Справа № 491/183/19
27 лютого 2019 року м.Ананьїв
Суддя Ананьївського районного суду Одеської області Желясков Олег Олександрович розглянувши справу про адміністративне правопорушення, які надійшли від Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області про притягнення до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Суха Журівка Ширяївського району Одеської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Ананьївським РВ УМВС України в Одеській області 26 липня 2006 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, тимчасово не працюючого, зареєстрованого в АДРЕСА_1 та фактично мешканця АДРЕСА_2, протягом року притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.187 КУпАП, -
З матеріалів адміністративної справи вбачається, що ОСОБА_1, відносно якого постановою Ананьївського районного суду Одеської області від 21 березня 2018 року встановлено адміністративний нагляд на строк один рік, з застосуванням обмежень, визначених ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», серед яких, зокрема, обов'язок з'являтися на реєстрацію Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області кожної суботи місяця, будучи раніше протягом року підданим адміністративному стягненню за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.187 КУпАП, 16 лютого 2019 року не з'явився до Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області на реєстрацію, чим порушив умови встановленого відносно нього адміністративного нагляду.
За вказаним фактом працівником Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області складено протокол про адміністративне правопорушення від 19 лютого 2019 року серії ГР №128102 за ч.2 ст.187 КпАП України.
Громадянин ОСОБА_1 з'явився до суду та у судовому засіданні свою вину у вчиненні адміністративного правопорушення визнав в повному обсязі, пояснивши, що йому відомо про те, що відносно нього встановлено адміністративний нагляд, одним з обов'язків якого є обов'язок з'являтися на реєстрацію Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області кожної суботи місяця. При цьому, з приводу неявки 16 лютого 2019 року ОСОБА_1 зазначив, що в цей день він не зміг з'явитися до відділення поліції, оскільки не було транспорту для того щоб дістатися з села,в якому він мешкає, до міста Ананьїв.
Вивченням матеріалів справи про адміністративне правопорушення встановлено, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.2 ст.187 КУпАП, підтверджується зібраними у справі доказами, а саме:
Протоколом про адміністративні правопорушення від 19 лютого 2019 року серії ГР №128102, з якого вбачається, що 16 лютого 2019 року ОСОБА_1 не з'явився до Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області на реєстрацію, чим порушив умови встановленого відносно нього адміністративного нагляду.
Наявними в протоколі про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями ОСОБА_1, з яких вбачається, що з протоколом він згоден.
Доданими до протоколу про адміністративне правопорушення письмовими поясненнями ОСОБА_1, відібраними в нього працівником поліції 19 лютого 2019 року, з яких вбачається, що 16 лютого 2019 року він не з'явився на реєстрацію, оскільки переплутав день тижня.
Копією постанови Ананьївського районного суду Одеської області від 21 березня 2018 року, з якої вбачається, що відносно ОСОБА_1 встановлено адміністративний нагляд на строк один рік, з застосуванням обмежень, визначених ст.10 Закону України «Про адміністративний нагляд за особами, звільненими з місць позбавлення волі», серед яких, зокрема, обов'язок з'являтися на реєстрацію Ананьївського ВП Подільського ВП ГУНП в Одеській області кожної суботи місяця.
Суд вважає, що дії ОСОБА_1 вірно кваліфіковані за ч.1 ст.187 КУпАП, оскільки з доданого до протоколу про адміністративне правопорушення витягу з ІІПС МВС України «Армор» вбачається, що протягом року ОСОБА_1 притягувався до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч.ч.1, 2 ст.187 КУпАП.
Статтею 33 КУпАП передбачено, що стягнення за адміністративне правопорушення накладається у межах, установлених цим Кодексом та іншими законами України. При накладенні стягнення враховуються характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, майновий стан, обставини, що пом'якшують і обтяжують відповідальність, крім випадків накладення стягнення за правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, у тому числі зафіксованому в автоматичному режимі.
Відповідно до ст.40-1 КпАП України, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення. Розмір і порядок сплати судового збору встановлюється законом.
Згідно п.5 ч.2 ст.4 Закону України «Про судовий збір», у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення підлягає сплаті судовий збір в розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
При цьому, частиною 1 статті 4 Закону України «Про судовий збір» визначено, що судовий збір справляється у відповідному розмірі від прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, в якому відповідна заява або скарга подається до суду, - у відсотковому співвідношенні до ціни позову та у фіксованому розмірі.
Статтею 7 Закону України «Про Державний бюджет України на 2019 рік» установлено у 2019 році прожитковий мінімум на одну особу в розрахунку на місяць для працездатних осіб з 1 січня 2019 року у розмірі 1921 гривня.
З наведеного вбачається, що у 2019 році у разі ухвалення судом постанови про накладення адміністративного стягнення з особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, має бути стягнено судовий збір у розмірі 384 гривні 20 копійок (1921 гривні * 0,2 = 384,2 гривні).
Встановлено, що відповідно до положень ст.34 КУпАП обставиною, що пом'якшує відповідальність ОСОБА_1 є щире розкаяння.
Обставин, які б обтяжували вину ОСОБА_1, відповідно до положень ст.35 КУпАП, при розгляді справи не встановлено.
Враховуючи вищевикладене, особу гр-на ОСОБА_1 та обставини скоєного ним правопорушення, обставини, що пом'якшують та обтяжують його відповідальність, ступінь вини та майновий стан, є всі підстави для притягнення його до адміністративної відповідальності та можливість накладення на нього стягнення в межах санкції ч.2 ст.187 КУпАП у вигляді штрафу.
Керуючись ст.ст. 33, 34, 35, 40-1, 187, 221, 283, 284 КпАП України,-
Визнати громадянина ОСОБА_1, ІНФОРМАЦІЯ_1, уродженця с.Суха Журівка Ширяївського району Одеської області, паспорт громадянина України серії НОМЕР_2, виданий Ананьївським РВ УМВС України в Одеській області 26 липня 2006 року, реєстраційний номер облікової картки платника податків - НОМЕР_1, тимчасово не працюючого, зареєстрованого в АДРЕСА_1 та фактично мешканця АДРЕСА_2, винним у вчинені адміністративного правопорушення передбаченого ч.2 ст.187 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 гривень.
Реквізити для сплати штрафу: Розрахунковий рахунок: 31113106015022; Код класифікації доходів бюджету: 21081100; Найменування коду класифікації доходів бюджету: Адміністративні штрафи та інші санкції; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Код банку (МФО): 899998; Отримувач: УК в Анан.р-ні/Анан.р-н/21081100; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37880348.
Стягнути з ОСОБА_1 судовий збір в розмірі 384 гривні 20 копійок.
Реквізити для сплати судового збору: Отримувач коштів: УК у Ананьївському районі; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37880348; Банк отримувача: ГУДКСУ в Одеській області; Код банку отримувача (МФО): 899998; Рахунок отримувача: 31217206015022; Код класифікації доходів бюджету: 22030101; Призначення платежу: *;101;__________(код клієнта за ЄДРПОУ для юридичних осіб (доповнюється зліва нулями до восьми цифр, якщо значущих цифр менше 8), реєстраційний номер облікової картки платника податків - фізичної особи (завжди має 10 цифр) або серія та номер паспорта громадянина України, в разі якщо платник через свої релігійні переконання відмовився від прийняття реєстраційного номера облікової картки платника податків та повідомив про це відповідний орган Міністерства доходів і зборів України і має відповідну відмітку у паспорті);Судовий збір, ___________ (ПІБ чи назва установи, організації позивача), Ананьївський районний суд Одеської області.
Роз'яснити, що відповідно до положень ст.ст. 307, 308 КУпАП, штраф має бути сплачений не пізніше як через 15 днів з дня отримання копії постанови, а у разі її оскарження не пізніше як через 15 днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати штрафу у строк, зазначений вище, у порядку примусового виконання постанови стягується подвійний розмір призначеного штрафу.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п'ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Апеляційна скарга подається до відповідного апеляційного суду через місцевий суд, який виніс постанову.
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Суддя: О.О.Желясков
Постанова вступає в законну силу „___" _______ 20__ року та може бути пред'явлена до виконання протягом 3-х місяців „___" _________ 20__ року.