ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД міста КИЄВА 01051, м. Київ, вул. Болбочана Петра 8, корпус 1
м. Київ
26 лютого 2019 року № 640/21997/18
Окружний адміністративний суд міста Києва у складі судді Арсірія Р.О., розглянув в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання
за позовомТовариства з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Велта»
доДержавної служби геології та надр України
провизнання протиправною бездіяльності, зобов'язання вчинити дії
Суд прийняв до уваги таке:
Товариство з обмеженою відповідальністю «Виробничо-комерційна фірма «Велта» (надалі по тексту - ТОВ ВК «Велта» та/або позивач) звернувся до Суду з даним позовом до Державної служби геології та надр України (надалі по тексту - відповідач), в якому просить :
- визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології га надр України (03057. м. Київ вул. Антона Цедіка, буд. 16 код ЄДРПОУ: 37536031) щодо ненадання Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» (код ЄДРПОУ: 30912734: адреса: 26014. Кіровоградська обл., Новомиргородський район, село Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, буд. 3) Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища, що знаходиться в Новомиргородському районі Кіровоградської області, відповідно до пп. 1 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 № 615 без проведення аукціону, у зв'язку з тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівського родовища (на підставі Спеціального дозволу № 4078 від 21 грудня 2011 року) та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом ДКЗ № 3789 - ДСК від 27 грудня 2016 року;
- зобов'язати Державну службу геології та надр України (03057, м. Київ, вул. Антона Цедіка, буд. 16, код ЄДРПОУ: 37536031) надати Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» (код ЄДРПОУ: 30912734; адреса: 26014, Кіровоградська обл., Новомиргородський район, село Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, буд. 3) Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища, що знаходиться в Новомиргородському районі Кіровоградської області, відповідно до пп. 1 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 № 615, без проведення аукціону, у зв'язку з тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівського родовища (на підставі Спеціального дозволу № 4078 від 21 грудня 2011 року) та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом ДКЗ № 3789 - ДСК від 27 грудня 2016 року.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що на виконання вимог пп.1 п.8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.11 №615, Товариство з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» звернулося до відповідача з заявою № 346/2 від 31.05.2018 на отримання дозволу на користування надрами без проведення аукціону з метою видобування титанових руд на території Лікарівського родовища, яке знаходиться у Новомиргородському районі Кіровоградської області. Проте, Державною службою геології та надр України листом № 10122/03/2-18 від 08.06.2018 повернуто заяву позивача №346/2 від 31.05.2018 разом з доданими документами.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 27.12.2018 про прийняття справи до провадження суд дійшов висновку про розгляд адміністративної справи в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Державна служба геології та надр України подала відзив на позовну заяву, в якому вказала на відсутність підстав для задоволення позовних вимог.
Розглянувши подані сторонами документи і матеріали, всебічно і повно з'ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши докази, які мають значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, Окружний адміністративний суд міста Києва, встановив.
Як вбачається з матеріалів справи, Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Велта» 21.12.2011 отримано спеціальний дозвіл № 4078 на геологічне вивчення надр Лікарівської ділянки надр, з метою геологічного вивчення титанових руд, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями, строком дії до 21.12.2016. Джерело фінансування робіт: Недержавне.
За період з 21.12.2011 по 21.12.2016 Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівської ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом Державної комісії України по запасам корисних копалин від 27.12.2016 № 3789 - ДСК.
31.05.2018 позивач звернувся до Державної служби геології та надр України за заявою № 364/2 про надання спеціально на користування надрами Лікарівського родовища, яке розташоване у Новомиргородському районі Кіровоградської області, на підставі пп. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 № 615.
До заяви від 31.05.2018 № 364/2 ТВО ВКФ «Велта» додано наступний пакет документів:
1. Пояснювальна записка для отримання спеціального дозволу на видобування титанових руд Лікарівського родовища з характеристикою об'єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства.
2. Каталог географічних координат кутових точок Лікарівського родовища титанових руд.
3. Оглядова карта Лікарівського родовища титанових руд М 1 : 100 000
4. Ситуаційний план Лікарівського родовища титанових руд з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами їх кутових точок.
5. План підрахунку запасів Лікарівського родовища станом на 01.12.2016.
6. Геологічний розріз по лінії ІІІ-ІІІ.
7. Геологічний розріз по лінії IVa - IVa
8. Умовні позначки до карти і розрізів.
9. Програма робіт з видобування корисних копалин титанових руд Лікарівського родовища.
10. Копія завіреного ТОВ ВКФ «Велта» Протоколу ДКЗ № 3789-ДСК від 27.12.2016 разом з додатками до нього (у окремому конверті разом з супровідним листом)
11. Супровідний лист до копії завіреного ТОВ ВКФ «Велта» Протоколу ДКЗ № 3789-ДСК від 27.12.2016 разом з додатками до нього в 1 прим на 68 арк. вих. № 5/18-ДСК від 31.05.2018 (який є додатком до цієї заяви) (у окремому конверті разом з копією завіреного ТВО ВКФ «Велта» протоколом ДКЗ № 3789-ДСК від 27.12.2016)
12. Заява на отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (на підставі пп. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 30.05.2011 року № 615) з доданими до неї документами визначеними у цьому переліку (п. 1 - п. 11 цього переліку) у 2 примірниках.
Державною службою геології та надр України за вих. № 10112/03/12-18 від 08.06.2018 направлено на адресу ТОВ ВКФ «Велта» лист яким повернуто заяву ТОВ ВКФ «Велта» від 31.05.2018 вих. 364/2 разом з доданими до неї документами.
У своєму листі від 08.06.2018 вих. № 10112/03/12-18 Державна служба геології та надр України зазначила, що «Згідно ст. 151 Кодексу України про надра якщо користування надрами пов'язане з провадженням діяльності визначеної Законом України «Про оцінку впливу на довкілля», надання їх у користування здійснюється з урахуванням результатів оцінки впливу на довкілля.
Законом України «Про оцінку впливу не довкілля» встановлено правові та організаційні засади оцінки впливу на довкілля, спрямовані на запобігання шкоді довкіллю, забезпечення екологічної безпеки, охорони довкілля, раціонального використання і відтворення природних ресурсів, у процесі прийняття рішень про провадження господарської діяльності, яка може мати значний вплив на довкілля, з урахуванням державних, громадських та приватних інтересів.
Сфера застосування оцінки впливу на довкілля визначена статтею 3 Закону.
Кар'єри та видобування корисних копалин відкритим способом, їх перероблення та збагачення на місці на площі понад 25 гектарів або видобування торфу на площі понад 150 гектарів віднесено до першої категорії видів планової діяльності та об'єктів, які можуть мати значний вплив на довкілля і підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до пункту 2 частини 15 статті 3 Закону
Видобування корисних копалин, крім корисних копалин місцевого значення, які видобуваються землевласниками чи землекористувачами в межах наданих їм земельних ділянок з відповідним цільовим використанням віднесено до другої категорії видів планової діяльності, які можуть мати значний вплив на довкілля та підлягають оцінці впливу на довкілля відповідно до пункту 3 частини 3 статті 3 Закону.
Враховуючи зазначене, Державна служба геології та надр України повертає Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» заяву з доданими до неї документами щодо надання спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища Кіровоградської області».
Вважаючи протиправною бездіяльність відповідача, що виразилася у ненаданні позивачу спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, останній звернувся до суду з даним позовом.
Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об'єктивному дослідженні, суд дійшов наступних висновків.
Положеннями ч. 1 ст. 19 Кодексу України про надра, визначено, що надра надаються у користування підприємствам, установам, організаціям і громадянам лише за наявності у них спеціального дозволу на користування ділянкою надр. Право на користування надрами засвідчується актом про надання гірничого відводу.
Відповідно до ч. 1 ст. 16 Кодексу України про надра, спеціальні дозволи на користування надрами надаються переможцям аукціонів, крім випадків, визначених Кабінетом Міністрів України, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері геологічного вивчення та раціонального використання надр, або Радою міністрів Автономної Республіки Крим щодо розробки родовищ корисних копалин місцевого значення на території Автономної Республіки Крим.
Постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 року № 615 затверджено порядок надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - Постанова № 615, положеннями п. 1 якого визначено, що цей Порядок регулює питання надання спеціальних дозволів на користування надрами (далі - дозволи) у межах території України, її континентального шельфу та виключної (морської) економічної зони, а також визначає процедуру продовження строку дії, переоформлення, видачі дубліката, зупинення дії чи анулювання дозволу та внесення до нього змін. Дія цього Порядку поширюється на всі види користування надрами. Видача (відмова у видачі, переоформлення, видача дубліката, анулювання) дозволу здійснюється відповідно до Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності».
Положеннями пп. 1 п. 8 Постанови № 615 визначено, що без проведення аукціону дозвіл надається у разі видобування корисних копалин, якщо заявник на підставі спеціального дозволу на користування надрами за власні кошти здійснив геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено в установленому порядку, та подав документи на отримання спеціального дозволу на видобування корисних копалин відповідного родовища не пізніше ніж протягом трьох років після затвердження запасів; видобування корисних копалин (крім нафти і газу), якщо заявник за власні кошти здійснив апробацію за умови затвердження підрахунку запасів корисних копалин в установленому порядку; геологічного вивчення, у тому числі дослідно-промислової розробка родовищ, з подальшим видобуванням нафти, газу (промислова розробка родовищ), якщо заявник за власні кошти виключно в результаті геологічного вивчення ділянки надр на підставі відповідного спеціального дозволу на користування надрами здійснив апробацію за умови затвердження в установленому порядку підрахунку запасів корисних копалин після отримання спеціального дозволу.
Як зазначалося вище, Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Велта» 21.12.2011 отримано спеціальний дозвіл № 4078 на геологічне вивчення надр Лікарівської ділянки надр, з метою геологічного вивчення титанових руд, затвердження запасів ДКЗ України за промисловими категоріями, строком дії до 21.12.2016 року. Джерело фінансування робіт: Недержавне.
За період з 21.12.2011 по 21.12.2016 Товариством за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівської ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом Державної комісії України по запасам корисних копалин від 27 грудня 2016 року № 3789 - ДСК.
Зазначене свідчить про наявність права позивача на отримання спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища без проведення аукціону на підставі пп. 1 п.8 Постанови № 615.
Позивач 31.05.2018 звернувся до Державної служби геології та надр України за заявою № 364/2 про надання спеціально на користування надрами Лікарівського родовища, яке розташоване у Новомиргородському районі Кіровоградської області, на підставі пп. 1 п. 8 Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами затвердженого Постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 року № 615.
Державною службою геології та надр України за вих. № 10112/03/12-18 від 08.06.2018 направлено на адресу ТОВ ВКФ «Велта» лист яким повернуто Заяву ТОВ ВКФ «Велта» від 31.05.2018 вих. 364/2 разом з доданими до неї документами.
Згідно із ч. 1 ст. 58 Конституції України, закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі, крім випадків, коли вони пом'якшують або скасовують відповідальність особи.
Згідно з абз. 2 п. 2 мотивованої частини Рішення Конституційного суду України від 09.02.1999 № 1-рп/99 (справа про зворотню дію в часі законів та інших нормативно-правових актів) за загальновизнаним принципом права закони та інші нормативно-правові акти не мають зворотної дії в часі. Цей принцип закріплений у частині першій статті 58 Конституції України, згідно з якою дію нормативно-правового акта в часі треба розуміти так, що вона починається з моменту набрання цим актом чинності і припиняється з втратою ним сили, тобто до події, факту застосовується той закон або інший нормативно-правовий акт, під час дії якого вони настали або мали місце.
Неприпустимість зворотної дії в часі законів та інших нормативно-правових актів є одним з аспектів загальновизнаного принципу правової визначеності як елемента принципу верховенства права, який відповідно до ч. 1 ст. 8 Конституції України визнається і діє в Україні.
Враховуючи те, що заява ТОВ ВКФ «Велта» від 31.05.2018 № 364/2 отримана Держгеонадрами 01.06.2018 року за вх.. № 11360/02/12-18 суд вважає за необхідне керуватись положеннями нормативно-правових актів які діяли станом на 01.06.2018.
Положеннями ч. 1 ст. 3 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, основними принципами державної політики з питань дозвільної системи у сфері господарської діяльності є установлення єдиних вимог до порядку видачі документів дозвільного характеру.
Згідно з ч. 1 ст. 4 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» виключно законами, які регулюють відносини, пов'язані з одержанням документів дозвільного характеру, встановлюються вичерпний перелік підстав для відмови у видачі, переоформлення, анулювання документа дозвільного характер; перелік та вимоги до документів, які суб'єкту господарювання необхідно подати для одержання документа дозвільного характеру.
Відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» Підставами для відмови у видачі документа дозвільного характеру є:
подання суб'єктом господарювання неповного пакета документів, необхідних для одержання документа дозвільного характеру, згідно із встановленим вичерпним переліком;
виявлення в документах, поданих суб'єктом господарювання, недостовірних відомостей;
негативний висновок за результатами проведених експертиз та обстежень або інших наукових і технічних оцінок, необхідних для видачі документа дозвільного характеру.
Законом можуть встановлюватися інші підстави для відмови у видачі документа дозвільного характеру.
Відмова у видачі документа дозвільного характеру за підставами, не передбаченими законами, не допускається.
Положеннями п. 19 Постанови № 615 визначено, що Підставами для прийняття рішення про відмову в наданні дозволу є:
подання заявником документів не в повному обсязі;
виявлення у поданих документах недостовірних даних;
невідповідність документів, поданих заявником, вимогам пункту 8 цього Порядку;
наявність інформації від правоохоронних органів та суб'єктів фінансового моніторингу, що заявник здійснює фінансування тероризму в Україні;
відмова органів, зазначених в абзацах другому - четвертому пункту 9 цього Порядку, у погодженні надання надр у користування.
Згідно до п. 8 Постанови № 615 для отримання дозволу без проведення аукціону заявник подає органові з питань надання дозволу заяву разом з документами, зазначеними у додатку 1. Разом із заявою подаються дві копії заяви та доданих до неї документів. У заяві зазначаються назва і місцезнаходження ділянки надр, вид корисних копалин, відомості про заявника (найменування, місцезнаходження, код згідно з ЄДРПОУ юридичної особи або прізвище, ім'я, по батькові, місце проживання, реєстраційний номер облікової картки платника податків фізичної особи - підприємця чи серія та номер паспорта такої особи (для фізичних осіб, які через свої релігійні переконання відмовляються від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомили про це відповідний орган ДФС і мають відмітку у паспорті), інформація для здійснення зв'язку із заявником (номер телефону, адреса електронної пошти), а також підстава для надання дозволу згідно з пунктом 8 цього Порядку.
Згідно до п. 2 Переліку документів, що подаються разом із заявою про надання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону (Додаток № 1 до Постанови № 615) з метою видобування корисних копалин надрокористувачем разом із заявою подаються наступні документи:
пояснювальна записка з характеристикою об'єкта, стану його геологічного вивчення, методу розробки, обґрунтуванням необхідності використання надр, із зазначенням потужності підприємства;
копії протоколів, завірені заявником, Державної комісії по запасах (Української територіальної комісії по запасах корисних копалин, центральної комісії по запасах корисних копалин, науково-технічних/технічних рад) про затвердження (апробацію) запасів у повному обсязі;
каталог географічних координат кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда) із зазначенням її площі;
оглядова карта (масштаб не менш як 1:200000);
ситуаційний план з нанесеними межами площі видобування та географічними координатами її кутових точок (похибка - менш як 1 секунда) у масштабі, який дає змогу перевірити правильність визначення координат;
план підрахунку запасів корисної копалини на топографічній основі з нанесеними межами категорії запасів, межами земельного та гірничого відводів (за наявності), контуром ліцензійної площі з географічними координатами кутових точок ділянки надр (похибка - менш як 1 секунда), а також з лініями геологічних розрізів;
характерні геологічні розрізи з межами категорій запасів та умовними позначками;
програма робіт із введення родовища в експлуатацію із зазначенням окремих етапів та строку їх проведення, джерел фінансування до досягнення підприємством проектної потужності.
Аналізуючи заяву позивача від 31.05.2018 № 364/2 з доданими до неї документами та вимоги п. 8 Постанови № 615 щодо оформлення та комплектності заяви на отримання спеціального дозволу на користування надрами, суд приходить до висновку про відповідність заяви ТОВ ВКФ «Велта» від 31.05.2018 № 364/2 вимогам п. 8 Постанови № 615.
Також виходячи з листа відповідача від 08.06.2018 № 10112/03/12-18 яким повернуто позивачеві його заяву № 364/2 від 31.05.2018 підстава повернення заяви не консолідується з жодною підстав відмови в надані спеціального дозволу визначеною положеннями ч. 5 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» та п. 19 Постанови № 615, що свідчить про протиправність повернення Держгеонадрами заяви позивача від 31.05.2018 № 364/2.
Відповідно до п. 25 Постанови № 615 (в редакції станом на 08.06.2018) наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання, відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу розміщуються протягом п'яти робочих днів на офіційному веб-сайті відповідного органу. Наказ Держгеонадр та розпорядження Ради міністрів Автономної Республіки Крим про зупинення, анулювання дозволу, рішення про відмову в наданні чи продовженні строку дії дозволу можуть бути оскаржені в установленому законодавством порядку.
Виходячи з зазначених вище положень п. 19 та п. 25 Постанови № 615 рішення про відмову у наданні дозволу має бути оформлена у вигляді наказу, який має бути оприлюднений на офіційному веб-порталі Держгеонадр протягом 5 днів з моменту прийняття такого рішення.
Суд також враховує позицію Верховного Суду України викладену у постанові від 12.09.2017 по справі № 826/6873/16 за позовом ТОВ «Атомні енергетичні системи України до Державної служби геології та надр України «За матеріалами справи Держгеонадра за заявами ТОВ не прийняли відповідно до Порядку рішень ні про надання спеціальних дозволів, ні про відмову у їх видачі. Листи Держгеонадр, якими заяви разом з доданими до них документами повернуто ТОВ для подальшого розгляду, не можуть вважатися рішеннями про відмову у видачі спеціальних дозволів.»
Як зазначив позивач у своїй позовні заяві та не спростовано відповідачем на сайті Державної служби геології та надр України не містяться відомості щодо видання наказу про відмову у наданні ТОВ ВКФ «Велта» спеціального дозволу на видобування корисних копалин Лікарівського родовища на підставі заяви останнього від 31.05.2018 № 364/2, також ані відповідачем ані позивачем не надано до суду такий наказ що ставить під сумнів дійсність його існування, а отже свідчить про те, що відповідачем не прийнято рішення за результатами розгляду зазначеної заяви позивача, що вказує на те, що вона станом на дату прийняття судового рішення знаходиться у відповідача на розгляді.
Відповідно до положень п. 8 та п. 9 Постанови № 615 Державна служба геології та надр України після надходження заяви про отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону зобов'язана:
- Протягом 3 х робочих з дня реєстрації документів розмістити інформацію про їх реєстрацію на офіційному веб-сайті Державної служби геології та надр України.
- Протягом 6 робочих днів з моменту реєстрації заяви надсилати копію заяви з доданими до неї документами на погодження до обласної ради на території якої знаходиться ділянка надр, щодо якої особа просить надати дозвіл (у разі якщо корисна копалина належить до корисних копалин загальнодержавного значення) та до Міністерства екології та природних ресурсів України.
- Направити запит до правоохоронних органів та суб'єктам фінансового моніторингу про розгляд документів заявника для виявлення суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні.
- Направити запит органам ДФС щодо перевірки факту наявності у заявника боргу із сплат податків та загальнообов'язкових платежів станом на останній звітний період.
У позовній заяві ТОВ ВКФ «Велта» зазначив, що останній неодноразово звертався до відповідача з заявами про надання спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища, а саме від 29.05.2017 вих. № 120 та від 22.08.2017 вих. № 234.
Зазначені заяви ТОВ ВКФ «Велта» від 29.05.2017 вих. № 120 та від 22.08.2017 вих. № 234 повернуті листами від 04.08.2017 вих. № 16782/03/12-17 та вих.№ 21620/03/12-17 відповідно. Підставами для повернення заяв ТОВ ВКФ «Велта» слугувало не введення Держгеонадрами Протоколу ДКЗ № 3789-ДСК від 27.12.2016 та не передання його Державного науково-виробничого підприємства Державний інформаційний геологічний фонд України» в установленому порядку.
Також, як слідує з матеріалів справи, адвокат ТОВ ВКФ «Велта» Шестіріков А.В. 20.09.2018 звернувся до відповідача з адвокатським запитом № 20/09-3 від 20.06.2018 у якому просив надати інформацію щодо направлення Держгеонадрами на адреси Кіровоградської обласної ради та Міністерства екології та природних ресурсів України копій заяв ТОВ ВКФ «Велта» про отримання спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища від 29.05.2017 № 120 та від 22.08.2017 № 234, а також повідомити чи звертались Держгеонадра з відповідними запитами до правоохоронних органів, суб'єктам фінансового моніторингу та до органів ДФС.
Державна служба геології та надр України у своїй відповіді на адвокатський запит від 27.09.2018 №19402/03/12-18 повідомило, що відповідачем було направлено до Кіровоградської обласної ради та Міністерства екології та природних ресурсів України копію заяви ТОВ ВКФ «Велта» від 29.05.2017 року № 120 з доданими до них документами, а також за зазначеною заявою Держгеонадра звернулись до правоохоронних органів, суб'єктам фінансового моніторингу та до органів ДФС. За заявою ТОВ ВКФ «Велта» від 22.08.2017 № 234 та заявою від 31.05.2018 № 346/2 відповідач до вищевказаних органів в порушення п. 8 та п. 9 не звертався.
Положеннями п. 9 Постанови № 615 (в редакції що діяла станом на 01.06.2018 року) встановлено що ненадання відповідною обласною радою, позитивної або негативної відповіді щодо погодження за результатами розгляду на найближчій сесії (але у будь-якому разі не пізніше ніж через 90 календарних днів з дати отримання документів від органу з питань надання дозволу) вважається, що надання дозволу ними погоджено. У разі ненадання Мінприроди погодження протягом 30-денного строку вважається, що надання дозволу ним погоджено.
Відповідно до п. 8 Постанови № 615 у разі ненадання правоохоронними органами та суб'єктами фінансового моніторингу відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що за результатами розгляду документів заявника не виявлено суб'єктів господарювання, що здійснюють фінансування тероризму в Україні. У разі ненадання органами ДФС відповіді на запит протягом 30-денного строку вважається, що факту наявності у заявника боргу із сплати загальнодержавних податків та зборів станом на останній звітний період не виявлено.
Разом з тим, в матеріалах справи наявне рішення Кіровоградської обласної ради від 22.08.2017 № 356, яким погоджено надання ТОВ ВКФ «Велта» спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища, яке знаходиться на території Новомиргородського району Кіровоградської області.
Враховуючи також положення п. 8 та п. 9 щодо «мовчазної згоди» Мінприроди, правоохоронних органів, суб'єктів фінансового моніторингу а також органів ДФС, та враховуючи те, що відповідачем більше не здійснювалось погоджувальної процедури, суд приходить до висновку про надання зазначеними органами відповідної згоди на надання позивачеві Спеціального дозволу на користування надрами.
Відповідно до п. 8 Постанови № 615 рішення про надання дозволу без проведення аукціону приймається протягом 30 днів після отримання всіх погоджень, передбачених пунктом 9 цього Порядку.
Одночасно, відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» У разі усунення суб'єктом господарювання причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, повторний розгляд документів здійснюється дозвільним органом у строк, що не перевищує п'яти робочих днів з дня отримання відповідної заяви суб'єкта господарювання, документів, необхідних для видачі документа дозвільного характеру, і документів, які засвідчують усунення причин, що стали підставою для відмови у видачі документа дозвільного характеру, якщо інше не встановлено законом. При повторному розгляді документів не допускається відмова у видачі документа дозвільного характеру з причин, раніше не зазначених у письмовому повідомленні заявнику (за винятком неусунення чи усунення не в повному обсязі заявником причин, що стали підставою для попередньої відмови).
Положеннями ст. 19 Конституції України Органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 92 Конституції України визначено, що Виключно законами України визначаються права і свободи людини і громадянина, гарантії цих прав і свобод; основні обов'язки громадянина засади використання природних ресурсів, виключної (морської) економічної зони, континентального шельфу, освоєння космічного простору, організації та експлуатації енергосистем, транспорту і зв'язку.
Зазначене свідчить що законом не встановлено вимог до введення Держегерндрами в дію протоколів Державної комісії України по запасах корисних копалин якими затверджено результати державної експертизи, а отже усі звернення ТОВ ВКФ «Велта» після 04.08.2017 року з заявами про видачу спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища вважаються таким що подані як з виправленням зауважень визначених листом Відповідача від 04.08.2017 року № 16782/03/12-17, що відповідно до ч. 5 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» не дає Відповідачеві права повторно відмовляти Позивачеві у наданні спеціального дозволу з підстав не визначених у листі від 04.08.2017 року № 16782/03/12-17.
Положеннями п. 7 ч. 1 ст. 1 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що принцип мовчазної згоди - принцип, згідно з яким суб'єкт господарювання набуває право на провадження певних дій щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності без отримання відповідного документа дозвільного характеру, за умови якщо суб'єктом господарювання або уповноваженою ним особою подано в установленому порядку заяву та документи в повному обсязі, але у встановлений законом строк документ дозвільного характеру або рішення про відмову у його видачі не видано або не направлено.
Положеннями ч. 6 ст. 41 Закону України «Про дозвільну систему у сфері господарської діяльності» визначено, що у разі якщо у встановлений законом строк суб'єкту господарювання не видано документ дозвільного характеру або не прийнято рішення про відмову у його видачі, через десять робочих днів з дня закінчення встановленого строку для видачі або відмови у видачі документа дозвільного характеру суб'єкт господарювання має право провадити певні дії щодо здійснення господарської діяльності або видів господарської діяльності. Відмітка в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб - підприємців та громадських формувань про дату прийняття заяви є підтвердженням подання заяви та документів державному адміністратору або дозвільному органу. Днем видачі документа дозвільного характеру вважається останній день строку розгляду заяви дозвільним органом, передбаченого законом.
У справі «Пайн Велі Девелопмент ЛТД» та інші проти Ірландії», Європейським судом з прав людини визначено, що статтю 1 Першого протоколу до Конвенції слід застосовувати для захисту «правомірних очікувань» щодо певного стану речей (у майбутньому), оскільки їх можна вважати складовою частиною власності.
Отже, «законні очікування» - це очікування можливості (ефективного) здійснення певного права, як прямо гарантованого, так і опосередкованого (того, яке випливає з інших прав), у разі якщо особа прямо не виключена з кола тих, хто є носіями відповідного права. Принцип законного очікування спрямований на те, щоб у випадках, коли особа переконана, що досягне певного результату, якщо буде діяти відповідно до норм правової системи, забезпечити захист цих очікувань».
При цьому, в своєму рішенні у справі «Пайн Велі Девелопмент Лтд» та інші проти Ірландії» від 23.10.1991 Європейський суд з прав людини зазначив, що «правомірні очікування» виникають у особи, якщо нею було дотримано всіх вимог законодавства для отримання відповідного рішення уповноваженого органу, а тому вона мала усі підстави вважати таке рішення дійсним та розраховувати на певний стан речей.
Верховний Суд України у своєму рішенні від 16 вересня 2015 року у справі № 21-1465а15 вказав, що спосіб відновлення порушеного права має бути ефективним та таким, який виключає подальші протиправні рішення, дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень, а у випадку невиконання або неналежного виконання рішення не виникала б необхідність повторного звернення до суду, а здійснювалося примусове виконання рішення.
Суд вважає за необхідне звернути увагу відповідача на те, що своєю бездіяльністю ним створено невизначеність для позивача, який позбавлений законної можливості реалізувати своє право на отримання спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища. При цьому, судом встановлено, що законодавством не визначено обов'язку позивача станом на 01.06.2018 надавати разом з заявою про видачу спеціального дозволу результатів оцінки впливу на довкілля.
Отже, суд дійшов висновку про безпідставність відмови відповідача у наданні позивачеві спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища у відповідях на заяви позивача (від 29.05.2017 вих. № 120 та від 22.08.2017 вих. № 234), в той час, як останнім надано увесь перелік встановлених законодавством документів для здійснення Відповідачем визначених законодавством дій.
Одночасно, як вказано позивачем у позовній заяві та визначено пп. 1 п. 8 Постанови № 615, позивач має право протягом 3 років з моменту геологічне вивчення ділянки надр та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено ДКЗ звернутись до відповідача з заявою про отримання Спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища яке знаходиться на території Новомиргородського району кіровоградської області.
Враховуючи постійність відмов відповідача позивачеві у наданні спеціального дозволу на користування надрами Лікарівського родовища, суд вважає обґрунтованими твердження позивача про протиправну бездіяльність Держгеослужби щодо ненадання Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища, що знаходиться в Новомиргородському районі Кіровоградської області, відповідно до пп. 1 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 № 615, без проведення аукціону, у зв'язку з чим позовні вимоги в цій частині підлягають задоволенню.
З огляду на те, що надання дозволу на користування надрами законодавчо віднесено до виключної компетенції Державної служби геології та надр України, однак відповідач під час розгляду питання щодо отримання спеціального дозволу на користування надрами без проведення аукціону, діяв не в порядку та не у спосіб, що передбачений чинним законодавством, то суд вважає, що зобов'язання відповідача надати спеціальний дозвіл на користування надрами позивачу буде належним способом відновлення порушених прав та інтересів останнього та відповідає наявному у позивача праву користуватись надрами відповідних ділянок надр.
До того ж суд враховує, що жоден інший спосіб захисту порушених прав позивача не гарантує повного та дієвого захисту прав, свобод та інтересів позивача від порушень з боку відповідача, при якому подальші можливі протиправні дії чи бездіяльність суб'єкта владних повноважень викликають необхідність повторного звернення позивача до суду за захистом своїх прав.
Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Положеннями ч. 1 ст. 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб'єкта владних повноважень обов'язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Всупереч наведеним вимогам відповідач, як суб'єкт владних повноважень, не надав суду достатніх беззаперечних доказів в обґрунтування обставин, на яких ґрунтуються його доводи, і не довів правомірності прийняття оскаржуваного рішення.
Отже, виходячи з меж заявлених позовних вимог, системного аналізу положень чинного законодавства України, оцінки поданих сторонами доказів за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об'єктивному розгляді всіх обставин справи в їх сукупності, суд дійшов висновку, що вимоги позивача є обґрунтованими та такими, що підлягають задоволенню повністю.
За таких умов, судові витрати, здійснені позивачем, стягуються відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України на його користь за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі.
Керуючись положеннями статей 2, 5 - 11, 19, 72 - 77, 90, 139, 241 - 246, 250, 251, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, Окружний адміністративний суд міста Києва, -
Позовні вимоги Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційна фірма «Велта» задовольнити в повному обсязі
Визнати протиправною бездіяльність Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ вул. Антона Цедіка, буд. 16 код за ЄДРПОУ: 37536031) щодо ненадання Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» (код за ЄДРПОУ: 30912734; адреса: 26014, Кіровоградська обл., Новомиргородський район, село Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, буд. 3) Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища, що знаходиться в Новомиргородському районі Кіровоградської області, відповідно до пп. 1 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 № 615, без проведення аукціону, у зв'язку з тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівського родовища (на підставі Спеціального дозволу № 4078 від 21 грудня 2011 року) та підрахок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом ДКЗ № 3789 - ДСК від 27 грудня 2016 року.
Зобов'язати Державну службу геології та надр України (03057, м. Київ вул. Антона Цедіка, буд. 16 код за ЄДРПОУ: 37536031) надати Товариству з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» (код за ЄДРПОУ: 30912734; адреса: 26014, Кіровоградська обл., Новомиргородський район, село Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, буд. 3) Спеціального дозволу на користування надрами з метою видобування титанових руд Лікарівського родовища, що знаходиться в Новомиргородському районі Кіровоградської області, відповідно до пп. 1 п. 8 «Порядку надання спеціальних дозволів на користування надрами» затвердженого постановою Кабінету міністрів України від 30.05.2011 № 615, без проведення аукціону, у зв'язку з тим, що Товариством з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційною фірмою «Велта» за власні кошти здійснено геологічне вивчення Лікарівського родовища (на підставі Спеціального дозволу № 4078 від 21 грудня 2011 року) та підрахунок запасів корисних копалин, який затверджено Протоколом ДКЗ № 3789 - ДСК від 27 грудня 2016 року.
Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю виробничо-комерційній фірмі «Велта» (код за ЄДРПОУ: 30912734; адреса: 26014, Кіровоградська обл., Новомиргородський район, село Коробчине, вул. Хутір Комінтерн, буд. 3) понесені витрати по сплаті судового збору в сумі 5 286,00 грн за рахунок бюджетних асигнувань Державної служби геології та надр України (03057, м. Київ вул. Антона Цедіка, буд. 16 код за ЄДРПОУ: 37536031).
Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293, 295-297 Кодексу адміністративного судочинства України.
Відповідно до підпункту 15.5 пункту 15 розділу VII «Перехідні положення» Кодексу адміністративного судочинства України до дня початку функціонування Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи апеляційні та касаційні скарги подаються учасниками справи до або через відповідні суди за правилами, що діяли до набрання чинності цією редакцією Кодексу.
Суддя Р.О. Арсірій