Спарва№ 308/1517/19
26.02.2019 м. Ужгород
Суддя Ужгородського міськрайонного суду Закарпатської області Бенца К.К., з участю представника Закарпатської митниці ДФС ОСОБА_1, розглянувши матеріали, які надійшли з Закарпатської митниці ДФС про порушення митних правил відносно громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, пенсіонера по інвалідності, проживаючого: ІНФОРМАЦІЯ_2,
за ст. 471 Митного кодексу України, -
17.01.2019 року о 02 год. 18хв.в зону митного контролю на ділянку “В'їзд” митного посту «Тиса» Закарпатської митниці ДФС заїхав легковий автомобіль марки “RENAULT”, модель “MASTER” реєстраційний номерний знак України AO9352BX, під керуванням громадянина України ОСОБА_2, який прямував у приватних справах із Угорщини в Україну (м. Ужгород).
Формою проходження митного контролю гр. України ОСОБА_2обрав порядок проходження митного контролю по каналу “зелений коридор”.
Згідно п. 5 ст. 366 МК України обрання "зеленого коридору" вважається заявою громадянина про те, що переміщувані ним через митний кордон України товари не підлягають письмовому декларуванню, оподаткуванню митними платежами, не підпадають під встановлені законодавством заборони та/або обмеження щодо ввезення на митну територію України або вивезення за межі цієї території та свідчить про факти, що мають юридичне значення.
Згідно п. 6 даної статті громадяни, які проходять (проїжджають) через "зелений коридор", звільняються від подання письмової митної декларації. Звільнення від подання письмової митної декларації не означає звільнення від обов'язкового дотримання порядку переміщення товарів через митний кордон України.
Відповідно до частини 4 статті 318 Митного кодексу України митний контроль товарів, транспортних засобів у пунктах пропуску через державний кордон України здійснюється відповідно до типових технологічних схем митного контролю, що затверджуються Кабінетом Міністрів України.
Керуючись пунктом 6 Типової Технологічної Схеми здійснення митного контролю автомобільних транспортних засобів перевізників і товарів, що переміщуються ними, у пунктах пропуску через державний кордон затвердженої Постановою Кабінету Міністрів України від 21.05.2012 №451, на підставі результатів аналізу та оцінки ризиків, транспортний засіб було виведено з загального потоку для проведення митного огляду.
Згідно частини 1 п. 3 ст. 336 Митного кодексу України митний контроль здійснюється безпосередньо посадовими особами органів доходів і зборів шляхом усного опитування громадян та посадових осіб підприємств, а згідно пункту 2 даної статті - шляхом митного огляду (огляду та переогляду товарів, транспортних засобів комерційного призначення, огляду та переогляду ручної поклажі та багажу, особистого огляду громадян).
В ході митного контролю зазначеного транспортного засобу було виявлено товари, а саме: светри тонкі трикотажні для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів чорного кольору, країна виробництва - ОСОБА_3. Загальна вага виявлених товарів - 70,2 кг.
Виявлений товар знаходився у багажному відсіку у п'яти картонних коробках та одному поліетиленовому пакеті. Доступ до виявленого нічим не утруднювався та став можливим після відкриття багажного відсіку автомобіля.
Виявлений товар гр. ОСОБА_2 визнав своєю власністю, і вказав у письмовому поясненні, що придбав в Угорщині. Зі слів гр. України ОСОБА_2 вартість вказаних светрів тонких трикотажних для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів чорного кольору, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів, країна виробництва - ОСОБА_3, загальною вагою 70,2 кг. становить 80 000 угорських форинтів (вісімдесят тисяч угорських форинтів), що станом на 17.01.2019 року за курсом НБУ складає 7935,54 грн. (сім тисяч дев'ятсот тридцять п'ять грн. 54 коп.)
Таким чином, громадянин України ОСОБА_2порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто у гр. України ОСОБА_2під час митного контролю виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України.
Громадянину України ОСОБА_2 було роз'яснено порядок та норми ввезення товарів громадянами, встановлені частиною першою та частиною четвертою статті 374 Закону України від 13.03.2012 №4495-VI, запропоновано здійснити митне оформлення вищевказаного товару зі сплатою необхідних митних платежів, передбачених законодавством України.
На підставі вищевикладеного, враховуючи неспроможність сплати митних платежів та волевиявлення гр. України ОСОБА_2 щодо повернення на територію Угорщини, товару, а саме: светри тонкі трикотажні для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів чорного кольору, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів, країна виробництва - ОСОБА_3, загальною вагою 70,2 кг., загальною вартістю 7935,54 гривень України, що є об'єктом оподаткування митними платежами (частина четверта статті 374 Митного кодексу України), повернуто на суміжну сторону, згідно Картки відмови в пропуску №UA305060/2019/00084 від 17.01.2019 р.
Своїми діями ОСОБА_2 скоїв порушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України, а саме порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщував через митний кордон України, обравши формою проходження митного контролю проходження (проїзд) через «зелений коридор» товарів, в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
ОСОБА_2 в судовому засіданні вину не визнав.
Представник Закарпатської митниці ДФС в судовому засіданні підтримав протокол про порушення митних правил №0191/30500/19 від 17.01.2019 року та просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ст. 471 МК України, застосувавши відносно останньої санкцію вищевказаної статті, а саме адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян без конфіскації, оскільки у зв'язку з відсутністю коштів у ОСОБА_2 для сплати митних платежів, оформлено картку відмови та товар повернуто на суміжну сторону.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2 , представника Закарпатської митниці ДФС, дослідивши матеріали справи про порушення митних правил, суд приходить до наступного висновку.
Порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні (умисні або з необережності) дії чи бездіяльність, що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред'явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.
Диспозиція ст.471 Митного кодексу України визначає склад адміністративного правопорушення, що полягає у порушенні встановленого Митним Кодексом порядку проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення через митний кордон України особою, яка формою проходження митного контролю обрала проходження (проїзд) через "зелений коридор", товарів, переміщення яких через митний кордон України заборонено або обмежено законодавством України, або товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Від так визначальним при прийнятті рішення про притягнення особи до відповідальності є наявність в його діях складу правопорушення, що підтверджується дослідженими під час судового розгляду належними та допустимими доказами.
У відповідності до вимог частини 1 статті 374 Митного кодексу України “Умови ввезення (пересилання) громадянами товарів на митну територію України”, товари (за винятком підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 1000 євро, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення, та товари (крім підакцизних), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, що ввозяться громадянами на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України, не підлягають письмовому декларуванню (за винятком товарів, на які відповідно до статті 197 цього Кодексу встановлено обмеження щодо переміщення громадянами через митний кордон України, і випадків, передбачених частиною другою цієї статті) та не є об'єктами оподаткування митними платежами.
Відповідно до частини 4 статті 374 Митного кодексу України, товари (крім підакцизних), що ввозяться громадянами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі , сумарна фактурна вартість та/або загальна вага яких перевищують обмеження, встановлені частиною першою цієї статті, але загальна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 10000 євро, підлягають письмовому декларуванню в порядку, встановленому для громадян, з поданням документів, що видаються державними органами для здійснення митного контролю та митного оформлення таких товарів, та оподатковуються ввізним митом за ставкою 10 відсотків і податком на додану вартість за ставкою, встановленою Податковим кодексом України , в частині, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України , відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України). Базою оподаткування таких товарів є частина їх сумарної фактурної вартості, що перевищує еквівалент 1000 євро (при ввезенні товарів на митну територію України через пункти пропуску через державний кордон України, відкриті для повітряного сполучення) та еквівалент 500 євро або вартість товарів, обчислена пропорційно до ваги, що перевищує 50 кг (при ввезенні через інші пункти пропуску через державний кордон України).
З урахуванням ст. 191 Податкового кодексу України «Особливості визначення бази оподаткування для товарів, що ввозяться на митну територію України у міжнародних поштових та експрес-відправленнях, у несупроводжуваному багажі, та для товарів, що ввозяться на митну територію України фізичними особами у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі»
- у разі ввезення на митну територію України у ручній поклажі та/або у супроводжуваному багажі товарів (крім підакцизних товарів та особистих речей), сумарна фактурна вартість яких не перевищує еквівалент 500 євро та сумарна вага яких не перевищує 50 кг, через інші, ніж відкриті для повітряного сполучення, пункти пропуску через державний кордон України фізичною особою, яка була відсутня в Україні менше ніж 24 години або яка в'їжджає в Україну частіше одного разу протягом 72 годин, базою оподаткування є частина сумарної фактурної вартості таких товарів, що перевищує еквівалент 50 євро, з урахуванням мита, що підлягає сплаті.
За даними Держприкордонслужби у гр. ОСОБА_2 під час митного контролю виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме светри тонкі трикотажні для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів чорного кольору, країна виробництва - ОСОБА_3. Загальна вага виявлених товарів - 70,2 кг., що підлягають оподаткуванню.
Таким чином, громадянин ОСОБА_2 порушив встановлений порядок проходження митного контролю в зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто у гр.України ОСОБА_2 під час митного контролю виявлено товари, які перевищують неоподатковану норму переміщення через митний кордон України, а саме: светри тонкі трикотажні для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів чорного кольору, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів, країна виробництва - ОСОБА_3, загальною вагою 70,2 кг., загальною вартістю 7935,54 гривень.
Громадянину України ОСОБА_2 було роз'яснено порядок та норми ввезення товарів громадянами, встановлені частиною першою та частиною четвертою статті 374 Закону України від 13.03.2012 №4495-VI, запропоновано здійснити митне оформлення вищевказаного товару зі сплатою необхідних митних платежів, передбачених законодавством України.
Враховуючи неспроможність сплати митних платежів та волевиявлення гр. України ОСОБА_2 щодо повернення на територію Угорщини, товару, а саме: светри тонкі трикотажні для жінок з синтетичних та штучних матеріалів, торгівельної марки «KINGA», різних розмірів, кольорів, іноземного виробництва та взуття для чоловіків (кеди) на підошві з гуми та з верхом з текстильних матеріалів чорного кольору, торгівельної марки «Clibee», різних розмірів, країна виробництва - ОСОБА_3, загальною вагою 70,2 кг., що є об'єктом оподаткування митними платежами (частина четверта статті 374 Митного кодексу України), повернуто на суміжну сторону, згідно Картки відмови в пропуску №UA305060/2019/00084 від 17.01.2019 року.
Вина громадянина України ОСОБА_2 в скоєнні порушення митних правил підтверджується даними протоколу про порушення митних правил № 0191/30500/19 від 17.01.2019 р., приєднаними до протоколу письмовими поясненнями гр. України ОСОБА_2 від 17.01.2019 р., даними акту про проведення огляду транспортного засобу від 17.01.2019 року, даними картки відмови в пропуску через митний кордон України від 17.01.2019 року.
Дослідивши матеріали справи приходжу до переконання, що громадянин України ОСОБА_2 своїми діями скоївпорушення митних правил, передбачене ст. 471 МК України, а саме порушення встановленого порядку проходження митного контролю у зонах (коридорах) спрощеного митного контролю, тобто переміщення на митну територію України товарів в обсягах, що перевищують неоподатковувану норму переміщення через митний кордон України.
Таким чином, враховуючи вищенаведене вважаю, що ОСОБА_2 слід притягнути до адміністративної відповідальності та застосувати адміністративне стягнення передбачене вказаною статтею у вигляді штрафу в розмірі 100 /ста/ неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Керуючись ст.ст. 471, ст. 519, 520, 527-529 МК України, ст.ст. 287-290 КУпАП, суд,
Громадянина України ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, визнати винним в порушенні митних правил за ст.471 МК України та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 1700,00 (одна тисяча сімсот) гривень
Стягнути з ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1 на користь держави 384,20 гривень судового збору.
Постанова може бути звернена до виконання протягом трьох місяців.
На постанову про адміністративне правопорушення може бути подана апеляційна скарга до Закарпатського апеляційного суду через Ужгородський міськрайонний суд або на неї може бути внесено протест прокурора протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя Ужгородського
міськрайонного суду ОСОБА_3