Рішення від 04.02.2019 по справі 280/5095/18

ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

04 лютого 2019 року 16:10Справа № 280/5095/18 м.Запоріжжя

Запорізький окружний адміністративний суд у складі судді Киселя Р.В., за участю секретаря судового засідання Мащенко Д.В.,

представників:

позивача ОСОБА_1,

відповідачів ОСОБА_2,

розглянув в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Владар Україна» (вул. Рекордна, буд. 9, м. Запоріжжя, 69032) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м.Київ, 04053) та Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м.Запоріжжя, 69107) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

30.11.2018 до Запорізького окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Владар Україна» (далі - позивач або ТОВ «Владар Україна») до Державної фіскальної служби України (далі - відповідач 1 або ДФС України) та Головного управління ДФС у Запорізькій області (далі - відповідач 2 або ГУ ДФС у Запорізькій області), відповідно до якого позивач просить: визнати протиправним та скасувати рішення комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.08.2018 №901355/39290839; зобов'язати відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну позивача від 31.08.2017 №72.

В обґрунтування позовних вимог ТОВ «Владар Україна» зазначає, що відповідно до приписів п. 201.10 ст. 201 Податкового кодексу України за результатами господарської діяльності ним складено податкову накладну №72 від 31.08.2017, які подано 13.09.2017, засобами телекомунікаційного зв'язку на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних. Однак, відповідно до отриманої квитанції, реєстрація податкової накладної була зупинена у зв'язку з невідповідністю обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД 7324, 8481. Позивачу рекомендовано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. При цьому не зазначено ні конкретного виду критерії оцінки ступеня ризику, ні конкретного переліку документів. Позивачем були направлені письмові пояснення та копії документів на підтвердження реальності господарської операції. Однак, незважаючи на те, що ТОВ «Владар Україна» надані письмові пояснення та копії первинних документів, відповідачем 2 прийнято оскаржуване рішення, якими відмовлено в реєстрації податкової накладної, у зв'язку з ненаданням платником податків копій документів. Позивач вважає оскаржуване рішення протиправним, оскільки рішення про відмову у реєстрації податкової накладної повинно містити чітку підставу для його прийняття. Натомість ГУ ДФС у Запорізькій області не зазначено, яких саме документів не вистачає для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної.

Ухвалою суду від 05 грудня 2018 року відкрито провадження в адміністративній справі № 808/5095/18, призначено підготовче засідання на 03 січня 2018 року.

Відповідачі позов не визнали, у своєму відзиві (від 26.12.2018 вх. №42442) зазначили, що відповідачем 2 прийнято рішення від 31.08.2018 №901355/39290839 про відмову у реєстрації податкової накладної №72 від 31.08.2017, в зв'язку з тим, що позивачем не надано копій всіх первинних документів. Позивачем був наданий певний перелік документів, проте для реєстрації податкової накладної не вистачало частини документів, надання яких передбачено пунктами 13,14 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року № 117. У зв'язку з відсутністю частини документів Комісія ГУ ДФС у Запорізькій області прийняла рішення про відмову у реєстрації податкової накладної.

02 січня 2019 року від представника відповідача 1 надійшло клопотання про закриття підготовчого провадження та призначення справи до судового розгляду на інший час. Клопотання просить розглянути в порядку письмового провадження.

Ухвалою суду від 03.01.2019 закрито підготовче провадження, справа призначена до судового розгляду по суті на 04.02.2019.

У судовому засіданні представник позивача наполягав на задоволенні позову з підстав, викладених у позовній заяві, представник відповідачів заперечила проти позову з підстав, викладених у відзиві на позов.

У судовому засіданні 04.02.2019 судом проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників позивача та відповідачів, розглянувши наявні матеріали та фактичні обставини справи, дослідивши і оцінивши надані докази в їх сукупності, суд встановив наступне.

Відповідно до Витягу з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, ТОВ «Владар Україна» (код ЄДРПОУ 39290839) є юридичною особою основними видами господарської діяльності якої є: оптова торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (основний) (код КВЕД 45.31), роздрібна торгівля деталями та приладдям для автотранспортних засобів (код КВЕД 45.32), неспеціалізована оптова торгівля (код КВЕД 46.90), допоміжне обслуговування наземного транспорту (код КВЕД 52.21), інша допоміжна діяльність у сфері транспорту (код КВЕД 52.29) (а.с. 59).

З матеріалів справ також встановлено, що між ТОВ «Владар Україна» та Філією «Центр забезпечення виробництва» публічного акціонерного товариства «Українська залізниця» (філія «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця») м. Київ, що діє від імені та в інтересах публічного акціонерного товариства «Укрзалізниця», був укладений договір поставки №ЦЗВ-03-02717-01 від 23.06.2017 із специфікаціями до нього (далі за текстом Договір) (а.с 23-37).

За умовами п. 1.1, 1.2 Договору та Специфікацій № 3, 4, 5 ТОВ «Владар Україна» повинно було поставити на адресу Покупця, в тому числі:

- Притяжно-витяжний аміностат:

- Мийка з нержавіючої сталі 300 мм з сифоном;

- Кран-дозатор для умивальника ТЕМРОR ТЕМ40015.

При цьому, відповідно до п.5.2. Договору поставка може відбуватися партіями, впродовж 30 (тридцяти) календарних днів з моменту отримання письмової рознарядки Замовника.

Так, в серпні 2017 року, на адресу (філії «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця») був поставлений вказаний вище товар, що підтверджується відповідною видатковою накладною №43 від 31.08.2017 на загальну суму 59169,60 грн, в т.ч. ПДВ 9861,60 грн. (а.с. 39), рахунком на сплату №36 від 31.08.2017 (а.с. 38) та актом приймання-передачі продукції (а.с. 40).

Відповідно до підпунктів 16.1.2, 16.1.3 пункту 16.1 статті 16 Податкового кодексу України (далі ПК України), платник податків зобов'язаний вести в установленому порядку облік доходів і витрат, складати звітність, що стосується обчислення і сплати податків та зборів, подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов'язані з обчисленням і сплатою податків та зборів.

Відповідно до пункту 187.1 статті 187 ПК України, датою виникнення податкових зобов'язань з постачання товарів/послуг вважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка а подій, що сталася раніше:

а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню, а в разі постачання товарів/послуг за готівку дата оприбуткування коштів у касі платника податку, а в разі відсутності такої - дата інкасації готівки у банківській установі, що обслуговує платника податку;

б) дата відвантаження товарів, а в разі експорту товарів - дата оформлення митної декларації, що засвідчує факт перетинання митного кордону України, оформлена відповідно лі1 вимог митного законодавства, а для по г луг - дата оформлення документа, що засвідчує факі постачання послуг платником податку

У даному випадку датою виникнення податкових зобов'язань є дата відвантаження товару Покупцю про що свідчить видаткова накладна № 43 від 31.08.2017.

Згідно положень п. 201.1 ст. 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов'язань, платник податку зобов'язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо її реєстрації у порядку, визначеному законодавством, електронного підпису уповноваженої, платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

За приписами п. 201.7 ст. 201 ПК України, податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс).

Положенням п. 201.10 ст. 201 ПК України визначено, що при здійсненні операцій постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов'язаний установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

На виконання приписів зазначених норм, у зв'язку із частковим постачанням обумовленого Специфікацією № 3, 4, 5 товару, ТОВ «Владар Україна» було складено та 14.09.2017 надіслано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних, податкову накладну: ПН № 72 від 31.08.2017 (реєстрацій НОМЕР_1) на загальну суму 59169,60 грн, в т.ч. ПДВ 9861,60 грн - отримувач (покупець) - ПУБЛІЧНЕ АКЦІОНЕРНЕ ТОВАРИСТВО «УКРАЇНСЬКА ЗАЛІЗНИЦЯ» ФІЛІЯ «ЦЕНТР ЗАБЕЗПЕЧЕННЯ ВИРОБНИЦТВА» (ІПН 400758126555) (а.с. 14).

Законом України «Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році» №2247-VІІІ від 07.12.2017, який набрав чинності з 01.01.2018, розділ XX «Перехідні положення» ПК України доповнено пунктом 57-1 наступного змісту «Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються з урахуванням вимог пунктів 200-1.3 та 200-1.9 статті 200-1 та пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу не пізніше 2 січня 2018 року, крім:

податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких станом на 1 грудня 2017 року не подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу;

податкових накладних/розрахунків коригування, щодо яких прийнято рішення про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних, по яких станом на 1 грудня 2017 року не розпочинали процедуру оскарження в адміністративному або судовому порядку.

Податкові накладні/розрахунки коригування, реєстрацію яких у Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу з 1 грудня 2017 року до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" та щодо яких платником податку після 1 грудня 2017 року подані пояснення і копії документів відповідно до підпункту 201.16.2 пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу, реєструються у Єдиному реєстрі податкових накладних у порядку, що діяв до набрання чинності Законом України "Про внесення змін до Податкового кодексу України та деяких законодавчих актів України щодо забезпечення збалансованості бюджетних надходжень у 2018 році" щодо зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування у Єдиному реєстрі податкових накладних. У разі якщо протягом п'яти робочих днів з дня подання пояснень і копій документів не прийнято та/або не надіслано платнику податку рішення про реєстрацію або про відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрація таких податкових накладних/розрахунків коригування здійснюється на наступний робочий день за днем закінчення строку розгляду пояснень і копій документів платника податку.

Дія абзацу третього пункту 201.10 статті 201 цього Кодексу зупиняється до дня набрання чинності порядком, затвердженим відповідно до пункту 201.16 цього Кодексу».

Оскільки податкову накладну №72 від 31.08.2017 направлено для реєстрації в ЄРПН 13.09.2017, а повідомлення про надання пояснень у зв'язку із зупиненням реєстрації податкової накладної направлялися до контролюючого органу 30.08.2018, то вони повинні реєструватися відповідно до порядку, що було встановлено до 01.01.2018.

У відповідності до п.74.2. ст.74 ПК України (який діяв до 01.01.2018 року) в Єдиному реєстрі податкових накладних забезпечується проведення постійного автоматизованого моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації таких податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Критерії оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, визначаються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику.

Згідно п.12 Постанови Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 №1246 «Про затвердження Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних» (далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригувань реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених п. 192.1. ст.192 та п.201.10. ст.201 Кодексу; наявності помилок під час заповнення обов'язкових реквізитів відповідно до п.201.1. ст.201 Кодексу; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3. і 200-1.9. ст.200-1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 01.07.2015 року); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до п.201.16. ст.201 Кодексу: дотримання вимог Законів України «Про електронний цифровий підпис», «Про електронні документи та електронний документообіг» та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку. За результатами перевірок, визначених п.12 цього Порядку, формується квитанція про прийняти, або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (п.13 Порядку № 1246).

Аналогічні норми містяться у п.201.16. ст.201 ПК України (в редакції, яка діяла на момент складання та направлення на реєстрацію податкової накладної №72 від 31.08.2017), згідно яких реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, у разі відповідності такої податкової накладної/розрахунку коригування сукупності критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, встановлених відповідно до п.74.2. ст.74 цього Кодексу.

Відповідно до пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПК України (в редакції, яка діяла на момент складання та направлення на реєстрацію податкової накладної №72 від 31.08.2017) у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

Згідно отриманої квитанції від 14.09.2017, реєстрація податкової накладної № 72 від 31.08.2017 була зупинена, у зв'язку із виявленими помилками, а саме: «Відповідно до п.201.16 ст.201 ПКУ реєстрація ПН/РК зупинена. ПН/РК відповідає критеріям оцінки ступеня ризиків, визначеним пунктом 6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, затверджених наказом МФУ від 13.06.2017 №567. За результатами опрацювання СМКОР виявлено невідповідність обсягів постачання обсягам придбання по товарах згідно з УКТ ЗЕД: 7324, 8481». Запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН відповідно до п. «в» пп.201.16.1 п.201.16 ст.201 ПКУ вичерпний перелік яких встановлено наказом МФУ від 13.06.2017 №567 та/або Таблицю даних платника податків, яка передбачена п.4 цього наказу (а.с. 15).

Згідно п.п. 201.16.1 п.201.16 ст. 201 ПК України, яка була чинна на час зупинення реєстрації податкової накладної, У разі зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних платнику податку протягом операційного дня контролюючий орган в автоматичному режимі надсилає (в електронному вигляді у текстовому форматі) квитанцію про зупинення реєстрації такої податкової накладної/розрахунку коригування. Така квитанція є підтвердженням зупинення такої реєстрації.

У квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування зазначаються:

а) порядковий номер та дата складення податкової накладної /розрахунку коригування;

б) визначення критерію(їв) оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі яких було здійснено зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування;

в) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та/або копії документів (за вичерпним переліком), достатніх для прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію такої податкової накладної /розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Суд зазначає, що у квитанції від 14.09.2017 фіскальним органом зазначено лише загальне посилання на невідповідність податкових накладних критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених п.6 Критеріїв оцінки ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 року № 567.

Відповідно до п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених Наказом Міністерства фінансів України від 13.06.2017 №567 (в редакції станом на 14.09.2017, які були чинні на час зупинення реєстрації податкової накладної та втратили чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 409 від 06.04.2018) моніторинг податкової накладної / розрахунку коригування здійснюється ДФС за такими критеріями:

1) обсяг постачання товару/послуги, зазначений у податковій накладній / розрахунку коригування, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, у 1,5 разу більший за величину, що дорівнює залишку різниці обсягу придбання на митній території України такого товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 01 січня 2017 року в отриманих податкових накладних / розрахунках коригування, зареєстрованих в Реєстрі, і митних деклараціях, та обсягу постачання відповідного товару/послуги, зазначеного у податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 01 січня 2017 року в Реєстрі, і переважання в такому залишку (більше 75% загального такого залишку) товарів з кодами згідно з УКТ ЗЕД, які визначаються ДФС, та відсутність товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податковій накладній, яка подана на реєстрацію в Реєстрі, в інформації, поданій платником податку за встановленою формою, як товару/послуги, що на постійній основі постачається (виготовляється);

2) відсутність (анулювання, призупинення) ліцензій, виданих органами ліцензування, які засвідчують право суб'єкта господарювання на виробництво, експорт, імпорт, оптову і роздрібну торгівлю підакцизними товарами (продукцією), визначеними підпунктами 215.3.1 та 215.3.2 пункту 215.3 статті 215 розділу VI Податкового кодексу України (далі - Кодекс), стосовно товарів, які зазначені платником податку у податковій накладній, поданій на реєстрацію в Реєстрі.

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає вимогам підпункту 1 цього пункту та сума податку на додану вартість, зазначена в податкових накладних, зареєстрованих платником податку в Реєстрі у звітному (податковому) періоді з урахуванням податкової накладної / розрахунку коригування, поданої на реєстрацію в Реєстрі, які відповідають вимогам підпункту 1 цього пункту, більша за середньомісячну суму сплачених за останні 12 місяців єдиного внеску на загальнообов'язкове державне соціальне страхування та податків і зборів (крім суми податку на додану вартість, сплаченої при ввезенні товарів на митну територію України) платником податку та його відокремленими підрозділами, реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу .

У разі якщо за результатами Моніторингу визначено, що податкова накладна / розрахунок коригування відповідає одній з умов, зазначених у підпункті 2 цього пункту, - реєстрація такої податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється відповідно до вимог пункту 201.16 статті 201 розділу V Кодексу .

Тобто, п.6 Критеріїв оцінки ступеня ризиків містить різні критерії моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування.

Згідно з п.1 Вичерпного переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (який був чинним на час зупинення реєстрації податкової накладної та втратив чинність на підставі Наказу Міністерства фінансів № 409 від 06.04.2018) вичерпний перелік документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Перелік), у розрізі Критеріїв оцінки ступеня ризиків, достатніх для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджених наказом Міністерства фінансів України від 13 червня 2017 року № 567 (далі - ОСОБА_2):

1) для критерію, зазначеного у підпункті 1 пункту 6 Критеріїв:

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством;

2) для критерію, зазначеного в підпункті 2 пункту 6 Критеріїв :

договори, у тому числі зовнішньоекономічні контракти, з додатками, листування з контрагентами;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для провадження господарської операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання й транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передавання товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи, банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Суд зазначає, що можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкових накладних прямо залежить від чіткого визначення фіскальним органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків.

Однак, у квитанції отриманої позивачем 14.09.2017, фіскальним органом, в порушення пп.201.16.1 п. 201.16 ст.201 ПК України, не вказано ні конкретного виду критерію оцінки ступеня ризику, ні конкретного переліку документів, вичерпний перелік яких встановлений наказом № 567 (п.1 Вичерпного переліку документів містить два різні переліки, в залежності від визначеного ступеня ризику).

У відповідності до пп. 201.16.2 п. 201.16. ст. 201 ПК України (в редакції, яка діяла на момент складання та направлення на реєстрацію податкової накладної №72 від 31.08.2017) Письмові пояснення та/або копії документів, зазначені у підпункті "в" підпункту 201.16.1 цього пункту, платник податку має право подати до контролюючого органу за основним місцем обліку такого платника податку протягом 365 календарних днів, що настають за датою виникнення податкового зобов'язання, відображеного у такій податковій накладній/розрахунку коригування. Такі документи передаються контролюючим органом за основним місцем обліку платника податку не пізніше наступного робочого дня з дня їх отримання до комісії центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику.

30 серпня 2018 року позивачем до контролюючого органу було подано пояснення від 30.08.2018 №525 та копії документів, а саме, документи щодо придбання ТОВ «Владар Україна» товару та документи, що підтверджують постачання даного товару на адресу філії «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця».

Так, в поясненнях, позивач зазначив, що з 2016 року ТОВ «Владар Україна» активно бере участь у виготовленні та комплектуванні запасними частинами підрозділи ПАТ «Укрзалізниця», цьому є підтвердженням низка успішно виконаних договорів постачання. 31.08.2017 позивачем було поставлено згідно договору №ЦЗВ-03-02717-01 від 23.06.2017 на ПАТ «Укрзалізниця» наступну продукцію: притяжно-витяжний анімостат А 125 ВРФ 36 шт., мойка з нержавіючої сталі 300мм з сифоном тип МН 12 шт., кран дозатор для умивальника КРЦБА 24 шт., згідно видаткової накладної №43 від 31.08.2017. Дана продукція була придбана у ТОВ «ОСОБА_3 Аер» то ТОВ «НВП «Россальд». Продукція була доставлена на склад замовника в м.Гребінка, згідно ТТН №Р43 від 31.08.2017. Також в поясненнях позивачем зазначено щодо: орендованих приміщень, власних виробничих потужностей, найманих працівниках, транспортних засобах тощо (а.с. 21-22).

Як зазначив позивач в позовній заяві, для підтвердження закупівлі товару та розблокування податкової накладної № 72 від 31.08.2017, ним 30 серпня 2018 року було подано повідомлення № 6 щодо надання пояснень, разом із копіями підтверджуючих первинних документів, а саме:

1. Копія пояснень № 525 від 30.08.2018;

2. Копія договору № 0108/2017 від 01.08.2017, укладеного з ТОВ «НВП «Россальд»;

3. Копія рахунку № 32 від 01.08.2017;

4. Копія видаткової накладної № 32 від 01.08 2017;

5. Копія рахунку № ВА-0003471 від 15.08.2017 від ТОВ «ОСОБА_3 Аер»;

6. Копія рахунку № ВА-0003553 від 18.08.2017;

7. Копія видаткової накладної № ВА-000136 від 30.08.2017;

8. Копія видаткової накладної № ВА-0001281 від 17.08.2017;

9. Копія платіжного доручення № 110 від 16.08.2017;

10. Копія платіжного доручення № 115 від 23.08.2017;

11. Копія Договору поставки № ЦЗВ-Сі-02717-01 від 23.06.2017, укладеного з філією ЦЗВ ПАТ «Укрзалізниця»;

12. Копія рахунку № 36 від 31.08.2017;

13. Копія видаткової накладної № 43 від 31.08.2017;

14. Копія акту приймання - передачі № 11 віл 31.08.2017;

15. Копія товарно - транспортної накладної Р43 від 31.08.2017;

16. Копія договору оренди нежитлового (складського) приміщення від 05.01.2018;

17. Копія договору оренди нежитлового приміщення від 05.08.2017.

Усі документи за змістом і формою відповідають вимогам чинного законодавства. Заперечень щодо вказаної обставини відповідачами не надано.

У відзиві на позовну заяву представник відповідачів зазначив, що деякі документи, які надані до суду як додатки до позовної заяви, не надавались позивачем для опрацювання під час розгляду комісією ДФС України питання про відмову у реєстрації податкової накладної № 72 від 31.08.2017, а саме: Договір поставки № ЦЗВ-03-02717-01 від 23.06.2017 з Філією «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця»; Специфікація №3 до Договору поставки № ЦЗВ-03-02717-01; Специфікація №4 до Договору поставки № ЦЗВ-03-02717-01; Специфікація №5 до Договору поставки № ЦЗВ-03-02717-01. У якості доказу зазначеної обставини представник відповідачів додав до відзиву знімки екрану з Інформсистеми «Податковий блок» із відображенням повного переліку наданих позивачем до ДФС документів.

Проте суд критично ставиться до цього документу, оскільки всупереч вимогам ч. 3 ст. 99 КАС України паперова копія електронного доказу не посвідчена, тобто не набула статусу доказу.

З лютого 2018 року, діє Порядок, зупинення реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений Постановою Кабінету Міністрів України № 117 від 21.02.2018 (далі - Порядок №117).

Відповідно до п. 14 Порядку №117, перелік документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, включає в себе:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлені повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачена договором та/або законодавством.

Виходячи з перелічених вище документів, суд вважає, що ТОВ «Владар Україна» надало відповідачу усі підтверджуючі документи у відповідності до норм чинного законодавства.

Однак, рішенням комісії, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.08.2018 № 901355/39290839 відмовлено в реєстрації податкової накладної № 72 від 31.08.2017 (а.с. 17-18).

Причиною відмови в реєстрації, згідно тексту рішення, було ненадання позивачем копій договорів, первинних документів щодо постачання /придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у т.ч. рахунки - фактури/ інвойси, акти приймання - передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладні, розрахункових документів, банківських виписок.

Суд вважає вказану причину необґрунтованою, оскільки судом встановлено, що позивачем були надані достатні пояснення та надані документи у обсязі, який дає можливість встановить реальність господарської операції.

Що стосується розрахунків із філією «ЦЗВ» ПАТ «Укрзалізниця», то згідно п. 6.1 Договору № ЦЗВ-03-02717-01 від 23.06.2017 оплата за отриманий товар повинна була бути здійснена протягом 30 (тридцяти) календарних днів після дати поставки партії Продукції, у відповідності з рахунком - фактурою на дану партію, обумовлену згідно з п.5.2. та при наявності податкової накладної, оформленої та зареєстрованої у відповідності до вимог чинного законодавства України.

Відповідно до п. 21 Порядку №117, підставами для прийняття комісіями контролюючих органів рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування є:

ненадання платником податку письмових пояснень стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено;

ненадання платником податку копій документів відповідно до підпункту 4 пункту 13 цього Порядку;

надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства.

Суд зазначає, що з врахуванням специфіки правовідносин позивача з ПАТ «Укрзалізниця» перелік наданих документів відповідає вичерпному переліку документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Разом з тим, відповідачем 2 всупереч вимогам статті 201 ПК України та Порядку №117, не визначено вичерпного переліку документів, надання якого дало б позивачеві можливість реєстрації податкової накладної.

Відмова у прийнятті до реєстрації податкової накладної з підстав недостатності документів для прийняття рішення можлива виключно за умови зазначення вичерпного переліку документів необхідних для прийняття рішення.

При відмові у прийнятті до реєстрації податкової накладної з посиланням на ненадання платником податків достатніх документів, комісія має навести дані щодо документів, надання яких дасть можливість прийняти податкову накладну до реєстрації.

У Квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної як і у рішенні про відмову у реєстрації податкової накладної зазначені лише загальні посилання на невідповідність податкової накладної критеріям оцінки ступеня ризиків, визначених пунктом 6 Критеріїв оцінки ступенів ризиків, а також відсутності невизначеного кола документів (без їх індивідуалізації).

Натомість, ст.201 ПК України та п.14 Порядку №117 вимагає від контролюючого органу зазначення конкретних документів, які необхідно надати для реєстрації податкової накладної.

Таким чином, оскаржуване рішення відповідача 2 не відповідає критеріям чіткості та зрозумілості акту індивідуальної дії, породжує його неоднозначне трактування, що в свою чергу впливає на можливість реалізації права або виконання обов'язку позивача.

Спірне рішення відповідача 2 оскаржувалося в адміністративному порядку позивачем, а саме, була направлена скарга реєстр.№ 44158628 від 06.09.2018 з копіями документів (17 штук) та поясненнями (а.с. 19). Однак, рішенням № 30718/39290839/2 від 17.09.2018 вказана скарга була залишена без задоволення (а.с. 20). При цьому, серед причин відмови знову чітко не визначено, яких саме документів не вистачило для прийняття позитивного рішення.

Враховуючи викладене, суд дійшов висновку, що відповідачами не доведено правомірності оскаржуваного рішення, у зв'язку з чим наявні підстави для визнання рішення Комісії ГУ ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкової накладної або відмову в такій реєстрації, протиправним та його скасування.

Щодо позовної вимоги про зобов'язання відповідача 1 зареєструвати податкові накладні, суд зазначає наступне.

Відповідно до пункту 28 Порядку № 117, податкова накладна / розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі.

Враховуючи, що судом встановлено відсутність у відповідачів правових підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та подальшої відмови у такій реєстрації, суд дійшов висновку, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов'язання відповідача 1 зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні.

Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов'язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Згідно з ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.

Частиною третьою статті 2 КАС України передбачено, що у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб'єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено); добросовісно; розсудливо; з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Згідно з ч.1 ст. 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.

Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

З урахуванням викладених обставин позовні вимоги підлягають задоволенню в повному обсязі.

Суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі (частина 1 статті 143 КАС України).

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб'єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб'єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Таким чином судові витрати зі сплати судового збору підлягають стягнення з відповідачів.

Враховуючи викладене, керуючись статтями 139, 241, 243-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов Товариства з обмеженою відповідальністю «Владар зУкраїна» (вул. Рекордна, буд. 9, м. Запоріжжя, 69032) до Державної фіскальної служби України (Львівська площа, 8, м. Київ, 04053) та Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов'язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДФС у Запорізькій області, яка приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних або відмову в такій реєстрації від 31.08.2018 №901355/39290839 про відмову в реєстрації податкової накладної №72 від 31.08.2017.

Зобов'язати Державну фіскальну службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкову накладну №72 від 31.08.2017, виписану Товариством з обмеженою відповідальністю «Владар Україна».

Стягнути солідарно за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДФС у Запорізькій області (пр. Соборний, 166, м. Запоріжжя, 69107, код ЄДРПОУ 39396146) та Державної фіскальної служби України (Львівська площа, буд. 8, м. Київ, 04053, код ЄДРПОУ 39292197) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Владар Україна» (вул. Рекордна, буд. 9, м. Запоріжжя, 69032, код ЄДРПОУ 39290839) судові витрати у розмірі суми сплаченого судового збору - 3524 грн. (три тисячі п'ятсот двадцять чотири гривні 00 коп.).

Рішення набирає законної сили відповідно до статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до суду апеляційної інстанції за правилами, встановленими статтями 293-297 Кодексу адміністративного судочинства України.

Рішення у повному обсязі виготовлено та підписано 27.02.2019.

Суддя Р.В. Кисіль