Справа № 567/231/19
25 лютого 2019 року м. Острог
Суддя Острозького районного суду Рівненської області Назарук В.А., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління захисту економіки в Рівненській області Департаменту захисту економіки Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, депутата Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області, РНОКПП НОМЕР_1,
за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення
встановив:
ОСОБА_1, будучи депутатом Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області сьомого скликання та будучи, відповідно до підпункту “б” пункту 1 частини 1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", суб'єктом на якого поширюється дія Закону України "Про запобігання корупції", зокрема в частині обов'язкового подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, несвоєчасно подав, без поважних причин, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, а саме не подав зазначену декларацію до 01.05.2017 року, подавши її 05.07.2017 року, чим порушив вимоги передбачені ч.1 ст.45 зазначеного Закону, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов'язане з корупцією, передбачене ч.1 ст. 172-6 КУпАП.
В судовому засіданні прокурор підтримав позицію, викладену в протоколі про адміністративне правопорушення №53 від 14.02.2019 року. Зазначив, що в діях ОСОБА_1, який несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вбачається склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП та просить притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.172-6 КУпАП, застосувавши щодо нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850 грн.
В судовому засіданні ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП визнав та пояснив, що з жовтня 2015 року його обрано депутатом Вельбівненської сільської ради Острозького району та йому було відомо про необхідність подання щорічної електронної декларації про доходи на веб-сайті НАЗК у встановлені терміни, зокрема до 01.05.2017 року.
Однак, електрону декларацію за 2016 рік він подав з порушенням строків, а саме 05.07.2017 року, оскільки не міг самостійно вирішити питання з виготовленням електронного цифрового підпису.
Вказав, що за допомогою щодо вирішення питання подачі декларації звернувся до Вельбівненської сільської ради після визначеного для подання такої декларації строку, а саме після 01.05.2017 року.
Після чого, за допомогою АЦСК “ПРИВАТБАНК”, йому було виготовлено електронний цифровий підпис та лише 05.07.2017 року він подав щорічну декларацію про доходи за 2016 рік.
Окрім того, вказав, що на амболаторному чи стаціонарному лікуванні протягом 2017 року не перебував, за межі України не виїжджав, а порушення строків подання декларації обгрунтував складністю процедури її подання.
Суд, заслухавши прокурора, особу, яка притягається до відповідальності, повно, всебічно та об'єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, вважає встановленими наступні обставини та відповідні їм правовідносини.
Закон України "Про запобігання корупції" визначає правові та організаційні засади функціонування системи запобігання корупції в Україні, зміст та порядок застосування превентивних антикорупційних механізмів, правила щодо усунення наслідків корупційних правопорушень.
Згідно ч.1 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", встановлено, що суб'єкти декларування особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Водночас, п.6 розділу ІІ Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб” визначено продовжити до 01.05.2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які, відповідно до цього Закону, подають таку декларацію вперше.
Відповідно до ч.1 ст.172-6 КУпАП, адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Об'єктивна сторона зазначеного правопорушення має активну форму прояву та полягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації.
Суб'єктивна сторона правопорушення характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу. Такі дії можуть виражатись і у формі недбалості. Конструктивною ознакою правопорушення, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП є також несвоєчасне подання декларації без поважних на те причин. Тобто за наявності останніх, відповідальність за аналізованою частиною статті виключається. Під поважними причинами слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв'язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, перебуванням (триманням) під вартою тощо.
В судовому засіданні встановлено, що відповідно до рішення Вельбівненської сільської ради Острозького району №1 від 11.11.2015 року, додатку №3 до вказаного рішеня, ОСОБА_1 визнано обраним депутатом Вельбівненської сільської ради Острозького району Рівненської області, за підсумками виборів депутатів місцевих рад та сільських, селищних, міських голів 25.10.2015 року.
Статтею 1 Закону України "Про запобігання корупції" визначено, що суб'єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пунктах 4 і 5 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов'язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.
Згідно пп. "б" п.1 ч.1 ст.3 Закону України "Про запобігання корупції", визначено, що суб'єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Відповідно до частини 1 статті 45 Закону України "Про запобігання корупції", особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2, пункті 5 частини 1 статті 3 Закону України "Про запобігання корупції", зобов'язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб-сайті НАЗК декларацію за минулий рік за формою, що визначається НАЗК.
Згідно п.5 розділу ІІ Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого рішенням НАЗК від 10.06.2016 №3, визначено, що суб'єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація подається у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Водночас, п.6 розділу ІІ Закону України “Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб” визначено продовжити до 01.05.2017 року строк подання щорічної декларації для осіб, які, відповідно до цього Закону, подаюь таку декларацію вперше.
Таким чином, у ОСОБА_1 як суб'єкта декларування, виник обов'язок в термін до 00:00 год. 01.05.2017 року подати в НАЗК декларацію за 2016 рік.
Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що декларацію ОСОБА_1 за 2016 рік опубліковано 05.07.2017 року о 10:46 год.
В судовому засіданні встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений із вимогами Закону України "Про запобігання корупції" щодо недопущення порушень вимог ст.45 Закону України "Про запобігання корупції" пов'язаних із поданням електронних декларацій.
З досліджених в судовому засіданні матеріалів справи, зокрема, повідомлення Острозької ЦРЛ №01-33/199 від 01.02.2019 року та листа Управління ДМС України в Рівненській області від 04.02.2019 року, поважних причин несвоєчасного подання ОСОБА_1 декларації не встановлено.
Отже, ОСОБА_1 міг передбачити можливість настання шкідливих наслідків своєї бездіяльності, оскільки був попереджений про відповідні обмеження, однак легковажно розраховував на їх відвернення.
Таким чином, судом встановлено, що ОСОБА_1 був ознайомлений з вимогами антикорупційного законодавства, тобто усвідомлював протиправний характер своєї бездіяльності, мав передбачати її шкідливі наслідки і свідомо допускав настання цих наслідків.
Відповідно до ч.2 ст.68 Конституції України, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання, або неповне розуміння ОСОБА_1 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє його від відповідальності, яка встановлена законом, і не свідчить про те, що він вчинив адміністративне правопорушення з необережності.
Таким чином, ОСОБА_1, будучи суб'єктом відповідальності за адміністративні правопорушення, пов'язані з корупцією, в порушення вимоги ч.2 ст.45 Закону України "Про запобігання корупції", умисно без поважних причин несвоєчасно подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення пов'язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1 ст.172-6 КУпАП.
Застосовуючи вид адміністративного стягнення, враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом'якшують та обтяжують відповідальність. При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги те, що ОСОБА_1 вину у вчиненні правопорушення визнав, за віком та станом здоров'я є працездатною особою.
Враховуючи всі обставини справи про адміністративне правопорушення та особу правопорушника, суд приходить до висновку, що до ОСОБА_1 слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в мінімальному розмірі, визначеному санкцією ч.1 ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення ним нових правопорушень.
На підставі наведеного та керуючись ст.247, 172-6 КУпАП
визнати ОСОБА_1 таким, що вчинив правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 (п'ятдесяти) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п'ятдесят) грн.
Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір в розмірі 384 (триста вісімдесят чотири) грн. 20 коп.
У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню з ОСОБА_1 в порядку ст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме в сумі 1700 грн.
Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційного суду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.
Суддя Острозького районного судуОСОБА_2