саме місцевим органом самоврядування в особі Одеської міської ради, оскільки визначений та встановлений Верховною Радою України, яка має на це відповідні повноваження, оскільки повноваження на встановлення податку з усіма його критеріями та елементами є виключною компетенцією даного органу. Таке регулювання суспільних відносин між відповідними суб'єктами органів влади в сфері податків та зборів, час їх застосування має різне правове навантаження та сферу правового впливу на такі відносини.

Враховуючи вищенаведене суд вважає, що саме 2018 рік і є базовим (звітним) періодом для оподаткування транспортним податком з об'єкту який належить на праві власності позивачу.

Даної позиції дотримується і Верховний суд України, який у рішенні від 24.01.2018 року по справі №815/7041/16 наголошує, що застосування контролюючим органом положень Податкового кодексу України щодо оподаткування транспортним податком може мати місце з 2016 року.

Відтак, беручи до уваги наведене, та оцінюючи надані сторонами по справі письмові докази в їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року, не обґрунтовані, документально не підтверджені, не ґрунтуються на положеннях чинного податкового законодавства, отже задоволенню не підлягають.

Судові витрати розподілити за правилами ст.139 КАС України.

Керуючись ст.ст.139,242-246 КАС України, суд, -

ВИРІШИВ:

В задоволені позовних вимог ОСОБА_1 до Головного управління ДФС в Одеській області про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення Головного управління ДФС в Одеській області №0005840-5107-1554 від 10.10.2018 року - відмовити повністю.

Повний текст судового рішення буде виготовлений 01.03.2018 року.

Рішення суду може бути оскаржено до П'ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в місячний строк з дня отримання повного тексту судового рішення, в порядку п.15.5 Перехідних положень КАС України.

Суддя Єфіменко К.С.

.