Справа № 420/1216/19
про відмову у відкритті провадження у справі
01 березня 2019 року м.Одеса
Суддя Одеського окружного адміністративного суду Свида Л.І., розглянувши адміністративний позов ОСОБА_1 до Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, -
До суду звернувся ОСОБА_1 з адміністративним позовом до Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,2834 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться у комунальній власності.
Відповідно до п. п. 3, 5, 6 ч. 1 ст. 171 КАС України суддя після одержання позовної заяви з'ясовує чи відповідає позовна заява вимогам, встановленим статтями 160, 161, 172 цього Кодексу; чи позов подано у строк, установлений законом (якщо позов подано з пропущенням встановленого законом строку звернення до суду, то чи достатньо підстав для визнання причин пропуску строку звернення до суду поважними); чи немає інших підстав для залишення позовної заяви без руху, повернення позовної заяви або відмови у відкритті провадження в адміністративній справі, встановлених цим Кодексом.
Суддя вважає, що у відкритті провадження по даному адміністративному позову заяві слід відмовити з наступних підстав.
Згідно із ч.1 ст.2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до ст. 3, 5 КАС України порядок здійснення адміністративного судочинства встановлюється Конституцією України, цим Кодексом та міжнародними договорами, згода на обов'язковість яких надана Верховною Радою України.
Кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом, зокрема, визнання протиправним та скасування індивідуального акта чи окремих його положень.
Відповідно до п. 1 ч. 1 ст. 19 КАС України юрисдикція адміністративних судів поширюється на справи у публічно-правових спорах, зокрема, спорах фізичних чи юридичних осіб із суб'єктом владних повноважень щодо оскарження його рішень (нормативно-правових актів чи індивідуальних актів), дій чи бездіяльності, крім випадків, коли для розгляду таких спорів законом встановлено інший порядок судового провадження.
В обґрунтування позовних вимог ОСОБА_1 в адміністративному позові зазначає, що оглянувши стан успадкованого майна, він побачив, що його садибу використовує невідома йому особа (у приміщеннях наявні худоба та свійські птахи, а город біля садиби розораний і закультивований).
Віднайшовши земельну ділянку, на якій розміщена його садиба на Публічній кадастровій карті України позивач побачив, що на місці його городу вже сформовано земельну ділянку з кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,2834 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться у комунальній власності.
Таким чином, ОСОБА_1 звернувся до суду із позовними вимогами про визнання протиправним та скасування рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки третьої особи та позовні вимоги пов'язані з рішенням суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин.
Відповідно до ч.1 ст.19 Цивільного процесуального кодексу України суди розглядають у порядку цивільного судочинства справи, що виникають з цивільних, земельних, трудових, сімейних, житлових та інших правовідносин, крім справ, розгляд яких здійснюється в порядку іншого судочинства.
Таким чином, спірні правовідносини стосуються, зокрема, права третьої особи на земельну ділянку, а отже, існує спір про право, що виключає можливість розгляду цієї справи за правилами адміністративного судочинства та такий спір має вирішуватися судами за правилами Цивільного процесуального кодексу України.
Справи у спорах, що виникають із земельних відносин, у яких беруть участь суб'єкти господарської діяльності, проте предмет спору в яких безпосередньо стосується прав та обов'язків фізичних осіб, підлягають розгляду за правилами цивільного судочинства.
Суд звертає увагу, рішення суб'єкта владних повноважень у сфері земельних відносин може оспорюватися з точки зору його законності, а вимога про визнання рішення незаконним - розглядатися в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо за результатами реалізації рішення у фізичної чи юридичної особи виникло право цивільне й спірні правовідносини, на яких ґрунтується позов, мають приватноправовий характер. Вимогу про визнання рішення незаконним можна розглядати як спосіб захисту порушеного цивільного права за статтею 16 ЦК України та пред'являти до суду для розгляду в порядку цивільного або господарського судочинства, якщо фактично підґрунтям і метою пред'явлення позовної вимоги про визнання рішення незаконним є оспорювання цивільного права особи (зокрема, права власності на землю), що виникло в результаті та після реалізації рішення суб'єкта владних повноважень.
В даному випадку, спір є приватноправовим і за суб'єктним складом сторін підлягає розгляду за правилами цивільного судочинства, оскільки його вирішення впливає на права та обов'язки третьої особи.
Аналогічна позиція викладена у постанові Верховного Суду від 15.05.2018 року по справі №911/4144/16.
Враховуючи викладене, даний спір не підлягає розгляду в порядку адміністративного судочинства та має розглядатися згідно правил підсудності, визначених Цивільним процесуальним кодексом України.
Відповідно до п.1 ч.1 ст.170 КАС України, суддя відмовляє у відкритті провадження в адміністративній справі, якщо позов не належить розглядати за правилами адміністративного судочинства.
Таким чином, у відкритті провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення, належить відмовити.
На підставі викладеного та керуючись п.1 ч.1 ст.170, ст. 256 КАС України, суддя,- УХВАЛИВ:
У відкритті провадження у справі за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про визнання протиправним та скасування рішення Граденицької сільської ради Біляївського району Одеської області про надання дозволу на розробку проекту землеустрою земельної ділянки з кадастровим номером НОМЕР_1 загальною площею 0,2834 га, цільове призначення - для ведення особистого селянського господарства, яка знаходиться у комунальній власності - відмовити.
Роз'яснити позивачу, що відповідно до ч. 5 ст. 170 КАС України повторне звернення тієї самої особи до адміністративного суду з адміністративним позовом з тих самих предмета і підстав та до того самого відповідача, як той, щодо якого постановлено ухвалу про відмову у відкритті провадження, не допускається.
Роз'яснити позивачу, що дані позовні вимоги підлягають розгляду в порядку цивільного судочинства.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку та строки, встановлені ст. 256 Кодексу адміністративного судочинства України.
Ухвала суду може бути оскаржена в порядку та строки, встановлені ст. 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Суддя Л.І. Свида