ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
"28" лютого 2019 р. Справа № 300/298/19
м. Івано-Франківськ
Суддя Івано-Франківського окружного адміністративного суду Остап'юк С.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, -
11.02.2019 ОСОБА_1 звернувся в суд з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій щодо зменшення розміру пенсії за вислугу років з 83% на 70 % грошового забезпечення та зобов'язання вчинити певні дії.
Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду від 14.02.2019 відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
27.02.2019 Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, з метою реалізації своїх прав, а також з метою правильного застосування норм матеріального права в даній адміністративній справі, подало до суду клопотання (№ 3049/06 від 22.02.2019) про розгляд даної адміністративної справи за правилами загального позовного провадження та клопотання (№ 3133/06 від 25.02.2019) про зупинення даної адміністративної справи до набрання чинності рішенням Верховного Суду від 04.02.2019 за №Пз/9901/58/18.
Частиною 1 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що питання про розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження суд вирішує в ухвалі про відкриття провадження у справі.
Відповідно до частини 4 статті 260 Кодексу адміністративного судочинства України якщо відповідач в установлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів із дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: залишення заяви відповідача без задоволення (пункт 1); розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням (пункт 2).
Розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, суд зазначає, що необхідність розгляду цієї справи за правилами загального позовного провадження повинна бути належним чином обґрунтована із зазначенням конкретних підстав, які ускладнюють чи унеможливлюють повний та всебічний розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження.
Частиною 3 статті 12 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що загальне позовне провадження призначене для розгляду справ, які через складність або інші обставини недоцільно розглядати у спрощеному позовному провадженні.
Відповідно до частини третьої статті 257 даного Кодексу, при вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: значення справи для сторін (пункт 1); обраний позивачем спосіб захисту (пункт 2); категорію та складність справи (пункт 2); обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо (пункт 4); кількість сторін та інших учасників справи (пункт 5); чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес (пункт 6); думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження (пункт 7).
Враховуючи аналіз вказаних норм Кодексу адміністративного судочинства України, суд зазначає, що клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області не містить жодного обґрунтування, з посиланням на конкретні докази, щодо необхідності чи наявності істотних підстав для розгляду даної справи за правилами загального позовного провадження, а тому подане клопотання слід залишити без задоволення.
Крім того суд, розглянувши клопотання відповідача про зупинення провадження у даній адміністративній справі встановив, що 10.01.2019 ухвалою Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду відкрито провадження у зразковій адміністративній справі №Пз/9901/58/18 за позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирські області про визнання дій протиправними, зобов'язання здійснити виплату пенсії.
Рішенням Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області щодо зменшення відсоткового значення розміру пенсії з 83% до 70% сум грошового забезпечення. Зобов'язано Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити з 1 січня 2018 року перерахунок пенсії відповідно до статті 63 Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служб, та деяких інших осіб", у порядку і розмірах визначених постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 "Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб", виходячи з відсоткового значення розміру пенсії 83% сум грошового забезпечення, та здійснити виплату з урахуванням виплачених сум.
У рішенні Верховного Суду у складі колегії Касаційного адміністративного суду, ухваленому за результатами розгляду зразкової справи за №240/5401/18, Верховних Cуд зазначив ознаки типової справи:
- позивач - особа, якій призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб";
- відповідач - відповідне Головне управління Пенсійного фонду України, на обліку в якому перебуває позивач;
- предмет спору - зміна відсоткового значення розміру пенсії при здійсненні її перерахунку з 1 січня 2018 року на підставі постанови Кабінету Міністрів України за № 103 у зв'язку з підвищенням сум грошового забезпечення, що визначені станом на 01 березня 2018 року відповідно до постанови Кабінету Міністрів України за №704.
Таким чином, адміністративна справа №300/298/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії - відповідає визначеним Верховним Судом ознакам типової справи.
Відповідно до пункту 21 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України типові адміністративні справи - це адміністративні справи, відповідачем у яких є один і той самий суб'єкт владних повноважень (його відокремлені структурні підрозділи), спір у яких виник з аналогічних підстав, у відносинах, що регулюються одними нормами права, та у яких позивачами заявлено аналогічні вимоги.
Пунктом 22 частини 1 статті 4 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що зразкова адміністративна справа - типова адміністративна справа, прийнята до провадження Верховним Судом як судом першої інстанції для постановлення зразкового рішення.
Відповідно до частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглядає типову справу, має право зупинити провадження за клопотанням учасника справи або за власною ініціативою у випадку, якщо Верховним Судом відкрито провадження у відповідній зразковій справі.
Враховуючи норми вказаної статті Кодексу адміністративного судочинства України, є необхідним зупинити провадження у даній адміністративній справі у зв'язку з оприлюдненням Верховним Судом повідомлення про відкриття провадження у зразковій справі та прийняття Верховним Судом рішення.
Згідно з пунктом 9 частини 2 статті 236 Кодексу адміністративного судочинства України суд має право зупинити провадження у справі в разі розгляду типової справи і оприлюднення повідомлення Верховного Суду про відкриття провадження у зразковій справі - до набрання чинності рішенням Верховного Суду у зразковій справі.
За таких обставини, у зв'язку з прийняттям Верховним Судом як судом першої інстанції до свого провадження типової адміністративної справи для постановлення зразкового рішення, слід зупинити провадження у даній адміністративній справі до набрання законної сили рішенням Верховного Суду у відповідній зразковій справі.
Враховуючи наведене, керуючись підпунктами 21, 22 частини 1 статті 4, статті 12, пункту 9 частини 2 статті 236, статтями 243, 248, 257, 260, 262, 263, частини 1 статті 291 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
Відмовити в задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про розгляд за правилами загального позовного провадження справи №300/298/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії.
Зупинити провадження в адміністративній справі №300/298/19 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправними дій та зобов'язання вчинити певні дії, до набрання чинності рішенням у зразковій справі Верховного Суду за № Пз/9901/58/18.
Ухвала суду в частині зупинення провадження може бути оскаржена в апеляційному порядку. Відповідно до статті 295 Кодексу адміністративного судочинства України, апеляційна скарга на ухвалу суду першої інстанції подається протягом п'ятнадцяти днів з дня складання повного судового рішення.
Учасник справи, якому ухвала суду не була вручена у день її складання в повному обсязі, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження, якщо апеляційна скарга подана протягом п'ятнадцяти днів з дня вручення йому відповідної ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до суду апеляційної інстанції або через Івано-Франківський окружний адміністративний суд.
Відповідно до статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України ухвала набирає законної сили негайно після її підписання суддею, якщо інше не передбачено цим Кодексом.
Суддя Остап'юк С.В.