Постанова від 26.02.2019 по справі 203/3139/18

Справа № 203/3139/18

Провадження № 3/0203/545/2019

ПОСТАНОВА

іменем України

26.02.2019 року суддя Кіровського районного суду м. Дніпропетровська Смольняков О.О., розглянувши матеріали, які надійшли від Управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1, який обіймає посаду заступника голови комітету - заступника директора Департаменту житлово-комунального господарства та будівництва Дніпропетровської обласної державної адміністрації, за ч. 1 ст. 164-14 КУпАП,

ВСТАНОВИВ:

Головним державним аудитором відділу контролю у сфері закупівель управління Східного офісу Держаудитслужби в Запорізькій області ОСОБА_2, складено протокол про адміністративне правопорушення за ч. 1 ст.164-14 КУпАП відносно ОСОБА_1 за те, що останній порушив вимоги ч. 1 статті 30 ЗУ «Про публічні закупівлі».

З протоколу про адміністративне правопорушення вбачається, що дослідивши процедуру UA-2018-04-12-001233-a на закупівлю ДК 021:2015:45230000-8, переможцем відкритих торгів рішенням тендерного комітету замовника визначено пропозицію ТОВ «БУД РЕГІОН», чим порушено п. 4 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі», через те, що тендерним комітетом замовника не відхилена тендерна пропозиція ТОВ «БУД РЕГІОН», та неправомірно укладено договір від 24.05.2018 № 148 на суму 148 726 404,00 грн.

Посадова особа Управління Східного офісу Держаудитслужби, вказує, що ТОВ «БУД РЕГІОН» на виконання вимог ч. 1 розділу 3 Інструкції з підготовки тендерних пропозицій, тендерної документації, була надана копія фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва за 1 квартал 2018 року (файл 5-29.pdf), чим не дотримано вимог п. 3 ч. 1 додатку 1 до тендерної документації, оскільки передбачено завантаження документів (файлів) учасниками торгів з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріями, відповідно до додатків 1 та 7. Крім того, зважаючи, що очікувана вартість пропозиції 148 726 404,00 грн. значно перевищує 100 000 000 грн., директор товариства мав узгодити, відповідно до п. 12.3.17 статуту ТОВ «БУД РЕГІОН», проте учасник ТОВ «БУД РЕГІОН» не надав документів, які б підтверджували повноваження директора на підписання договору закупівлі, а саме, не надав погодження учасника (засновника) товариства, яке дає право підписання договору такої закупівлі. З цього вбачається, що у складі ТОВ «БУД РЕГІОН» відсутній документ, який підтверджує повноваження посадової особи учасника (директора), зокрема, на підпис договору за результатами вказаної процедури закупівлі.

Дослідивши процедуру відкритих торгів (UA-2018-05-03-002239-а) на закупівлю ДК 021:2015:45230000-8 переможцем відкритих торгів рішенням тендерного комітету замовника визначено пропозицію ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД», чим порушено п. 4 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі», через те, ОСОБА_1 повинен був відхилити пропозицію учасника ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД», як таку, що не відповідала вимогам Тендерної пропозиції. В результаті Замовником з ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД» неправомірно укладено договір від 06.06.2018 № 157 на загальну суму 10 327 452,35 гривень. Порушення вчинення ОСОБА_1, оскільки останній повинен був відхилити пропозицію ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД», як таку, що не відповідає вимогам пункту 3 частини 1 Додатку 1 ТД, частина 6 розділу 3 ТД Замовника торгів.

На виконання вимогам частиною 1 розділу 3 «Інструкція з підготовки тендерних пропозицій» учасником торгів ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД» (файл 319-327.pdf) надано копію «Фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва» за І квартал 2018 року. При цьому, частиною 1 статті 13 ЗУ «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні» від 16.07.1999 № 996-X1V (із змінам звітним періодом для складання фінансової звітності визначено календарний рік. Враховую вищевикладене, переможцем торгів ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД» в складі ТП. для підтвердження критерії щодо наявності обладнання та матеріально-технічної бази, не надано копії «Фінансового звіту суб'єкту малого підприємництва» за останній звітний період (2017 рік), чим не дотримано вимоги пункту 3 частини 1 Додатку 1 ТД Замовника торгів. Крім того, частиною 6 розділу 3 «Інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі» ТД передбачено надання учасниками торгів в складі тендерних пропозицій документів, які підтверджують відповідність тендерної пропозиції учасника технічним, якісним, кількісним та іншим вимогам до предмета закупівлі, в тому числі розрахунок вартості експлуатації будівельних машин і механізмів із економічним обґрунтуванням змін). Проте, переможцем торгів ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД» вказаний вище розрахунок, в складі ТП не надано, чим не дотримано вимоги ч. 6 р. З ТД Замовника торгів.

Крім цього, було досліджено процедуру UA-2018-04-12-000490-a на закупівлю ДК 021:2015:45230000-8, переможцем відкритих торгів тендерного комітету замовника визначено пропозицію ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД», чим порушено п. 4 ч. 1 ст. 30 ЗУ «Про публічні закупівлі», через те, що тендерним комітетом замовника не відхилена тендерна пропозиція ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД», та неправомірно укладено договір від 21.05.2018 № 146 на суму 28 606 944,70 грн.

Таким чином, посадова особа Управління Східного офісу Держаудитслужби, вказує, що ТОВ «СПЕЦДОРРЕМБУД» на виконання вимог ч. 1 розділу 3 Інструкції з підготовки тендерних пропозицій, тендерної документації, була надана копія фінансового звіту суб'єкта малого підприємництва за 1 квартал 2018 року (файл 398-406.pdf), чим не дотримано вимог п. 3 ч. 1 додатку 1 до тендерної документації, оскільки передбачено завантаження документів (файлів) учасниками торгів з інформацією та документами, що підтверджують відповідність учасника кваліфікаційним критеріями, відповідно до додатків 1 та 7. Крім того, ТОВ «Спецдоррембуд» не надано розрахунок вартості експлуатації будівельних машин і механізмів, чим не дотримано вимог ч. 6 розділу 3 Інструкції з підготовки тендерних пропозицій, тендерної документації, тендерної документації (інформація про технічні, якісні та кількісні характеристики предмета закупівлі).

В судове засідання ОСОБА_1 не з'явився, про місце та час розгляду справи був повідомлений належним чином, надав суду письмову заяву про розгляд справи за його відсутністю, та також просив закрити відносно нього провадження у справі на підставі п.7 ч.1 ст. 247 КУпАП. Вважаю за можливе розглянути справу у відсутність ОСОБА_1

22 лютого 2019 року до суду надійшло письмове клопотання від захисника ОСОБА_3 в інтересах ОСОБА_1, в якому він клопоче про закриття провадження у справі відносно ОСОБА_1 у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи строків передбачених ст. 38 КУпАП.

Вивчивши надані матеріали вважаю, клопотання захисника, приходжу до наступного.

Відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення може бути накладено не пізніш як через три місяці з дня вчинення правопорушення.

Відповідно до п.7 ч.1 статті 247 КУпАП провадження по справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочате, а розпочате підлягає закриттю у зв'язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених статтею 38 цього Кодексу.

Окрім того, слід врахувати, що пункт 7 ч.1 ст. 247 КУпАП не містить положень про наявність підстав для встановлення обставин вчинення адміністративного правопорушення, наявності вини особи у його вчиненні у разі закриття провадження про адміністративні правопорушення.

Логічне тлумачення абзацу першого статті 247 КУпАП дозволяє дійти висновку, що встановлення зазначених у цій статті юридичних фактів є єдиною необхідною підставою для припинення будь-яких дій щодо притягнення особи до адміністративної відповідальності незалежно від встановлених будь-яких інших обставин, що підлягають з'ясуванню при розгляді справи про адміністративне правопорушення (ст. 280 КУпАП), у тому числі й вини особи у його вчиненні.

Таким чином, поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключними рішеннями, і прийняття таких двох взаємовиключних рішень в одній постанові про закриття справи свідчить про порушення права людини на справедливий суд, передбаченого статтею 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свободою. За правилами мст. 284 КУпАП рішенням, що доводить вину особи, є постанова про накладення адміністративного стягнення або застосування заходів впливу, умовою якої є визначення вини. Отже, наявність або відсутність вини встановлюється саме під час здійснення провадження у справі про адміністративне правопорушення. Таким чином, вина осіб, що притягується до адміністративної відповідальності, не встановлюється у справах, у яких провадження закривається, оскільки поєднання закриття справи з одночасним визнанням вини особи у вчиненні адміністративного правопорушення є взаємовиключним.

Як вбачається з протоколу про адміністративне правопорушення №08/0099пр/2018 від 04.09.2018 року та матеріалів справи, у протоколі помилково визначено дату виявлення правопорушення 03.09.2018, оскільки згідно акту ревізії від 31.07.2018 №08.06-20/3 такою слід вважати саме 31.07.2018. Також, суд враховує, що вказаний протокол, що протокол про адміністративне правопорушення було складено 04.09.2018 року, а на момент надходження даного протоколу до суду і розгляду даної справи, станом на 26.02.2019 року вже минуло понад п'ять місяців.

Таким чином, на момент розгляду справи по суті минув передбачений ч.2 ст.38 КУпАП трьохмісячний строк притягнення до адміністративної відповідальності з дня вчинення адміністративного правопорушення, в зв'язку з чим у відповідності до ст.247 п.7 КУпАП накладення на особу адміністративного стягнення не можливе, а провадження по даній справі підлягає закриттю.

На підставі викладеного та керуючись ст.ст. 247 п.7, 283, 284 КУпАП,

ПОСТАНОВИВ:

Провадження по справі про адміністративне правопорушення у відношенні ОСОБА_1, за ст. 164-14 ч.1 КУпАП - закрити, у зв'язку зі збігом строку притягнення до адміністративної відповідальності.

Постанова набирає чинності після закінчення строку на її оскарження.

Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови.

Скарга,на постанову подається до Дніпровського апеляційного суду через Кіровський районний суд м. Дніпропетровська.

Суддя О.О. Смольняков