Постанова від 28.02.2019 по справі 345/816/19

Справа №345/816/19

Провадження № 3/345/246/2019

ПОСТАНОВА

28.02.2019 року м. Калуш

Суддя Калуського міськрайонного суду Івано-Франківської області Онушканич В.В., розглянувши матеріали, що надійшли від Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області про притягненнядо адміністративної відповідальності ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, жителя ІНФОРМАЦІЯ_2, за ст. 183-1 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

До Калуського міськрайонного суду надійшов протокол про адміністративне правопорушення № 2 від 19.02.2019 року, в якому зазначено, що ОСОБА_1 не сплачував аліменти на утримання малолітньої дочки ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_3 в розмірі по 680 грн. щомісячно, що призвело до виникнення заборгованості, сукупний розмір якої перевищує суму відповідних платежів за 6 місяців та становить 16122,57 грн., чим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ст. 183-1 КУпАП.

Відповідно до вимог ст. 245 КУпАП, одним із завдань провадження в справах про адміністративні правопорушення є: своєчасне, всебічне, повне і об'єктивне з'ясування обставин кожної справи та вирішення її в точній відповідності з законом.

Згідно ст. 280 КУпАП, орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов'язаний з'ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з'ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно до вимог ст. 278 КУпАП, посадовою особою при підготовці справи про адміністративне правопорушення до розгляду, серед інших питань, вирішується питання, чи правильно складено протокол та інші матеріали справи про адміністративне правопорушення.

Згідно ч. 1 ст. 256 КУпАП у протоколі про адміністративне правопорушення зазначаються, зокрема, суть адміністративного правопорушення.

З наданих суду матеріалів справи, зокрема: протоколу про адміністративне правопорушення від 19.02.2019 року; виконавчого листа від 16.02.2017 року; розрахунку заборгованості по аліментам, вбачається, що несплата ОСОБА_1 аліментів в результаті якої утворилася заборгованість, що перевищує сукупний розмір платежів за шість місяців, мала місце з лютого 2017 року.

Однак, адміністративна відповідальність за несплату аліментів встановлена Законом України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо посилення захисту права дитини на належне утримання шляхом вдосконалення порядку примусового стягнення заборгованості зі сплати аліментів», згідно якого ст. 183-1 КУпАП набрала чинності 06.02.2018 року.

Згідно ст. 8 КУпАП особа, яка вчинила адміністративне правопорушення, підлягає відповідальності на підставі закону, що діє під час і за місцем вчинення правопорушення. Закони, які пом'якшують або скасовують відповідальність за адміністративні правопорушення, мають зворотну силу, тобто поширюються і на правопорушення, вчинені до видання цих законів. Закони, які встановлюють або посилюють відповідальність за адміністративні правопорушення, зворотної сили не мають.

Відповідно до ст. 58 Конституції України ніхто не може відповідати за діяння, які на час їх вчинення не визнавалися законом як правопорушення.

Тобто, об'єктивна сторона правопорушення полягає у несплаті аліментів протягом певного періоду часу, який повинен вираховуватися виключно з 06.02.2018 року.

Таким чином, в протоколі № 2 від 19.02.2019 року правильно не визначено суму заборгованості, яка повинна обраховуватися за період з 06.02.2018 року.

Крім того, у вищезгаданому протоколі не зазначено частини статті 183-1 КУпАП, відповідно за якою кваліфіковано дії особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

Також матеріали адміністративної справи не містять відомостей про наявність відкритого виконавчого провадження з примусового виконання виконавчого листа № 345/75/17, зокрема не долучено копії постанови про відкриття виконавчого провадження та доказу отримання стягувачем цієї постанови, що свідчило б про обізнаність останнього з наявністю виконавчого провадження.

Ці суттєві недоліки позбавляють можливості винести законне та обґрунтоване рішення по справі.

Обов'язок щодо належного складання протоколу про адміністративне правопорушення та надання доказів на підтвердження викладених в протоколі відомостей, покладається на особу, яка його складає та не може бути перекладено на суд.

Як зазначив ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в своїх роз'ясненнях, що містяться в Постанові Пленуму ВССУ з розгляду цивільних та кримінальних справ в постанові № 11 від 17 жовтня 2014 року «Про деякі питання дотримання розумних строків розгляду судами, цивільних, кримінальних справ і справ про адміністративні правопорушення», протокол складений без додержання вимог ст. 256 КУпАП, може бути повернутий постановою суду для належного оформлення.

З огляду на викладене, вважаю, що без доопрацювання та усунення недоліків розгляд справи не можливий, а тому матеріали адміністративної справи щодо ОСОБА_1 слід повернути для доопрацювання та усунення недоліків.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 221, 256, 278, 283 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Матеріали справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ст.183-1 КУпАП повернути до Калуського міськрайонного відділу державної виконавчої служби Головного територіального управління юстиції в Івано-Франківській області для доопрацювання та усунення недоліків, про які зазначено в мотивувальній частині постанови.

Постанова оскарженню не підлягає.

Суддя