Рішення від 18.02.2019 по справі 357/13277/18

Справа № 357/13277/18

2/357/689/19

Категорія 29

РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

18 лютого 2019 року Білоцерківський міськрайонний суд Київської області у складі:

головуючого судді - Кошель Б. І. ,

при секретарі - Тодосієнко О. А.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду № 6 м. Біла Церква за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін цивільну справу за позовом Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради Київської області до ОСОБА_1 про стягнення надміру виплачених сум допомоги, -

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з вказаним позовом, мотивуючи тим, що 09.08.2017 року ОСОБА_1 в черговий раз звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї. В декларації про доходи відповідачка зазначила, що отримувала державну допомогу на дітей одиноким матерям по 31.07.2017 року. також в декларації зазначила, що вона не працює, інших доходів за період з 01.02.2017 року по 01.08.2017 року не має. На підставі наданих документів рішенням від 14.08.2017 року управлінням було призначено відповідачці допомогу на період з 01.08.2017 рокупо 31.01.2018 року в розмірі 1 777 грн. 00 коп. щомісячно. 10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей, ОСОБА_1 не надала усіх даних про доходи, що вплинуло на визначення розміру допомоги, а саме: суми заробітної плати останньої за період з 2017 рік в розмірі 52 017,76 грн. З урахуванням встановлених обставин та на підставі актуальної інформації про доходи сім'ї відповідачки, рішенням від 27.04.2018 року ОСОБА_1 управлінням було проведено перерахунок допомоги на період з 01.02.2017 року по 30.04.2017 року в розмірі 1 084,40 грн., з 01.05.2017 року по 31.07.2017 року в розмірі 1 172,40 грн. та за період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року, згідно з яким виявлено, що розмір допомоги було завищено на 14 455,60 грн, що стало причиною прийняття рішення про припинення надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям. Посилаючись на зазначені обставини, позивач просить суд стягнути з відповідачки на свою користь 14 455 грн. 60 коп. надміру виплаченої державної допомоги на дітей одиноким матерям та судові витрати по справі.

Відповідачка, яка належним чином повідомлена про відкриття провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, своїм правом подати відзив на позовну заяву, у встановлений судом строк, не скористалась.

Крім того, клопотань від жодної із сторін про розгляд справи в судовому засіданні з повідомленням сторін до суду не надходило, а тому відповідно до ч. 5 ст. 279 ЦПК України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними в справі матеріалами.

Дослідивши наявні в справі матеріали, суд вважає, що позов підлягає задоволенню з наступних підстав.

Так, судом встановлено, що 09.08.2017 року ОСОБА_1 звернулась до УСЗН із заявою про призначення державної допомоги на дітей одиноким матерям і декларацією про доходи та майновий стан сім'ї, що підтверджується відповідною заявою.

З поданої ОСОБА_1 декларації про доходи та майновий стан осіб, які звернулись за призначенням усіх видів соціальної допомоги вбачається, що отримувала державну допомогу на дітей одиноким матерям по 31.07.2017 року, вона не працює, у шлюбі не перебувала, інших доходів не має.

Рішенням Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 14.08.2017 року ОСОБА_1 призначено допомогу на дитину одиноким матерям з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року в розмірі 1 777 грн. 00 коп., щомісячно.

10.01.2018 року управлянням було сформовано запит про надання інформації про доходи отримувачів державних соціальних допомог. З наданих відомостей, ОСОБА_1 не вказала отриманий дохід, а саме: нараховану заробітну плату в розмірі 71 935,68 грн. за період з 01.01.2017 року по 31.12.2017 року, що підтверджується довідкою про доходи від 13.04.2018 року, виданою ТОВ «Сільпо-Фуд».

Як вбачається із матеріалів справи, за виявленими обставинами позивачем 19.04.2018 року було складено акт про проведення перевірки правильності та повноти інформації, що надається заявниками для призначення соціальної допомоги, в якому зазначено, що заявник та члени його сім'ї надали неповну/невірну інформацію про доходи, внаслідок чого розрахунок розміру державної соціальної допомоги, призначеної у відповідності з заявою від 09.08.2017 року №1397 та згідно з наданою заявником інформацією про доходи сім'ї, було проведено неправильно.

На підставі вказаного акту начальнику управління було подано службову записку від 19.04.2018 року про необхідність проведення перерахунку допомоги у зв'язку з виявленням доходів, які не були враховані при визначенні права на отримання допомоги та розрахунку її розміру.

У подальшому ОСОБА_1 було проведено перерахунок допомоги на період з 01.08.2017 року по 31.01.2018 року та виявлено, що розмір допомоги завищено, у результаті якого останній було припинено надання державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям, що підтверджується рішенням УСЗН Білоцерківської міської ради про призначення допомоги сім'ям з дітьми від 27.04.2018 року та розрахунком середньомісячного сукупного доходу.

Судом також встановлено, що позивач двічі направляв відповідачці повідомлення про припинення виплати державної соціальної допомоги на дітей одиноким матерям з вимогою повернути неправомірно отриману державну соціальну допомогу в розмірі 14 455 грн. 60 коп., що підтверджується листом УСЗН Білоцерківської міської ради №4993 від 08.05.2018 року, листом УСЗН Білоцерківської міської ради №6355 від 12.06.2018 року, зворотнім рекомендованим повідомленням про вручення поштового відправлення та роздруківкою результатів пошуку за штрих кодовим ідентифікатором в сервісі відстеження поштових відправлень на сайті ПАТ «Укрпошта».

Однак, зазначені вимоги позивача були повністю проігноровані відповідачкою.

При вирішенні спору суд виходить з наступного.

Відповідно до абзацу 1, 4 статті 18-1 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» (в редакції, що діяла на час звернення за державно допомогою), право на допомогу на дітей одиноким матерям мають одинокі матері одинокі усиновителі (які не перебувають у шлюбі), якщо у свідоцтві про народження дитини відсутній запис про батька дитини або запис про батька проведено в установленому порядку за вказівкою матері.

Жінка, яка має дітей від особи, з якою вона не перебувала і не перебуває в зареєстрованому шлюбі, але з якою вона веде спільне господарство, разом проживає і виховує дітей, права на одержання допомоги, встановленої на дітей одиноким матерям, не має. При реєстрації цією жінкою шлюбу з особою, від якої вона має дітей, допомога на дітей, народжених від цієї особи, не призначається.

У відповідності до п. 6 Порядку призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751 для призначення соціальної допомоги уповноважений представник сімї подає органу соціального захисту населення декларацію про доходи та майно (заповнюється на підставі довідок про доходи кожного члена сім'ї).

Відповідно до п. 34 Порядку допомога на дітей одиноким матерям, одиноким усиновлювачам, матерям (батькам) у разі смерті одного з батьків, які мають дітей віком до 18 років (якщо діти навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти, - до закінчення такими дітьми навчальних закладів, але не довше ніж до досягнення ними 23 років), надається у розмірі, що дорівнює різниці між 100 відсотками прожиткового мінімуму для дитини відповідного віку та середньомісячним сукупним доходом сім'ї в розрахунку на одну особу за попередні шість місяців.

Середньомісячний сукупний дохід сім'ї визначається згідно з Методикою обчислення сукупного доходу сім'ї для всіх видів соціальної допомоги на підставі довідки про доходи і декларації про доходи та майновий стан осіб, що звернулися за призначенням усіх видів соціальної допомоги. До складу сім'ї особи, що звертається за призначенням зазначеної допомоги, включаються чоловік (дружина); рідні, усиновлені та підопічні діти віком до 18 років, а також діти віком до 23 років, які навчаються за денною формою у закладах загальної середньої, професійної (професійно-технічної) та вищої освіти і не мають власних сімей незалежно від місця проживання або реєстрації; неодружені повнолітні діти, які визнані особами з інвалідністю з дитинства I та II групи або особами з інвалідністю I групи і проживають разом з батьками; непрацездатні батьки чоловіка та дружини, які проживають разом з ними і перебувають на їх утриманні у зв'язку з відсутністю власних доходів; жінка та чоловік, які проживають однією сім'єю, не перебувають у шлюбі, але мають спільних дітей. До складу сім'ї не включаються особи, які перебувають на повному державному утриманні.

Згідно з пунктом 36 Порядку допомога на дітей одиноким матерям призначається з місяця,в якому було подано заяву з усіма необхідними документами, та виплачується щомісяця по місяць досягнення дитиною16-річного (учнями 18 річного) віку включно.

Відповідно до п. 35 Порядку для призначення допомоги на дітей одиноким матерям до органу соціального захисту населення подаються такі документи:

1) заява про призначення допомоги, що складається за формою, затвердженою Мінсоцполітики;

2) витяг з Державного реєстру актів цивільного стану громадян про державну реєстрацію народження дитини, виданий відділом державної реєстрації актів цивільного стану, або довідка про народження, видана виконавчим органом сільської, селищної, міської (крім міст обласного значення) рад, із зазначенням підстави внесення відомостей про батька дитини до актового запису про народження дитини відповідно до абзацу першого частини першої статті 135 Сімейного кодексу України, або документ про народження, виданий компетентним органом іноземної держави, в якому відсутні відомості про батька, за умови його легалізації в установленому законодавством порядку;

3) копія свідоцтва про народження дитини;

4) довідка про реєстрацію місця проживання матері та дитини. У разі неможливості одержати таку довідку допомога призначається на підставі висновку про початкову оцінку потреб дитини та сім'ї, наданого центром соціальних служб для сім'ї, дітей та молоді, із зазначенням факту проживання дитини з матір'ю. Якщо дитина навчається за межами населеного пункту, в якому проживає мати, і не перебуває на повному державному утриманні, подається довідка про реєстрацію місця проживання матері та довідка про реєстрацію місця проживання або місця перебування (навчання) дитини.

Пунктом 48 Порядку встановлено, що органи, що призначають і виплачують державну допомогу сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обгрунтованість видачі та достовірність документів, поданих для призначення допомоги.

Підприємства, установи та організації несуть відповідальність за шкоду, заподіяну сім'ям з дітьми або державі внаслідок несвоєчасної видачі документів або видачі неправдивих даних, і відшкодовують її в установленому законом порядку.

Абз. 2 п. 49 Порядку передбачено, що суми державної допомоги сім'ям з дітьми, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім і, приховування обставин, які впливають на призначення і виплату державної допомоги тощо), стягуються із законом.

Абз. 5, 6 п. 49 Порядку визначено, що органи соціального захисту населення мають право робити запити та у строк до п'яти календарних днів з дня надходження відповідного запиту безоплатно отримувати від ДФС, інших органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування інформацію, необхідну для перевірки достовірності даних, отриманих від осіб, які звертаються за призначенням державної допомоги сім'ям з дітьми.

Для підтвердження даних про доходи (відсутність доходів) використовуються відомості ДФС з Державного реєстру фізичних осіб - платників податків у порядку, встановленому Мінсоцполітики та Мінфіном.

Відповідно до ст. 21 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» органи, що призначають і здійснюють виплату державної допомоги сім'ям з дітьми, мають право у разі потреби перевіряти обґрунтованість видачі та достовірність відповідних документів, поданих для призначення допомоги.

Відповідно до ст. 22 Закону України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми» суми державної допомоги, виплачені надміру внаслідок зловживань з боку громадян (у результаті подання документів із свідомо неправдивими відомостями, неподання відомостей про зміни у складі сім'ї, приховування обставин, що впливають на виплату державної допомоги тощо),стягуються згідно з законом.

Крім того, згідно ч.1 ст. 1212 Цивільного Кодексу України особа, яка набула майно або зберегла його у себе за рахунок іншої особи (потерпілого) без достатньої правової підстави (безпідставно набуте майно), зобов'язана повернути потерпілому це майно.

Таким чином, з врахуванням наведеного, суд вважає за необхідне стягнути з відповідачки на користь позивача 14 455 грн. 60 коп. надміру виплаченої суми допомоги одиноким матерям.

Відповідно до ч. 1 ст. 133 ЦПК України судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов'язаних з розглядом справи.

Відповідно до ч. 1, 2 ст. 141 ЦПК України судовий збір покладається на сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог. Інші судові витрати, пов'язані з розглядом справи, покладаються: у разі задоволення позову - на відповідача; у разі відмови в позові - на позивача; у разі часткового задоволення позову - на обидві сторони пропорційно розміру задоволених позовних вимог.

При зверненні до суду з вказаним позовом позивач сплатив судовий збір у розмірі 1762 грн., а тому на підставі ст. 141 ЦПК України судові витрати по справі, а саме: сплачений позивачем судовий збір підлягають відшкодуванню за рахунок відповідача.

На підставі вищевикладеного та керуючись ст. 1212 ЦК України, Законом України «Про державну допомогу сім'ям з дітьми», Порядком призначення і виплати державної допомоги сім'ям з дітьми, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 27 грудня 2001 року №1751, ст. ст. 4, 12, 13, 76-81, 133, 141, 258-259, 265, 268, 274-279, 354-355 ЦПК України, суд, -

УХВАЛИВ:

Позов задовольнити.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 надміру виплачену державну соціальну допомогу на дітей одиноким матерям в сумі 14 455 грн. 60 коп.

Стягнути з ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої за адресою: АДРЕСА_1, РНОКПП: НОМЕР_1, на користь Управління соціального захисту населення Білоцерківської міської ради, код ЄДРПОУ: 03193643 судовий збір у сумі 1 762 грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене.

До дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду через Білоцерківський міськрайонний суд Київської області протягом тридцяти днів з дня проголошення рішення.

Учасник справи, якому повне рішення не було вручено у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяБ. І. Кошель