Справа № 716/333/19
про залишення позовної заяви без руху
"27" лютого 2019 р. суддя Заставнівського районного суду Чернівецької області Пухарєва О.В., розглянувши матеріали адміністративного позову ОСОБА_1 до Заліщицького відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,-
Позивач ОСОБА_1 звернувся до суду із позовною заявою до Заліщицького відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області , в якій просить:
- скасувати постанову про накладення на ОСОБА_1 адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, серія ДПО18 №232437 від 13.02.2019;
- провадження у справі про адміністративне правопорушення, у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі, закрити.
Перевіривши позовну заяву на відповідність вимогам ст. ст. 160 - 161 Кодексу адміністративного судочинства України, суд дійшов висновку, що вона підлягає залишенню без руху, з наступних підстав.
Статтею 5 КАС України визначено, що кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб'єкта владних повноважень порушені її права, свободи або інтереси і просити про їх захист.
Згідно з ч. ч. 1, 2 ст. 160 КАС України позовна заява подається в письмовій формі позивачем або особою, якій законом надано право звертатися до суду в інтересах інших осіб.
Відповідно до п. 2 ч.5 ст. 160 КАС України в позовній заяві зазначаються: повне найменування (для юридичних осіб) або ім'я (прізвище, ім'я та по батькові - для фізичних осіб) сторін та інших учасників справи, їх місцезнаходження (для юридичних осіб) або місце проживання чи перебування (для фізичних осіб); поштовий індекс; ідентифікаційний код юридичної особи в Єдиному державному реєстрі підприємств і організацій України (для юридичних осіб, зареєстрованих за законодавством України); реєстраційний номер облікової картки платника податків (для фізичних осіб) за його наявності або номер і серія паспорта для фізичних осіб - громадян України (якщо такі відомості відомі позивачу), відомі номери засобів зв'язку, офіційна електронна адреса або адреса електронної пошти.
Як вбачається із позовної заяви, в якості відповідача у спірних публічно-правових відносинах позивачем визначено Заліщицьке відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області із зазначенням його юридичної адреси.
В той же час із змісту позовних вимог вбачається, що позивач просить скасувати постанову про накладення на нього адміністративного стягнення серії ДПО18 №232437 від 13.02.2019, винесену по відношенню до нього посадовою особою Заліщицького відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, звання та ініціали якої у зв'язку із нечитабельністю долученої до матеріалів позову копії постанови про накладення адміністративного стягнення неможливо встановити.
Статтею 2 Кодексу адміністративного судочинства України встановлено, що завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб'єктів владних повноважень.
Відповідно до п.1 ч.1 ст. 4 КАС України адміністративна справа - це переданий на вирішення адміністративного суду публічно-правовий спір.
Згідно із визначенням, наведеним у п.9 ч.1 ст.4 КАС України відповідач у справі адміністративної юрисдикції - це суб'єкт владних повноважень, а у випадках, передбачених законом, й інші особи, до яких звернена вимога позивача.
Відповідно до п.7 ч.1 ст. 4 КАС України суб'єкт владних повноважень - орган державної влади, орган місцевого самоврядування, їх посадова особа чи службова особа, інший суб'єкт при здійсненні ними публічно-владних управлінських функцій на підставі законодавства, в тому числі на виконання делегованих повноважень, або наданні адміністративних послуг.
Таким чином, посадові особи Управління патрульної поліції в Тернопільській області є суб'єктами владних повноважень рішення, дії чи бездіяльність яких, можуть бути оскаржені до адміністративного суду за загальними правилами адміністративного судочинства.
З огляду на наведене приходжу до висновку, що позивачем в позовній заяві не конкретизовано відповідача, а саме не зазначено посадову особу Заліщицького відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області, яка відповідно до законодавства є суб'єктом владних повноважень, рішенням чи діями якої були порушені його права.
Відповідно до ч. 4 ст. 161 КАС України позивач зобов'язаний додати до позовної заяви всі наявні в нього докази, що підтверджують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги (якщо подаються письмові чи електронні докази - позивач може додати до позовної заяви копії відповідних доказів).
При цьому, варто зазначити, що в силу положень ч.2 ст. 94 КАС України письмові докази подаються в оригіналі або в належним чином засвідченій копії, якщо інше не визначено цим Кодексом.
Частинами четвертою та п'ятою цієї статті визначено, що копії документів вважаються засвідченими належним чином, якщо їх засвідчено в порядку, встановленому чинним законодавством. Учасник справи підтверджує відповідність копії письмового доказу оригіналу, який знаходиться у нього, своїм підписом із зазначенням дати такого засвідчення.
Однак, позивачем наведені вище вимоги процесуального закону не виконані. Так, долучені до позовної заяви копії документів не засвідчені підписом позивача із зазначенням дати такого засвідчення.
Крім того, долучена до позовної заяви копія постанови про накладення адміністративного стягнення серії ДПО18 №232437 від 13.02.2019 не дає можливості встановити зміст вказаного документу, оскільки є нечіткою та нечитабельною.
Таким чином, вказані недоліки позовної заяви унеможливлюють подальший розгляд справи, оскільки позивачем не дотримано вимог ст. 160 КАС України.
Відповідно до ч. 1 ст. 169 КАС України суддя, встановивши, що позовну заяву подано без додержання вимог, встановлених статтями 160, 161 цього Кодексу, протягом п'яти днів з дня подання позовної заяви постановляє ухвалу про залишення позовної заяви без руху.
В разі невиконання вимог ухвали і не усунення недоліків у вказаний строк позовна заява буде вважатися неподаною і буде повернута особі, яка її подала на підставі п.1 ч.4 ст. 169 КАС України.
Також суд звертає увагу на те, що у відповідності до ч.5 ст. 161 КАС України у разі необхідності у зв'язку із неможливістю самостійно подати докази, позивач може заявити клопотання про витребування доказів судом.
З урахуванням викладеного вважаю, що позовну заяву слід залишити без руху, а позивачу надати десятиденний строк для усунення її недоліків з дня вручення ухвали.
На підставі наведеного та керуючись статтями 122-123, 169, 248 КАС України, суддя, -
Позовну заяву ОСОБА_1 до Заліщицького відділення поліції Чортківського відділу поліції Головного управління Національної поліції в Тернопільській області про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення - залишити без руху.
Повідомити позивача про необхідність виправити зазначені недоліки позовної заяви протягом десяти днів з дня вручення ухвали.
Роз'яснити, що у разі, якщо позивач не усуне недоліки позовної заяви в зазначений строк, вона буде вважатися неподаною та повернута позивачеві.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню не підлягає.
Суддя О. Пухарєва