27.02.2019
Справа № 720/373/19
Провадження № 3/720/157/19
27 лютого 2019 року м. Новоселиця
Суддя Новоселицького районного суду Чернівецької області Ляху Г.О., з участю секретаря Постолатія К.Р., прокурора Бежан М.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду міста Новоселиця Чернівецької області справу про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_2, ІНФОРМАЦІЯ_1, зареєстрованої та проживаючої в ІНФОРМАЦІЯ_2, депутата Берестянської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, раніше до адміністративної відповідальності за корупційні діяння не притягувалася, паспорт громадянина України серії КР № 575404, виданий Новоселицьким РВ УМВС України в Чернівецькій області 09 лютого 2001 року, за ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення, -
ОСОБА_2, будучи депутатом Берестянської сільської ради Новоселицького району Чернівецької області, а відповідно суб'єктом відповідальності за корупційні правопорушення згідно підпункту «б» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції», в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, а саме 11 лютого 2019 року без поважних причин подала декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2016 та 2017 роки.
В судовому засіданні ОСОБА_2 свою вину у вчиненні корупційного правопорушення визнала та підтвердила факт несвоєчасної подачі декларацій. У вчиненому щиро розкаялася.
Крім визнання ОСОБА_2 своєї вини у несвоєчасній подачі декларацій, його вина у вчиненні вказаного корупційного діяння підтверджується письмовими матеріалами справи.
Так, з рішення Берестянської сільської ради Новоселицького району № 1/2/15 від 11 листопада 2015 року вбачається, що за результатами проведення виборів депутатів Берестянської сільської ради від 25 жовтня 2015 року, визнані повноваження ОСОБА_2 як депутата сільської ради с. Берестя Новоселицького району.
З офіційного сайту Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування вбачається, що ОСОБА_2 подала декларації за 2016 та 2017 роки 11 лютого 2019 року, тобто з пропуском строку визначеного ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції».
Прокурор висловив думку, що в діях ОСОБА_2 є склад корупційного діяння, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 КУпАП та просив застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 50 неоподаткованих мінімумів громадян, що становить 850 гривень.
Заслухавши пояснення ОСОБА_2, думку прокурора, дослідивши матеріали справи та оцінивши у сукупності досліджені докази, вважаю, що в діях ОСОБА_2 є склад адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 172-6 ч. 1 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Згідно з п. п. «б» п.1 ч.1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб'єктами, на яких поширюються дія цього Закону, є народні депутати України, депутати Верховної Ради Автономної Республіки Крим, депутати місцевих рад, сільські, селищні, міські голови.
Згідно ст. 172-6 ч. 1 КУпАП відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до ч. 1 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» подання декларації за минулий рік за формою, подається до 1 квітня.
Згідно з п. 6 Прикінцевих положень Закону України «Про внесення змін до деяких законів України щодо особливостей фінансового контролю окремих категорій посадових осіб» від 23 березня 2017 року продовжено строк подачі декларацій до 01 травня 2017 року особам, які відповідно до цього Закону подають декларацію вперше.
Таким чином, суд приходить до висновку, що ОСОБА_2 відповідно до п. п. «б» п. 1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», примітки до ст. 172-6 КУпАП, являючись суб'єктом відповідальності, на якого поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції», достовірно знаючи про зобов'язання щорічно до 01 квітня, а в 2017 році до 01 травня, подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, несвоєчасно подала декларації за 2016 та 2017 роки, а саме 11 лютого 2019 року без поважних причин, тобто вчинила правопорушення, передбачене ч. 1 ст.172-6 КУпАП .
При накладенні стягнення суд враховує характер вчиненого правопорушення, ступінь вини порушниці, її особу та майновий стан, а також обставини, які пом'якшують та обтяжують відповідальність.
Враховуючи, характер вчиненого правопорушення та особу порушниці, яка вперше притягується до адміністративної відповідальності за аналогічне діяння, вину визнала та щиро розкаялася, вважаю за необхідне накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в мінімальних межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Керуючись ст.ст. 172-6 ч.1, 221, 283, 284 КУпАП, ст.ст. 1, 3, 45, Закону України «Про запобігання корупції», суддя,-
Визнати ОСОБА_2 винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в розмірі п'ятдесяти неоподаткованих мінімумів доходів громадян, що складає 850 (вісімсот п'ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_2 на користь держави судовий збір в розмірі 384 гривень 20 копійок, зарахувавши їх на рахунок № 31215256700001, МФО 820019, код кваліфікації доходів бюджету 22030106, код ЄДРПОУ 37993783, отримувач коштів ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, банк отримувача Головне управління Державної казначейської служби України у м. Києві.
Постанова може бути оскаржена до Чернівецького апеляційного суду через Новоселицький районний суд протягом 10-ти діб з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: Ляху Г.О.